چرا به امام زمان(عج)بقيّة اللّه مى گويند؟ - تالار گفتمان آذر فروم

دعوت به همکاری با آذر فروم

چرا به امام زمان(عج)بقيّة اللّه مى گويند؟
زمان کنونی: 21-09-1395،05:22 ب.ظ
کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان
نویسنده: Friga
آخرین ارسال: Friga
پاسخ: 2
بازدید: 161

رتبه موضوع:
  • 1 رای - 5 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

موضوع: چرا به امام زمان(عج)بقيّة اللّه مى گويند؟
ارسال: #1
چرا به امام زمان(عج)بقيّة اللّه مى گويند؟
پست‌ها: 11,943
اعتبار: 288
حالت من: Shad
به چه دليل به امام زمان(عليه السلام)بقيّة اللّه مى گويند؟

در روايات متعددى مى خوانيم: «بَقِيَّةُ اللّه» تفسير به وجود مهدى(عليه السلام)يا بعضى از امامان ديگر شده است، از جمله در كتاب «اكمال الدين» از امام باقر(عليه السلام)چنين نقل شده:
أَوَّلُ ما يَنْطِقُ بِهِ الْقائِمُ(عليه السلام) حِيْنَ خَرَجَ، هذِهِ الآْيَةُ «بَقِيَّةُ اللّهِ خَيْرٌ لَكُمْ إِنْ كُنْتُمْ مُؤْمِنينَ».
ثُمَّ يَقُولُ: أَنَا بَقِيَّةُ اللّهِ وَ حُجَّتُهُ وَ خَلِيْفَتُهُ عَلَيْكُمْ فلا يُسَلِّمُ عَلَيْهِ مُسَلِّمٌ إِلاّ قالَ اَلسَّلامُ عَلَيْكَ يا بَقِيَّةَ اللّهِ فِي أَرْضِه

«نخستين سخنى كه مهدى(عليه السلام)پس از قيام خود مى گويد، اين آيه است

« بَقِيَّةُ اللّهِ خَيْرٌ لَكُمْ إِنْ كُنْتُمْ مُؤْمِنينَ ».
سپس مى گويد: منم بقية اللّه و حجت و خليفه او در ميان شما، آنگاه هيچ كس بر او سلام نمى كند مگر اين كه مى گويد:

اَلسَّلامُ عَلَيْكَ يا بَقِيَّةَ اللّهِ فِي أَرْضِه
آيات قرآن هر چند در مورد خاصى نازل شده باشد، مفاهيم جامعى دارد كه مى تواند در اعصار و قرون بعد، بر مصداق هاى كلى تر و وسيع تر، تطبيق شود.

درست است كه در آيه فوق، مخاطب قوم «شعيب»اند، و منظور از «بقية اللّه» سود و سرمايه حلال و يا پاداش الهى است، ولى هر موجود نافع كه از طرف خداوند براى بشر باقى مانده و مايه خير و سعادت او گردد، «بقية اللّه» محسوب مى شود.

تمام پيامبران الهى و پيشوايان بزرگ «بقية اللّه»اند.

تمام رهبران راستين كه پس از مبارزه با يك دشمن سرسخت براى يك قوم و ملت باقى مى مانند از اين نظر «بقية اللّه»اند.

همچنين سربازان مبارزى كه پس از پيروزى از ميدان جنگ باز مى گردند، آنها نيز «بقية اللّه»اند.

و از آنجا كه، مهدى موعود(عليه السلام) آخرين پيشوا و بزرگ ترين رهبر انقلابى پس از قيام پيامبر اسلام(صلى الله عليه وآله) است.

يكى از روشن ترين مصاديق «بقية اللّه» و از همه به اين لقب شايسته تر است، به خصوص كه تنها باقيمانده بعد از پيامبران و امامان است.(2)

1- تفسیر نمونه، جلد 13، صفحه 564.
2- تفسیر نمونه، جلد 9، صفحه 246.

دورمچم به جای ساعت یکنوار مشکی بستم
تا همه بفهمن من از همه هر چه زمانو متعلق به زمان است بیزارم
من هم روزی قلبی داشتم
که توسط مردمانی ازمیان شما شکست و شکست تا سنگی شد
واکنون روزگاریست که شیطان فریاد میزند..
انسان پیدا کنید سجده خواهم کرد...

=====ஜ۩۞۩ஜ=====

23-04-1391 12:01 ب.ظ

ارسال: #2
RE: چرا به امام زمان(عج)بقيّة اللّه مى گويند؟
پست‌ها: 11,943
اعتبار: 288
حالت من: Shad
«بقیة» از بقای ضد فنا و نیستی است و در لغت به معنای ثبات و دوام آمده است. و «بقیة الله» یعنی باقی مانده ی خدا که در روی زمین ثابت است.
در دعای ندبه می خوانیم:« أین بقیةالله التی لا تخلوا من العترة الهادیة»؛ « کجاست باقی مانده خدا که از غیرعترت طاهره نیست.»
در مقصود از این کلمه دو احتمال است:
1ـ اینکه مقصود از«بقیةالله» عنوان کلی بوده و اشاره به حجت خدا در روی زمین است که هرگز زمین از آن خالی نبوده و نخواهد بود. و دائما باید در آن ثابت باشد و انطباق آن بر امام زمان از باب انطباق کلی بر یک فرد آن در این زمان است.
2ـ اینکه مقصود از « بقیةالله»لقبی برای امام زمان باشد به اعتبار اینکه در روی زمین ثابت بوده و دوام وجودی دارد.
«ابن سکیت» می گوید: « این جمله در جایی گفته کی شود که انسان کسی را مراعات کرده و به انتظار او نشسته است.»1 با در نظر گرفتن این معنا حضرت مهدی را «بقیةالله» می گویند از آن جهت که تحت رعایت خداوند بوده و به او مقام و شأنی داده که مردم، انتظار فرج او را در کارهای خود داشته باشند.

ـــــــــــــــــــــــــ ـــــــــــــــــــــــــ ــــــ
1.معجم مغاییس اللغه، ص128

دورمچم به جای ساعت یکنوار مشکی بستم
تا همه بفهمن من از همه هر چه زمانو متعلق به زمان است بیزارم
من هم روزی قلبی داشتم
که توسط مردمانی ازمیان شما شکست و شکست تا سنگی شد
واکنون روزگاریست که شیطان فریاد میزند..
انسان پیدا کنید سجده خواهم کرد...

=====ஜ۩۞۩ஜ=====

23-04-1391 12:02 ب.ظ

[-]
پاسخ سریع
پیام
پاسخ خود را برای این پیام در اینجا بنویسید.

کد تصویری
royalfuns
(غیر حساس به بزرگی و کوچکی حروف)
لطفاً کد نشان داده شده در تصویر را وارد نمایید. این اقدام جهت جلوگیری از ارسال‌های خودکار ضروری می‌باشد.