یک بررسي ازروند اشتغال در ایران - تالار گفتمان آذر فروم

فروش فوری انجمن آذر فروم با 1 گیگ هاست نامحدود به قیمت مناسب
جهت خرید با شماره 09363810642 تماس حاصل فرمایید.

 

یک بررسي ازروند اشتغال در ایران
زمان کنونی: 27-05-1396،12:59 ق.ظ
کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان
نویسنده: Friga
آخرین ارسال: Friga
پاسخ: 1
بازدید: 294

 
 
رتبه موضوع:
  • 0 رای - 0 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

موضوع: یک بررسي ازروند اشتغال در ایران
ارسال: #1
یک بررسي ازروند اشتغال در ایران
پست‌ها: 11,943
تاریخ عضویت: 20 اردیبهشت 1390
اعتبار: 288
حالت من: Shad
يكي از چالشهاي مهم اقتصادي كه جامعه ايران در حال حاضر با آن روبروست مسئله بيكاري است. برآوردها حكايت از آن دارد كه حدود 3 ميليون نفر از جمعيت فعال 23 ميليوني كشور بيكار است و به عبارتي نرخ بيكاري بين 12 تا 14 درصد قرار دارد. با توجه به اين امر ايجاد اشتغال و شكوفاكردن اقتصاد يكي از اولويت‌هاي مهم اقتصادي كشور است. عوامل متعددي در ايجاد اشتغال مؤثر هستند كه از آن جمله مي‌توان به رفع موانع توليد و سرمايه‌گذاري، كاهش ريسك سرمايه‌گذاري از طريق فراهم كردن امنيت بيشتر براي سرمايه‌گذاري بخش خصوصي، آزادسازي اقتصادي و گسترش بازار كالاها و خدمات از طريق تعامل اقتصادي بيشتر با دنياي خارج و نيز فراهم كردن انگيزه بيشتر براي بكارگيري نيروي كار از طريق كاهش هزينه‌هاي اشتغال و همچنين تقويت ارتباط بين آموزشهاي دانشگاهي و پيش‌از دانشگاه با نيازهاي بازار كار از طريق مهارت‌آموزي متقاضيان شغل نام برد.
علاوه بر تمام موارد فوق يكي ديگر از مهمترين راهكارهاي ايجاد اشتغال شناسايي بخش‌‌هاي اشتغال‌زا و هدايت سرمايه‌گذاريها در مسير آن است. همه بخش‌هاي اقتصادي كشور از ميزان اشتغال‌زايي يكساني برخوردار نيستند. برخي بخش‌ها داراي اشتغال‌زايي بيشتر و برخي داراي اشتغال‌‌زدايي كمتري هستند.
مثلاً در صورتي كه يك ميليون‌دلار در بخش پوشاك و پتروشيمي سرمايه‌گذاري شود ميزان اشتغال ايجاد شده در بخش پوشاك به مراتب بيش از اشتغال ايجاد شده در بخش پتروشيمي خواهد بود. همين منطق در مورد بخش هاي اصلي اقتصادي (كشاورزي، صنعت و خدمات) نيز صادق است.
نگاهي به سهم اشتغال بخش كشاورزي در كشورهاي در حال توسعه نشان مي‌دهد در طي چهار دهه گذشته سهم اشتغال بخش كشاورزي در اين كشورها به طور قابل توجهي كاهش يافته است. اگرچه هنوز سهم اشتغال اين بخش در اين دسته كشورها بسيار بيشتر از كشورهاي توسعه يافته است. به رغم اين كاهش قابل ملاحظه در اشتغال هنوز سهم اشتغال كشاورزي در اين اقتصادها به مراتب بيش از سهم ارزش افزوده كشاورزي در كل توليد ملّي است، در حالي كه سهم اشتغال و ارزش افزوده در كشورهاي صنعتي كم و بيش به يكديگر نزديك است. در اكثر كشورهاي در حال توسعه بويژه در كشورهاي آفريقايي و جنوب آسيا سهم اشتغال در كشاورزي حداقل دوبرابر سهم ارزش افزوده در توليد ملّي است. اين امر نشان مي‌دهد كه بهره‌وري نيروي كار در كشاورزي در كشورهاي در حال توسعه بمراتب پائين‌تر از ميانگين بهره‌‌وري نيروي كار در سطح ملي و نيز پائين‌تر از بهره‌وري نيروي كار در مقايسه با كشورهاي پيشرفته است. فقر گسترده روستايي و كشاورزي در كشورهاي در حال توسعه ريشه در همين پائين‌تر بودن بهره‌وري نيروي كار دارد.
بهره‌وري پائين نيروي كار كشاورزي ناشي از سطح پائين فناوري، محدوديت سرمايه مادي و انساني است و به عبارت ديگر حاصل كشاورزي معيشتي غير تجاري و روستايي است. راهبردهاي توسعه چهاردهه گذشته بجاي اينكه صنعتي‌شدن را به عنوان يك فرايند مورد تأكيد قرار دهد توجه خود را عمدتاً معطوف به صنعتي شدن در بخش صنعت نمود. اين سياستها موجب شد كه صنعتي‌شدن بخش كشاورزي تا حد زيادي مورد غفلت قرار گيرد و بخش كشاورزي در اثر سياستهاي شهري جايگزين واردات نتواند به سطح قابل قبولي از نوآوريهاي علمي و فني دست يابد. تحليل فوق گوياي اين مطلب است كه تناقض آشكاري بين اشتغال و صنعتي‌شدن در بخش كشاورزي وجود دارد. با صنعتي شدن بخش كشاورزي بهره‌وري نيروي كار افزايش و سهم اشتغال در بخش كاهش مي‌يابد. همين منطق است كه توضيح مي‌دهد چرا كشورهاي بزرگ صنعتي (مانند آمريكا و كانادا ) ضمن اينكه بزرگترين توليد كننده محصولات كشاورزي هستند درعين حال سهم بسيار پائيني در اشتغال كشاورزي دارند.
بنابراين هرچه روند صنعتي شدن ادامه مي‌يابد بخش كشاورزي به ماشين آلات وابسته‌تر مي‌گردد و نياز كمتري به نيروي كار يدي دارد. البته توضيح اين نكته لازم است كه بخش كشاورزي به معناي بخشي كه توليدكننده محصولات كشاورزي است بايد از بخش توسعه روستايي تفكيك شود و بخش كشاورزي نبايد به معناي كل فعاليت و توليد و حيات روستا تلقي گردد.
روند توزيع جمعيت شاغل در ايران طي سالهاي 75-1335 گوياي اين است كه كشور ما نيز از همان قاعده‌مندي كلي در ساير كشورها تبعيت كرده‌است. آمارها نشان مي‌دهد كه در سال 1335 بيش از نيمي ‌(3/56درصد) از كل جمعيت شاغل در بخش كشاورزي فعاليت داشته‌اند. سهم بخش صنعت از كل اشغال فقط 20% بوده است (سهم بخش خدمات 20 درصد و 3 درصد نيز غير قابل طبقه‌بندي بوده‌اند). در طي سالهاي 75-1335 سهم بخش كشاورزي از كل اشتغال بيش از 60 درصد كاهش يافته و از 3/56 درصد در سال 1335 به 5/23 درصد در سال 1375 رسيده است و برآوردها و نمونه‌گيري هاي بعدي حاكي از آن است كه در سال 1383 به حدود 21درصد رسيده است. در مقابل سهم بخش صنعت كه در سال 1335 حدود 20درصد بوده است در سال 1375 به حدود 31درصد رسيده است. البته توضيح اين نكته ضروري است كه سهم بخش صنعت در طي اين دوره به دليل وقوع انقلاب اسلامي از افت و خيز برخوردار شده است. سهم اين بخش از كل اشتغال از 20درصد در سال 1335 به 34 درصد در سال 1355 رسيده است و در طي سالهاي 65-1355 به 3/25 درصد كاهش يافته و سپس مجدداً در طي سالهاي 75-1365 از روندي فزاينده برخوردار شده است. سهم بخش خدمات در كل اشتغال نيز كه در سال 1335 معادل 6/20 درصد بوده است در سال 1375 به 45درصد افزايش يافته است. نكته قابل توجه اينكه درطي سال 75-1335 قدرمطلق اشتغال بخش كشاورزي كم و بيش ثابت مانده است. آمارها نشان مي‌دهد كه قدرمطلق اشتغال بخش كشاورزي كه در سال 1335 حدو 3/3 ميليون‌نفر بوده است در سال 1375 به 4/3 ميليون نفر رسيده است و در طي اين دوره فقط 100هزارنفر به اشتغال بخش كشاورزي افزوده شده است.
با توسعه مكانيزاسيون در بخش كشاورزي انتظار مي‌رود كه سهم اشتغال در اين بخش به تدريج كاهش بيشتري يابد و لذا مي‌توان گفت كه بخش كشاورزي در آينده نمي‌تواند جوابگوي ايجاد اشتغال براي نيروي انساني در جستجوي كار باشد. با توجه به اينكه بخش كشاورزي و نيز صنعت هردو تا حد زيادي به بخش خدمات وابسته مي‌باشند لذا جذب نيروي انساني بيكار در گرو توسعه بخش خدمات است. گسترش زيربخش‌هاي خدمات مانند: آموزش، بهداشت، حمل و نقل، انبارداري، بسته‌بندي، بيمه، مالي و بانكي، فروش و بازاريابي، توريسم، خدمات فني-تخصصي، خدمات بازرگاني داخلي و خارجي از يك طرف با رفع موانع توليد در بخش‌هاي صنعت و كشاورزي موجبات رشد اين بخش‌ها را فراهم خواهد كرد و از طرف ديگر با ايجاد فرصت‌هاي شغلي جديد موجبات كاهش بيكاري را فراهم خواهد كرد.
دورمچم به جای ساعت یکنوار مشکی بستم
تا همه بفهمن من از همه هر چه زمانو متعلق به زمان است بیزارم
من هم روزی قلبی داشتم
که توسط مردمانی ازمیان شما شکست و شکست تا سنگی شد
واکنون روزگاریست که شیطان فریاد میزند..
انسان پیدا کنید سجده خواهم کرد...


=====ஜ۩۞۩ஜ=====

26-08-1390 01:50 ق.ظ
 


موضوعات مشابه ...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
  بررسي تورم و بيكاري در ايران tari 0 389 16-01-1391 06:22 ب.ظ
آخرین ارسال: tari
  علت بی ثباتی صادرات در ایران چیست؟ Friga 0 402 26-08-1390 02:19 ق.ظ
آخرین ارسال: Friga
  وارداتی بودن بزرگترین آفت علم اقتصاد در ایران Friga 0 289 26-08-1390 02:19 ق.ظ
آخرین ارسال: Friga
  تاریخچه بورس در ایران و جهان Friga 1 346 26-08-1390 02:11 ق.ظ
آخرین ارسال: Friga
  جغرافياي جديد صادرات و واردات ایران Friga 0 293 26-08-1390 01:44 ق.ظ
آخرین ارسال: Friga

پرش به انجمن:


کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان