“كامل ترين اطلاعات در مورد عمل زيبايي در بين دختران” - تالار گفتمان آذر فروم

فروش فوری انجمن آذر فروم با 1 گیگ هاست نامحدود به قیمت مناسب
جهت خرید با شماره 09363810642 تماس حاصل فرمایید.

 

“كامل ترين اطلاعات در مورد عمل زيبايي در بين دختران”
زمان کنونی: 04-07-1396،11:45 ب.ظ
کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان
نویسنده: mahzad
آخرین ارسال: mahzad
پاسخ: 1
بازدید: 1400

 
 
رتبه موضوع:
  • 0 رای - 0 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

موضوع: “كامل ترين اطلاعات در مورد عمل زيبايي در بين دختران”
ارسال: #1
“كامل ترين اطلاعات در مورد عمل زيبايي در بين دختران”
پست‌ها: 567
تاریخ عضویت: 26 مهر 1390
اعتبار: 21
حالت من: انتخاب نشده
مقاله زير مقاله ي كامليست در مورد رواج جراحيهاي زيبايي در بين دختران ايراني به ويژه جراحي بيني دختران و نيز توضيح انواع روشهاي عمل و مراقبتهاي پس از آن ، حتما نظرات خود را در مورد جراحيهاي زيبايي برايمان بنويسيد. اين روزها جراحي زيبايي بيني خيلي عادي شده است و ديگر نمي توان آن را نشانه متمول بودن دانست اما برخي همچنان با شتاب زير تيغ جراحان مي روند و انگيزه هاي مختلفي همب راي اين كار دارند. جالب است بدانيد كشور ما همچنان صدرنشين جدول جراحي زيبايي بيني در جهان است و با كشور برزيل كه در رتبه دوم قرار دارد، به شدت رقابت مي كند!

البته تعداد زيادي از اين جراحي هاي زيبايي سليقه اي است. چنانكه برخي افراد رادر جامعه مي بينيم كه بيني چندان زيبايي ندارند اما رغبتي نيز به چنين جراحي هايي نشان نمي دهند. عده اي هم با داشتن يك بيني طبيعي تصميم به اجرا مي گيرند تا صاحب يك بيني كوچك تر شوند. به اين ترتيب شايد بتوان جراحي هاي ضروري بيني را حتي كمتر از يك سوم جراحي هاي انجام شده دانست. به هر حال، اگر تصميم داريد بيني خود را به تيغ جراحي بسپاريد يا از عمل بيني خود ناراضي هستيد، خواندن پرونده اين هفته را به شما توصيه مي كنيم


ايران، ركورددار جراحي زيبايي بيني

روزي نيست كه رو به روي آينه نايستد و دماغش را بالا نگيرد. «يكي از آرزوهام اينه كه از شر اين كوفته روي صورتم خلاص بشم! مطمئنم بعد از جراحي بيني يه شوهر خوب پيدا مي كنم و همه فاميل انگشت به دهن مي مونن…!»

دلايل اجتماعي جراحي بيني

وي به افرادي كه براي جراحي بيني مراجعه مي كنند، اشاره كرده و مي افزايد: «يك گروه، افرادي هستند كه در بيني آنها، ايراد چشمگير و جدي اي وجود دارد و نياز به جراحي دارند. در اين افراد پس از عمل جراحي تغييرات چشمگيري حاصل مي شود و همين موفقيت باعث افزايش اعتماد به نفس در آنها شده و شرايط را برايشان بهتر مي كند. البته اين جنبه مثبت قضيه است.

در مقابل افرادي هستند كه تنها به دليل چشم و هم چشمي و بدون وجود عيب بارزي زير تيغ جراحي مي روند تا به اصطلاح از قافله مد عقب نيفتند كه البته اغلب به نتيجه ايده آلي كه در ذهن دارند نمي رسند و به فكر ترميم مي افتند. در واقع دسته اي از اين افراد كساني هستند كه متاثر از فشارهايي مانند مشكلات شغلي و خانوادگي سراغ جراحي بيني مي روند تا مشكلات ديگري كه دارند، حل شود. در حالي كه اگر اين بيماران بهترين كيفيت جراحي را انجام دهند بازهم مشكل دارند زيرا اصل مساله آنها زيبايي چهره نيست.

گروه ديگر نيز كساني هستند كه به لحاظ رواني كاستي ها و نواقص كوچك را چشمگير و جدي مي پندارند. درواقع برخي از اين افراد مبتلا به بيماري «ديس مورفو فوبيا» هستند كه اين تصور از علائم اين بيماري است. برخي افراد هم به دليل ابتلا به برخي تومورهاي مغزي در ناحيه لوپ تمپرال (كه تظاهرات و علائمشان به گونه اي است كه فرد نكات ناچيز را جدي تر حس و تصور مي كند) بر جراحي زيبايي بيني اصرار دارند. بنابراين توصيه مي شود كساني كه به عمل جراحي بيني اصرار دارند اما ايراد چنداني در چهره ندارند، قبل از جراحي به مشاور روان شناس يا پزشك مراجعه كنند.

بيمه و جراحي هاي زيبايي

اگرچه ارائه خدمات بيمه نيازي انكارناپذير است اما هميشه راهگشاي نظام سلامت نيست؛ به خصوص در حمايت از جراحي هاي زيبايي. اما پشت اين سخن، حرف و حديث ديگري هم هست كه نبايد از آن غفلت كرد. دكتر مريم سماك، متخصص گوش و حلق و بيني در اين باره مي گويد: «در هيچ كشوري اعمال زيبايي زير پوشش خدمات بيمه قرار نمي گيرد زيرا اگر بيمه بود جنبه هاي منفي بيشتري براي سلامت جامعه داشت اما بايد تاكيد كرد اگر بيمه مي توانست برخي جراحي هاي زيبايي را كه همراه با نيازهاي درماني است پوشش دهد آثار مناسبي بر سلامت جامعه داشت زيرا برخي افراد ضمن نياز به جراحي هاي زيبايي ناگزير از جراحي هاي درماني نظير انحراف بيني شديد هستند و تعداد زيادي از اين افراد به لحاظ اقتصادي توانايي پرداخت هزينه درمان را ندارند».

وي تاكيد مي كند: «همان قدر كه بايد در نفي جراحي هاي بي مورد سخن گفت بايد افرادي را كه نياز به درمان از طريق جراحي دارند نيز راهنمايي كرد زيرا بسياري از آنها، اطلاعات و انگيزه كافي براي مراجعه به پزشك ندارند.»


روانكاوي جراحي زيبايي بيني

براساس آمارها بسياري از افرادي كه سراغ جراحي هاي زيبايي مانند جراحي بيني مي روند دچار اختلالات روحي و رواني، اضطراب و استرس هستند. اين افراد براي جبران خلأهاي رواني خود بايد كاري بكنند و تنها چيزي كه ممكن است باعث شود آنها از نظر ظاهري ارضاشوند جراحي هاي زيبايي است.

در عين حال، اين افراد چون شخصيت وسواسي دارند ممكن است با عمل جراحي مانند جراحي بيني تا حدودي احساس كنند آن خلأ رواني پر شده است اما متاسفانه بارها و بارها براي ترميم به پزشك خود مراجعه مي كنند. اين تيپ افراد وقتي با جراحي بيني و ترميم هاي مكرر راضي نمي شوند سراغ اعمال جراحي زيبايي ديگري مي روند و هيچ وقت از چهره خود رضايت كامل ندارند و با تحت فشار قراردادن خانواده و هزينه هاي گزاف دست به جراحي هاي زيبايي متنوع و غيرضروري مي زنند.

حالا اين سوال مطرح مي شود كه آيا عمل جراحي بيني اعتماد به نفس مي آورد؟ در جواب بايد گفت در بعضي از افراد كه بيني بزرگ و ياناموزوني دارند و اين موضوع آنها را اذيت و فكرشان را مشغول كرده است، عمل جراحي تا حدودي اعتماد به نفس را در آنها افزايش مي دهد.
بررسي انواع جراحي زيبايي صورت

در زير انواع جراحي هايي كه جهت زيبايي صورت انجام مي شود به تفكيك شرح داده خواهد شد . اما نكات مهمي وجود دارد كه قبل از جراحي زيبايي لازم است به آن دقت كنيد . شما اگر به اين علت مي خواهيد جراحي كنيد كه ۱- كار بهتري پيدا كنيد ۲- جهت زندگي خود را تغيير دهيد ۳- صاحب موقعيت هاي بهتري در زندگي شويد . در انجام جراحي عجله نكنيد . و لازم است ديدگاه خود به جراحي و زيبايي و توقع خود از حاصل جراحي را عوض كنيد . بهتر است قبل از جراحي زيبايي با يك روانپزشك مشاوره نماييد .

جراحي زيبائي لاله گوش يا otoplasty
هر روز افراد بسياري با استفاده از عملهاي مختلف زيبايي اعتماد به نفس بيشتري پيدا كرده و از زندگي خود لذت بيشتري مي برند اين اطلاعات فقط براي آگاهي شما ارائه شده است . بديهي است ميزان سودمندي چنين عملي براي شما ، جزء مواردي است كه يك جراح با كمك روانپزشك به آن پي خواهد برد.

حتما شما هم كودكاني را ديده ايد كه لاله هر دو گوششان و در موارد نادري لاله يك گوششان برجسته ترازمعمول است . اين دفورميتي كه جنبه ارثي دارد تاثيري بر روي ميزان شنوايي ندارد ولي معمولا اين برجستگي سوژه اي مناسب براي تمسخر كودك توسط همبازيهايش است و اين امر ميتواند بر روي روابط اجتماعي كودك تاثيرگذار باشد و چون همين روابط است كه سنگ بناي زندگي آينده فرد روي آن گذاشته مي شود، ميتواند روي آينده كاري وزندگي آتي كودك نيز تاثير گذار باشد و بدين دليل است كه اعلام مي كنيم بهترين سن براي اصلاح اين دفورميتي قبل از ورود به مدرسه است، هر چند كه براي اين عمل هيچوقت دير نيست وبسياري از مراجعه كنندگان به ما را نوجوانان و جوانان تشكيل مي دهند .

نوع بيهوشي : با هر سه روش بي حسي موضعي ، نيمه بيهوشي و يا بيهوشي كامل قابل انجام است .

تكنيك : محل برش ما پشت لاله گوش است كه براي جلوگيري از برگشت غضروف لاله گوش به حالت اوليه ، پشت اين غضروف را نيز در قسمت هاي لازم تراشيده وچين وشكنج هاي مربوطه راايجاد مي كنيم و سپس برش پوستي را مي دوزيم لذا بعد ازعمل جاي برش قابل رويت نمي باشد.

زمان عمل : هردو گوش حدوداً دو ساعت

پانسمان بعد از عمل تا يكهفته روي گوشها باقي مي ماند . در طي هفته اول بعد از برداشتن پانسمان ، بيمار بطور شبانه روزي از هدبند استفاده مي كند كه البته بهتر است هر ۳-۲ ساعت حدوداً نيم ساعت هدبند رابردارد .هفته دوم فقط شبها از هدبند استفاده مي كند و در طول روز ضرورتي به استفاده از هدبند نيست .

عمل جراحي زيبايي پلك ها يا blepharoplasty
از نظر زيباشناسي ، چشمها مهمترين جزء صورت هستند . چشمها نشاندهندهً سن فرد ومنعكس كننده حالت هيجاني و خلقي وي هستند و متاسفانه چشمها و پلكها زودتر از ساير اجزاي بدن علائم پيري را نشان ميدهند . عمل جراحي پلاستيك پلكها كه اصطلاحا بلفاروپلاستي ناميده ميشود . براي برداشتن پف پلكها ، اصلاح افتادگي پلك و برداشتن پوست اضافي آنها طراحي شده است هرچند كه ممكن است مقداري از چين و چروكهاي سطحي پلك را نيزكمتر نمايد . بايد توجه داشت كه با اين عمل سياهي دور چشمها برطرف نميشود و همچنين اين عمل كمكي به كساني كه تورم پلكهايشان بدليل بيماريهاي متابوليكي است نميكند ( مثل تورم پلك ناشي از پركاري تيروئيد ) . در اين عمل ميتوان پلكهاي فوقاني و تحتاني رابطور مجزا يا همزمان مورد عمل قرار داد .

نوع بيهوشي : با سه روش بي حسي موضعي ، نيمه بيهوشي و بيهوشي كامل قابل انجام است .در انتخاب نوع بيهوشي نظر شما لحاظ خواهد شد .

مدت عمل : چهار پلك حدود ۲ ساعت

تكنيك عمل :
پلك بالا : برش درست روي چين پلك داده ميشود لذا احتمال اينكه بعد از عمل جاي برش روي پلكها بماند فوق العاده اندك است . بعداز برداشتن از پوست و نسج زير پوستي ، درصورت لزوم كيسه هاي چربي نيز برداشته شده و محل برش با نخ بسيار نازك دوخته ميشود.
پلك پائين : مثل مورد بالا است فقط برش اوليه درست زير مژه ها داده ميشود .

نكاتي كه بيمار بايد بداند

:۱ – از دو هفته قبل از عمل از داروهايي مثل بروفن ، ايندومتاسين ، پيروكسيكام ، مفناميك اسيد استفاده نكنيد و چنانچه به هر دليلي به مسكن نياز داشتيد فقط از استامينوفن ساده يا كدئينه استفاده كنيد.

۲ – قبل از ورود به اتاق عمل حتما آرايش چهره خود را كاملا پاك نماييد.

۳ – بعد ازعمل به مدت سه روز از قطره هاي نفازولين چشمي و اشك مصنوعي استفاده نماييد .

۴ – آنتي بيوتيك تجويزي را به مدت يكهفته مرتبا مصرف نماييد .

۵ – تا ۲۴ ساعت بعد از عمل از كمپرس سرد صورت استفاده نماييد. بدين منظور ميتوانيد چند تكه كوچك يخ را در كيسه فريزر ريخته در كيسه را بسته و آن را روي صورت خود قرار دهيد .

۶ – درطي چند روز اول بعداز عمل كمتر دراز بكشيد و هنگام درازكشيدن نيز بهتر است بالشت زير سر شما بلندتر باشد تا شيب بدنتان بيشتر شود. اين كار باعث ميشود كبودي و تورم شما به حداقل برسد .

۷ – شش روز بعد از عمل براي كشيدن بخيه ها به مطب مراجعه كنيد .

ليفتينگ صورت يا كشيدن پوست صورت
كشيدن پوست صورت كه اصطلاحا ليفتينگ صورت گفته مي شود براي جوانتر كردن پوست و حالت صورت طراحي شده است . بهترين كانديد اين عمل فردي است كه ساختار استخواني صورت وي خوب باشد و فقط نسج نرم صورت او خود را ول كرده باشند.

لذا سن مناسب آن بين ۴۰ تا ۶۵ سالگي است اما در سنين بالاتر هم ميتوان نتايج مطلوبي را بدست آورد . بايد توجه داشت كه هر چند با اين عمل چين و چروكهاي سطحي پوست كمتر ميشود ولي هدف اصلي اين عمل كشيدن عضلات و فاشياهاي زير پوست است . معمولا اين عمل با ساير اعمال زيبايي مثل ليفتينگ گردن ، بلفاروپلاستي ، ليفتينگ ابرو و پيشاني بطور همزمان انجام ميشود . سئوالي كه اغلب متقاضيان مي پرسند اين است كه نتيجه اين عمل چقدر دوام دارد ؟ در جواب بايد گفت با اين عمل چهره شما جوانتر از همسن وسالهاي خودتان ميشود اما زمان در حال گذر و درحال تاثيرگري بر چهره شما است . اين عمل نمي تواند از اين اثر گذاري جلوگيري كند اما با گذشت زمان باز هم شم ابه نسبت همسن وسالهاي خودتان جوانتر خواهيد بود .

سن متقاضي، جنس پوست وي ، ميزان كشيدن فاشيا ها و عضلات زير پوست همگي بر نتيجه عمل موثرند .

نوع بيهوشي : اين عمل هم با بيهوشي عمومي وهم بانيمه بيهوشي قابل انجام است . انتخاب آن توسط جراح و با هماهنگي با شما خواهد بود .

مدت عمل : حدود ۳ ساعت

تكنيك عمل : همانطور كه در شكل مي بينيد خط برش چند سانتيمتر عقب تر از خط رويش موهاي گيجگاهي شروع ميشود و پايين آمده از عقب برجستگي جلوي سوراخ گوش گذشته و محل اتصال نرمه گوش به صورت را دور مي زند. سپس در چين پشت لاله گوش كمي بالا مي رود و با زاويه اي حدود ۹۰ درجه به طرف موهاي پشت سر ميرود .

اگر دقت نماييد خواهيد ديد كه قسمت عمده خط برش در لابه لاي موها پنهان ميشود و قسمت باقيمانده نيز در محل اتصال لاله گوش به سر محو ميشود و بعد از گذشت چند ماه تقريبا جاي برش قابل رويت نخواهد بود . كبودي بعد از عمل اندك است كه در عرض چند روز برطرف خواهد شد. بعد از عمل روزانه پانسمان شما عوض خواهد شد. حدود روز ششم بخيه هاي شما يكي در ميان كشيده ميشود و۲ روز بعد از آن باقيمانده بخيه ها كشيده مي شود .

توصيه ها :

۱ – شب قبل از عمل حمام نماييد وسر خود را بشوييد .
۲ – هنگام ورود به اتاق عمل صورت شما بايد فاقد هرگونه آرايشي باشد .
۳ – تا چند هفته ممكن است احساس كشيدگي پوست صورت را داشته باشيد كه برطرف خواهد شد.
۴ – كم حسي ويابي حسي لاله گوش تا چند هفته طبيعي است .
۵ – بعد از عمل آنتي بيوتيك تجويزي را مرتب مصرف كنيد .
۶ – از ۲ هفته قبل از عمل تا يك هفته بعد از عمل از خوردن داروهاي بروفن ، ايندومتاسين ، پيروكسيكام ، مفناميك اسيد و آسپرين خوداري كنيد و چنانچه به هر دليلي نياز به مسكن داشته باشيد فقط از استامينوفن ساده يا استامينوفن كدئينه استفاده نماييد .
Chin Augmentation ( جلو آوردن چانه )
وقتي از نيم رخ به يك فرد طبيعي نگاه مي كنيم چانه مختصري عقب تر از قسمت قدامي لب تحتاني قرارمي گيرند . در بعضي از افراد چانه عقب تر از اين حد است و در مواردي كه ميزان عقب بودن زياد باشد به صورت حالت bird face يا چهره اي شبيه چهره پرندگان ميدهد كه دماغ و نيمه مياني صورت خيلي جلوتر از ساير اجزاي صورت است .لذا در اين گونه افراد نه تنها چانه عقب تر از معمول ديده مي شود بلكه بيني آنها نيز از آنچه كه هست بزرگتر ديده ميشود . در مبتلايان به اين عارضه بايد به وضعيت قرارگيري دندانها روي هم توجه كرد. اگر هماهنگي لازم وجود نداشته باشد بهتر است بيمار توسط همكاران دندانپزشك يا متخصصين جراح فك وصورت تحت عمل جراحي فك قرار گيرد اما اگر نحوه قرارگيري دندانهاي فك بالا و پايين طبيعي باشد و فقط چانه عقب باشد، با جراحي چانه ميتوان مشكل را اصلاح كرد كه براي اين منظور بادو روش ميتوان دفورميتي را اصلاح كرد:

۱ – گذاشتن پروتز چانه
۲ – بريدن استخوان چانه وجلوآوردن آن
اين عمل با بي هوشي عمومي ونيمه بيهوشي قابل انجام است و مي توان آنرا همراه با ساير اعمال جراحي زيبايي صورت مثل جراحي پلاستيك بيني و يا كشيدن پوست صورت بطور همزمان انجام داد .

تكنيك عمل :

در داخل دهان حد فاصل لب و فك تحتاني برش مي دهيم . نسج نرم را از روي استخوان بلند نموده و پروتز چانه را روي استخوان چانه قرارداده وآنرا فيكس كرده و محل برش را با نخ بخيه قابل جذب مي دوزيم .

پروتز سه سايز small /medium / large دارد . جنس آنها نيز بسته به كارخارنه سازنده متفاوت است اما در هر صورت از جنسي تهيه مي شود كه شبيه نسج استخواني باشد و هيچگونه واكنش و حساسيتي از سوي بدن نسبت به آن وجود نداشته باشد . ضمنا شكل آنها نيز متفاوت است كه پزشك بسته به وضعيت چانه هر فرد براي وي نوع مناسب پروتز را انتخاب مي كند .
روش ديگر جلو آوردن چانه ، بريدن استخوان چانه و جلو كشيدن و فيكس كردن آن مي باشد . براي اين منظوراز همان برشي استفاده مي كنيم كه براي گذاشتن پروتز چانه توضيح دادم . همانطور كه ذكر شد براي انجام اين عمل هيچگونه برشي روي پوست صورت شما نخواهد بود ولي بعد از عمل به مدت چند روز چانه پانسمان خواهد شد تا از پيدايش تورم جلوگيري شود .
مدت عمل :
حدود نيم ساعت
نكاتي كه بايد بيمار بداند :
۱ – بعدازعمل آنتي بيوتيك خود را دقيقا مصرف كنيد .
۲ – روزي سه بار با دهان شويه بتادينه دهان خود را بشوئيد .

۳ – بعد از عمل رژيم غذايي خاصي را توصيه نمي كنيم وخوردن هر گونه غذايي بلامانع است .

۴ – بخيه هاي داخل دهان شما قابل جذب مي باشند و نيازي به كشيدن آنها نيست .

جراحي زيبايي بيني يا رينوپلاستي
از بين تمام اعمال زيبائي ، جراحي پلاستيك بيني كه اصطلاحاً ” رينوپلاستي ” ناميده مي شود از ويژگي هاي خاصي برخوردار است لذا سعي مي كنم با تفضيل بيشتري مورد بحث قرار گيرد . اين عمل چيزي بيشتر از مهارت جراحي است و در حقيقت تلفيقي از علم و هنر است . جراح زيبايي بيني قبل از هر چيز يك پزشك است و فاكتورهاي پزشكي و رواني كه باعث شده يك فرد سالم با ميل خودش براي انجام يك جراحي مراجعه كند رابه خوبي درك مي كند ضمناً او مثل ميكل آنژ يك مجسمه تراش است . ميكل آنژ تكه سنگي در اختيار داشت و با چشم بصيرت اثر خود را در لابلاي آن مي ديد .وي با تراشيدن قسمتهاي زايد سنگ اثر خود را در معرض ديد ديگران قرار داد . جراح زيبايي بيني نيز با درنظرگرفتن شكل مناسب بيني براي هر صورت خاص ، با برداشتن قسمتهاي اضافي و حالت دادن به قسمتهاي باقيمانده سعي ميكند اثر هنري خود را در معرض ديد قرار دهد. بديهي است وي هيچگاه به بيني به طور منفرد نگاه نميكند بلكه بيني را دركنار ساير اجزاي صورت بيمارش مي بيند . به عبارت بهتر نمي توان با در نظر گرفتن يك بيني ايده ال به خلق آن پرداخت بلكه بهترين بيني نوعي است كه با ساير اجزاء صورت هماهنگي داشته باشد.

تصور و انتظارات غير واقع بينانه درمورد جراحي پلاستيك بيني زياد است. هميشه اين امكان وجود ندارد كه بافت انسان را به گونه اي تغيير داد تا آنچه بيمار دلش مي خواهد حاصل شود. هدف جراح اين است كه ظاهر بيمار را در طي اعمالي كه به دقت برنامه ريزي شده اند زيباتر كند . اينكه او چگونه به اين مهم دست مي يابد به ميزان زيادي بستگي به آموزش ، تجربه، علم و مهارت او دارد و تمامي اين فاكتورها بسيار متغير هستند. همكاري بيمار وواكنش هاي ناخواسته نيز نقش بسياراساسي در نتيجه نهايي يك عمل جراحي دارد .جراح نمي تواند نتيجه نهايي عمل را تضمين كند بلكه قادر است تضمين كند كه تمامي تلاش خود را براي حصول نتيجه بهتر بكارخواهدبرد .

هر متقاضي جراحي پلاستيك بيني بايد از حقايق زيرآگاه باشد:

۱ - هدف هرعمل زيبايي بهبود بخشيدن به وضع ظاهري است نه رسيدن به زيبايي كامل و مطلق .

۲ – هر فردي كه متقاضي اين عمل است ممكن است به دلايل مختلفي ازجمله نوع پوست كانديد خوبي براي جراحي نباشد لذا جراحي براي هرفرد متقاضي توصيه نميشود .به طور مثال در بيني هاي گوشتي دست جراح در جمع كردن نوك بيني خيلي باز نيست .بيني گوشتي به دماغي گفته ميشود كه پوست آن ضخيم و غضرو فهاي نوك بيني ضغيف است . غدد چربي پوست اين بيني ها معمولا زياد است و نفود اين غدد در لابلاي پوست باعث ضخيم شدن پوست شده است . جراح در طي عمل زيبائي بيني نميتواند جنس پوست را تغيير دهد و عمده كارهائي كه وي انجام ميدهد بر روي غضروف و استخوان بيني است . لذا نوك بيني كساني كه بيني آنها گوشتي است بعد از عمل خيلي جمع نميشود و ممكن است بعد از عمل ، فرد عمل شده از جمع نشدن نوك بيني اش ناراضي باشد. پزشك ،ضمن بررسي كليه جوانب ،در صورت لزوم در مورد وضعيت پوست فرد نيز به وي توضيح خواهد داد.لازم به ذكر است كه اكثر افرادي كه نوك بيني خيلي بزرگي دارند فكر ميكنند بيني آنها گوشتي است در صورتيكه همانطوركه قبلا هم توضيح دادم اگر بزرگ بودن نوك بيني بدليل ضخامت پوست باشد ما با محدوديت هاي فوق الذكر مواجهيم اما اگر بزرگي نوك بيني بدليل بزرگ بودن غضروفهاي نوك بيني باشد ،اين بيني گوشتي نيست و براي عمل كردن مشكلي ندارد لذا اگر در مورد جنس پوست بيني خودتان و گوشتي بودن يا نبودن آن ابهامي داريد توصيه ميكنم حضورا مراجعه كنيد تا از نزديك بيني شما معاينه شود.

۳ - در بچه ها محدوديت هاي مشخصي وجود دارد كه مانع از جراحي پلاستيك بيني قبل از بلوغ كامل مي شود . اغلب دختران درپايان ۱۶سالگي و پسرها در پايان ۱۸ سالگي به بلوغ كامل رسيده اند و ميتوانند تحت عمل رينوپلاستي قرار گيرند . اصلاح عيوب بيني دراين سن باعث ميشود اعتمادبه نفس نوجوان در يك زمان طلايي از زندگي وي بيشتر شود و نبايد فراموش كنيم كه در اين زمان است كه نوجوان نه تنها خودش را مي شناسد بلكه احتمالاً آينده اش را پايه ريزي خواهدكرد . از طرف ديگر امروزه تعداد قابل توجهي از متقاضيان رينوپلاستي افراد بالاي ۴۰ سال هستند . بسياري از آنها اظهار مي كنند كه در زندگيشان از شكل بيني خودشان رضايت نداشته اند و در نهايت براي رينوپلاستي مراجعه كرده اند . چنانچه وضعيت عمومي وسلامتي فرد خوب باشد هيچ وقت براي رينوپلاستي دير نيست . دراين مواردمعمولا رينوپلاستي همراه با سايراعمال زيبايي صورت مثل كشيدن پوست صورت و … .. به طور همزمان انجام مي گيرد .

۴ – چنانچه بيمار مبتلا به انحراف بيني است بايد همزمان با جراحي پلاستيك و يا قبل از آن ، انحراف تيغه بيني وي اصلاح شود: ميدانيم كه دو حفره بيني توسط تيغه بيني ازيكديگر جدا ميشوند . ايده آل اين است كه اين تيغه درخط وسط باشد ولي عملا تيغه بيني اكثر افراد درخط وسط نيست و اصطلاحاً مبتلا به انحراف تيغه بيني هستند . چنانچه اين انحراف كم باشد و باعث انسداد راه هوايي و عوارض ناشي از آن نشده باشد احتياج به عمل جراحي ندارد ولي در مواردي كه مسئله ساز شده باشد بايد با عمل جراحي اصلاح شود . بايد توجه كنيم در كساني كه كانديد عمل جراحي پلاستيك بيني هستند و مبتلا به انحراف تيغه بيني ( هر چند مختصر ) نيز مي باشند حتما بايد اين انحراف اصلاح شود چرا كه بعد از عمل رينوپلاستي معمولا سوراخها يا حفرات بيني كوچك مي شوند لذا انحراف مختصر تيغ? بيني كه قبل از عمل رينوپلاستي مشكلي را ايجادنكرده است ميتواند بعد از عمل رينوپلاستي باعث انسداد راه هوايي شود . پس براي اجتناب از انسداد بعدي بيني، چنانچه انحراف تيغه بيني نيز وجود داشته باشد حتما بايد هنگام رينوپلاستي اصلاح گردد .

۵ – اگر چنانچه به هر دليلي انسداد بيني داشته باشيم مثل بزرگي شاخك هاي داخل بيني و يا پوليپ بيني بايد به طور همزمان با جراحي پلاستيك بيني عوامل انسداد بيني را نيز برطرف كرد .

۶ – ليزر در بسياري از اعمال جراحي كاربرد مهمي دارد اما در عمل زيبائي بيني كاربردي ندارد و فقط براي برش اوليه به جاي تيغ جراحي ميتوان از برش ليزري استفاده كرد اما برش ليزري هيچ ارجحيتي از نظر درد بعد از عمل يا نتيجه بعد از عمل و يا جاي بخيه و … بر تيغ جراحي ندارد.

۷– عمل جراحي بيني باعث بهبود و يا تشديد علائم حساسيت بيني نميشود . مبتلايان به آلرژي بيني هم ميتوانند تحت عمل جراحي قرار گيرند اما لازم است اين افراد از قبل از عمل تا مدتي بعد از عمل تحت درمان با داروهاي ضد حساسيت قرار گيرند .

۸- جراحي بيني روي ديد و حالت چشم اثري ندارد اما از آنجائيكه تا مدتي بعد از عمل نميتوانيد از عينك استفاده كنيد ،اگر تصميم داريد ليزيك هم انجام دهيد بهتر است ابتدا عمل ليزيك چشم را انجام دهيد تا بعد از عمل بيني نياز به عينك نداشته باشيد.جراحي بيني روي ديد و حالت چشم اثري ندارد اما از آنجائيكه تا مدتي بعد از عمل نميتوانيد از عينك استفاده كنيد ،اگر تصميم داريد ليزيك هم انجام دهيد بهتر است ابتدا عمل ليزيك چشم را انجام دهيد تا بعد از عمل بيني نياز به عينك نداشته باشيد.

۹ – وجود پلاكهاي ارتودنسي مانعي براي عمل بيني نيست و مشكلي ايجاد نخواهد كرد.

۱۰ – با توجه به اينكه امروزه در مراكز جراحي خصوصي كمتر از هالوتان وساير گازهاي بيهوشي دهنده استنشاقي استفاده ميشود و داروهاي جديد بيهوشي اثرات كبدي يا ندارند و يا اگر هم داشته باشند اين تاثير اندك است ، لذا چنانچه در گذشته نزديكي بيهوشي داشته ايد ، ضرورتي ندارد كه از بيهوشي قبلي شما زمان زيادي گذشته باشد.

۱۱ – حق العمل جراحي بيني از يك شهر به شهر ديگر و حتي از يك منطقه شهري به منطقه ديگر همان شهر و از نزد يك پزشك به پزشك ديگر متفاوت است . هر چند هزينه و قيمت عمل حتما يك فاكتور مهم درانتخاب جراح شما خواهد بود اماكسي موفق تر خواهد بود كه بر مبناي فاكتورهاي مهمتري مثل كارائي و تجربه ، جراح خود را انتخاب نمايد. معمولا پزشكان هزينه عمل را بسته به شكل و نوع بيني و كاري كه قرار است روي آن انجام شود مشخص ميكنند اما من براي هر عمل زيبائي بيني صرف نظر از شكل و نوع بيني هزينه يكساني را در نظر ميگيرم كه هر زمان كه مايل باشيد شما ميتوانيد با شماره تلفن مطب يعني ۲۲۵۸۳۲۹۱ تماس گرفته و از ميزان آن و همپنين از مقدار مخارج مزكز جراحي دقيقا اطلاع پيدا كنيد.

۱۲- براي انجام عمل زيبائي بيني دو تكنيك يا روش به نامهاي روش باز و روش بسته وجود دارد . بعضي از جراحان روش بسته را و بعضي ديگر روش باز را ترجيح ميدهند اما به طور كلي طرفداران عمل باز در حال افزايش هستند . استفاده كردن يك جراح از يك روش باز يا بسته في نفسه امتياز و يا اشكالي را متوجه وي نميكند بلكه مهم اين است كه نتيجه نهائي مطلوب باشد. مواردي وجود دارد كه غالب پزشكان روش باز را ترجيح ميدهند كه در اين رابطه ميتوان از موارد زير نام برد : عمل جراحي مجدد ، عمل بر روي بيني اي كه در اثر تصادف قبلي دفرمه شده باشد ، عمل زيبائي وقتي كه با انحراف بيني شديدي همراه باشد كه شكل ظاهري را هم كاملا كج كرده باشد .

تنها تفاوت روش باز با روش بسته در اين است كه در روش باز علاوه بر خط برشي كه در روش بسته بكار ميرود ، برش كوچكي نيز روي پوست كلوملا داده ميشود . كلوملا همان قسمت مياني بين دو سوراخ بيني است كه بطور معمول پائين تر از پره هاي بيني قرار ميگيرد.شما ميتوانيد در عكس بالا محل اين برش را كه با ماركر مشخص شده است را مشاهده كنيد . اين برش اين امكان را فراهم ميكند كه بتوان پوست بيني را بلند كرد و تمامي ساختمانهاي اصلي بيني كه شامل قسمت استخواني ، قسمت غضروفي و بافت نرم است را دقيقا مشاهده كرد و عمل جراحي را زير ديد مستقيم انجام داد . محل جوش خوردن بخيه هاي اين برش باقي نميماند و جاي نگراني ندارد. نكته اي كه لازم به ياددآوري است اينكه برش خوردن يا برش نخوردن گوشه هاي بيني يا اصطلاحا پره هاي بيني ارتباطي به روش باز يا بسته ندارد بلكه به اندازه سوراخ هاي بيني و پره هاي بيني بستگي دارد يعني اينكه اگر سوراخهاي بيني بزرگ باشند و لازم باشد كه كوچك تر و جمع تر شوند هيچ راهي به جز برش خوردن كناره هاي ( پره هاي ) بيني نيست حتي اگر جراحي به طريقه بسته باشد.
مزاياي روش بسته :
- زمان عمل در اين روش حدود يك ربع كمتر از روش باز است.
- روي پوست كلوملا برشي وجود ندارد .
- در اين روش ورم نوك بيني كمتر ازروش باز است لذا ورم زودتر برطرف ميشود.

مزاياي روش باز:

- جراحي زير ديد مستقيم انجام ميشود لذا احتمال غير قرينگي كمتر ميشود.
- قدرت مانور جراح و فضا براي كار كردن وي بيشتر است.
۱۳ – در طي عمل رينوپلاستي اشكالات مختلف بيني را مي توان برطرف كرد كه براي مثال به موارد زير مي توان اشاره كرد:

بزرگ بودن اندازه بيني
قوزدار بودن بيني
افتادگي نوك بيني يا كم بودن زاويه بيني ولب
پهن بودن بيني
بزرگ بودن سوراخ هاي بيني
جعبه اي شكل بودن نوك بيني
زياد بودن فاصله نوك بيني تا صورت
دررفتگي تيغه بيني وغيرقرينه بودن بيني
دو شاخه بودن نوك بيني
دماغ زين اسبي متعاقب ضربه هاي قبلي و يا عمل جراحي انحراف تيغه بيني
دفورميتي هاي بعدازعمل جراحي
۱۴ – محل عمل شما ” مركز جراحي و پزشكي مبين “ واقع در خيابان پاسداران نبش گلستان هفتم به شماره تلفن ۲۲۵۸۳۳۰۷ و يا “مركز جراحي و پزشكي افرا” واقع در خيابان دولت ، چهارراه دلبخواه ، پلاك ۴۹۰ به شماره تلفن ۲۲۵۵۶۳۰۳ خواهد بود .
۱۵ – در سالهاي اخير كامپيوتر در تمامي زمينه ها تحولات چشمگيري را به وجود آورده است . كليه رشته هاي پزشكي نيز از اين امر مستثني نبوده اند . اخيراً نرم افزارهايي ارائه شده است كه با بهره گيري از آنها بيمار قادر خواهد بود درك واقع بينانه اي از بيني بعد از عمل خود داشته باشد .درصورتي كه تمايل داشته باشيد عكس طراحي بيني خودتان را مشاهده نماييد از “صفحه ارسال عكس” بازديد كنيد.
مراحل اقدام عملي براي رينوپلاستي

در ملاقات اوليه، بيني شما از نظر ظاهري و وضعيت تيغه بيني ، شاخك هاي داخل بيني و….. مورد معاينه قرار خواهد گرفت و اينجانب ازخواسته هاي شما و انتظاراتتان مطلع خواهم شد و متقابلاً اقداماتي كه قابل انجام هستند را با شما مطرح خواهم كرد و شما ازخواسته هايي كه ممكن است قابل حصول نباشد نيز آگاه خواهيد شد و سپس از بيني شما با دوربين ديجيتالي عكس گرفته خواهد شد و با استفاده از كامپيوتر بيني شما طراحي خواهد شد اين اقدام هزينه اضافي براي شما در بر نخواهد داشت و در پايان براي شما عكس درخواست مي شود كه شما بايد آنرا از طريق عكاسي هاي بيرون تهيه نماييد . در صورت لزوم براي شما آزمايش خون نيز درخواست خواهد شد. شما پس از تهيه عكس ها مجدداً به اينجانب مراجعه خواهيدكرد و آنگاه با توافق يكديگر زمان عمل را تعيين خواهيم كرد.

شما روز عمل درحالت ناشتا يك ساعت قبل از عمل در مركز جراحي حاضر خواهيد شد . زمان عمل حدود يكساعت و نيم خواهد بود كه از يك ربع قبل از عمل تا يك ربع بعد از عمل همكاران بيهوشي اينجانب بطور مستقيم ازشما مراقبت مي كنند و بعد از آن هم حدود نيم ساعت در ريكاوري از شما دقيقا مراقبت خواهد شد . پس حدوداً از وقتي كه وارد اطاق عمل مي شويد تا وقتي كه مجدداَ به بخش برميگرديد حدود دو ساعت و نيم به طول مي انجامد .

در مورد نوع بيهوشي حتي الامكان نظر شما لحاظ خواهد شد . بيهوشي كامل و نيمه بيهوشي هر كدام مزايا و معايب مربوط به خود را داراست. اما به طور كلي و با توجه به سالها تجربه ، ما بيهوشي كامل را بر نيمه بيهوشي ترجيح ميدهيم چرا كه در بيهوشي كامل امكان كنترل فشار خون بيمار بيشتر است ،بيمار راحتتر است ، متخصص بيهوشي بهتر و راحتتر ميتواند از بيمار مراقبت كند و در حين عمل ترشحات وارد حلق و ريه بيمار نميشود و لذا جراح نيز راحتتر است و نهايتا اينكه سرفه بعد از عمل در بيهوشي كامل كمتر است . البته در موارد معدودي نيمه بيهوشي ( كه اصطلاحا بي حسي موضعي گفته ميشود ) بر بيهوشي عمومي ارجح است مثلا در بيماراني كه مشكلات زمينه اي مثل ناراحتي هاي قلبي عروقي و يا اختلالاتي دارند كه بيهوشي كامل براي آنان به صلاح نيست و يا در بيمارانيكه نگران بي هوشي كامل هستند ميتوان عمل زيبائي بيني را تحت نيمه بيهوشي انجام داد كه در اين روش نيز متخصص بيهوشي از ابتداي عمل تا انتهاي آن از بيمار مراقبت ميكند و با دادن داروهاي ضد درد ، آرامبخش و خواب آور امكان يك عمل كاملا بدون درد را فراهم مينمايد .
حدود شش ساعت بعد از برگشتن به بخش از مركز جراحي مرخص مي شويد . البته چنانچه خود شما مايل باشيد ميتوانيد صبح روز بعد از عمل ، مركز جراحي را ترك نماييد. اين امر هزينه اضافي براي شما در بر نخواهد داشت .

مراقبت هاي بعد از عمل :


۱ – حدوداً تا ۵ ساعت بعد از عمل نبايد چيزي ميل كنيد چرا كه به دليل داروهاي بيهوشي حركات معده و روده شما كند است و چنانچه شما چيزي ميل كنيد باعث بروز حالت تهوع و استفراغ مي شود. حدوداً ۵ ساعت بعد از عمل ابتدا كمي آب مي آشاميد اگر چنانچه مشكلي نداشتيد يك ربع بعد مختصري آب ميوه خواهيد آشاميد و بعداز آن ميتوانيد از غذاهاي نرم استفاده كنيد و از روز سوم به بعد هر چه خواستيد ميتوانيد ميل كنيد .

۲ – بايد تا ۲۴ ساعت از كمپرس سرد استفاده كنيد . تا وقتي كه در مركز جراحي بستري هستيد پرستارما اين كار را انجام خواهد داد. وقتي به منزل مراجعه كرديد خودتان چند تكه يخ راخرد كرده و داخل كيسه فريزر ريخته و روي صورت ، گونه ها و لب بالا قرار دهيد . اين كار باعث مي شود ورم و كبودي شما به حداقل برسد .

۳ – دراز كشيدن بعد از عمل باعث تورم بيني شما ميشود لذا سعي كنيدبعداز عمل فقط در حد معمول دراز بكشيد .

۴ – از روز سوم به بعد كارهاي سبك مثل كارهاي سبك منزل , كارهاي اداري , كار با كامپيوتر و … .. بلامانع است .

۶ – بعد از عمل ، در داخل بيني شما تامپون نخواهم گذاشت لذا بعد از عمل ، درد و ناراحتي نخواهيد داشت ولي به هر دليلي درد داشتيد اعم از اينكه ارتباطي به عمل شما داشته باشد و يا خير فقط از استامينوفن ساده يا كدئينه به عنوان مسكن استفاده نماييد و از خوردن داروهايي مثل بروفن ، ايندومتاسين ، آسپرين و … . اجتناب كنيد .

۷-درد ، كبودي و خونريزي بعد از عمل به فاكتورهاي متعددي وابسته است .افرادي را كه من عمل ميكنم خونريزي بعد از عمل ندارند ، درد بعد از عمل معمولا ندارند و اگر در مواردي درد داشته باشند به حدي است كه با استامينوفن بهبود پيدا ميكند . يكي دو روز اول ممكن است بيماران من كمي كبودي داشته باشند ولي معمولا تا روز برداشتن گچ بيني كه حدود روز ششم بعد از عمل است كبودي برطرف شده است.

۸ – بعد از عمل ، زير بيني شما گاز كوچكي گذاشته مي شود كه چنانچه خونابه اي از بيني شما خارج شود توسط اين گاز جذب شود. بهتر است كه اين پانسمان را شما تعويض نكنيد .

۹ – تا وقتيكه گچ را برنداشته ايم بايد از لباسهايي استفاده كنيد كه از جلو توسط دگمه يا زيپ باز ميشوند و براي پوشيدن آن لازم نباشداز روي سركشيده شوند .

۱۰– مادامي كه گچ روي بيني شما قرار دارد ميتوانيد از عينك استفاده كنيد اما بعد از برداشتن گچ بايد تا ۶ هفته به نحوي از عينك استفاده كنيد كه وزن آن روي بيني شما نباشد بدين منظور ميتوانيد وسط عينك را با چسب به پيشاني خودبچسباند ( در صورت لزوم حضوراً به شما آموزش خواهم داد .

۱۱ – يك هفته بعد از عمل جهت برداشتن قالب روي بيني كه اصطلاحاً به آن گچ طبي گفته ميشود به مطب مراجعه خواهيد كرد. بايد مراقب باشيد درطي اين مدت پانسمان روي بيني شما خيس نشود لذا براي استحمام بايد به وسيله دوش دستي از گردن به پايين را بشوييد و بعد بخوابيد تا شخص ديگري موهاي شما را بشويد بدون اينكه پانسمان شما خيس شود .

۱۲ -تا سه هفته بعد از برداشتن قالب روي بيني ( گچ طبي ) حدودا هر ۵ روز يكبار براي تعويض چسب به مطب مراجعه خواهيد كرد اما اگر ساكن تهران نيستيد و يا به هر دليل امكان مراجعه ۵ روز يكبار شما وجود ندارد به شما آموزش خواهيم داد تا خودتان هر ۵ روز يكبار چسب را عوض كنيد.

۱۳– شنا يا فعاليتهايي كه احتياج به فعاليت زياد دارد تا دو هفته ممنوع است . شيرجه و اسكي تا دو ماه مجاز نيست . ورزش هايي كه احتمال تصادم در آنها وجوددارند تا ۴ ماه نبايد انجام شود .
نكاتي كه بيمار بايد بداند :


۱ – بعد ازعمل ، بيني شما تامپون نخواهد شد.
۲ – بعداز عمل كبودي نخواهيدداشت و در موارد نادري هم اگر كبودي وجود داشته باشد بسيار اندك است كه درعرض ۲هفته برطرف خواهدشد .
۳ – روز دوم صورت شما كمي متورم خواهد شد . هرچقدر كمتر دراز بكشيد اين تورم هم كمتر خواهد بود .
۴ – عمل شما هم با بي هوشي عمومي و هم با نيمه بيهوشي قابل انجام است . نوع بيهوشي با توجه به نظرشما انتخاب خواهد شد .
۵ – شما به هنگام برداشتن گچ تغييرات انجام شده را خواهيد ديد اما حدود يك سال طول مي كشد تا ورم بيني به طور كامل برطرف شود.
۶ – مصرف داروهاي آرامبخش قبل يا بعد از عمل بلامانع است.

۷- در بعضي موارد مشاهده ميشود كه بيمار اظهارمي كند در چند روز اول بعداز عمل بطور تصادفي به بيني اش ضربه اي وارد آمده است اين موضوع اهميت ندارد مگر آنكه ضربه شديد باشد و يا باعث خونريزي و يا تورم قابل توجه شده باشد .

تزريق ژل يا Gel Injection

ژلي كه در طب استفاده ميشود قوامي شبيه ژله خوراكي دارد . اين ژل از موادي درست شده است كه براي بدن بي ضرربوده و داراي ماندگاري طولاني باشد . ژلهاي مختلفي توسط كارخانه هاي متفاوتي براي مصارف پزشكي تهيه و توزيع شده اند لذا فرمولهايي با كيفيتها وقيمتهاي متفاوتي وجود دارد.


تزريق ژل تحت بي حسي موضعي و توسط سرسوزن خيلي نازك انجام ميشود و تقريبا بي درد است . بعد از تزريق تا ۳ ساعت از كمپرس سرد استفاده نماييد و تا چند ساعت از دراز كشيدن خودداري نماييد.
برجسته و كلفت كردن لب

لب ها اصلي ترين جزء يك سوم تحتاني صورت هستند و در بروز احساسات و جذابيت هاي فردي سهمي اساسي دارند. در حالت معمول اگر از روبرو به صورت فردي نرمال نگاه كنيم خطي كه از قرارگيري لبها روي يكديگر حاصل ميشود به اندازه فاصله بين مردمك دو چشم است يعني كمي بزرگتر از فاصله بين پره هاي بيني است . اگر از نماي نيم رخ به چهره فردي نرمال نگاه كنيم لب پائين حدود ۲ ميليمتر عقب تر از لب بالا قرار ميگيرد و چانه نيز عقب تر از لب پائين است.

برجسته كردن لب

در سالهاي اخير روشهاي مختلفي براي برجسته كردن لب ها معرفي شده و مورد استقبال قرار گرفته اند.بعضي از اين روشها دائمي و بعضي ديگر موقتي هستند . در.بعضي از اين روشها با وارد كردن موادي طبيعي(مثل چربي ) يا مصنوعي ( مثل ژل ) به درون لب ، بر حجم آن افزوده ميشود اما در روش جراحي مقداري از پوست بيرون لب به موازات خط لب برداشته ميشود و خط لب به محل برش دوخته ميشود و با اين كار لب ها برجسته تر ميشوند.اشكال روش جراحي جاي اسكار و بخيه است كه تا حدي باقي ميماند.
اينكه چه روشي براي شما مناسبتر است به ميزان زيادي به وضعيت فعلي لب شما و به حالتهايي كه ميخواهيد لب شما بخود بگيرد بستگي دارد.بديهي است در جلسه مشاوره اي كه با پزشك خود خواهيد داشت در اين مورد با شما صحبت خواهد شد.
مواد مختلفي براي تزريق به لب وجود دارند كه مهمترين آنها عبارتند از كلاژن ، چربي و ژل
تزريق بوتاكس يا Botox Injection

نوعي باكتري به نام كلستريديوم بوتولينيوم تايپ A قادر است سمي را توليد كند. اين باكتري بي هوازي است و در محيط هاي دربسته مثل قوطي هاي كنسرو رشد ميكند به همين دليل توصيه ميشود قبل از باز كردن درب قوطيهاي كنسرو آنها را بجوشانيد . اين باكتري را در آزمايشگاه تكثير ميدهند و سم آن را تلخيص كرده و براي مصارف پزشكي با دوراژ مناسب تهيه مي كنند . بوتوكس و dysport دوشكل آماده شده اين دارو است كه به شكل پودر در ويال مخصوص بسته بندي شده اند . از آنجايي كه مولكول اين دارو خيلي حساس است اين دارو در شرايط خاصي نگهداري مي شود از جمله اينكه بايد در دماي بين ۲ تا ۸ درجه سانتيگراد نگهداري شود. مصرف اصلي اين دارو براي شل كردن گرفتگي عضلاني است مثلا در مبتلايان به اسپاسم عضلات گردن كه باعث كجي گردن ميشود با تزريق اين دارو درون عضله ، مشكل آنان برطرف ميشود . مورد مصرف ديگر آن در مبتلايان به لوچي چشم است . لوچي چشم ناشي از كشش نامتناسب عضلات چشم است . به عبارت بهتر وقتي يكي از عضلات چشم بيشتر از حد كره چشم را بكشد يا بچرخاند لوچي چشم عارض ميشود .چشم پزشكان براي اصلاح لوچي چشم از تزريق اين دارو درون عضله اي كه بيشتر از حد‎‎‏ِ لازم منقبض شده است بهره جستند و بطور تصادفي متوجه شدند كه علاوه بر برطرف شدن لوچي چشم شيارهاي بين دو ابرو نيز كم عمق تر شده و يا برطرف گرديده است و از اينجا بود كه اين دارو براي برطرف كردن چين و چروك هاي پيشاني ، دور چشم و بين دو ابرو مورد بهره برداري قرار گرفت .

مكانيسم اثر دارو :
براي اينكه عضله اي منقبض شود بايد توسط عصبي تحريك گردد . اين دارو مانع منتقل شدن تحريك عصبي به عضله ميشود لذا عضله شل ميشود و چون چروك هاي پوستي فوق الذكر به علت انقباض عضلات زيرينشان ايجاد ميشوند ، پس با شل شدن عضله ، چين و چروكها نيز برطرف ميگردد .

نحوه تزريق :
تزريق بوتوكس يا dysport بطور سرپايي در مطب قابل انجام است . حدود ۵/۱ سي سي ازدارو با سوزن بسيار نازك “ سرسوزن انسولين ” در چند نقطه پيشاني و دور چشم شما تزريق مي گردد . براي اينكار نيازي به بي حس كردن نيست و درد ناشي از تزريق اندك و در حد گزش پشه است .

نكاتي كه لازم است بدانيد :
۱ – تا ۴ ساعت پس از تزريق از درازكشيدن خودداري كنيد .
۲ – تا چند ساعت از كمپرس سرد استفاده نماييد .
۳ – اثر دارو از روز چهارم شروع شده و تا روز چهاردهم به حداكثر خود مي رسد . اين اثر ۶ -۴ ماه دوام خواهد داشت و بعد از آن بتدريج چين و چروك ها دوباره ظاهر ميشوند كه در صورت تمايل مي توانيد مجددا تزريق نماييد .
۴ – استفاده از اين دارو در حاملگي و شيردهي ممنوع است .09-12-1390 06:54 ب.ظ
 


موضوعات مشابه ...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
  پاسخ به نگرانی ها در مورد جراحی بینی و بیهوشی Mahrokhok 0 54 26-12-1395 05:41 ب.ظ
آخرین ارسال: Mahrokhok

پرش به انجمن:


کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان