چرا گروه خونی افراد متفاوت است ؟ - تالار گفتمان آذر فروم

فروش فوری انجمن آذر فروم با 1 گیگ هاست نامحدود به قیمت مناسب
جهت خرید با شماره 09363810642 تماس حاصل فرمایید.

 

چرا گروه خونی افراد متفاوت است ؟
زمان کنونی: 31-05-1396،12:38 ب.ظ
کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان
نویسنده: arazd
آخرین ارسال: arazd
پاسخ: 1
بازدید: 220

 
 
رتبه موضوع:
  • 0 رای - 0 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

موضوع: چرا گروه خونی افراد متفاوت است ؟
ارسال: #1
چرا گروه خونی افراد متفاوت است ؟
پست‌ها: 206
تاریخ عضویت: 20 آبان 1390
اعتبار: 29
حالت من: انتخاب نشده
آخرین ویرایش در 19-06-1391 09:36 ب.ظ توسط arazd
گلبولهای قرمز مانند همه سلولهای هسته‌دار بدن دارای مولکول های آنتی ژنی خاصی در سطح خود هستند. اين آنتی ژنها که از والدين به فرزندان به ارث می‌رسند، آنتی ژنهای گروه خونی نامیده می شوند و گروه خونی هر فرد بر اساس نوع این آنتی ژنها مشخص می شود.
دکتربشیر حاجی بیگی
مدیر کل انتقال خون استان تهران
انواع گروههای خونی سيستم:( ABO)
در سال 1901 ميلادی کارل لاند اشتاينر ، ايمونولوژيست آلمانی برای نخستين بار ، وجود آنتی ژنهای گروه خونی بر روی گلبولهای قرمز و نيز آنتی باديهايی بر عليه همان آنتی ژنها را در سرم انسان ثابت نمود.
لاند شتاينر ، ابتدا گلبولهای قرمز را از سرم جدا کرد و سپس به مطالعه نتايج حاصل از مخلوط کردن سرم و گلبولهای قرمز افراد مختلف پرداخت. وی دريافت که سرم بعضی از افراد قادر به آگلوتينه کردن ( ایجاد رسوب ) گلبولهای قرمز برخی ديگر از افراد می‌باشد. اما بر روی گلبولهای قرمز همه افراد موثر نيست. در تجزيه و تحليل نتايج ، او فهميد که می‌توان افراد را از نظر گروههای خونی در چهار گروه قرار داد.

دیدن لینک ها برای شما امکانپذیر نیست . لطفا
ثبت نام کنید یا وارد حساب کاربری خود شوید

گروه خونیA : آنتی ژن نوع A را سطح گلبول قرمز خود دارند و در پلاسمای خونشان نيزآنتی کور( B) ضد آنتی ژنB را داراهستند.
گروه خونی B : آنتی ژن نوع B را در سطح گلبو لهای قرمز خود را دارند و در پلاسمای خونشان نيز آنتی کور A ضد آنتی ژن (A) را دارند.
گروه خونی AB : آنتی ژن نوع A و B را در سطح گلبولهای قرمز خود را دارند و در پلاسمای خونشان نيز هيچ يک از آنتی کورها راندارند. .
گروه خونی O : هيچ يک از آنتی ژنها را در سطح گلبولهای قرمز خود ندارند ولی هر دو آنتی کور را دارا هستند.
نحوه تعيين گروه خونی:
برای پی بردن به گروه خونی هر کس ، مقداری از خون را با آنتی کورهای معين شده A يا B مخلوط می‌کنيم. از توليد يا عدم توليد رسوب که در اثر به هم چسبيدن گلبولهای قرمز ايجاد می‌شود می‌توان گروه خونی شخصی را معين کرد. اگر بخواهيم به فردی از گروه خونی B خون تزريق کنيم، چون پلاسمای خون او آنتی کور A را دارد نمی‌توان خونی را که دارای آنتی ژن A باشد به او داد. اين آنتی ژن در گروه های A و AB يافت می‌شود پس او نمی‌تواند از اين گروهها ، خون دريافت کند.
بر این اساس فرد دارای گروه خونی O می تواند به همه افراد خون اهدا کند ، ولی گروه خونی دیگری به جز O را نمی تواند دریافت کند. ( دهنده عمومی )
در مقابل خون فرد دارای گروه خونی AB را نمی توان به هیچ فرد دیگری تزریق کرد . اما این فرد می تواند از همه گروه های خونی دیگر، خون دریافت کند. ( گیرنده عمومی )
لازم به ذکر است که يک آنتی ژن گروه خونی هيچگاه نمی‌تواند به همراه آنتی بادی ضد خود در بدن يک فرد وجود داشته باشد. زيرا در آن صورت وقوع هموليز ( تخریب لبولهای قرمز )، گردش خون را مختل خواهد نمود .
گروههای خونی O ، AB ، B ، A نمايانگر فتوتيپ گلبولهای قرمز يک فرد است که مطابق با يک سيستم ساده که متشکل از سه ژن آللی A ، B ، O می‌باشد، به ارث می‌رسند.
درصد گروههای خونی در اهداكنندگان استان تهران:
در ميان جمعيت اهداكنندگان در حدود 3 درصد گروه خونی A منفي،حدود 28 درصد گروه خونی Aمثبت، 4درصد گروه خونیO منفي، 33درصد گروه خونی Oمثبت، 3درصد گروه خونی Bمنفي، 21درصد گروه خونی B مثبت،1 درصد گروه خونیAB منفي، 7درصد گروه خونی AB مثبت را دارا هستند.19-06-1391 09:33 ب.ظ
 


موضوعات مشابه ...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
  علائم آلرژیك در كودكان كمی از بزرگسالان متفاوت است Friga 0 166 08-06-1392 02:54 ب.ظ
آخرین ارسال: Friga
  آب سیاه برای بسیاری از افراد بیماری ترسناكی محسوب می‌شود Friga 0 157 30-12-1391 12:42 ب.ظ
آخرین ارسال: Friga

پرش به انجمن:


کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان