گرایش اقلام بهای تمام شده و رفتار هزینه - تالار گفتمان آذر فروم

فروش فوری انجمن آذر فروم با 1 گیگ هاست نامحدود به قیمت مناسب
جهت خرید با شماره 09363810642 تماس حاصل فرمایید.

 

گرایش اقلام بهای تمام شده و رفتار هزینه
زمان کنونی: 04-07-1396،04:35 ب.ظ
کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان
نویسنده: moderator
آخرین ارسال: moderator
پاسخ: 1
بازدید: 1590

 
 
رتبه موضوع:
  • 0 رای - 0 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

موضوع: گرایش اقلام بهای تمام شده و رفتار هزینه
ارسال: #1
گرایش اقلام بهای تمام شده و رفتار هزینه
پست‌ها: 1,456
تاریخ عضویت: 22 اردیبهشت 1390
اعتبار: 36
حالت من: Mehrabon
تعاریف

بهای تمام شده :عبارت از منافع از دست رفته برای تحصیل کالاو خدماتی است که به منظور دستیابی به منافع اقتصادی تولید میشوند که این منافع ممکن است از طریق فروش کالا یا استفاده در عملیات به صاحب آن منتقل یابد و تا زمانیکه منافع ان منقضی نشده است به عنوان دارایی طبقه بندی میشود

هزینه ((expense:عبارت از دست دادن منافع در جهت کسب درامد .

زیان (loss):عبارت است ازدست دادن منافع بدون کسب هیچگونه منفعتی که براساس اصل شناخت بلادرنگ درهمان دورهای که تحقق می یابد به سود و زیان دوره بسته میشود مثل زیان ناشی از سیل .

تفاوت زیان و هزینه

1-هزینه هدفدار است درحالی که زیان هدفدار نیست
2- هزینه ارادی و اختیاری است در حالی که زیان غیر ارادی نیست
3-هزینه برای ما درگذشته منافعی ایجاد کرده است درحالیکه زیان درگذشته منافعی ایجاد نکرده است
4-هزینه ها دارای قابلیت کنترل بیشتری است .

موضوع هزینه (cost object):چیزی است که ما میخواهیم بهای تمام شده ان رابدست اوریم وهر چیزی که اندازه گیری مجزای هزینه ان مورد نیاز باشد ،موضوع هزینه تلقی میشود به بیان دیگر ،موضوع هزینه مقصدی است که هزینه ها به ان منتسب تخصیص داده می شود.

مثال نمونه
محصول یک کنسرو در کارخانه کنسرو سازی
خدمت ارائه خدمت حسابرسی برای صاحبکار
دایره رستوران در یک کارخانه تولیدی

انباشت و تسهیم هزینه

هزینه ها در هر سیستم هزینه یابی اساسا“ دو مرحله کلی را پشت سر می گذارد .
مرحله اول :
انباشت (cost Accumulation):انباشت هزینه ها برحسب طبقه بندی طبیعی انها که اغلب ،این طبقه بندی خود توصیف کننده هزینه مربوط است مانند مواد ،دستمزد ،سوخت ،تبلیغات و حمل و نقل .
منظور از انباشت هزینه ها ،این است که شرکت از طریق یک سیستم حسابداری و به طریقی سازمان یافته داده های هزینه را جمع اوری میکند.
مرحله دوم :
تسهیم هزینه (cost Assignment):اصطلاح کلی است که شامل ردیابی (Tracing ) هزینه های انباشته به موضوع هزینه و تخصیص )َAllocating)هزینه های انباشته به موضوع هزینه است .
هزینه های که با یک موضوع مشخص هزینه قابل ردیابی هستند ،هزینه های مستقیم و هزینه های که باید به چندین موضوع هزینه تخصیص یابند ،هزینه های غیر مستقیم نامیده میشوند .
تقریبا“تمامی سیستم های حسابداری ،هزینه های واقعی راکه هزینه های انجام شده یا هزینه های تاریخی نامیده میشوند و متمایز از هزینه های پیش بینی شده می باشند ،گرداوری و انباشت می کنند .
دربرخی از سازمانها دو مرحله انباشت و تسهیم هزینه ها به صورت همزمان انجام میدهند .مثلاَباخرید مواد اولیه مستقیماََََان را حساب محصولی خاص و یا هر موضوع دیگر منظور می کنند .
راه دیگر این است که نخست مرحله اول را طی کرد و سپس به مرحله دوم رسید و اقدام نمود .مثلاَ درمثال فوق ابتدا با خرید مواد ان رابه حساب مواد اولیه و سپس هزینه ان را به یک دایره ،به یک محصول و سرانجام به حساب مشتری دیگر تخصیص داد.
طبقه بندی مفاهیم بهای تمام شده به منظور جمع اوری صحیح و استفاده اثر بخش از اطلاعات است و براساس مبانی زیر انجام می شود .

براساس طبیعت هزینه

1-هزینه های ساخت
2-هزینه های عملیاتی
هزینه های ساخت شامل مواد مستقیم ،دستمزد مستقیم وسربار کارخانه میباشد .

مواد مستقیم

عبارت است از موادی که درفرایند تولید درارتباط با محصول مشخص و معین می باشد و به سهولت قابل ردیابی و اندازه گیری می باشد .

دستمزد مستقیم

عبارت است از دستمزد کارگرانی که مستقیماَ درتبدیل مواد اولیه به کالای ساخته شده نقش دارند .
سربار کارخانه :همان هزینه های عمومی کارخانه است که تحقق انها اجتناب ناپذیر است ولی به سهولت نمی توان بین محصول مشخص و معین و مقدار این هزینه رابطه ایجاد کرد به عبارتی سربار کارخانه شامل کلیه هزینه های تولید غیر از موادمستقیم و دستمزد مستقیم می باشد .

هزینه ها براساس دوایر

1-دوایر تولیدی که همان هزینه های مستقیم تولید است .
2-دوایر خدماتی که همان هزینه های غیر مستقیم تولید میباشد مثلاَ هزینه دایره رستوران دریک شرکت تولیدی که هزینه دایره رستوران یک نوع سربار برای شرکت تولیدی محسوب میشود.

هزینه ها براساس محصول

مخارجی که ،هدف فروش کالاها صرف خرید یا تولید انها می شود .
بهای تمام شده محصول برای تعین ارزش موجودی کالای ساخته شده یا ماالتجاره تا هنگام فروش انهامورد استفاده قرار می گیرد .به هنگام فروش بهای محصول تلقی می شود و بهای تمام شده کالای فروش رفته نامیده می شود و بهای تمام شده محصول ،موجودی کالای خریداری شده توسط خرده فروشان یا عمده فروشان برای فروش مجدد کالاها ،شامل بهای خرید موجودی ها بعلاوه هزینه حمل و نقل انها می باشد .بهای تمام شده محصول موجودی یک شرکت تولید کننده ،حاصل جمع بهای مواد،دستمزد و سربار تولیدی است .

هزینه ها براساس دوره

بطور کلی تمام هزینه هایی که در زمره بهای تمام شده محصول محسوب نمی شوند و این هزینه ها براساس دوره وقوع انها که در طی ان دوره کالا ها خریداری و یا تولید شده اند مشخص میشوند و شامل هزینه های جاری و سرمایه ای است .
هزینه های جاری شامل هزینه های که منافع انها فقط مربوط به یک دوره می باشد مانند هزینه های توزیع و فروش .
هزینه های سرمایه ای شامل هزینه های که دارای منافع اتی نیز هستند مانند دارائیهای ثابت و به مرور که هزینه های سرمایه ای منافع خود رااز دست میدهند بخش از دست رفته به عنوان هزینه جاری طبقه بندی میشود مانند هزینه استهلاک واین نوع هزینه ها از نوع بهای تمام شده است .
هزینه بر مبنای ارتباط با فرایند برنامه ریزی ،کنترل و تصمیم گیری شامل موارد زیر است

1-هزینه های قابل کنترل وغیر قابل کنترل :
اگر یک مدیر بخواهد سطح یکی از اقلام هزینه را کنترل کند ویا به شدت تحت تاثیر قرار دهد ان هزینه قابل کنترل نامیده میشود .
هزینه هایی که یک مدیر نتواند ان را تا حد زیادی تحت تاثیر قرار دهد در زمره هزینه های غیر قابل کنترل ان مدیر تلقی میشود .

2-هزینه های ثابت غیر قابل اجتناب و اختیاری :
چنانچه هزینه های ثابت در اثر نگهداری وسایل وتهجیزات فیزیکی باشد این هزینه ها ی غیر قابل اجتناب می نامند ودر اثر یک تصمیم گیری اتفاق افتاده ودر کوتاه مدت نتوان از انها اجتناب کرد برای مثال اگر در در یک شرکت حتما حقوق مدیر عامل باید پرداخت شود حقوق مدیر عامل به عنوان غیر قابل اجتناب می باشد وبه طور مشابه هزینه استهلاک ماشین الات کارخانه به عنوان هزینه های غیر قابل اجتناب می باشد زیرا در کوتاه مدت به راحتی قابل قابل تعقیر نمی باشد .
وهزینه های قابل اجتناب همان هزینه های اختیاری است واین قبیل هزینه ها دائمی نمی باشد مانند هزینه تحقیق وتوسعه ،تبلیغات و حقوق مدیران در سطوح عملیاتی جزء هزینه های قابل اجتناب میباشد .

3- هزینه های مربوط وغیر مربوط :
هزینه های مربوط هزینه های هستند که مرتبط با یک فعالیت باشد که اولا در بین راه حلهای مختلف متفاوت میباشد وثانیا برای تصمیم گیریها ی اتی شرکت مفید می با شند وچنانچه برخی از فعالیتهای اقتصادی شرکت تعقیر کند ویا حذفشود ممکن است که این هزینه نیز حذف شوند .
هزینه های نامربوط هزینه های هستند که مدیر روی انها قابلیت تاثیر گذاری را ندارند مانند هزینه های ریخته شده و هزینه های ثابت غیر قابل اجتناب .

4- هزینه فرصت :
ارزش هر فرصتی که به خاطر پرداختن به فعالیت دیگر از ان فرصت صرف نظر می شود و به بیان دیگر هزینه از دست رفتن به عنوان مزیتی تعریف شده است که به واسطه خود داری از انجام یک راه کار به خاطر پرداختن به کاردیگر فدامیشود . مثلا موجودی نقد یک شرکت رامی توان در تولید وفروش محصول به کار برد یا اینکه ان را در یک بانک سرمایه گذاری نمود حال اگر راه کار اول انتخاب شود سودی که میتوان از راه کار دوم بدست اورد رابه عنوان هزینه فرصت است که به خاطر راه کار اول از دست میرود هر چند که این هزینه ها دردفاتر حسابداری ثبت نمی شوند اما جزء فوق العاده مهم ومربوط در تصمیم گیری میباشند.

5- هزینه های ریخته :
به هزینه های اطلاق می شوند که در گذشته رخ داده ودر نتیجه بر تصمیمات و هزینه های اتی اثر ندارد و نمیتوان ان رااز طریق انجام اقدامات فعلی یا اتی برگشت داد ودر انها تعقیری ایجاد نمود .
مثال بارز اینگونه هزینه ها ،هزینه تحصیل تجهیزاتی که قبلا خریداری شده است .
هزینه های ریخته درواقع همان هزینه های ثابت غیر قابل اجتناب می باشد.

6-هزینه های تفاضلی :
به اختلاف بین دوراه کار مختلف گفته میشود.

7- هزینه های نهایی وهزینه های متوسط :
هزینه نهایی به معنای هزینه اضافی ناشی از تولید اضافی یک واحد محصول است
بعنوان مثال هنگامی که یک تولید کننده میزهای چوبی یک میز اضافی تولید می کند هزینه اضافی شده ناشی از تولید ان نیز هزینه نهای تلقی میشود .
هزینه متوسط هر واحد محصول برابر است با جمع هزینه ها تقسیم بر مقدار محصول ساخته شده به عنوان مثال :

تعداد تولید جمع هزینه ها هزینه نهائی دومین میز هزینه متوسط
1 1000 800 900
2 1800

8- هزینه ، منفعت اطلاعات :
اطلاعات یک کالا است مانند گندم ،ذرت و مانند سایر کالاها ،اطلاعات را میتوان تولید و یا خریداری ومصرف کرد . اطلاعات میتواند خوب یا بد ،به هنگام ویا مربوط و نامربوط به زمینه مورد نظرباشد .همانند سایر کالاها ،اطلاعات نیز هزینه ومنافعی را در برداشته باشد مانندهزینه تهیه وارائه اطلاعات حسابداری صنعتی و حسابداری مدیریت به مدیران دریک بیمارستان که شامل حقوق و پاداش مدیر مالی وپرسنل دایره حسابداری ،هزینه زمان مصرف شده توسط استفاده کنندگان اطلاعات برای مطالعه درک و استفاده از اطلاعات .
منفعت اطلاعات شامل تصمیمات اتخاذ شده ،برنامه ریزی موثر و کارائی بیشتر عملیات یا هزینه کمتر و هدایت و کنترل بهترعملیات است .

9- هزینه جایگزینی :
هزینه تحصیل یک دارائی جدید به جای دارائی قدیمی و قبلی راگویند .

10- هزینه های تعطیلی :
هزینه های ثابتی هستند که درصورت عدم تولید ،باز هم این هزینه ها وجود دارند مانند هزینه اجاره ،حقوق برخی از کارکنان ،هزینه انبارداری ،بیمه و... معمولاَ مربوط به هزینه های تعطیلی میباشند .هزینه های تعطیل یا توقف فعالیت در حقیقت هزینه های ثابت غیر قابل اجتناب است .

11-هزینه های قابل انتساب :
هزینه های فرضی هستند که بصورت تخصصی برای مقاصد تصمیم گیری محاسبه میشوند لذا مربوطند مانند درامد یا هزینه بهره


هزینه های مستقیم و غیر مستقیم(Direct and in direct cost)

هیچ هزینه ای ذاتاَ مستقیم و یا غیر مستقیم نیست ،مستقیم یا غیر مستقیم بودن هزینه ،بستگی به موضوع هزینه انتخاب شده دارد .
هزینه های مستقیم هزینه های هستند که با موضوع هزینه مرتبط است وبا روشی مقرون به صرفه قابل ردیابی به موضوع هزینه است .
هزینه های غیرمستقیم که با موضوع هزینه مرتبط است ولی ردیابی ان به موضوع هزینه با استفاده از یک روش مقرون به صرفه امکان پذیر نیست .هزینه های غیر مستقیم در واقع هزینه های عمومی ومشترک بین چند موضوع هزینه میباشند .درنتیجه نمیتوان انها را مشخصاَ بایک موضوع معین هزینه ردیابی کرد و ارتباط داد.
تسهیم هزینه های مستقیم به موضوع هزینه را ردیابی هزینه و تسهیم هزینه های غیر مستقیم را به موضوع هزینه را تخصیص هزینه گویند .
مدیران ترجیح میدهند که تصمیمات خود را بر پایه هزینه های مستقیم بگیرند زیرا مدیران میدانند که دقت هزینه های مستقیم بیشتر از هزینه های غیر مستقیم میباشد.
به منظور فراهم کردن اطلاعات متنوع درباره بهای تمام شده که اغلب مورد نیاز مدیران میباشد حسابداران این اطلاعات رابراساس گرایش اقلام بهای تمام شده طبقه بندی میکنند .
طبقه بندی اقلام بهای تمام شده برحسب گرایش شامل هزینه های ثابت و متغیر که با چگونگی واکنش این اقلام در مقابل تغییر سطح فعالیت ارتباط دارد .
بسیاری از تصمیمات مدیریت تحت تاثیر گرایشهای اقلام بهای تمام شده قرار میگیرد مثلاَ مدیر یک واحد صنعتی برای ارزیابی امکان متوقف کردن یکی از خطوط تولید ،نیازمند اطلاعاتی است که نشان دهد بر اثر این توقف چه اقلامی از بهای تمام شده بطور کلی حذف ،چه اقلامی بطور نسبی کم و چه اقلامی اصلا“ تغییر نمیکند بنابراین چنین اطلاعاتی برای اینگونه تصمیم گیری ها مفید و مربوط است .
نظر به اینکه بسیاری از تصمیمات تجاری ،نیازمند اطلاعات حسابداری مدیریت بر مبنای گرایشهای اقلام بهای تمام شده میباشد از این رو ،حسابداران باید این گرایشها را مشخص و گزارش کنند و مدیران هم لازم است انها را در تصمیم گیری بکار گیرند .
همانطور که گفته شد منظور از اقلام بهای تمام شده مطالعه واکنش این اقلام در مقابل تغییرات سطح فعالیت است .بعضی از انها در مقابل تغییر سطح فعالیت ثابت و بعضی دیگر متناسب با تغییر سطح فعالیت واکنش نشان میدهند وبرخی با الگوهای متفاوتی تغییر مکند که شامل:اقلام ثابت ،متغییر ؛مختلط،نیمه متغییرو نیمه ثابت است .
اقلام ثابت :هزینه های هستند که در دامنه مربوط به خود ثابت هستند ولی هزینه ثابت هر واحد متغییر است ،یعنی با افزایش سطح تولید هزینه ثابت هر واحد کاهش می یابد.بعضی ازاقلام که درمدل های حسابداری مدیریت تحت عنوان اقلام ثابت بهای تمام شده طبقه بندی میشوند به شرح زیر است :
هزینه استهلاک ساختمان ،استهلاک ماشین الات ،عوارض بر دارایی های مولد و....
اقلام ثابت بهای تمام شده به واحدهای مانند یک محصول ،یک سازمان ،ویا یک فعالیت ،حسب مورد ،تخصیص می یابد.
هزینه های ثابتی که در کوتاه مدت به دلیل تغییر حجم فعالیت یا سایر موارد تغییر میکند مثل حقوق مدیریت ،مخارج تحقیق و توسعه ،هزینه های ثابت اختیاری هستند و جزء هزینه های مربوط برای تصمیم گیری میباشد .
هزینه های ثابتی که برای دوره های بلند مدت برای مدیریت ایجاد تعهد میکند و در کوتاه مدت به اسانی قابل تغییر و حذف نیست را ثابت تعهد شده می نامند مانند هزینه استهلاک ،بیمه ،عوارض و اجاره های بلند مدت و ...
هزینه های ثابت به خودی خود ثابت نمی باشد بلکه ویژگیهای ثابت بودن رااز طریق سیاست های مدیریت تحصیل می کنند و در بلند مدت کلیه هزینه هامتغییر هستند .
یکی از مزایای تولید انبوه این است که صرفه های ناشی از واکنش رفتاری هزینه های ثابت را در هزینه تولید منعکس می کند و باعث کاهش قیمت تمام شده هر واحد محصول می شود .
هزینه های متغییر :اقلام متغییر بهای تمام شده به طور مستقیم و به تناسب تغییر سطح فعالیت افزایش و یا کاهش می یابد .ضمناً همواره نسبت تقریباً ثابتی بین تغییر اقلام متغییر بهای تمام شده و تغییر سطح فعالیت وجود دارد و هزینه متغییر هر واحد ثابت می باشد .
درباره هزینه های متغییر تحقق برخی از مفروضات ضروری است ،مثل عدم تغییر نرخ مواد در خریدهای انبوه و یا نرخ دستمزد با ایجاد نوسان درکارائی .از این رو هزینه های متغییر مستلزم بررسی مداوم میباشد .
هزینه های مختلط :این هزینه ها ترکیبی از هزینه های ثابت و هزینه های متغییر است مثل هزینه های اب ،برق و تلفن .
هزینه های نیمه متغییر:هزینه های نیمه متغییر بهای تمام شده با افزایش سطح فعالیت افزایش پیدا میکنند.

اما ازدیاد انها با یک نسبت ثابت نمی باشد که به دو گروه نیمه متغییر کاهشی و نیمه متغییر افزایشی طبقه بندی می شود .
هزینه های نیمه متغیر کاهشی :هزینه های هستند که باافزایش سطح فعالیت با نسبت نزولی افزایش می یابد که به ان منحنی فراگیر نیز می گویند .
این نام گذاری به علت کاهش میزان دستمزد به دلیل کاهش زمان مورد نیاز ،براثر پیشرفت در اموزش کارگران ،انجام گرفته است .
به عنوان مثال در مورد ساخت یک قطعه تولیدی در مرحله اول 3ساعت ودر مراحل بعدی به علت تجربه ای که کارگران بدست می اورند کمتر از سه ساعت می باشد .هزینه های نیمه متغیر افزایشی

هزینه های هستند که با افزایش سطح فعالیت ،با نست صعودی افزایش می یابد .
مثل نرخ برخی از منابع انرژی به منظور تشویق به صرفه جوئی .

اقلام نیمه ثابت

این هزینه ها در دامنه مربوط به خود ثابت هستند و در سطوح دیگر بصورت پله ای تغیر میکند .
به عنوان مثال یک شرکت اگر 500واحد کالا تولید و سپس به وسیله یک کامیون ان را حمل نماید حال اگر همان شرکت میزان تولید را افزایش دهد انگاه نیازمند یک کامیون دیگر نیز خواهد بود که این باعث افزایش هزینه استهلاک میشود و افزایش در استهلاک باعث افزایش در هزینه ثابت میشود .
مفروضات مربوط به گرایش اقلام بهای تمام شده برپایه دو فرض مهم زیر استوار گردیده اند :
1- فرض زمان
2- فرض دامنه مربوط
فرض زمان حاکی از این است که گرایش اقلام بهای تمام شده ،فقط در یک دوره زمانی معین صحیح است و ممکن است که بسیاری از این گرایش ها با گذشت زمان عوض شوند .
فرض دامنه مربوط حاکی از این است که گرایش مشخص شده برای اقلام بهای تمام شده ،تنها در دامنه معینی از فعالیت صحیح باشد بعبارتی اقلام بعای تمام شده در سطوح پایین تر یا بالاتر از این دامنه ، ممکن است گرایش متفاوتی داشته باشد
گوزلیم عکسین دوشوب پیماندن پیمانیه

گوندریب عشقین منی میخاندن میخانیه

گئتمیشم میخانیه من دردیمه درمان اولام

دردیمی بیر بیر دیم من ساغر و پیمانیه

دردیمه درمان شراب اولدو حبیبیم ساقی لر

گوندریب عشقیم منی گور هانسی داروخانیه


[عکس: images?q=tbn:ANd9GcTiJ4evUTSiPaWN4c5Iczp...VY2wXNRMnQ]
29-02-1390 09:24 ب.ظ
 


موضوعات مشابه ...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
  بررسی لزوم بازنگری در طبقه بندی اقلام صورت سود و زیان moderator 0 374 30-02-1390 10:37 ق.ظ
آخرین ارسال: moderator
  آشنایی با برخی مفاهیم اساسی حسابداری مدیریت هزینه یابی moderator 0 335 29-02-1390 09:08 ب.ظ
آخرین ارسال: moderator
  اهمیت حسابداری بهای تمام شده moderator 0 868 29-02-1390 08:58 ب.ظ
آخرین ارسال: moderator
  اهمیت حسابداری بهای تمام شده در بخش دولتی moderator 0 368 27-02-1390 10:44 ب.ظ
آخرین ارسال: moderator
  هزینه های تحقیق وتوسعه و دارائی نامشهود moderator 0 704 23-02-1390 02:11 ب.ظ
آخرین ارسال: moderator

پرش به انجمن:


کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان