چگونه درآمد خود را افزايش دهيم؟ - تالار گفتمان آذر فروم

فروش فوری انجمن آذر فروم با 1 گیگ هاست نامحدود به قیمت مناسب
جهت خرید با شماره 09363810642 تماس حاصل فرمایید.

 

چگونه درآمد خود را افزايش دهيم؟
زمان کنونی: 01-07-1396،05:52 ق.ظ
کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان
نویسنده: Friga
آخرین ارسال: Friga
پاسخ: 1
بازدید: 302

 
 
رتبه موضوع:
  • 0 رای - 0 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

موضوع: چگونه درآمد خود را افزايش دهيم؟
ارسال: #1
چگونه درآمد خود را افزايش دهيم؟
پست‌ها: 11,943
تاریخ عضویت: 20 اردیبهشت 1390
اعتبار: 288
حالت من: Nafaskesh
منابع درآمد خانوار
اصولاً منبع اصلي درآمد هر فرد يا خانوار، درآمد ناشي از كار يا شغلي است كه فرد يا افراد نان‌آور خانواده به آن مشغولند. اما يك خانواده از راه‌هاي ديگري هم مي‌تواند درآمد كسب كند. مثلاً ممكن است خانواده‌اي زمين يا خانه‌اي را اجاره دهد و از محل آن نيز كسب درآمد كند، يا حسابي در يك بانك داشته باشد كه ماهانه به آن مقداري سود تعلق بگيرد. گاهي هم برخي افراد اوراق قرضه يا سهام بورس را خريد و فروش مي‌كنند يا از سود سالانه‌ي اين اوراق استفاده مي‌كنند. البته همه‌ي اين منابع مي‌تواند در يك خانواده‌ي روستايي هم باشد، ولي عمده درآمد خانوار روستايي از طريق فعاليت‌هاي كاري مربوط به امرار و معاش آن تأمين مي‌شود كه سهم عمده‌اي را در برآوردن نيازهاي ضروري خانوار اعم از خوراك، پوشاك، مسكن و... ايفا مي‌كند.

بيكاري فصلي و بيكاري پنهان در روستا، منبع بالقوه كسب درآمدهاي نو
همچنين جوامع روستايي معمولاً تمام، يا بخش بزرگي از اعضاي يك خانواده از راه فعاليت‌هاي بومي مانند كشاورزي، دامداري و... كسب درآمد مي‌كنند. به عبارتي مي‌توان گفت كسب و كارهاي خانوادگي در روستا نقش اساسي در توليد درآمد براي خانوارهاي روستايي دارد. اگر از اين بُعد به قضيه نگاه كنيم، پس بايد انتظار داشته باشيم هر خانوار روستايي بسته به شغل و كسب و كار محلي كه دارد، در ايام خاصي از سال و يا حتي ساعات به خصوصي در طول روز فراغت داشته باشد. مثلاً يك كشاورز برنج در سرتاسر سال، تنها دو فصل به كاشت و داشت و برداشت مي‌پردازد و بقيه‌ي سال را بايد با درآمد حاصل از آن دو فصل بگذراند، به اين نوع بيكاري، در اصطلاح، بيكاري فصلي مي‌گوييم. به همين جهت بحث افزايش درآمد در روستا هم مفيد و هم بسيار پر طرفدار است.
البته نوع ديگري از بيكاري هم در روستاها مشاهده مي‌شود كه بيكاري پنهان نام دارد و اين بيكاري زماني است كه به ظاهر افراد روستا همگي در فصول كشت و كار بيكار نيستند، ولي روستايياني كه به طور تمتم وقت در مزارع كار مي‌كنند، خدماتي را ارائه مي‌دهند كه نيازمند وقت و يا افراد كم‌تري است. البته علت اين نوع از بيكاري را مي‌توان افزايش جمعيت روستاها دانست كه براي اشتغال آنان مشاغل جديدي طراحي و ايجاد نشده است و اغلب اين نوع بيكاري زمينه‌هاي مهاجرت به شهرها و پرداختن به كارهايي باشد كه نيازمند مهارت‌هاي كم‌تري است.
بنابراين خانواده روستايي اولين ابزار كسب درآمد اضافي را به وفور دارد، و آن «زمان» و «نيروي انساني» است. توجه داشته باشيد كه امروزه كساني هستند كه در هر ثانيه ميلياردها ميليارد واحد پولي درآمد كسب مي‌كنند.
اما علاوه بر زمان و نيروي كار، كه به آن توجه كمي مي‌شود، آن‌چه به عنوا يك خطر جوامع روستايي را از رشد درآمد باز مي‌دارد، افزايش مصرف و شيوه‌ي زندگي روستايي مصرف‌زده است. مردم در روستا تلاش مي‌كنند درآمد بيشتري كسب كنند تا هرچه بيشتر بتوانند ظواهر زندگي شهري را به روستاها ببرند. اگر اندكي تأمل كنيد مي‌بينيد كه اگر خانواده‌اي مي‌تواند لوازم زندگي خودش را به راحتي ارتقا دهد، پس حتماً داراي درآمد اضافه است. توجه كنيد كه اضافه درآمد به معناي آن قسمت از درآمد است كه پس از انجام هزينه‌هاي ضروري زندگي (مانند خوراك و پوشاك و...) باقي مي‌ماند.

چگونه درآمدهاي خود را افزايش دهيم؟
توصيه1: «لطفاً اضافه درآمد خود را صرف خريد كالاهاي مصرفي نكنيد»، بلكه بهتر آن است كه با آن اضافه درآمد، دارايي‌هايي را خريداري كنيد كه در طول زمان به ارزش آن‌ها افزوده مي‌شود.
پيش‌ترها، اغلب زنان روستايي درآمد حاصل از كشت و كار خود را به خريد زيورآلات و به خصوص طلا اختصاص مي‌دادند، يا گاه‌گاهي پول‌هاي حاصل از درآمد را به حساب‌هاي سپرده‌ي كوتاه‌مدت و بلندمدت با سود مشخص واريز مي‌كردند. البته هنوز هم اين كار، بهتر از خريد لوازم غيرضروري و لوكس است، اما در دنياي مدرن امروز مي‌توان خيلي بيشتر از اين‌ها هم درآمد كسب كرد.
اما چه دارايي‌هايي را مي‌توان با درآمد اضافي خريداري كرد كه روز به روز به ارزش آن اضافه شود، يا لااقل از ارزش آن كاسته نشود؟ برخي خريد املاك و مستغلات را بهترين راه ممكن پيشنهاد مي‌كنند، گاهي هم بهتر است كه زمين كشاورزي را توسعه دهيد،‌يا به خريد تجهيزاتي براي فرآوري محصولات خود بپردازيد تا درآمد حاصل از ارزش افزوده‌ي محصول پس از فرآوري نيز به خودتان تعلق بگيرد (البته در اين زمينه در بحث صنايع روستايي بيشتر مي‌پردازيم). اما توصيه‌ي ديگر اين است كه جامعه‌ي روستايي وارد بورس كالاهاي كشاورزي شود و با خريد سهام آن هم به حمايت از محصولات خود بپردازد، هم سودي كسب كند. البته توصيه ما در اين‌جا اين است كه پيش از ورود به بازارهاي بورس، حتماً اطلاعات بيشتري كسب كنيد و درضمن در ابتدا براي كسب تجربه، بازار را از راه دور دنبال كنيد و هيچ سهامي نخريد، مثلاً بگوييد «اگر مي‌خواستم سهامس بخرم سهم شركت... را مي‌خريدم» و بعد تغييرات آن شركت را در روزهاي آتي در بورس دنبال كنبد و حساب كنيد كه اگر واقعاً آن سهم را مي‌خريديد، چه اندازه سود مي‌كرديد. اگر سود مورد انتظارتان به حد مطلوب رسيد باسرمايه‌ي اندكي وارد بازار بورس شويد و به تجربه بپردازيد.
توصيه2: «راه‌اندازي كسب و كار خانوادگي در زمينه‌ي انواع صنايع روستايي»، در اين زمينه لازم است توضيحاتي داده شود. يكي از راه‌هاي كاهش شكاف و افزايش زمينه‌هاي درآمد و اشتغال در مناطق روستايي گسترش فعاليت‌هايي است كه به محيط و شرايط محيطي كم‌تر وابسته است. كشاورزي در مناطق روستايي كشور به صورت صنعتي وجود دارد و تا حد زيادي هم به شرايط محيطي و آب و هوايي وابسته است. اما بهترين و مطمئن‌ترين راه براي بهبود اقتصاد روستايي و افزايش درآمدهاي روستايي جستجوي فعاليت‌هايي است كه به شرايط اقليمي وابستگي كم‌تري داشته باشد و از مهم‌ترين فعاليت‌هايي كه مي‌توان در اين زمينه از آن‌ها نام برد، صنايع روستايي هستند.
صنايع روستايي، صنايعي هستند كه توليد فراورده‌هاي آن حرفه اي است و نياز به مهارت دارد و تمام آن را مي‌توان به كمك اعضاي خانواده و با صرف زمان انجام داد. (مقدمه‌اي بر توسعه‌ي صنايع روستايي با نگاهي به صنايع روستايي ايران، 1369، ص 38)
سازمان صنايع دستي ايران، صنعت روستايي را اين‌گونه تعريف مي‌كند:
«معمولاً به فعاليت‌هاي غير زراعي كه در سطح مناطق روستايي انجام مي‌گيرد، صنايع روستايي گفته مي‌شود. صنايع روستايي، خود به دودسته‌ي صنايع مصرفي و دستي تقسيم مي‌شوند.» (رحيمي، عباس، ص15)
توصيه 3: «پرداختن به كسب و كار كشاورزي جديد»؛ بهتر است اگر امكان راه‌اندازي كسب و كار در صنايع روستايي را نداريد، در زمينه‌ي كشاورزي روستايي، كسب و كاري مانند پرورش قارچ، ماهي، زنبورداري و... راه‌اندازي كنيد، و براي راه‌اندازي آن مي‌توانيد از حمايت مالي تعاوني‌ها نيز استفاده كنيد. در اين‌صورت مي‌توانيد تمام مدت سال منبعي براي كسب درآمد داشته باشيد، حتي در زمان كشت و زرع هم اين مشاغل ريسك كار كشاورزي كه به دليل تغييرات ناگهاني آب و هوا و... است را كاهش مي‌دهد و با تقسيم كار بين اعضاي خانواده مي‌توانيد بيكاري پنهان را هم درمان كنيد.
اما هر كاري كه مي‌كنيد و هر شيوه‌اي را كه پيش مي‌گيريد، يادتان باشد كه در دنياي امروز، بزرگ‌ترين بازنده كسي است كه تنها مصرف مي‌كند، آن هم مصرف مازاد بر نياز؛ و به خاطر بسپاريد كه فقط زماني به مصرف كالاي غيرضروري بپردازيد كه به همان ميزان توانسته باشيد درآمد اضافي از توليد كسب و كار خلق كرده باشيد.
1- ياسوري، مجيد؛ مقدمه‌اي بر توسعه‌ي روستايي، انتشارات به نشر، 1385
2- وزارت جهاد سازندگي؛ مقدمه‌اي بر توسعه‌ي صنايع روستايي با نگاهي به صنايع روستايي ايران، معاونت طرح و برنامه، 1369، ص 38
3- رحيمي، عباس؛ تبيين ويژگي‌هاي صنايع تبديلي و تكميلي بخش كشاورزي و صنايع روستايي، ص15
4- افشاري، زهرا، اقتصاد خانواده، انتشارات مركز مطالعات زنان
دورمچم به جای ساعت یکنوار مشکی بستم
تا همه بفهمن من از همه هر چه زمانو متعلق به زمان است بیزارم
من هم روزی قلبی داشتم
که توسط مردمانی ازمیان شما شکست و شکست تا سنگی شد
واکنون روزگاریست که شیطان فریاد میزند..
انسان پیدا کنید سجده خواهم کرد...


=====ஜ۩۞۩ஜ=====

26-08-1390 02:17 ق.ظ
 


موضوعات مشابه ...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
  اقتصاد بازار و توزيع درآمد bita 0 374 09-09-1390 06:02 ب.ظ
آخرین ارسال: bita
  تحریم اقتصادی چیست؟ چرا؟ چگونه؟ Friga 0 313 26-08-1390 01:51 ق.ظ
آخرین ارسال: Friga
  چگونه يك آگهی خوب بنويسيم و يك فروش موفق را تجربه كنيم Friga 0 300 26-08-1390 12:21 ق.ظ
آخرین ارسال: Friga
  نابرابرى درآمد ورفاه اجتماعى Friga 0 259 26-08-1390 12:15 ق.ظ
آخرین ارسال: Friga
  نابرابرى درآمد ورفاه اجتماعى bita 0 335 21-06-1390 10:14 ق.ظ
آخرین ارسال: bita

پرش به انجمن:


کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان