کتیا را از پایه یاد بگیریم - صفحه 2 - تالار گفتمان آذر فروم

دعوت به همکاری با آذر فروم

کتیا را از پایه یاد بگیریم
زمان کنونی: 16-09-1395،06:12 ق.ظ
کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان
نویسنده: Friga
آخرین ارسال: Friga
پاسخ: 20
بازدید: 1432

رتبه موضوع:
  • 0 رای - 0 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

موضوع: کتیا را از پایه یاد بگیریم
ارسال: #11
RE: کتیا را از پایه یاد بگیریم
پست‌ها: 11,943
اعتبار: 288
حالت من: Shad
باز هم برای یادگیری فرمانهای بیشتر مثالهای بیشتری را حل میکنیم:
مثال زیر را حل می کنیم

برای این کار ابتدا با استفاده از فرمان شکل اولیه را ترسیم میکنیم که شکل زیر بدست می آید:

درمرحله بعد اضلاع را با استفاده از فرمان مقید به اندازه ها میکنیم تا شکل زیر بدست آید:

در قسمت بعد با استفاده از فرمان corner به زوایا corner می دهیم تا شکل زیر بدست آید:

در مرحله بعد باید به ترسیممان بعد سوم و همچنین ضخامت بدهیم برای این کار ابتدا از محیط دو بعدی خارج می شویم و با استفاده از فرمان pad به شکل بعد سوم و ضخامت میدهیم اعدا را نطابق زیر انتخاب کنید:

دورمچم به جای ساعت یکنوار مشکی بستم
تا همه بفهمن من از همه هر چه زمانو متعلق به زمان است بیزارم
من هم روزی قلبی داشتم
که توسط مردمانی ازمیان شما شکست و شکست تا سنگی شد
واکنون روزگاریست که شیطان فریاد میزند..
انسان پیدا کنید سجده خواهم کرد...

=====ஜ۩۞۩ஜ=====

02-03-1391 11:21 ب.ظ

ارسال: #12
در مثال بعدی شکل زیر را ترسیم میکنیم:

برای این کار ابتدا شکل اولیه را ترسیم کرده و بعد به آن بعد سوم می دهیم همانطور که در مثالهای قبل نیز یاد گرفتیم ابتدا با استفاده از فرمان شکل زیر را رسم می کنیم:

در قسمت بعد با استفاده از فرمان نیم دایره ها را رسم می کنیم تا شکل زیر بدست آید:

بعد از این کار باید حتما به این توجه داشت که باید نیم دایره ها بر خطوط مماس باشند همانطور که قبلا هم گفته شد باید از قید زیر استفده کنیم:

درقسمت بعد به شکل اندازه داده و آن را مقید میکنیم تا شکل زیر بدست آید:

در قسمت بعد باید به شکل بعد سوم بدهیم برای این کار مانند قبل از فرمان pad استفاده کرده و مقدار ضخامت را 50 را می دهیم

من هم روزی قلبی داشتم

=====ஜ۩۞۩ஜ=====

02-03-1391 11:21 ب.ظ

ارسال: #13
قسمت دوم آموزش کتیا رو توی word گذاشتم براتون، امیدوارم بدردتون بخوره

پس اگه کسی مایل به دانلودش باشه قسمت اول رو از همین تایپیک و پست شماره 8 بگیره و قسمت دوم رو هم از همینجا

دیدن لینک ها برای شما امکانپذیر نیست . لطفا
ثبت نام کنید یا وارد حساب کاربری خود شوید

من هم روزی قلبی داشتم

=====ஜ۩۞۩ஜ=====

02-03-1391 11:22 ب.ظ

ارسال: #14
در قسمت بعد با ترسیم شکل زیر با فرمان آشنا میشویم:

ابتدا با استفاده از فرمان شکل زیر را ترسیم میکنیم:

در قسمت بعد باید محور تقارن را بکشیم برای این کار از ابزار axis استفاده میکنیم، محور تقارن را در جایی که لازم داریم مانند شکل زیر ترسیم میکنیم:

در قسمت بعد ابتدا سه خط را که قرار است به قسمت چپ تصویر شوند انتخاب کرده و سپس فرمان را انتخاب کرده و بر روی خط تقارن که ترسیم کرده ایم کلیک میکنیم بعد از انجام این کارها شکل زیر بدست می آید:

در قسمت بعد باز هم با استفاده از ابزار profile شکل را کاملتر میکنیم تا شکل زیر بدست آید:

در قسمت بعد اجزا را مقید میکنیم تا شکل زیر بدست آید:

در قسمت بعد به شکل بعد سوم می دهیم برای این کار شکل را با استفاده از ابزار به فضای سه بعدی می بریم و در بعد با استفاده از فرمان pad به آن بعد سوم را میدهیم

من هم روزی قلبی داشتم

=====ஜ۩۞۩ஜ=====

02-03-1391 11:22 ب.ظ

ارسال: #15
مثال بعد مقداری متفاوت است و در آن شکلی را ترسیم میکنیم که قدری با مثالهای دیگر متفاوت است برای این منظور شکل زیر را ترسیم میکنیم:

برای این کار ابتدا یک دایره به قطر 12 و مرکز مبنا رسم میکنیم برای این کار از ابزار استفاده میکنیم و دایره را رسم میکنیم و قطر آن را مقید میکنیم تا شکل زیر بدست آید:

در قسمت بعد باید یک دایره دیگر در بالای دایره قبلی ترسیم کنیم، این کار را انجام میدهیم و به آن اندازه 15 میدهیم تا شکل زید بدست آید:

همانطور که مشخص است دایره بالایی مقید نیست و باید آن را مقید کنیم برای این کار از ابزار استفاده میکنیم، ابتدا روی این ابزار کلیک کرده و سپس بالاترین نقطه دایره بالایی و پایین ترین نقطه دایره پایینی را انتخاب کرده و به آن اندازه 52 را میدهیم تا شکل زیر بدست آید:

در قسمت بعد میخواهیم در دو طرف دایره ها دو کمان ترسیم کنیم برای این کار از ابزار استفاده میکنیم برای این کار ابتدا روی این فرمان کلیک کنید بعد موس را روی دایره بالایی ببرید تا نارنجی رنگ شود (این به این معنی است یک نقطه از کمان مورد نظر روی دایره قرار گرفته است) آنگاه کلیک کنید همین کار را برای دایره پایینی نیز انجام میدهیم تا اینجا دو نقطه از سه نقطه کمان دایره پیدا شده اند نقطه سوم را نیز بیرون از دایره انتخاب میکنیم تا کمان بدست آید مانند شکل زیر:

این کار را برای چپ دایره نیز انجام میدهیم تا شکل زیر بدست آید:

آنگاه باید کمانها را بر دایره ها مماس کنیم برای این کار از قید tangency استفاده میکنیم. بدین ترتیب که ابتدا با نگه داشتن ctrl کمان و دایره را انتخاب کرده و بعد قید را که در زیر هم نشان داده ایم انتخاب میکنیم.

با انجام دادن این کار شکل زیر بدست می آید:

درقسمت بعد باید هر دو کمان دایره را دقیقا مانند هم کنیم برای این کارمیتوان از قید equidistant point استفاده کنیم آن را در زیر نشان داده ایم برای این کار ابتدا با نگه داشتن دکمه ctrl دو نقطه مرکز دو کمان و نقطه مبدا را انتخاب کرده و قید زیر را انتخاب میکنیم:

آنگاه شکل زیر بدست می آید:

همانطور که مشخص است شکل ما هنوز هم مقید نشده است چون دو تا از کمانهای هنوز سفید هسند در اینجا باز از قید استفاده میکنیم بدین ترتیب که ابتدا دو کمان را انتخاب میکنیم و سپس این قید را انتخاب میکنیم و به آن اندازه 41 میدهیم تا شکل زیر بدست آید:

در این حالت دیگر رسم تمام شده ایت و کاملا مقید شده است الان باید قسمتهای اضافی حذف شوند. برای این کار از ابزار quick trim استفاده میکنیم به این ترتیب که ابتدا این ابزار را انتخاب کرده و سپس اجزایی را که قرار است حذف شوند انتخاب میکنیم برای انتخاب کردن این اجزا نیز ابتدا موس را روی آنها می بریم و هر وقت رنگ آنها نارنجی شد آنها را انتخاب میکنیم در نهایت شکل زیر بدست می آید:

فقط یک قسمت از کار باقی مانده و آن این است که به شکل بعد سوم بدهیم برای این کار از ابزار pad استفاده کرده و مقدار ضخامت را 10 می دهیم.

من هم روزی قلبی داشتم

=====ஜ۩۞۩ஜ=====

02-03-1391 11:23 ب.ظ

ارسال: #16
در این قسمت میخواهیم با ابزار مهمی آشنا شویم، فرض کنید میخواهیم شکل زیر را ترسیم کنیم:

همانطور که مشخص است باید یک مستطیل ترسیم کنیم که با افق زاویه 45 درجه را دارد برای کشیدن این ترسیم ما اول باید یک خط فرضی را در زیر ترسیم کنیم برای این کار سه راه وجود دارد اولین راه این است که ابتدا خط مورد نظر را ترسیم میکنیم و بعد از فرمان construction element که در زیر نشان داده ایم استفاده میکنیم:

راه دوم این است که ابتدا خط را ترسیم کرده و بعد روی آن دابل کلیک کرده و بعد قسمتی را که در زیر نشان داده ایم فعال میکنیم:

راه سوم این است که ابتدا فرمان construction element را فعال کنیم از آن به بعد هر چیزی را که ترسیم کنیم فرضی و نقطه چین خواهد بود.
برای تمرین بیشتر خودتان تمرینهای ساده زیر را انجام دهید:
مثال اول: مربعی که با یک دایره محدود شده است:

مثال دوم: شش ضلعی که در یک دایره قرار می گیرد:

من هم روزی قلبی داشتم

=====ஜ۩۞۩ஜ=====

02-03-1391 11:23 ب.ظ

ارسال: #17
در حل مثال بالا راههای متفاوت وجود دارد یک راه این است که در ابتدا سه دایره رسم کرده و بعد سه مرکز دایره ها را هم مرکز قرار دهیم. اما راه دوم و راهتتر استفاده از فرمان offset است، بدین صورت که ابتدا یک دایره مانند زیر رسم میکنیم:

بعد دایره را انتخاب کرده و فرمان offset را میزنیم، بعد دایره دوم را انتخاب میکنیم و بهمین طریق دایره دوم را انتخاب کرده کرده و باز از فرمان offset استفاده کرده و دایره سوم را انتخاب میکنیم، بدین ترتیب شکل زیر بدست می آید.

همانطور که مشخص است که در این راه دیگر نیازی نیست که دایره ها با قید هم مرکز شوند و استفاده از این فرمان راحتتر است. ادامه این مثال را حل نمیکنیم چون بسیار راحت است و بارها مانند آن را حل کرده ایم.
در اینجا میخواهیم شکل زیر را که یک ذوذنقه است مقید کنیم:

همانطور که قبلا هم یاد گرفته ایم این بسیار ساده است و قبلا آن را یاد گرفته ایم و هدف از انجام این کار در اینجا این است که با طریقه دیگر مقید آشنا شویم، باید توجه داست که اگر ما شکل خود را درست و دقیق رسم کنیم و نیاز به تغییرات کلی نداشت باشیم میتوان از فرمان auto constraint استفاده کنیم بدین معنی که نرم افزار به صورت اتوماتیک تمام قیدهایی را که لازم است به شکل ما میدهد واین سرعت ما را بسیار بالاتر میبرد و بسیار مفید است، استفاده از آن به این صورت است مه ابتدا تمام اجزا را انتخاب کرده و بعد این فرمان را اجرا میکنیم پنجره زیر باز میشود:

Ok میزنیم تا شکل زیر بدست آید:

همانطور که مشخص است این شکل کاملا مقید است.
یک مثال دیگر را برای توضیح فرمان بالا حل میکنیم، فرض کنید میخواهید شکل زیر را ترسیم کنید.

همانطور که مشخص است برای اینکه بخواهیم بر روی تمامی خطوط قید اندازه قرار دهیم قدری وقت گیر خواهد بود برای همین باز هم از قید auto constaint استفاده کرده و آن را مقید میکنیم تا شکل زیر بدست آید:

همانطور که مشخص است تمام خطوط اندازه گیری شده است.

من هم روزی قلبی داشتم

=====ஜ۩۞۩ஜ=====

02-03-1391 11:24 ب.ظ

ارسال: #18
قبلا با قید tangency آشنا شده بودیم، قبلا یاد گرفتیم که برای اینکه دو منحنی را بر هم مماس کنیم از این قید استفاده می کنیم، برای تمرین مثالهای ساده زیر را انجام دهید:
دو دایره مماس بر هم:

دایره مماس بر بیضی:

دایره مماس بر منحنی:

دایره مماس بر کمان دایره:

قید دیگری که قبلا یاد گرفتیم قید coincidence بود، کار این قید این بود که دو چیزرا بر هم منطبق می کرد برای تمرین مثالهای ساده زیر را انجام دهید:
دو کمان هم مرکز:

قرار گرفتن انتهای یک خط بر روی کمان دایره:

قرار گرفتن مرکز یک دایره بر روی محیط بیضی:

من هم روزی قلبی داشتم

=====ஜ۩۞۩ஜ=====

02-03-1391 11:24 ب.ظ

ارسال: #19
فرمان دیگری که نیاز است با آن آشنا شویم فرمان magnifier است با استفاده از این فرمان میتوان قسمتهایی از شکل را که میخواهیم بزرگتر و بهتر ببینیم دید.فرض کنید که شکل زیر را ترسیم کرده اید و میخواهید روی قسمتی از آن زوم کنید.

از قسمت view این فرمان را اجرا میکنیم بعد از اجرای این فرمان قسمتی نمایان خواهد شد که هر جا ما بخواهیم را بزرگ نشان میدهد

من هم روزی قلبی داشتم

=====ஜ۩۞۩ஜ=====

02-03-1391 11:25 ب.ظ

ارسال: #20
از اینجا به بعد شکل زیر را ترسیم میکنیم و در کنار آن تمرینهای زیادی را تکرار کرده و یاد میگیریم:

ابتدا یک مستطیل به ابعاد 100 در 100 در محیط xy ترسیم میکنیم.مانند شکل زیر:

بعد به آن بعد سوم با ضخامت 20 می دهیم تا شکل زیر بدست آید:

حالا شکل اولیه بدست آمده است، در قسمت بعد باید استوانه بالایی آن را ترسیم کنیم برای این کار ابتدا روی سطح بالایی شکل که قرار است استوانه روی آن بنشیند کلیک کرده و بعد بر دکمه کلیک میکنیم تا شکل وارد فضای دو بعدی شود آنگاه به حالت زیر می رسیم

سپس دایره ای با قطر 70 را درون آن ترسیم کنید تا شکل زیر بدست آید:

حال با زدن دکمه از این محیط خارج می شویم و با استفاده از فرمان pad به دایره ضخامت 15 میدهیم با انجام این کارها شکل زیر بدست می آید:

همانطور که در درخت طراحی نیز مشخص است تا حالا ترسیم ما از دو pad تشکیل شده است:

حال باید داخل شکل یک سوراخ ایجاد کنیم برای این کار بر روی سطح بالایی استوانه که سوراخ باید روی آن ایجاد شود کلیک کرده و با فشار دادن دکمه وارد محیط دو بعدی می شویم بعد از وارد شدن به محیط دو بعدی دایره ای را با قطر 50 در آن ترسیم میکنیم تا شکل زیر بدست آید:

بعد از انجام این کارها از محیط دو بعدی خارج شده و وارد محیط سه بعدی می شویم برای اینکه یک چاله hole ایجاد کنیم از فرمان ایجاد کنیم از فرمان pocket استفاده میکنیم. با زدن این فرمان پنجره زیر باز می شود

همانطور که در بالا نیز مشخص کرده ایم up to last را می زنیم تا چاله از بالا تا پایین ادامه داشته باشد. با انجام دادن این کرها شکل نهایی زیر بدست می آید:

اگر بعد از انجام این کارها به درخت طراحی نگاه کنیم میبینیم که اجزای تشکیل دهنده را بصورت مجزا نشان داده است که از دو pad و یک pocket تشکیل شده است

اما نکته ای که مهم است این است که می توان نام اینها را تغییر داد، فرض کنید ترسیمی که ما میخواهیم انجام دهیم بسیار طولانی و سخت است و پر از pad ها و pocket هاست. در این صورت این نام ها برای ما گیج کننده خواهد بود بعلاوه گاهی ما احتیاج داریم که برای بعضی از اجزا نامهای خاصی را بگذاریم در این حالت بر روی یکی از اجزا (مثلا pad1 ) در درخت طراحی کلیک راست کرده و گزینه properties را انتخاب می کنیم و بعد زبانه feature properties را میزنیم تا پنجره زیر باز شود:

درقسمتی که نوشته ایم pad1 اسم دلخواه را می نویسیم، برای مثال بنویسید base ، دو تغییرات دیگر را هم به عنوان support و hole بدهید تا درخت طراحی زیر بدست
آید:

حال فرض کنید کل این شکل را که ترسیم کرده اید قسمتی از یک دستگاه است و میخواهیم نام کلی شکل را مرتبط با آن دستگاه بنویسیم باید نام سرشاخه را تغییر دهیم.

بدین طریق عمل میکنیم که روی part1 کلیک راست کرده و properties را انتخاب کرده و از آن زبانه product را انتخاب میکنیم تا پنجره زیر بدست آید:

همانگونه که مشخص است درقسمت مربوطه اسم را تغییر میدهیم در اینجا برای مثال آن را به example تغییر داده ایم.
چیز دیگری که در اینجا لازم است بدانیم این است که ممکن است گاهی ما بخواهیم قسمتی از قطعه رنگ دیگر داشته باشد برای این کار روی قسمتی از قطعه که می خواهیم رنگ آن تغییر کند کلیک راست کرده و گزینه properties را میزنیم تا پنجره زیر باز شود.

همانطور که مشخص است در قسمت مربوطه رنگ را میتوان تغییر داد.

من هم روزی قلبی داشتم

=====ஜ۩۞۩ஜ=====

02-03-1391 11:25 ب.ظ

[-]
پاسخ سریع
پیام
پاسخ خود را برای این پیام در اینجا بنویسید.

کد تصویری
royalfuns
(غیر حساس به بزرگی و کوچکی حروف)
لطفاً کد نشان داده شده در تصویر را وارد نمایید. این اقدام جهت جلوگیری از ارسال‌های خودکار ضروری می‌باشد.