کتیا را از پایه یاد بگیریم - تالار گفتمان آذر فروم

دعوت به همکاری با آذر فروم

کتیا را از پایه یاد بگیریم
زمان کنونی: 19-09-1395،01:15 ب.ظ
کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان
نویسنده: Friga
آخرین ارسال: Friga
پاسخ: 20
بازدید: 1434

رتبه موضوع:
  • 0 رای - 0 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

موضوع: کتیا را از پایه یاد بگیریم
ارسال: #1
کتیا را از پایه یاد بگیریم
پست‌ها: 11,943
اعتبار: 288
حالت من: Shad
با سلام به تمامی دوستان گلم

توی این تایپیک سعی میکنم آموزش کاملی از نرم افزار catia رو ارائه بدم

دورمچم به جای ساعت یکنوار مشکی بستم
تا همه بفهمن من از همه هر چه زمانو متعلق به زمان است بیزارم
من هم روزی قلبی داشتم
که توسط مردمانی ازمیان شما شکست و شکست تا سنگی شد
واکنون روزگاریست که شیطان فریاد میزند..
انسان پیدا کنید سجده خواهم کرد...

=====ஜ۩۞۩ஜ=====

02-03-1391 11:15 ب.ظ

ارسال: #2
RE: کتیا را از پایه یاد بگیریم
بعد از اینکه روی آیکن کتیا دوبل کلیک کردیم پنجره زیر باز میشود.

نوار ابزارها در قسمت عمودی و افقی قابل مشاهده هستند که در شکل بالا آنها را به رنگ قرمز در آورده ایم. واز آنها برای فرمان دادن به کتیا استفاده می کنیم
همانطور که مشخص است تمام نوا ابزارها فعال نیستند برای فعال یا غیر فعال کردن آنها باید ابتدا به منوی view بروید و روی گزینه toolbars کلیک کنید تا تمام نوار ابزارها نمایان شوند. با کلیک کردن بر روی هر کدام فعال یا غیر فعال می شوند. همانطور که در شکل زیر نشان داده ایم:

آشنایی با نوار ابزارهای مهم:
مهم ترین نوار ابزارها، نوار ابزارهای view هستند که در زیر شکل آنها مشخص است.

که در اینجا در مورد آنها توضیح می دهیم:

نوار ابزاری را که در بالا نشان داده ایم نوارابزار fit all in نام دارد. این نوار ابزار ترسیم ما را در زاویه ای قرار می دهد که تمام موضوعات از روی آن مشخص باشند.

نوار ابزار دوم که آن را نیز در بالا نشان داده ایم نوار ابزار pan نام دارد و اگر روی آن کلیک کنیم انگاه با کلیک کردن و نگه داشتن آن بر روی ترسیم می توان ترسیم را جابجا کرد.
(معادل این نوار ابزار در صفحه کلید نگه داشتن دکمه ctrl بعلاوه چهار جهت می باشد).

به این نوار ابزار rotate می گویند و برای چرخاندن ترسیم می توان از آن استفاده کرد. برای این کار ابتدا روی این نوار ابزار کلیک کرده و سپس در نقطه ای از ترسیم که می خواهیم ترسیم دور آن بچرخد کلیک کرده و موس را به دلخواه حرکت می دهیم.
کلید معادل این نوار ابزار در صفحه کلید دکمه shift به همراه چها جهت اصلی است.

به این نوار ابزار zoom in می گویند و برای زوم کردن مورد استفاده قرار می گیرد.
معادل این نوار ابزار در صفحه کلید دکمه ctrl به همراه دکمه page up است.

به این نوار ابزار zoom out می گویند و برای کم کردن زوم از آن استفاده می کنند و دکمه معادل آن در صفحه کلید دکمه ctrl به همراه دکمه page downاست.

به این نوار ابزار normal view می گویند. این نوار ابزار به ما کمک می کند که ترسیم را عمود بر یک سطح مشخص ببینیم. بنابراین قبل از استفاده از این نوار ابزار باید یکی از سطوح ترسیم را مشخص نماییم.

من هم روزی قلبی داشتم

=====ஜ۩۞۩ஜ=====

02-03-1391 11:16 ب.ظ

ارسال: #3
به این نوار ابزار create multi-view می گویند و با استفاده از این نوار ابزار می شود ترسیم را در چهار جهت مختلف دید. مانند شکل زیر:

این نوار ابزار را isometric view می گویند و ترسیم را به شکل ایزومتریک برای ما نشان می دهد.

به این نوار ابزار named view می گویند. این نوار ابزار برای معرفی یک نمای دلخواه به نرم افزار کاربرد دارد. برای استفاده از این نوار ابزار ابتدا روی آن کلیک میکنیم تا پنجره زیر باز شود.

حالا نمای دلخواه را انتخاب می کنیم و بعد روی گزینه add کلیک میکنیم تا نمای دلخواه به نرم افزار معرفی شود.

به این نوار ابزار hide/show میگویند و برای پنهان کردن قسمتهایی از ترسیم یا بازگرداندن قسمت پنهان ترسیم به کار میرود وبرای این کار ابتدا قسمتی را که میخواهیم پنهان شود انتخاب میکنیم و سپس روی این گزینه کلیک می کنیم.

به این نوار ابزار swap visible space می گویند و فضایی را به ما نشان می دهد که در آن قسمتهایی را که پنهان کرده ایم وجود دارد. در واقع با فشار دادن این کلید یک فضا باز میشود که حاوی قسمتهای پنهان شده است. برای بازگرداندن این قسمتها ایتدا روی چیزی که میخواهیم باز گردد کلیک کرده و و سپس کلید hide/show را میزنیم.
برای طراحی باید یک part design ایجاد کنیم. در قسمت part design ، specification tree وجود دارد که به آن درخت طراحی می گویند. همانطور که در شکل زیر نیز نشان داده ایم:

تمامی مراحل طراحی در این درخت ثبت شده است و با استفاده از این درخت می توان تمامی مراحل طراحی را بدست آورد.
اگر در سیستمی این قسمت دیده نمی شود باید از قسمت view تیک کنار specification را بزنیم تا فعال شود و قابل مشاهده شود.

من هم روزی قلبی داشتم

=====ஜ۩۞۩ஜ=====

ارسال: #4
از جمله ابزارهای مهم دیگری که که در part design وجود دارد ابزار compass است. در شکل زیر این ابزار نشان داده شده است:

اگر ابزار compass را درصفحه نمیبینید باید از نوار ابزار view آن را فعال کنید.
این ابزار برای جابجا کردن و دوران طرح مورد استفاده قرار می گیرد.
هنگامی که میخواهیم یک طرحی را ترسیم کنیم باید واحدها برایمان روشن باشند. وقتی وارد کتیا می شویم بصورت پیش فرض برای کمیتها واحدهایی در نظر گرفته شده است. برای مشاهده واحد کمیتها باید از قسمت tools گزینه option را انتخاب کنیم.
با انتخاب این گزینه پنجره زیر برای ما باز می شود:

اگر با کاربرد این قسمتها آشنا نیستید به آن دست نزنید چون در ترسیم ما تاثیر می گذارند در صورتی که تغییری در این تنظیمات ایجاد کردید ولی میخواهید تنظیمات به حال اولیه بازگردد از دکمه زیر استفاده کنید:

باز به موضوع اولیه باز می گردیم میخواستیم واحد کمیتها را ببینیم و در صورت لزوم آن را تغییر دهیم.
برای این کار مسیر زیر را دنبال کنید:
Tools->options->parameters and measure->units->units

با انجام این کار پنجره بالا باز می شود و همانطور که در شکل نیز مشخص است تمام واحدهای کمیتها نشان داده شده است.
برای تغییر دادن یکی از کمیتها روی

کلیک کرده و واحد مورد نظر را تغییر می دهیم.
در اینجا روش ترسیم یک مستطیل را با هم مرور می کنیم.
ابتدا یک part design باز کنید. حالا صفحه x-y را انتخاب کنید
حال کلید زیر را بزنید

تا اینجا وارد صفحه x-y شده ایم.
دو نوار ابزار profile و sketch tools را فعال کنید.
حال در نوار ابزار profile ابزار rectangle را که در زیر نیز نشان داده ایم انتخاب کنید.

حال در صفحه ترسیم مستطیل یا مربع با طولهای دلخواه را ترسیم میکنیم در طول ترسیم نوار ابزار sketch tools طول و عرض و ارتفاع و پهنا را به ما نشان می دهند در آخر به شکلی مشابه این می رسیم.

درخت طراحی که در طرف چپ وجود دارد نیز تمام جزییات طرح را برای ما مشخص میکنند.

من هم روزی قلبی داشتم

=====ஜ۩۞۩ஜ=====

ارسال: #5
در اینجا میخواهیم یادبگیریم که چطور باید یک ترسیم را منتقل کنیم.
فرض کنید همان مستطیل که در بالا ترسیم کرده ایم را می خواهیم منتقل کنیم.

ابتدا قسمتی از ترسیم را که میخواهیم منتقل شود انتخاب میکنیم و بعد با نگه داشتن دکمه چپ موس آن را منتقل می کنیم به همین راحتی.
اما این کار را با نوار ابزار operation نیز می توان انجام داد. بدین ترتیب که اول روی قسمتی که میخواهیم منتقل شود کلیک می کنیم بعد از نوار ابزار operation ، translate که در نیز نشان داده ایم را انتخاب میکنیم.

بعد از زدن کلید translate باید یک بردار برای جابجایی تعریف کنیم که ابتدا و انتها داشته باشد با یک کلیک لبتدای بردار را مشخص می کنیم و با کلیک دوم انتهای بردار را همانگونه که در شکل زیر نیز نشان داده ایم:

حال فرض کنید می خواهیم مستطیل ترسیم شده را در همین صفحه دو بعدی بچرخانیم. باز هم از نوار ابزار operation استفاده می کنیم. این بار از ابزار rotate که در شکل زیر نیز نشان داده ایم استفاده می کنیم.

ایتدا ترسیمی را که میخواهیم بچرخد را انتخاب کرده و بعد ابزار rotate را انتخاب میکنیم. برای استفاده از این ابزار باید یک زاویه تعریف کنیم و برای تعریف زاویه نیاز به دو خط داریم. ابتدا روی صفحه یک کلید کرده تا راس زاویه مشخص شود و نقطه دوم را انتخاب میکنیم تا یک خط تشکیل شود حال نقطه سوم را با توجه به زاویه دلخواه انتخاب می کنیم. این مراحل را در شکل زیر نیز نشان داده ام. ترتیب نقاط انتخاب شده در شکل مشخص شده است.

اینجا می خواهیم با فرمانهای undo و redo آشنا شویم. ابزاری را که در پایین نشان داده ایم ابزار undo نام دارد.

مشخص است که با زدن این دکمه به یک فرمان قبل بر میگردیم و میتوان به جای استفاده از این نوار ابزار دکمه های ctrl+z را نیز فشار داد.
ابزار دیگری که در پایین نشان داده ایم ابزار redo نام دارد.

این ابزار برای برگرداندن فرمانهایی است که از طریق undo از بین رفته اند.
فرض کنید میخواهید تا خط را به هم متصل کنید این موضوع که دو خط دقیقا در انتها به هم رسیده باشند در ترسیم بسیار مهم است.

همانطور که در بالا نیز نشان داده شده است در حال ترسیم خط آبی هستیم در هنگام ترسیم هر گاه دایره توپر نشان داده شد یعنی دو خط در انتها بهم رسیده اند.

من هم روزی قلبی داشتم

=====ஜ۩۞۩ஜ=====

02-03-1391 11:17 ب.ظ

ارسال: #6
چیزی که در نرم افزار کتیا بسیار مهم است استفاده از قیدهاست. در واقع ما وقتی یک شکل را در کتیا ترسیم میکنیم باید با دادن قید به آن، آن را ثابت کنیم تا هیچگاه تغییر نکند. بع عنوان مثال اگر شما یک مستطیلی را ترسیم کنید و بعد از ترسیم یکی از گوشه های آن را بکشید مستطیل به راحتی تغییر اندازه می دهد که این مطلوب نیست در صورتی که ما مستطیل را قید دار کنیم این اتفاق نمی افتد.
برای قید دار کردن یک ترسیم باید از نوار ابزار constaint استفاده کنیم.
ابتدا مستطیلی را مانند شکل زیر بکشید.

کتیا به طور هوشمند قیدهایی را به ترسیم می دهد یه عنوان مثال v و H که با رنگ سبز نشان داده شده اند خود قیدهایی هستند که کتیا به طور هوشمند به ترسیم داده است. برای تمرین ابتدا این قیدها را حذف میکنیم و سپس قیدهای لازم را پیاده نیکنیم. برای حذف قید روی قیدی که میخواهیم حذف شود کلیک میکنیم تا قید از بین برود. برای تمرین تمام قیدهای مستطیل را حذف کنید تا شکل زیر بدست آید.

حالا برای ایجاد یک قید ابتدا ضلعی که میخواهیم قید دار شود را انتخاب کرده و سپس از نوار ابزار constraint ابزار زیر را انتخاب کنید.

با انتخاب این ابزار پنجره زیر باز می شود.

در پنجره بالا قیدهایی که لازم داریم را انتخاب می کنیم. برای تمرین روی مستطیل بالا قیدهای لازم را پیاده کنید تا شکل زیر بدست آید.

فرض کنید برای یک ترسیم قید اندازه پیاده کرده اید اما می خواهید آن را تغییر دهید برای این کار دو راه دارید اول اینکه روی قید مورد نظر دابل کلیک کرده تا پنجره زیر باز شود آنگاه اندازه را در آن تغییر می دهیم.

راه دیگر استفاده از ابزار edit multi constraint در نوار ابزار constraint است آن را در زیر نشان داده ایم.

با کلیک بر این ابزار پنجره زیر باز می شود که در آن قیدهای مورد نظر را در آن تغییر می دهیم.

هر وقت قسمتی از یک ترسیم را مقید کردیم به رنگ سبز در می آید و سفید بودن به معنی نا مقید بودن آن است.

من هم روزی قلبی داشتم

=====ஜ۩۞۩ஜ=====

02-03-1391 11:17 ب.ظ

ارسال: #7
اینم یه فایل word هست که توی اون تا اینجای آموزشهایی که ارائه شده و گذاشتم.

برای راحتی کاربران هست.

دیدن لینک ها برای شما امکانپذیر نیست . لطفا
ثبت نام کنید یا وارد حساب کاربری خود شوید

من هم روزی قلبی داشتم

=====ஜ۩۞۩ஜ=====

02-03-1391 11:18 ب.ظ

ارسال: #8
اگر همان مستطیل ترسیم شده را بخواهیم کاملا مقید کنیم باید هم طولها و هم افقی و عمودی مشخص شده باشند که این ها را تا اینجا یاد گرفتیم چیز دیگری که باید رعایت شود تا ترسیم ما کاملا مقید شود فیکس بودن ترسیم است که برای این کار باید فاصله ها از نقطه مبدا مختصات مشخص شود. برای انجام این کار ابتدا روی ابزار زیر کلیک می کنیم

بعد که به رنگ نارنجی در آمد ابتدا نقطه مبدا و بعد یکی از اضلاع را انتخاب میکنیم.
در زیر مستطیلی نشان داده شده است که کاملا مقید شده است.

همانطور که مشخص است تمامی نقاط و خطوط به رنگ سبز هستند یعنی همگی مقید هستند.
حال فرض کنید بعد از مقید شدن مستطیل به طور کامل یک قید اضافه هم به مستطیل داده شود در این صورت مستطیل به رنگ بنفش در می آید به این حالت over constrained می گویند و باید قید اضافه شده را حذف کرد. مانند شکل زیر:

در این قسمت یاد میگیریم چطور یک ترسیم سه بعدی انجام دهیم. برای مثال می خواهیم با هم شکل زیر را ترسیم کنیم.

ابتدا یک مستطیل در فضای x-y ترسیم کنید و آن را مقید کنید تا ترسیم زیر حاصل شود:

حال به فضای سه بعدی برگردید و فرمان pad را اجرا کنید. برای دسترسی به این فرمان مسیر زیر را دنبال کنید:
Insert>> sketch bsed feature>>pad
با انتخاب این فرمان پنجره زیر باز می شود:

همانطورکه در شکل نیز مشخص است با اجرا شدن این فرمان شکل حالت سه بعدی می گیرد. در قسمت length مقدار بعد سوم را که لازم داریم به ترسیم میدهیم و بعد اینتر میزنیم تا شکل دلخواه پدید آید.

من هم روزی قلبی داشتم

=====ஜ۩۞۩ஜ=====

02-03-1391 11:19 ب.ظ

ارسال: #9
در این قسمت یک مثال ساده را انجام می دهیم و در خلال این مثال ساده کاربرد برخی از فرمانها را نیز یاد می گیریم.
میخواهیم شکل زیر را بدست آوریم:

ابتدا با استفاده از فرمان خط اولیه را رسم می کنیم. تا شکل زیر بدست آید:

در مرحله بعد با استفاده از فرمان نیم دایره را ترسیم میکنیم تا شکل زیر بدست آید:

در مرحله بعد باز هم با استفاده از شکل زیر را بدست می آوریم:

در مرحله بعد باز هم با استفاده از شکل را کاملتر میکنیم:

تا حالا شکل اولیه را بدست آورده ایم، اما باید قیدها را به شکل اضافه کنیم برای این کار ابتدا سراغ این می رویم که آیا دایره ها بر خطوط مماس هستند یا نه!
برای این کار ابتدا نیم دایره و خط مربوطه را انتخاب کرده و بعد قید زیر را از این فرمان انتخاب می کنیم تا این قید اضافه گردد:

حالا اندازه ها را به شکل میدهیم، همانگونه که در درسهای قبل هم گفته شد برای دادن قید اندازه به از استفاده می شود

با دادن اندازه به خطوط این شکل حاصل می شود.

اما هنوز شکل ما کاملا مقید نشده است (باید تمام خطوط سبز رنگ شوند) حالا به سراغ دیگر قیدها می رویم.
برای دادن شعاع به دایره از این راه استفاده می کنیم که روی نیم دایره کلیک کرده تا پنجره زیر بدست آید در پنجره در محل نشان داد شده شعاع لازم را وارد می کنیم.

بعد از دادن تمام قیدها شکل زیر بدست می آید که در آن تمام خطوط سبز رنگ هستند:

حالا باید به شکل بعد سوم را بدهیم.
برای این کار ابتدا روی این فرمان کلیک کرده تا شکل از حالت یک بعدی خارج شده و حالت سه بعدی به خود بگیرد حالا که این کار را انجام دادیم باید بر روی فرمان pad کلیک کرده تا پنجره زیر بدست آید:

آنگاه در قسمت length که با رنگ قرمز مشخص شده است مقدارمربوطه را مشخص می کنیم. تا شکل زیر بدست آید:

من هم روزی قلبی داشتم

=====ஜ۩۞۩ஜ=====

02-03-1391 11:19 ب.ظ

ارسال: #10
در این قسمت باز هم با توضیح یک مثال کار برخی از فرمانها را یاد میگیریم. می خواهیم شکل زیر را ترسیم کنیم:

در ابتدا یک شکل اولیه را ترسیم میکنیم. این کار را در تمرین قبل بخ خوبی یاد گرفته ایم به طوری که چند بار از فرمان در قسمت profile شکل زیر را رسم کرده و همان گونه که در قسمت قبل هم یاد گرفتی به آن اندازه نیز میدهیم تا شکل زیر بدست آید:

در این زمان از فرمان corner استفاده میکنیم بدین ترتیب که اول این فرمان را انتخاب کرده و بعد دو ضلع مربوطه را انتخاب میکنیم. به ترتیبی که در شکل زیر نشان داده ایم:

و بعد به corner بوجود آمده شعاع می دهیم بطوریکه روی شعاع نوشته شده دوبل کلیک کرده تا پنجره زیر باز شود:

آنگاه در قسمت مربوط به شعاع عدد 10 را وارد می کنیم این کار را برای تمامی اضلاع به کار می بریم تا شکل زیر بدست آید:

در قسمت بعد باید به ترسیم بعد سوم بدهیم برای این کار فرمان pad را اجرا میکنیم، بعد از اجرای فرمان Padپنجره زیر باز می شود که در آن دو گزینه thick و mirrored extent را فعال میکنیم:

و در قسمتهای مربوطه که شمخص شده است اعداد را وارد کنید:

من هم روزی قلبی داشتم

=====ஜ۩۞۩ஜ=====

02-03-1391 11:20 ب.ظ

[-]
پاسخ سریع
پیام
پاسخ خود را برای این پیام در اینجا بنویسید.

کد تصویری
royalfuns
(غیر حساس به بزرگی و کوچکی حروف)
لطفاً کد نشان داده شده در تصویر را وارد نمایید. این اقدام جهت جلوگیری از ارسال‌های خودکار ضروری می‌باشد.