کارایی بتن - تالار گفتمان آذر فروم

فروش فوری انجمن آذر فروم با 1 گیگ هاست نامحدود به قیمت مناسب
جهت خرید با شماره 09363810642 تماس حاصل فرمایید.

 

کارایی بتن
زمان کنونی: 02-07-1396،07:21 ب.ظ
کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان
نویسنده: Friga
آخرین ارسال: Friga
پاسخ: 1
بازدید: 405

 
 
رتبه موضوع:
  • 0 رای - 0 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

موضوع: کارایی بتن
ارسال: #1
کارایی بتن
پست‌ها: 11,943
تاریخ عضویت: 20 اردیبهشت 1390
اعتبار: 288
حالت من: Nafaskesh
منظور از کارایی سهولت کاربرد ملات به صورت قابلیت پخش در زیر ماله ،نفوذ به سوراخها و فضاهای خالی


سطح مورد پوشش، شکل پذیری و روانی خمیر است.
آزمایش هایی برای اندازه گیری کارایی بتن :اسلامپ


این آزمایش با اینکه محدودیتهایی در انجام آن وجود دارد ولی کاربردی وسیع در جهت اندازه گیری میزان روانی بتن دارد .آزمایش اسلامپ بر روی بتن تازه ریخته شده انجام می شود تا بتوانیم چگونگی مخلوط را مورد ارزیابی قرار دهیم جزئیات این آزمایش در استاندارد به شرح زیر ارائه شده است.
قالب این آزمایش مخروطی ناقص به ارتفاع 300 میلی متر و قطر تحتانی آن 200 میلی متر و قطر فوقانی آن 100 میلی متر میباشد. این مخروط را باید حتما مرطوب کنیم بر روی سطحی کاملا مسطح و غیر جذب کننده آب قرار داده و مخلوط را در سه مرحله از بالا به داخل قالب میریزیم. دقت شود در هر مرحله مقداری تقریبا مساوی از مخلوط ریخته شود در هر مرحله باید توسط میله ای فولادی با 25 ضربه متراکم شود و مرحله دوم که مخلوط ریخته می شود به همین صورت اجرا شود.میله باید فقط در عمق لایه مورد نظر نفوذ کند و مرحله سوم به همین صورت نیز اجرا می شود و در مرحله آخر سطح آن باید با ماله صاف گردد.مخروط ناقص باید در 5 ثانیه بدون هیچ گونه حرکت چرخشی و به طور قائم بالا کشیده شود سپس قالب را در کنار مخروط بتن گذاشته و میله را بطور عرضی بر روی سطح بالایی قالب قرار داده و فاصله عمودی بین مرکز سطح فوقانی بتن تا پایین میله با خط کش اسلامپ اندازه گیری شود.آزمایش اسلامپ در واقع با سرعت بالایی انجام می شود و می تواند اطلاعات مفیدی در رابطه با ارزیابی کارایی بتن فراهم کند هرچند درپاره ای مواقع نتایج حاوی موارد مشکوکی نیز می باشد.
انواع اسلامپ:


  1. اسلامپ صفر :به بتن خشن و خشک مربوط میشود و اینکه ملزومات کارایی خوب را دارد و مقدار آب آن بسیار کم و بدون ایجاد تغییرات مهمی در امر نشست بتن اجازه خروج آب از بتن را می دهد.
  2. اسلامپ نرمال یا معمولی: بتن باکارایی خوب تا عالی را دارا می باشد.
  3. اسلامپ برشی :بتن بیانگر فقدان چسبندگی و پلاسیسیته بتن نیز می باشد.
  4. اسلامپ فروریختگی:بتن با مخلوط های فوق العاده خیس ، خشن و یا کم عیار است و ملات تمایل به خروج از بتن و جدا شدن از مصالح درشت تر را دارد.آزمایش نفوذ توپی :

آزمایشی دیگر که می توان برای سنجش کارایی بتن نام برد نفوذ توپی یا نیم کره میباشد. در این آزمایش اندازه گیری روانی با یک استوانه توپی به جرم 5.13 کیلو گرم و قطر 150 میلی متر و ارتفاع 116 میلی متر که انتهای تحتانی آن به صورت نیم کره شکل داده شده بر روی سطح صاف تازه بتن قرار می گیرد و وقتی که به ارامی رها می شود عمق فرورفتگی آن اندازه گیری میشود. دسته متصل به وزنه زمانی که در حال نفوذ است در میان سوراخ در مرکز رکاب آزادانه لغزش می نماید این دسته مدرج شده است.بنابراین عمق نفوذ را می توان با استفاده از لبه فوقانی رکاب آزاد به عنوان مرجع قرائت نمود . رکاب مذکور برای جلوگیری از مزاحمت باید به اندازه کافی از وزنه دور باشد و هر نفوذ باید با دقت یک چهارم اینچ قرانت و مقادیر گزارش شده باید میانگین 3 آزمایش یا بیشتر از نفوذ باشد. دامنه تغییرات این آزمایش ناشی از اختلاف در نسبت های اختلاط ، نوع سنگدانه ،اندازه سنگدانه و شرایط آزمایش است و همچنین نسبت اسلامپ به عمق نفوذ توپی معمولا بین 1.3 و 2 گزارش شده است به هر حال این نسبت باید تحت شرایط واقعی کارگاه محاسبه شود.


آزمایش آب انداختن :


در سطح بتن تازه ریخته شده آب تمایل دارد به سطح صعود کند این صعود را آب انداختن بتن می نامند که می توان روشی برای آزمایش آب انداختن بتن بر اساس استاندارد ASTM تعیین گردد.این آزمایش به این صورت است که سطح بتن به صورت صاف و تراز ماله کشی شده و به دمایی بین 18تا24 درجه سانتی گراد بر روی یک سطح تراز و بدون لرزش برسد که دریک ظرف به حجمی معادل13.5 لیتر و به ارتفاع 250 تا 253 میلی متر جا داده شود . آب تمایل به صعود به سطح بتن را دارد باید در یک فواصل زمانی مشخص توسط پیپت جمع آوری شده واندازه گیری شود.سرعت آب انداختن از آب خالص ر نمونه را به صورت درصدی بیان نمود.آب صعود کرده به سطح بتن ممکن است ذرات ریز سیمان را با خود حمل کند که تشکیل کفی به نام شیره بتن بر روی سطح فوقانی را می دهد و باعث ضعف آن بخش می گردد که اگر قرار باشد لایه جدیدی بر روی لایه قدیمی ریخته شود باید از روی سطح بتن پاک گردد و همچنین این آب می تواند در زیر سنگدانه های درشت و میلگرد های افقی جمع شود و باعث عدم چسبندگی بین خمیر و سنگدانه های درشت و همچنین بین بتن و میلگرد های فولادی شده و باعث ضعف سازه بتنی نیز شود . نفوذ پذیری بالا و خوردگی میلگردها از دیگر پدیده های مضر در نتیجه آب انداختن بتن نیز می باشد . این عیوب را می توان با ویبراسیون یا ضربه زدن متوالی به بتن در انتهای زمان آب انداختن و شروع زمان گیرش تا حدودی مرتفع ساخت .
دورمچم به جای ساعت یکنوار مشکی بستم
تا همه بفهمن من از همه هر چه زمانو متعلق به زمان است بیزارم
من هم روزی قلبی داشتم
که توسط مردمانی ازمیان شما شکست و شکست تا سنگی شد
واکنون روزگاریست که شیطان فریاد میزند..
انسان پیدا کنید سجده خواهم کرد...


=====ஜ۩۞۩ஜ=====

23-06-1391 12:42 ق.ظ
 


پرش به انجمن:


کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان