گیاه نخل مرداب - تالار گفتمان آذر فروم

فروش فوری انجمن آذر فروم با 1 گیگ هاست نامحدود به قیمت مناسب
جهت خرید با شماره 09363810642 تماس حاصل فرمایید.

 

گیاه نخل مرداب
زمان کنونی: 02-06-1396،02:18 ب.ظ
کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان
نویسنده: Friga
آخرین ارسال: Friga
پاسخ: 1
بازدید: 383

 
 
رتبه موضوع:
  • 0 رای - 0 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

موضوع: گیاه نخل مرداب
ارسال: #1
15 گیاه نخل مرداب
پست‌ها: 11,943
تاریخ عضویت: 20 اردیبهشت 1390
اعتبار: 288
حالت من: Shad
نام علمی : CYPERUSسیپروس از گیاهان خانواده سیپراسهCYPERACEAE و زادگاه اصلی آن باتلاق های جزیره ی ماداگاسکار و جزیره موریساست. نخل مرداب گیاهی است زیبا که نگهداری و تکثیر آن ساده است و برایافراد تازه کار توصیه می شود.

مشخصات ظاهری :


گیاه پایای همیشه سبز با بلندی 30 تا 90 سانتیمتر که در محیط مناسب، ارتفاع آن به 150 سانتیمترهم می رسد.


ویژگی ها:
ساقه های سبز رنگ عمودی افراشته اینگیاه به جز در رأس بدون برگ هستند كه در رأس نیز دایره ای از برگچه هایسبز علفی به صورت شعاعی مثل قاب یك چتر بیرون می زنند. علاوه بر این درتابستان گل ها نیز به صورت شعاعی در رأس بیرون می زنند ولی این گل ها كوچكو قهوه ای رنگند.


دما:

در زمستان نبایستی در دمای کمتر از دهدرجه نگهداری شود. در فصل سرما در خزان گیاه جای نگرانی نیست چون با گرمشدن هوا مجدداً شروع به رشد می کند. بهتر است در زمستان تمام ساقه ها رااز سطح خاک حذف نمود تا در بهار دوباره سبز شود و چهره زیباتری به گیاهبدهد.

نور: این گیاه باید در آفتاب نگهداریشود به شرط آنكه ریشه ها دایم خیس باشند؛ البته در نیم سایه نیم آفتاب یادر سایه ای که نور دار باشد هم می ماند.

آبیاری:در بهار و تابستان هر روز گیاهرا آبیاری می کنند و در زمستان و پائیز آبیاری کم شده و کود را قطع میکنند. در فصل گرما به آب زیادی احتیاج دارد و سعی کنید گلدان زهکش چندانینداشته باشد تا محیط تقریباً باتلاقی برای گیاه ایجاد شود. بنابراین بهتراست گلدان را در زیر گلدانی قرار دهید و در زیرگلدانی همیشه مقداری آبموجود باشد.


رطوبت هوا: سطح برگ ها را دو روز در هفته غبار پاشی نمائید.

موارد استفاده: شكل و كیفیت متمایز اینگیاه، كنتراست خوبی با نمونه های بوته ای گسترده ایجاد می كند. یك حوضچهنیم بشكه ای با نیلوفرهای آبی سفید پا كوتاه و گل های فراموشم مكن آبی رنگكه در حاشیه آن پخش شده اند و یك گیاه پنجه كلاغی كه كنتراست عمودی ظریفیمی دهد، در مجموع بسیار گیرا خواهند بود.


تقویت گیاه:پس از سه یا چهار آبیاری با کود مایع کامل آن را تقویت می نمایند.

برای مبارزه با شپشک و حلزون بایستی به وسیله ی ملانیون مبارزه شود.

مراقبت ویژه:ساقه های قهوه ای را قطع كنید. در زمستان ها ریشه ها را در خاك نگهدارید یا گیاه را به درون ساختمان ببرید.

تغییر گلدان: تراکم ریشه موجب شادابیگیاه می شود، پس از پر شدن سه چهارم حجم گلدان آن را با تقسیم ریشه ،تکثیر می نمایند. باید دقت نمود ریشه ها زخمی نشود.

خاک مناسب، خاک کمی سنگین است ( رس زیاد باشد تا حالت باتلاقی ایجاد شود ).


ازدیاد:نخل مرداب را می توان به راحتیاز اواسط بهار تا اوایل تابستان با روش تقسیم بوته، تكثیر كرد. البتهراحتی این کار، بستگی به تجربه و توان شخص تكثیر كننده دارد.

از آنجایی كه این گیاه طبیعتاً بهوسیله قرار گرفتن در آب رشد كرده و ریشه می دهد، خاك آن باید كاملاً مرطوبباشد، ولی اگر به اندازه كافی خیس نبود، ابتدا آن را كاملاً آبیاری كنید،سپس از گلدان بیرون آورید. با استفاده از یك چاقوی تیز، انبوه ریشه ها رابه دسته هایی با حداقل 4 یا 5 ساقه تقسیم كنید، مراقب باشید به ریشه هاصدمه نزنید و سعی كنید با دست عمل تقسیم را انجام دهید. سپس هر قسمت را درگلدانی با قطر دهانه 11 - 9 سانتیمتر حاوی كمپوست گلدانی با پایه پیت قراردهید و كاملاً آبیاری كنید.

گرچه روش تقسیم برای تمام انواع نخلمرداب ها به كار برده می شود ولی این گیاه می تواند به روش های غیر معمولدیگری نیز تكثیر شوند. در گیاه نخل مرداب رأس گل را همراه با برگه هایی كهزیر گل وجود دارند به وسیله قیچی باغبانی به اندازه یك سوم یا یك دومكوتاه كنید، گیاه را از زیر قسمت برگ قطع کنید و به صورت وارونه ( برگداخل آب باشد )، در آب یا در ماسه نرم شسته یا كمپوست مخصوص بذر و قلمهمرطوب قرار دهید(ساقه به طرف بالا و قسمت برگدار درون آب یا خاك قرارگیرد). زمانی كه ریشه داد، گیاه را به گلدانی با قطر دهانه 9 سانتیمتر وكمپوست گلدانی منتقل كنید.
در طول عمل تكثیر، سعی كنید دمای محیط گیاه را22-20 درجه سانتیگراد نگاه دارید و مراقب باشید كه گیاه در شرایط نورمناسب و كافی، دور از تابش مستقیم خورشید قرار گیرد. بعد از ریشه دادن بهگلدان های استکانی منتقل کنید.
دورمچم به جای ساعت یکنوار مشکی بستم
تا همه بفهمن من از همه هر چه زمانو متعلق به زمان است بیزارم
من هم روزی قلبی داشتم
که توسط مردمانی ازمیان شما شکست و شکست تا سنگی شد
واکنون روزگاریست که شیطان فریاد میزند..
انسان پیدا کنید سجده خواهم کرد...


=====ஜ۩۞۩ஜ=====

14-11-1390 10:39 ب.ظ
 


موضوعات مشابه ...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
  گیاه آپارتمانی کشنده Emziper 0 218 05-07-1392 09:18 ب.ظ
آخرین ارسال: Emziper
1 گیاه پرتقال زینتی Friga 0 312 14-11-1390 10:46 ب.ظ
آخرین ارسال: Friga

پرش به انجمن:


کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان