EPS ( سود پیش بینی شده ) و DPS ( سود پرداخت شده ) - تالار گفتمان آذر فروم

فروش فوری انجمن آذر فروم با 1 گیگ هاست نامحدود به قیمت مناسب
جهت خرید با شماره 09363810642 تماس حاصل فرمایید.

 

EPS ( سود پیش بینی شده ) و DPS ( سود پرداخت شده )
زمان کنونی: 31-05-1396،08:31 ب.ظ
کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان
نویسنده: moderator
آخرین ارسال: moderator
پاسخ: 1
بازدید: 408

 
 
رتبه موضوع:
  • 0 رای - 0 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

موضوع: EPS ( سود پیش بینی شده ) و DPS ( سود پرداخت شده )
ارسال: #1
EPS ( سود پیش بینی شده ) و DPS ( سود پرداخت شده )
پست‌ها: 1,456
تاریخ عضویت: 22 اردیبهشت 1390
اعتبار: 36
حالت من: Ghafelgir
سود هر سهم یا Earning per share ) EPS ) از تقسیم سود خالص شرکت پس از کسرمالیات ، بر تعداد کل سهام شرکت ، محاسبه میشود . هر سال شرکتها بخشی از سود خالص را مطابق قانون و بخشی را براساس نیاز شرکت نزد خود نگهداری می کنند و مابقی را بین سهامداران تقسیم می نمایند ، لذا سود پرداختی هر سهم از تقسیم کل سود پرداختی ( مصوب مجمع عادی سالانه ) بر تعداد سهام شرکت به دست می آید . بر اساس قانون تجارت در صورت تصویب در مجمع عمومی عادی سالانه تقسیم سود تصویب شده ، حداکثر ظرف 8 ماه از تاریخ تصویب (Diridend per shareDPS ) به سهامداران می بایست پرداخت گردد .

سود هر سهم = سود خالص شركت پس از كسر ماليات ÷ تعداد كل سهام شركت

سود پرداختني هر سهم = كل سود پرداختني ÷ تعداد سهام شركت

البته سود پرداختی تنها به سهامدارانی پرداخت میگردد که در تاریخ برگزاری مجمع مالک آن میزان سهم باشند .
اولین جزء پیش بینی سود ( EPS ) درآمد يا به عبارتی دقیق تر درآمد اختصاصی سهامداران عمومی است .
در واقع درآمد سهامداران عمومی ، چیزی بر باقی مانده سود ، پس از توزیع سود بین کارفرمایان ، عرضه کنندگان ، ارائه دهندگان خدمات ، صاحبان سهام ممتاز و بستانکاران نیست که از مخارج و سود تقسیم شده میان صاحبان سهام ممتاز طی یک دوره زمانی مشخص مثل یک سال یا سه ماه ، کمتر است .
دومین جزء EPS ، تعداد سهم منتشر شده در بازار توسط شرکت است . لازم به ذکر است ، تعداد سهام موجود بازار را به عنوان جزئی از EPS شرکت تلقی میکنیم تا میزان مطالبات سهامداران عمومی را نسبت به درآمد در هر واحد اندازه گیری کنیم . به عبارت دیگر EPS مقدار سودی است که به هر سهم اختصاص می یابد . با محاسبه سطح درآمد شرکت از این روش می توان به میزان درآمدی که هر فرد کسب می کند ، دست یافت.

با اینکه اجزای EPS ظاهرا" ساده به نظر می رسد ، اما در واقعیت این طور نیست و این عناصر کاملا" پیچیده اند .
به عنوان مثال ، تخمین تعداد سهام در بازار کاری ساده نیست ، چرا که به مرور زمان تعداد سهام دایما" در حال تغییر یا جابه جائی است ، به طوری که انتشار سهام یا بازخرید سهام توسط شرکتها ، تعداد سهام موجود در بازار را تغییر میدهد و با عرضه مقدار زیادی سهام توسط یک شرکت در انتهای یک دوره مالی ، تعداد متوسط سهام در انتهای دوره بسیار بیشتر از اوایل دوره خواهد بود که به این ترتیب در محاسبه EPS مشکل ایجاد می کند .

انواع EPS :
برای یک شرکت بیش از یک نوع EPS وجود دارد ، که انواع مختلف آن با توجه به تغییر در روش تخمین تعداد سهام موجود در بازار ، تغییر خواهد کرد .
نوع اول EPS تحت تاثیر تغییرات بالقوه تعداد سهام موجود و حق تقدم و اختیار خرید و فروش در بازار قرار نمیگیرد و نوع دیگر آن که تحت تاثیر تغییرات تعداد سهام شرکت های بازار ( سهم های منتشر شده جدید توسط شرکتها ) و حق تقدم و اختیار خرید و فروش قرارمیگیرد . البته این موضوع در مورد بازار ایران صدق نمی کند . در بازار فقط یک نوع EPS وجود دارد و از آنجا که بر حسب مقدار سرمایه ثبت شده در زمان تشکیل مجمع سالانه ، محاسبه میشود ، مگر اینکه حق تقدم ها به صورت سرمایه افزودنی قبل از تشکیل مجمع به سرمایه شرکت افزده شود که در این صورت میتوان از آن بهره گرفت . براساس اصول و قوانین پذیرفته شده در آمریکا ، شرکت های آمریکائی باید هر دو نوع EPS را در صورت های مالی خود داشته باشند ; چرا که EPS در این کشور هر سه ماه یک بار اعلام خواهد شد و در مواردی که شرکت سود ده نیست ، از این قاعده مستثنی میشود ، چرا که با محاسبه تعداد سهم های جدید اضافه شده در بازار ( که از حق تقدم ها و اختیارها ناشی میشوند ) مقدار زیان کوچک تر از حد واقعی آن نشان داده میشود و دومین مشکلی که در محاسبه تعداد سهام موجود در بازار برای محاسبه EPS وجود دارد ، این است که در ترازنامه شرکتها در بخش اوراق بهادار ، هیچ گاه از میانگین تعداد سهم های موجود در بازار استفاده نمیشود ، بلکه تعداد سهامی را که در همان روز بستن ترازنامه ، در دست صاحبان سهام است استفاده میکنند . همچنین این تعداد شامل اوراق تبدیلی نیز نمیشود ، چرا که EPS را کاهش میدهد . بنابراین سرمایه گذاران باید در هنگام محاسبه EPS هر دوی این موارد را در نظر بگیرند .
EPS به عنوان درآمد هر سهم ، میزان سودآوری شرکت را نشان میدهد ، چرا که در هر شرکت ، درآمد هر سهم را به کل سهام شرکت تعمیم میدهند و براساس آن تصمیم میگیرند .

تعدیل EPS :
مدیران شرکت در ابتدای سال مالی با توجه به چشم انداز فعالیتهای شرکت ، EPS معینی را پیش بینی و اعلام میکنند . اما در طی سال با توجه به روند فعالیت ممکن است تغییر در اصلاح در EPS اعلام شده ضروری به نظر رسد ، لذا بر اساس عملکرد شرکت EPS جدیدی اعلام میکنند که به آن تعدیل EPS گفته میشود .

DPS چیست ؟
به مقدار سودی که شرکت تقسیم میکند و به طور نقدی به دست سهامدار میرسد DPS گفته میشود . اینکه چه میزان از سود تحقق یافته هر سهم به صورت نقدی توزیع شود و چه میزان در شرکت باقی بماند تصمیمی است که در مجمع عادی سالیانه توسط هیات مدیره به مجمع پیشنهاد داده میشود و سپس به تصویب سهامداران میرسد .

سود تقسیمی ( DPS ) :
عبارتست از سود پس از کسر مالیات به ازاء هر سهم که توسط شرکت پرداخت میگردد .

چون DPS سود بخشی از EPS میباشد که سهامداران در مورد تقسیم آن نظر میدهند ، معمولا" کمتر از EPS میباشد . البته چنانچه تمام سود تقسیم شود EPS و DPS برابر میباشد در بعضی موارد خاص نیز DPS بیشتر از EPS است ، که این مبلغ اضافی معمولا" از محل سود انباشته سالهای قبل تامین میشود . البته این وضعیت اکثرا" نشان دهنده بی برنامه بودن شرکت میباشد ، چون سود انباشته همان سود سالهای گذشته است که توزیع نشده است و معمولا" جهت انجام برنامه ای خاص در شرکت باقی مانده است و توزیع آن در سالهای بعد نشانه خوبی نیست .

با شروع فصل مجامع شرکتهای بورس ، موضوع تقسیم سود ( DPS ) ذهن تمامی سهامداران شرکت های بورسی را به خود جلب کرده ، به خصوص سهامداران حقیقی که از این راه امرار معاش میکنند .

اندوخته قانونی و سود انباشته :
همه ساله شرکت مکلف به ذخیره حداقل 5% از سود خالص نزد خود مطابق قانون تجارت به عنوان اندوخته قانونی میباشد و افزایش آن تا میزان 10% سرمایه اسمی توسط شرکت اختیاری میباشد ، مابقی سود در اختیار مجمع بوده تا نسبت به آن تصمیم گیری نماید . سود انباشته نیز که باقی مانده اندوخته قانونی و سود سهام پرداختی به سهامداران است با سود انباشته سالهای قبل جمع و به سالهای بعد منتقل می گردد .


Price / EPS
معیاری است که درآمد سالانه یک سهم را با قیمت بازار آن مقایسه میکند و از تقسیم قیمت بازار سهم به درآمد یک سهم ( EPS ) به دست می آید . حال قیمت اسمی و قیمت بازار سهم به چه معنا هستند :

P / E = سود هر سهم ÷ قیمت بازار

قیمت اسمی هر سهم :

قیمت اسمی سهم مبلغی است که سهامداران اولیه در زمان پذیره نویسی به حساب شرکت واریز میکند ، که این مبلغ از سوی شرکت بر روی برگه سهم نوشته میشود و این رقم مطابق ماده 29 قانون تجارت نباید از 10.000 ریال بیشتر باشد ، اما بطور معمول در اغلب شرکتهای پذیرفته شده در بورس این مبلغ 1.000 ریال است ، ولی قیمت بازار قیمتی است که بر اساس آن سهم در بورس اوراق بهادار مورد معامله قرارگرفته و تابع عرضه و تقاضا می باشد .

البته قیمت سهام بر اثر تغییرات در عرضه و تقاضای بازار قابل تغییر است ، لذا اگر فروشندگان ( صف فروش ) از تعداد خریداران ( صف خرید ) بیشتر باشد ، باعث کاهش قیمت و حالت عکس آن سبب افزایش قیمت میشود .

شرایطی که نماد شرکت توسط بورس متوقف میشود :

در صورت وقوع هر یک از موارد زیر نماد شرکت متوقف میشود :


* هنگام برگزاری مجمع عمومی

* تغییر محل شرکت

* تعدیل EPS

* افزایش سرمایه

* تعیین اعضای هیئت مدیره

* عدم ارائه اطلاعات شفاف به بورسافزایش سرمایه :

هرگاه شرکت برای توسعه فعالیتهای خود به منابع مالی جدید نیاز داشته باشد ، با پیشنهاد هیات مدیره به سهامداران شرکت ، افزایش سرمایه را در جلسه مجمع عمومی فوق العاده مورد بررسی ورای گیری قرار می دهد و در صورت تصویب سرمایه شرکت به میزان تصویب شده افزایش می یابد .
شرکت از سه روش زیر سرمایه خود را میتواند افزایش دهد :


* از محل سود انباشته و اندوخته طرح و توسعه

* از محل آورده نقدی و مطالبات در قالب حق تقدم

* از محل صرف سهامدر روش اول شرکت سهام جدید ناشی از افزایش سرمایه را به سهامداران میدهد و برای اینکار نیازی به پرداخت وجه توسط سهامداران نمی باشد .

در روش دوم شرکت سهام جدید ناشی از افزایش سرمایه را به ازای دریافت 1000 ریال برای هر حق تقدم ( به قیمت اسمی سهم ) به سهامداران می فروشد .

در روش سوم با سلب حق تقدم سهامداران ، سهام جدید ناشی از افزایش سرمایه به قیمت بازار مورد پذیره نویسی در اختیار متقاضیان جدید قرار میگیرد .در صورت افزایش سرمایه با روش اول و دوم ، سهام به سهامدارانی تعلق میگیرد که در تاریخ اجراء مصوبه مجمع عمومی فوق العاده شرکت مبنی بر افزایش سرمایه ، مالک سهام شرکت باشند .


پرتفوی PORTFOLIO :

ترکیبی مناسب از سهام با سایر دارائی ها است که یک سرمایه گذار آنها را خریداری کرده است . هدف از تشکیل سبد سهام تقسیم کردن ریسک سرمایه گذاری بین چند سهم است . در واقع به حداقل رساندن ریسک سرمایه می باشد .
گوزلیم عکسین دوشوب پیماندن پیمانیه

گوندریب عشقین منی میخاندن میخانیه

گئتمیشم میخانیه من دردیمه درمان اولام

دردیمی بیر بیر دیم من ساغر و پیمانیه

دردیمه درمان شراب اولدو حبیبیم ساقی لر

گوندریب عشقیم منی گور هانسی داروخانیه


[عکس: images?q=tbn:ANd9GcTiJ4evUTSiPaWN4c5Iczp...VY2wXNRMnQ]
30-02-1390 10:47 ق.ظ
 


موضوعات مشابه ...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
  پرداخت کنندگان مقرری moderator 0 253 14-08-1390 05:15 ب.ظ
آخرین ارسال: moderator
  پرداخت كنندگان مقرري moderator 0 285 23-02-1390 01:54 ب.ظ
آخرین ارسال: moderator

پرش به انجمن:


کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان