ژرمن شپرد - تالار گفتمان آذر فروم

فروش فوری انجمن آذر فروم با 1 گیگ هاست نامحدود به قیمت مناسب
جهت خرید با شماره 09363810642 تماس حاصل فرمایید.

 

ژرمن شپرد
زمان کنونی: 31-05-1396،02:51 ب.ظ
کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان
نویسنده: pajhan
آخرین ارسال: pajhan
پاسخ: 2
بازدید: 448

 
 
رتبه موضوع:
  • 1 رای - 5 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

موضوع: ژرمن شپرد
ارسال: #1
ژرمن شپرد
پست‌ها: 479
تاریخ عضویت: 20 آبان 1390
اعتبار: 60
حالت من: انتخاب نشده
[عکس: 22420423.jpg]

German Shepherd Dog
دربین سگهای قدیمی گله ومزارع وهمچنین ازجمله ملازمان وهمراهان انسان طی قرن های گذشته سگهای ژرمن شیپرد توسعه بسیارزیادی یافته اند. این نژاد توانست که ازسال 1914 ازآلمان به بسیاری ازنقاط جهان انتقال یابد وبا ایجاد کلوبهای مختلف درسراسرجهان درنگهداری ازآن اهتمام زیادی ورزیده گردد.
ژرمن شیپرد درتمام ایام به دلیل رفتاروساختاربدنی ممتازش دربین سایرنژادها مورد انتخاب قرارگرفته است وحتی ویژگیهای دفاعی وتربیت های اختصاصی آن نیزبه معرض قضاوت گذارده می شود. اولین وشاید مهمترین ویژگی درسگهای ژرمن شیپرد رفتارهای اشرافی وشهامت وتوانائی آموختن رفتارها وفعالیت های اختصاصی است. رفتارهای این سگ حاکی ازثبات. وقارو عدم تحرک پذیری وکنترل مناسب براعصاب است. به دلیل فعالیت گله بانی ازتفنگ وتهاجم ترسی ندارد وباوقارلازم مسئولیت نگهبانی اعم ازنگهبانی ازحیوان یا انسان را به خوبی انجام می دهد. عملکرد آن به عنوان یک سگ پلیس وبهره گیری ازشامه قوی تربیت آن را دراین راستا میسرساخته است. درهدایت وراهنمائی افراد نابینا این سگ هوشیاری وقدرت تمیزخود را به همراه کیفیت مشاهدات وصبروبردباری به معرض قضاوت می گذارد. همین اعمال وکرداراست که سگهای ژرمن شیپرد را درسراسرجهان مطرح کرده وازآن به عنوان یک سگ خانگی. سگ محافظ وحتی یک دوست مراقبت ونگهداری به عمل آید. ژرمن شیپرد یک جنگجوی پرسروصدا نیست. بلکه سگ بی باکی است که درصورت نیازبه یک سگ مهاجم هشداردهنده وتنبیه کننده مبدل می شود. ارتباط این سگ با انسان سطحی نیست. بلکه دوستی آن به نحوی است که با ایجاد آن تا پایان عمرباقی خواهد ماند. ازجنبه بدنی سگهای ژرمن شیپرد به حدی توانایی رسیده اند که قادربه انجام هرکاری هستند. این سگ عموما دارای جثه متوسطی است ووزن آن درحدی است که به خوبی می تواند عملکرد گله بانی یا سگ پلیس را انجام دهد. اساسا ساختاربدنی دراین سگ به نحوی اصلاح شده است که قدرت خاصیت ازتجاعی وطول گام ها را افزایش می دهد. بهترین ژرمن شیپرد سگی است که بتواند حداکثرمسافات را با حداقل انرژی بدود.تعادل وهماهنگی گامها به گونه ای است که به نظرمی رسد سگ بدون هیچ تلاش مشهودی به سمت جلوسرمی خورد. دربررسی حالات این سگ گویی نیرومندی ونجابت. قدرت وچالاکی به صورت توام وجود دارد.
مشخصات استاندارد ژرمن شیپرد
ظاهرعمومی : اولین ویژگی درمورد یک سگ ژرمن شیپرد خوب قدرت. چالاکی. عضلات مناسب وهوشیاری است. دستها وپاها درتعادل وهماهنگی با یکدیگرند. طول بدن بیشترازبلندی آن است. بدن عمیق بوده وزوایای آن بیشتربه منحنی شباهت دارند. ویژگی های ثانویه جنسی دراین نژاد بسیارچشمگیروبارزهستند.
سر: قوی وبدون زوایای نامناسب است. اندازه آن درتناسب با سایراعضاء بدن می باشد. درسگهای نراین نژاد سربه طرزمشخص مردانه است. چشمها دارای اندازه متوسط بادامی شکل که برجسته نبوده وبه طرزمختصری مورب قرارمی گیرد. رنگ چشمها تیره است. گوشها درتناسب با اندازه سربوده وبه سمت جلو بازمی شود ودرموقع توجه حالت افراشته پیدا می کند. بهترین وضعیت گوش حالتی است که درمشاهده ازروبرو خطوط مرکزی گوشها موازی با یکدیگروعمود برسطح زمین باشند.( سگهایی که دارای گوشهای آویزان ویا بریده شده هستند ارزش نمایشگاهی خود را ازدست می دهند) پوزه طویل وقوی است وخط بالائی آن با خط بالائی جمجه موازی می باشد. بین سیاه رنگ است.
گردن :قوی وعضلانی ونسبتا طویل می باشد. اندازه آن درتناسب با سربوده وفاقد چین خوردگی های سست پوستی است. درموقع توجه یا تحریک سررا بالاوگردن را افراشته نگه می دارد. جدوگاه مرتفع ترازسایرنقاط است وبه سمت عقب شیب دارد. پشت قوی ونسبتا کوتاه است. ساختارکلی بدن به آن جلوه ای عمیق ویکدست می بخشد. جلوجناغ برآمده است. عمیق است وهیچگاه باریک نمی باشد. مسیرخط شکم به طرزمتوسطی به سمت کمربالا می رود. کمرچنانچه ازبالا مورد مشاهده قرارگیرد پهن وقوی است. فاصله مابین دنده آخروجلوی ران (درنمای جانبی) چندان مطلوب نیست. کفل طویل وبه تدریج شیب دارمی گردد. دم پرپشت وطول آن تا پشت زانو ادامه می یابد. دم به طورمناسبی با کفل ممزوج می شود وحالتی روبه پائین دارد. درحالت استراحت دم درحالت آویزان ووضعیتی کمی منحنی دارد.( شبیه به شمشیر) درزمان تحریک یا درموقع حرکت حالت انحنا ازبین رفته ودم افراشته می گردد. دمهای فرخورده ازارزش حیوان می کاهد.
دستها : ستیغ کتف طویل وزاویه ای مورب دارد. بازوبه صورت عمودی با کتف مفصل می شود. کتف وبازو به خوبی عضلانی هستند. ازهرسمتی که حیوان مورد مشاهده قرارگیرد دستها عمودی قرارمی گیرند وسطح مقطع استخوانها بیشترتخم مرغی شکل است تا گرد.
پاها : رانها پهن وازعضلات مناسبی برخوردارمی باشند. استخوان ران با ستیغ کتف موازی است واین درحالی است که استخوانهای ساق پا نیزبا بازو موازی قرارمی گیرند.
پنجه ها : کوتاه ومتراکم وانگشتان منحنی هستند. بالشتک کف پنجه ضخیم ومستحکم است. ناخنها کوتاه وسیاه رنگ می باشند.
پوشش خارجی : یک سگ مناسب دارای پوشش خارجی مضاعف با طول متوسط می باشد. لایه خارجی درحد امکان متراکم است. این موها خشن بوده وکاملا درروی بدن قرارمی گیرند. گاهی اوقات نیزموهایی که کمی شبیه پشم هستند نیزدیده می شود. قسمت داخلی گوشها. جلوی صورت. اندامهای حرکتی وپنجه ها به وسیله موهای کوتاهی پوشیده می شوند. درحالیکه گردن دارای موهایی بلندترو ضخیم ترمی باشد. به همین ترتیب قسمت تحتانی اندامهای حرکتی نیزواجد موهای بلندی هستند.
رنگ : رنگ درسگهای ژرمن شیپرد متفاوت است وتقریبا اکثررنگها قابل قبول هستند. با این وجود رنگهای خیلی کم رنگ وپریده ویا سفید یک دست قابل قبول نمی باشد.
اندازه : مناسب ترین ارتفاع درمورد سگهای نردربالاترین قسمت شانه 60 الی 65 سانتیمتر ودرسگهای ماده 55 الی 60 سانتی مترمی باشد. طول بدن ژرمن شیپرد بیش ازارتفاع آن است واین نسبت دربهترین حالت 5/8 الی 10 سانتی مترمی باشد

گفته شده كه ژرمن شپهرد يا بقول فرانسوي ها آلساتين بازمانده گرگ هاي عصر برنز است. نژاد امروزي آن بيش از هر سگ ديگري، در دنيا شناخته شده است.
پوشش: طول موهاي بدن متوسط، موها مستقيم و راست ايستاده، ضخيم و متراكم بهمراه لايه زيرين خشن و ضخيم است.
رنگ: سياه يكدست، پشت سياه بهمراه طلايي تا خاكستري روشن، خاكستري بهمراه لكه هاي اي رنگ
خصوصيات ظاهري: سر قوي، چشمها و گوشها با اندازه متوسط، گردن نسبتاً بلند، لبه هاي كتف بلند، پشت صاف، اندامهاي عضلاني و قوي و دم بلند
اندازه: نر: قد: inc 26-24 وزن: 95- 75 پوند
ماده: قد: inc 24-22 وزن: 95-75 پوند
نگهداري: به برس كشيدن روزانه نياز دارد، تمرين و تحرك بدني بسيار زياد و بيش از همه نياز به كاري براي انجام دادن دارد.
خصوصيات رفتاري: بي نهايت دقيق و كنجكاو، فرمانبردار، بخوبي به عنوان سگ تربيت نيست، و راهنمايي خوب براي نابينايان


این نژاد ازسال 1914 ازآلمان به بسیاری ازکشورها انتقال یافته ودرسالهای اخیردرکشورمان نیزبه آن بعنوان یک سگ نگهبان بسیار باهوش توجه زیادی شده است. این نژاد بسیارچالاک ودارای عضلات واستخوان بندی قوی می باشد. طول بدن ژرمن شیپرد ازارتفاع آن بیشتراست. اعضای تناسلی کاملا واضح وقابل رویت است. گوشها درقاعده پهن بوده ودرانتها به زاویه تندی ختم شده وبه سمت جلو بازمی شوند. این نژاد چشمهای بادامی شکل دارد. دم دارای موی بسیارپرپشتی است. سگهای نردارای ارتفاع 60 تا 65 سانتیمتروماده ها بین 55 تا 60 سانتیمترهستند. درمورد رفتارسگ باید گفت وی اساسا حیوان باهوشی بوده واستعداد بارزی درآموختن رفتارها وفعالیت های اجتماعی دارد. ژرمن شیپرد کنترل کامل برروی اعصاب خود دارد بسیارباوقار. اشرافی. منطقی ومهربان است. وی باحیوانات دیگرمیانه خوبی داشته وبا کودکان نیزمهربان وخوش برخورد است. این سگ بعلت داشتن شامه بسیارقوی وعملکرد بالایی را بعنوان نیروی پلیس ایفا می کند وبدلیل هوش سرشاروداشتن رابطه عمیق وعاطفی با صاحب خود وبالاخره ظرفیت بالای زندگی اجتماعی یکی ازبهترین سگها درراهنمایی وهدایت افراد نابینا می باشد. دوستی ژرمن شیپرد با انسان مادام العمراست.
ژِِرمَن شیپِرد

توضیحات
ژرمن شیپرد در تمام ایام به دلیل رفتار و ساختار بدنی ممتازش در بین سایر نژادها مورد انتخاب قرار گرفته است و حتی ویژگی های دفاعی و تربیت های اختصاصی آن نیز به معرض قضاوت گذارده می شود. مهمترین ویژگی در این نژاد رفتارهای اشرافی ، شهامت و توانایی آموختن رفتارها و فعالیتهای اختصاصی است. اولین ویژگی یک ژرمن شیپرد خوب ، قدرت ، چالاکی ، عضلات مناسب و هوشیاری است. رنگ در سگهای ژرمن شیپرد متفاوت است و تقریباً اکثر رنگها قابل قبول هستند. با این وجود رنگهای خیلی کم رنگ و یا سفید یک دست قابل قبول نمی باشد.


خلق وخو
اغلب بعنوان سگ کار از آن استفده می شود. ژرمن شیپرد سگی باهوش ، نترس ، مشتاق ، شجاع ، شاداب و بیقرار برای آموختن است. به شجاعت و وفاداری شهرت دارد. سگی است جدی و به نظرمی رسد مقداری از هوش خود را از انسان به ارث برده است! استعداد بسیار خوبی در آموختن دارد. آنها خیلی دوست دارند که همیشه نزدیک اعضای خانواده باشند و بلعکس از غریبه ها دوری می جویند. ژرمن شیپرد سگ اجتماع دوستی است و نباید او را برای مدت طولانی تنها گذاشت. تنها زمانی پارس می کند که لازم باشد. شمه قوی در محافظت ونگهبانی دارد و بهتر است که از سنین پایین به آن آموزشهای اختصاصی داده شود. با حیوانات دیگر کنار می آید و با کودکان بسیار مهربان است. به راحتی می توان آنه را برای اهداف گوناگون اعم از سگ گله ، سگ نگهبان ، سگ پلیس ، راهنمای نابینایان ، ناجی و سگ ارتش تعلیم داد.


وزن ، ارتفاع
وزن در نرها: (30-40) ک.گ ، در ماده ها: (30-40) ک.گ

ارتفاع در نرها: (60-65) س.م ، در ماده ها: (55-60) س.م


مشکلات سلامتی
مشکلات ( باسن) و آرنج در آنها شایع است بنابراین قبل خرید توله سگ از سلامت والدین نسبت به این بیماری اطمینان حاصل نمایید. بیماریهای خونی ، مشکلات هضم غذا ، صرع ، اگزما و کوتاه ماندن اندام قابل ذکر می باشد.


شرایط نگهداری برای زندگی در آپارتمان مناسب است به شرطی که به آن اجازه فعالیت بدنی روزانه داده شود. در داخل خانه آرام است اما یک حیاط بزرگ برای زندگیش مناسب خواهد بود.


فعالیت بدنی
فعالیت و جست و خیز رادوست دارد. گاهی اوقات به تعلیم و آموزش علاقه نشان می دهد و از کشتی گرفتن و مبارزه لذت می برد.


طول عمر
حدود 13 سال.


آراستن
ریزش مو در این نژاد خصوصاً در فصل ریزش مو زیاد می باشد. شانه کردن روزانه مناسب است. نباید آنها را زیاد استحمام کرد. شستشوی دو بار در سال کافی است تا از خشک شدن و از بین رفتن روغن طبیعی پوست جلوگیری شود.


تاریخچه
در بین سگهای قدیمی گله و مزارع و همچنین از جمله ملازمان و همراهان انسان طی قرون گذشته این نژاد توسعه بسیار زیادی یافته است. ژرمن شیپرد توانست از سال 1914 از آلمان به بسیاری از نقاط جهان انتقال یلبد.


گروه
سگهای کاری - چند منظوره
دوستان قبل از خارج شدن از صفحه لطفا تشکر کنید تا کاربران برای بیشتر کردن مطالب دل گرم شن 


در دنيا هيچ بن بستي نيست. يا راهي‌ خواهيم يافت و يا راهي‌ خواهيم ساخت....
17-03-1391 01:57 ق.ظ
 
ارسال: #2
RE: ژرمن شپرد
پست‌ها: 479
تاریخ عضویت: 20 آبان 1390
اعتبار: 60
حالت من: انتخاب نشده
سگ ژرمن شپرد
اگر در میان نژاد های سگ، سگی از لحاظ زیبایی بدنی شایسته ترین باشد ، به یقین سگی نیست جز ژرمن شفرد. او سگی است با خطوط دنباله دار ظریف بدنی، بسیار دل فریب در حالت ایستاده ، دارای پوششی براق ، گوش های تیز و حساس و حرکات هوشمندانه ای که هر موقعیت زمانی و مکانی خاص از او دیده می شود و همچنین چشمانی که بیانگر عشق و محبت برای کسانیست که نسبت به او توجه می کنند و دم پارو مانندی که حالت شاد یا ناراحت او را نشان می دهد. ژرمن شفرد ذاتا نسبت به غریبه ها محتاط می باشد. اما اولین صاحب خود را به عنوان یک دوست در سراسر زندگیش به حساب می آورد . او سگی است که به خوبی فرمانبردار و کاری می باشد، سریع یاد می گیرد، و از همه مهم تر چیزی را که یاد می گیرد هرگز فراموش نمی کند. او نژاد فعالیست که در کارهای محوله، به تدریج پیشرفت نموده و توانایی هایش را بروز می دهد، تند پا و قدرتمند و در عین حال زیبا و تیز هوش است.
ژرمن شفرد چکیده ای از صفات کیفی است که می تواند در یک سگ ایده آل وجود داشته باشد، او عاشق دوستی و رفاقت با آدمی بوده و به روش و منش صاحبش اعم از این که با آرامش و نرمی و یا جیغ و داد باشد در هر زمینه ای روی خوش نشان می دهد ، نگاه هایی از نوع بدهکارانه از آن زمره است. ژرمن شفرد از بودن در کنار صاحبش و خوشحال نمودن او بسیار راضی و خرسند می گردد، او دارای شوخ طبعی زیادی بوده و از بازی های دوستانه لذت می برد، اما با این حال در دفاع از کسانی که آن ها را دوست دارد به یک سگ خطرناک تبدیل گشته و تا تنبیه کامل دشمن از پای نمی نشیند. یک ژرمن شفرد خوب به راحتی خود را برای زندگی در یک فضای وسیع یا محیط خانه وقف داده و هر جا شما به عنوان صاحبش شاد باشید او نیز شاد خواهد بود.
با آوردن یک سگ ژرمن به محیط خانه ، شما در واقع یک عضو جدید به خانواده تان اضافه می کنید و او سریعا خود را جزئی از خانواده ی شما می پندارد و خانه، باغ ، داراییها و هر چیز دیگری که شما مالکش باشید تحت توجه دقیق و ویژه او خواهد بود. او به عشق و محبت شما نیاز مبرم داشته ولی در عین حال به یک توجه صحیح در خصوص بهداشت ، تمرینات منظم ، پیاده روی و رفاه به شما اختصاص داده و شما را به عنوان مالک و دوست خود تصور می نماید و دوست دارد که عشق و محببتان را با اوتقسیم نمایید. در یک زمان کاری محدود، آدمی قادر به پی بردن به عمق تاریخ نژادی ژرمن شفرد نمی باشد و باید زمان زیادی را به آن اختصاص دهد، هر چند موضوع مهم در آن میان آن است که صاحبان ژرمن شفرد باید یک بینش و اطلاعات خلاصه وار در خصوص تکامل نژادی این سگ داشته باشند تا بهتر بتوانند درک کنند که ژرمن های امروزی چگونه به وضعیت فعلی رسیده اند.
تنها افراد محدودی در خصوص تکامل نژادی ژرمن شفرد کار کرده اندکه اینان نیز تلاش های بی وقفه ای را در راستای رشد و تکامل ژرمن به کار بسته اند . تقریبا از آغاز عصر انسانی سگ به عنوان همدمی پایدار محسوب گردیده است. آدمی سریعا توانایی های سگ را تشخیص داد اما هنوز جهت تکامل استعداد های او ضعیف بود، سگ ها قادر بودند سریع تر بدوند، بهتر ببینند، دقیق تر بشنوند و رد بو را در فواصل طولانی بهتر از انسان شناسایی نمایند.سگ های وحشی در دام آدمی گیر افتاده و در اردوگاه انسان تربیت شدند و در قبال دریافت غذا، سرپناه و حفاظ از آدمی به او در امر شکار و حفاظت در برابر تهدیدات حیوانات وحشی کمک نمودند . این آغاز کار بود و هنگامی که آدمی از وضعیت در به دری و سرگردانی به ثبات روی اورد نیاز او به سگانش نیز تغییر کرد. حال او به تنوع بیشتری در سگانش نیاز داشت. سگان مخصوص شکار ، سگان مخصوص حفاظت از خانه و خانواده، سگانی جهت حمل بارهای کوچک و سگانی که در نگهداری از گله های گاو و گوسفند به او کمک می کنند. و بدین سان آغاز چوپانی سگ های گله ی گوسفند فرا رسیده بود، در سراسر جهان تکامل تدریجی اتفاق می افتاد اما این امر در اروپا ، جایی که آدمی استاندارد های زندگی خویش را به سرعت بالا برده بود خیلی سریع اتفاق افتاد. ( سال 1800 میلادی ) اندازه، پوشش و رنگ سگ های گله گوسفندان اختلافات فاحشی با همدیگر داشتند و این مسئله تح تاثیر فاکتورهای زیادی بود. شرایط آب و هوایی در تعیین نوع پوشش بدنی سگ های کاری از نوع ضخیم یا کوتاه مشخصا تعیین کننده بود . نواحی که حیوانات شکاری در حجم وسیعی آن جا پیدا می شدند به مراتب نیاز به سگ های قوی تر داشتند . گرگ ها، خرس ها، پرندگان شکاری بزرگ انتخاب آدمی را در تعیین نوع سگ نگهبان گوسفند قویا تحت تاثیر قرار می داد، در آلمان، فرانسه ، بریتانیا ، هلند و سایر کشورها رشد سریع شهر های صنعتی شده شکار را به طور وسیعی کاهش می داد ولی با این حال در سایر نواحی جوایز بزرگ و فوق العاده ای برای سگ های گله گوسفند در نظر گرفته شد. پرورش دهندگان نژاد ها پس از بحث و گفت و گو در خصوص مزیت ها و نواقص نسبی نژآد ها و مشاهده عینی آن ها، در راستای نیاز های خود، سگ هایی با مزیت های بیشتر و خصوصیات جامع تر را برای گله ، از سایر نواحی پرورش داده و تثبیت نمودند بعد ها در کشور آلمان در سال 1891 عده ای از علاقه مندان سگ ها انجمنی را به نام (( انجمن Phylax )) با هدف پرورش و استاندارد نمودن نژاد های بومی آلمان تشکیل دادند ، عمر این انجمن کوتاه بود و در سال 1894 منحل گردید اما این انجمن بذر هایی را پاشید که بعد ها سبب ایجاد نژآد (( ژرمن شفرد )) گردید.درست در همین حین کاپیتان مکس وون استفانیتز در به کار بررسی تاریخ نژادی سگ ها مشغول بود و او کسی است که به عنوان پدر نژادی تحسین می شود. وون استفانیتز خصوصیاتی نظیر تیز هوشی ، قدرت و توانایی را که در خیلی از سگ های مخصوص گله های گوسفند یافت می شد ستوده است اما سگانی را که همه ایده آل های او را داشته باشد هنوز پیدا نکرده بود. شانس با او یار بود چرا که در سال 1899 وقتی نمایشی را به همراه یک دوست تماشا می کرد او سگی را مشاهده کرد که عمیقا تحت تاثیرش قرار گرفت تا آن جا که او با مبلغ بالایی اقدام به خرید آن سگ نمود. و بلافاصله انجمنی را که SV نامیده می شد تشکیل داد. این موضوع یک حرکت وسیعی در تاریخ نژاد شناسی بود و به عنوان سرآغاز دوران جدید رقم می خورد. پس از این تاریخ ژرمن شفرد به عنوان یک نژاد اختصاصی پا به عرصه نهاد. این سگ Hektor Linksrhein نام گرفت و بعد ها به وسیله وون استفادنیتز به نام Horned V Graheth نامگذاری شد.
این حیوان به عنوان زیر بنای تکامل بیشتر حیوانات آینده مورد استفاده قرار گرفت، هوراند به وسیله ی پرورش دهندگان در سطوح بالایی ستوده شد چرا که سریعا از او در برنامه های پرورشی و اصلاحی خود استفاده کردند جای تعجب نیست که بگوییم هوراند به عنوان یک سگ تبدیل به بهترین سرمشق در راستای اهداف پرورش دهندگان گردید.
دوستان قبل از خارج شدن از صفحه لطفا تشکر کنید تا کاربران برای بیشتر کردن مطالب دل گرم شن 


در دنيا هيچ بن بستي نيست. يا راهي‌ خواهيم يافت و يا راهي‌ خواهيم ساخت....
17-03-1391 02:01 ق.ظ
 


موضوعات مشابه ...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
  دوستی ژرمن شپرد pajhan 0 362 06-08-1391 06:49 ب.ظ
آخرین ارسال: pajhan

پرش به انجمن:


کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان