گرايش اقلام بهاي تمام شده - تالار گفتمان آذر فروم

فروش فوری انجمن آذر فروم با 1 گیگ هاست نامحدود به قیمت مناسب
جهت خرید با شماره 09363810642 تماس حاصل فرمایید.

 

گرايش اقلام بهاي تمام شده
زمان کنونی: 01-06-1396،07:22 ب.ظ
کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان
نویسنده: moderator
آخرین ارسال: moderator
پاسخ: 1
بازدید: 1167

 
 
رتبه موضوع:
  • 0 رای - 0 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

موضوع: گرايش اقلام بهاي تمام شده
ارسال: #1
گرايش اقلام بهاي تمام شده
پست‌ها: 1,456
تاریخ عضویت: 22 اردیبهشت 1390
اعتبار: 36
حالت من: Ghafelgir
آخرین ویرایش در 23-02-1390 12:12 ق.ظ توسط moderator
گرايش اقلام بهاي تمام شده را مي توان به طبقات مشروح زير تقسيم كرد:
1- اقلام ثابت fixed cost
2- اقلام متغيرvariable coast
3- اقلام مختلط Mixed coast
4- اقلام نيمه متغيرsemi-variable coast
5-اقلام نيمه ثابت semi-fixed coast
اقلام ثابت بهاي تمام شده :
بر اثر تغيير سطح فعاليت (مثلا“ توليد) تغيير نمي كند. يعنِِِي در تمام سطوح فعاليت ثابت مي ماند.مانند اجاره بهاي سالانه ي ساختمان . نكته حائز اهميتي كه لازم است مورد تاكيد قرار گيرد دانه شمول اقلام ثابت بهاي تمام شده است . در محاسبه بهاي تمام شده ي محصولات ،تنها اقلام ثابتي كه به امر توليد مربوط باشد (سر بار ثابت ساخت) منظور مي گردد و اقلامي مانند هزينه هاي اداري وفروش كه مبلغ آن در كوتاه مدت ثابت است،جزء بهاي تمام شده ي محصولات منظور نمي شود بلكه به عنوان هزينه هاي دوره محسوب و مستقيما“ در سود وزيان منعكس ميگرد د .اما در حسابداري مديريت اقلام ثابت بهاي تمام شده ، شامل كليه ي مخارجي ميشود كه در يك دوره ي سالي يا در كوتاه مدت قابل تغيير نباشد .بنابراين در مدل حسابداري مديريت هزينه هاي اداري و فروش نيز جزء اقلام ثابت بهاي تمام شده منظور ميگردد .
اقلام متغيير بهاي تمام شده:
به طور مستقيم وبه تناسسب سطح فعاليت(توليد) افزايش ويا كاهش ميابد و همواره نسبت تقريباً ثابتي بين تغيير اقلام متغيير بهاي تمام شده و تغيير سطح فعاليت وجود دارد .
s=Q.P

اقلام مختلط بهاي تمام شده :
به اقلام گفته ميشود كه گرايشهاي آن را نتوان با الگويي يگانه تشريح كرد .مديران ترجيح ميدهند كه اين اقلام را به اجزاي ثابت و متغيير تجزيه نمايند .
اقلام مختلط بهاي تمام شده برابر جمع اقلام ثابت و ومتغيير است .معادله اقلام مختلط بهاي تمام شده را مي توان از جمع كردن معادلات مربوط به اقلام ثابت و اقلام متغيير بهاي تمام شده به شرح زير به دست آورد .
Y=a+bxبهاي اقلام ثابت=a
اقلام متغيير تمام شدهbx=
گرایش اقلام بهای تمام شده و رفتار هزینه
تعاریف :
بهای تمام شده : عبارت از منافع از دست رفته برای تحصیل کالا و خدماتی است که به منظور دستیابی به منافع اقتصادی تولید میشوند که این منافع ممکن است از طریق فروش کالا یا استفاده در عملیات به صاحب آن منتقل یابد و تا زمانیکه منافع آن منقضی نشده است به عنوان دارایی طبقه بندی میشود
هزینه ((expense: عبارت از دست دادن منافع در جهت کسب درامد .
زیان (loss) : عبارت است ازدست دادن منافع بدون کسب هیچگونه منفعتی که براساس اصل شناخت بلادرنگ درهمان دورهای که تحقق می یابد به سود و زیان دوره بسته میشود مثل زیان ناشی از سیل .
تفاوت زیان و هزینه :
1-هزینه هدفدار است درحالی که زیان هدفدار نیست
2- هزینه ارادی و اختیاری است در حالی که زیان غیر ارادی نیست
3-هزینه برای ما درگذشته منافعی ایجاد کرده است درحالیکه زیان درگذشته منافعی ایجاد نکرده است
4-هزینه ها دارای قابلیت کنترل بیشتری است .

موضوع هزینه (cost object) :چیزی است که ما میخواهیم بهای تمام شده ان رابدست اوریم وهر چیزی که اندازه گیری مجزای هزینه ان مورد نیاز باشد ،موضوع هزینه تلقی میشود به بیان دیگر ،موضوع هزینه مقصدی است که هزینه ها به ان منتسب تخصیص داده میشود
انباشت و تسهیم هزینه : هزینه ها در هر سیستم هزینه یابی اساسا“ دو مرحله کلی را پشت سر می گذارد .
مرحله اول :
انباشت (cost Accumulation):
انباشت هزینه ها برحسب طبقه بندی طبیعی انها که اغلب ،این طبقه بندی خود توصیف کننده هزینه مربوط است مانند مواد ،دستمزد ،سوخت ،تبلیغات و حمل و نقل . منظور از انباشت هزینه ها ،این است که شرکت از طریق یک سیستم حسابداری و به طریقی سازمان یافته داده های هزینه را جمع اوری میکند.
مرحله دوم :
تسهیم هزینه (cost Assignment) : اصطلاح کلی است که شامل ردیابی (Tracing ) هزینه های انباشته به موضوع هزینه و تخصیص )َAllocating)هزینه های انباشته به موضوع هزینه است . هزینه های که با یک موضوع مشخص هزینه قابل ردیابی هستند ،هزینه های مستقیم و هزینه های که باید به چندین موضوع هزینه تخصیص یابند ،هزینه های غیر مستقیم نامیده میشوند تقریبا“تمامی سیستم های حسابداری ،هزینه های واقعی راکه هزینه های انجام شده یا هزینه های تاریخی نامیده میشوند و متمایز از هزینه های پیش بینی شده می باشند ،گرداوری و انباشت می کنند . دربرخی از سازمانها دو مرحله انباشت و تسهیم هزینه ها به صورت همزمان انجام میدهند .مثلاَباخرید مواد اولیه مستقیماََََان را حساب محصولی خاص و یا هر موضوع دیگر منظور می کنند .
راه دیگر این است که نخست مرحله اول را طی کرد و سپس به مرحله دوم رسید و اقدام نمود .مثلاَ درمثال فوق ابتدا با خرید مواد آنرا به حساب مواد اولیه و سپس هزینه آنرا به یک دایره ،به یک محصول و سرانجام به حساب مشتری دیگر تخصیص داد. طبقه بندی مفاهیم بهای تمام شده به منظور جمع آوری صحیح و استفاده اثر بخش از اطلاعات است و براساس مبانی زیر انجام می شود .
* * براساس طبیعت هزینه * * هزینه ها براساس دوایر
هزینه یابی بر مبنای هدف
گردآوری از : فرهاد امیری
بسياري از شرکت ها در نتيجه کاهش سود و در مواجه به رقابت فزاينده جهاني به اين نتيجه رسيده اند که با طرح بهايا‍‍بي بر مبناي هدف (قيمت گذاري بر مبناي قيمت بازار) به عنوان يک ابزار راهبردي و کليدي ديگر قيمت گذاري محصولات بر مبناي بهاي تمام شده مناسب نخواهد بود. .
شرکت ها براي بقا بايد در زمينه توليد و عرضه محصولاتي تخصصي پيدا کنند که علاوه بر تأمين سود مورد نظر آنها واجد کيفيت و کارکرد مورد نظر مشتريان نيز باشد بهايابي مبناي هدف از شيوه هاي کسب اطمينان نسبت به کفايت سودآوري محصولات مي باشد. اين روش بهايابي در واقع روشي براي مديريت راهبردي سودهاي آتي شرکت است.
طبق اين روش بر خلاف روش سنتي قيمت گذاري محصولات. بهاي تمام شده محصول تعيين کننده قيمت فروش نيست در بهايابي بر مبناي هدف اساس کار طراحي محصول به گونه اي است که رضايت مشتري جلب شده و در عين حال شرکت به بهاي تمام شده هدف نيز دست يابد.
کارکردها و مولفه های تولید ناب JIT
چکيده
لازمه رقابت در دنياي توليد کنوني بهره گيري از تمام فنون، ابزارها و ايده هاي جديد ناب است. در نيمه دوم قرن بيستم، توليد کنندگان جهان با رقبايي جديد مواجه شدند که با نيمي از سرمايه و امکانات لازم، محصولات را با کيفيتي بهتر، تنوعي بيشتر و با قيمتي پايين تر به بازارجهاني عرضه مي کردند.
يکي از اين تکنيک هاي جديد توليد ناب است که برخاسته از صنعت خودروسازي است . باتوجه به اين که صنعت خودرو سازي يک صنعت مادر و به تعبيري «صنعت صنعتها» محسوب مي شودو از طرف ديگر با لحاظ کردن پتانسيل هاي عظيم و اهميت صنعت خودروسازي در زمينه توسعه و اشتغال‌زايي، اجراي موفق اصول ناب در اين صنعت منجر به افزايش چشمگير توان رقابتي توليد کنندگان داخلي با بهره گيري از ويژگيهاي توليد ناب در کاهش مداوم هزينه ها و قيمتها مي شود که طبعاً به ديگر صنايع نيز سرايت خواهد کرد.
توليد ناب در واقع شيوه توليدي است که ضمن به کارگيري فوايد توليد انبوه و توليد دستي، با هدف کاهش ضايعات و حذف هر فعاليت بدون ارزش افزوده شکل گرفته است. بر اين مبنا تكنيك ناب با كمك مجموعه ابزارهاي خود مي‌تواند نقش بنياديني دراصلاح و بهبود فرايندها داشته باشد.
گوزلیم عکسین دوشوب پیماندن پیمانیه

گوندریب عشقین منی میخاندن میخانیه

گئتمیشم میخانیه من دردیمه درمان اولام

دردیمی بیر بیر دیم من ساغر و پیمانیه

دردیمه درمان شراب اولدو حبیبیم ساقی لر

گوندریب عشقیم منی گور هانسی داروخانیه


[عکس: images?q=tbn:ANd9GcTiJ4evUTSiPaWN4c5Iczp...VY2wXNRMnQ]
23-02-1390 12:12 ق.ظ
 


موضوعات مشابه ...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
  بررسی لزوم بازنگری در طبقه بندی اقلام صورت سود و زیان moderator 0 367 30-02-1390 10:37 ق.ظ
آخرین ارسال: moderator
  گرایش اقلام بهای تمام شده و رفتار هزینه moderator 0 1,572 29-02-1390 09:24 ب.ظ
آخرین ارسال: moderator
  اهمیت حسابداری بهای تمام شده moderator 0 851 29-02-1390 08:58 ب.ظ
آخرین ارسال: moderator
  اهمیت حسابداری بهای تمام شده در بخش دولتی moderator 0 362 27-02-1390 10:44 ب.ظ
آخرین ارسال: moderator
  اهمیت حسابداری بهای تمام شده در بخش دولتی moderator 0 408 23-02-1390 12:07 ق.ظ
آخرین ارسال: moderator

پرش به انجمن:


کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان