6 شرط ضمن عقد برای زنان - تالار گفتمان آذر فروم

فروش فوری انجمن آذر فروم با 1 گیگ هاست نامحدود به قیمت مناسب
جهت خرید با شماره 09363810642 تماس حاصل فرمایید.

 

6 شرط ضمن عقد برای زنان
زمان کنونی: 28-06-1396،05:20 ب.ظ
کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان
نویسنده: Friga
آخرین ارسال: adel
پاسخ: 2
بازدید: 226

 
 
رتبه موضوع:
  • 0 رای - 0 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

موضوع: 6 شرط ضمن عقد برای زنان
ارسال: #1
6 شرط ضمن عقد برای زنان
پست‌ها: 11,943
تاریخ عضویت: 20 اردیبهشت 1390
اعتبار: 288
حالت من: Nafaskesh
قوه قضاییه شروطی را برای زنان در هنگام ازدواج پیشنهاد داده است . كمیسیون حمایت از حقوق زنان و كودكان معاونت توسعه قضایی قوه قضاییه ۶ شرط مترقی خواهانه برای ازدواج زنان پیشنهاد داده است. به گزارش آفتاب در قوانین كنونی ایران، محدودیت های بسیاری در خصوص حقوق متقابل برای زن و شوهر وجود دارد. بنابراین، این قوانین در بسیاری موارد نمی توانند پاسخگوی نیازها و باورهای بسیاری از افراد و همچنین ساختار و كاركرد تغییر یافته خانواده باشد. لذا تا هنگامی كه قوانین مربوط به تنظیم روابط خانوادگی اصلاح نشده و كاستی های آن ها از میان نرفته است، برای رسیدن به تعادل حقوقی میان زن و شوهر در چارچوب خانواده، باید دنبال راه كارهای دیگری بود. یكی از مهمترین این راه كارها، استفاده از شرط در حین عقد ازدواج است.

هر چند در سندهای كنونی ازدواج، شماری از این شرط ها با عنوان شروط ضمن عقد آمده است، لیكن در برخی از موارد كافی به نظر نرسیده و لازم است شروط دیگری به این گونه موارد قید شده در سندهای ازدواج افزوده شود. شرط های زیر از جمله شروطی هستند كه در سندهای ازدواج قید نشده اند، ولی مورد پذیرش مراجع قضایی و اجرایی است و بنابراین، شوهر و زن می توانند آن ها را با توافق یكدیگر در سند ازدواج بگنجانند.لازم به ذكر است به دلیل بار قضایی متون حقوقی، هر نوع تغییری در عبارات و كلمات پیشنهادی قوه قضائیه، از سوی دادگاه ها ممكن است در زمان اجرای شرط، مشكلاتی را ایجاد كند. شروط پیشنهادی قوه قضاییه به این شرح است:

الف. شرط تحصیل

اگر چه حق تحصیل از حقوق اساسی هر فرد است و نمی تواند از تحصیل افراد جلوگیری كرد، اما برای پرهیز از مشكلات احتمالی در این زمینه، عبارت زیر برای درج در سند ازدواج پیشنهاد می شود:
زوج، زوجه را در ادامه تحصیل تا هر مرحله كه زوجه لازم بداند و در هر كجا كه شرایط ایجاب نماید مخیر می سازد.

ب. شرط اشتغال

مطابق قانون، اگر شغل زن منافی با مصالح خانواده یا حیثیت شوهر یا زن باشد، مرد می تواند همسر خود را از آن شغل منع كند. با توجه به این كه امكان تفسیرهای مختلف از این متن قانونی وجود دارد، گنجاندن عبارت زیر در سند ازدواج پیشنهاد می شود:
زوج، زوجه را در اشتغال به هر شغلی كه مایل باشد، در هر كجا كه شرایط ایجاب نماید مخیر می كند.

ج.شرط وكالت زوجه در صدور جواز خروج از كشور مطابق قانون گذرنامه، زنان متاهل فقط با اجازه كتبی همسر خود می توانند از كشور خارج شوند. با توجه به این كه این مساله در عمل مشكلات فراوانی را ایجاد می كند، عبارت زیر به منزله شرط در حین عقد ازدواج پیشنهاد می شود:

زوج به زوجه، وكالت بلاعزل می دهد كه با همه اختیارات قانونی بدون نیاز به اجازه شفاهی یا كتبی مجدد شوهر، از كشور خارج شود. تعیین مدت، مقصد و شرایط مربوط به مسافرت به خارج از كشور به صلاحدید خود زن است.

د. شرط تقسیم

” این شرط ها می توانند تا حد زیادی آزادی اراده زن و شوهر را در تاسیس نهاد بنیادین خانواده تضمین كنند... اموال موجود میان شوهر و زن پس از جدایی مشابه چنین شرطی در سندهای ازدواج كنونی وجود دارد. ولی تحقق آن منوط به عدم درخواست زن برای جدایی، یا تخلف نكردن زن از وظایف زناشوئی خود و یا نداشتن رفتار و اخلاق ناشایست بوده و احراز این موارد نیز بر عهده دادگاه است.

برای ایجاد شرایط مساوی تر میان زن و شوهر در این خصوص، گنجاندن عبارت زیر در سند ازدواج پیشنهاد می شود( یاد آوری این نكته ضروری است كه برای رسیدن به توافق در خصوص این شرط، در نظر گرفتن حدود عادلانه برای تكالیف مالی مرد
ـ همچون مهریه ـ از سوی زن موثر و منصفانه خواهد بود) :

زوج متعهد می شود هنگام جدایی ـ اعم از آن كه به درخواست مرد باشد یا به درخواست زن ـ نیمی از دارایی موجود خود را ـ اعم از منقول و غیر منقول كه طی مدت ازدواج به دست آورده است ـ به زن منتقل نماید.

ه. شرط وكالت مطلق زوجه در طلاق
مطابق قانون، زن تنها در موارد بسیار خاص می تواند از همسر خود جدا شود، این در حالی است كه مرد هر زمان كه بخواهد می تواند با پرداخت كلیه حقوق زن، او را طلاق دهد.

از آنجا كه زن و شوهر حق انتخاب یكدیگر برای شروع و ادامه زندگی را دارند، منصفانه آن است كه در صورت لزوم پایان دادن به زندگی مشترك نیز، این حق انتخاب برای هر دو وجود داشته باشد.

شرط وكالت مطلق زوجه در طلاق می تواند موجب ایجاد توازن در حق طلاق باشد. یادآوری این نكته ضروری است كه برای حفظ توازن، زن نیز می تواند با گرفتن حق طلاق و همچنین تقسیم مساوی اموال، مهریه را تا حدود زیادی كاهش دهد.

و. درج شرط وكالت مطلقه زوجه در طلاق
این شرط به صورت زیر مطلوب می باشد:

زوج به زوجه وكالت بلاعزل با حق توكیل به غیر می دهد تا زوجه در هر زمان و تحت هر شرایطی از جانب زوج اقدام به مطلقه نمودن خود از قید زوجیت زوج به هر قسم طلاق ـ اعم از بائن و رجعی و خلع یا مبارات‌ـ به هر طریق اعم از اخذ یا بذل مهریه كند.

این اجبار قانونی كه زن را مكلف به انجام كارها، تعیین حدود خواسته ها و انتظارات و تعیین وظایف خود و شوهرش می كند، نمی تواند تعهدی حاصل از یك ارتباط نزدیك و صمیمی باشد. متاسفانه در بسیاری از خانواده های كنونی، تعهد عشق، جای خود را به توانایی كنترل رابطه با سوی شوهر و تمكین زن از او داده است و این جبر تعیین شده قانونی، رابطه عاطفی بین آنان را تحت الشعاع قرار می دهد. بنابراین، لازم است برای داشتن یك خانواده برابر كه در آن كرامت انسانی و حقوق ذاتی همه اعضای خانواده حفظ شده باشد، طرحی نو در اندازیم. این شرط ها می توانند تا حد زیادی آزادی اراده زن و شوهر را در تاسیس نهاد بنیادین خانواده تضمین كنند.
دورمچم به جای ساعت یکنوار مشکی بستم
تا همه بفهمن من از همه هر چه زمانو متعلق به زمان است بیزارم
من هم روزی قلبی داشتم
که توسط مردمانی ازمیان شما شکست و شکست تا سنگی شد
واکنون روزگاریست که شیطان فریاد میزند..
انسان پیدا کنید سجده خواهم کرد...


=====ஜ۩۞۩ஜ=====

14-11-1390 07:26 ب.ظ
 
ارسال: #2
RE: 6 شرط ضمن عقد برای زنان
پست‌ها: 95
تاریخ عضویت: 12 بهمن 1390
اعتبار: 7
حالت من: انتخاب نشده
با سلام به دوستان....
اینا همش درست...ولی اون خانمی که میخواد این شرط هارو اعمال کنه باید به اینم توجه داشته باشه که طرف مقابلش مجسمه نسیت که همینجوری اون بگه اینم قبول کنه این 1...
2ومن به هریک از این شرط ضمن عقدها یه تبصره ای هم وجود داره که اوناروهم کاش میذاشتید برا یشتر شدن اطلاعات....
اگه اینجوری بود که میشد شهر هرت؛چون این اصلا ازدواج نیست این شد حکمرانی و به رخ کشیدن قوت که خوبه این کاروهم تو پادگان انجامش داد...
یا علی14-11-1390 08:10 ب.ظ
 


موضوعات مشابه ...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
  مهم ترین موانع ازدواج و برنامه ی پیشنهادی برای رفع آن Friga 0 196 13-02-1393 05:57 ب.ظ
آخرین ارسال: Friga
  خصوصیات و ویژگی های یک مرد واقعی برای ازدواج Friga 0 188 05-11-1392 02:14 ب.ظ
آخرین ارسال: Friga
  چرا زنان ایرانی در مصرف لوازم آرایش و جراحی های زیبایی در قله آمارها قرار دارند Friga 0 91 11-10-1392 12:08 ب.ظ
آخرین ارسال: Friga
  توصیه هایی به دختران جوان برای جلوگیری از به خطر افتادن زندگی آینده شان Friga 0 114 16-09-1392 10:24 ق.ظ
آخرین ارسال: Friga
  مهارت هایی مهم برای داشتن ازدواجی موفق Friga 0 159 03-09-1392 11:44 ق.ظ
آخرین ارسال: Friga

پرش به انجمن:


کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان