چرا انسولین را زیر پوست تزریق میکنند ؟ - تالار گفتمان آذر فروم

فروش فوری انجمن آذر فروم با 1 گیگ هاست نامحدود به قیمت مناسب
جهت خرید با شماره 09363810642 تماس حاصل فرمایید.

 

چرا انسولین را زیر پوست تزریق میکنند ؟
زمان کنونی: 26-05-1396،05:19 ق.ظ
کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان
نویسنده: Friga
آخرین ارسال: Friga
پاسخ: 1
بازدید: 213

 
 
رتبه موضوع:
  • 0 رای - 0 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

موضوع: چرا انسولین را زیر پوست تزریق میکنند ؟
ارسال: #1
چرا انسولین را زیر پوست تزریق میکنند ؟
پست‌ها: 11,943
تاریخ عضویت: 20 اردیبهشت 1390
اعتبار: 288
حالت من: Shad
با توجه به مصرف روز افزون انسولین در باشگاههای بدنسازی لازم دانستم مطالبی در مورد انسولین بدانیم . چرا باید انسولین را تزریق کرد و آنرا بصورت قرص نمیسازند ؟
[align=right][align=right]تزریق انسولین تنها راه مؤثر برای رساندن ا
ین هورمون به گردش خون میباشد . خوردن انسولین باعث میشود که قسمت عمده آن هضم شده و غیر فعال میگردد و در نتیجه نتواند وظیفه خود را بخوبی انجام دهد . گرچه سایر روشهای مصرف انسولین نیز امتحان شده اند اما تمام آنها دارای مشکلاتی هستند بنابراین در حال حاضر تنها راه مصرف انسولین ، تزریق آن میباشد .

در تئوری میتوان انسولین را به داخل ورید یا عضله نیز تزریق نمود . با اینحال در عمل ، تزریق انسولین چند بار در روز به داخل ورید بسیار مشکل میباشد و همچنین تزریق داخل عضلانی انسولین نیز بسیار دردناک است . از هر دوی این روشها گاهی اوقات و در بعضی شرایط استفاده میشود مثلاً در هنگامی که شما به سختی بیمار هستید یا نمیتوانید بطور منظم بخاطر عمل جراحی که داشته اید غذا بخورید .

انواع انسولین چه هستند ؟
تفاوت عمده انواع انسولین ، در نحوه سرعت اثر آنها میباشد بنابراین میتوان انسولین ها را به انواع کوتاه اثر ، با اثر متوسط و طولانی اثر تقسیم نمود .

انسولین های کوتاه اثر : شفاف و بی رنگ هستند و مهمترین انسولین کوتاه اثر انسولین کریستال یا رگیولار (Regular) میباشد و در روی بر چسب آن حف بزرگ ® به چشم میخورد . در حالی که انواع با اثر متوسط و طولانی اثر بعلت وجود مواد افزودنی که باعث کند شدن جذب آنها میشود ، به رنگ کدر میباشند . اثر این نوع انسولین با تاخیر ظاهر شده و برای مدت زمان نسبتا طولانی تری ادامه میابد . اثر انسولین کوتاه اثر در حدود نیم ساعت پس از تزریق آن شروع میگردد . حداکثر اثر آن تقریبا دو ساعت بعد از تزریق بوده و تا چهار ساعت دوام مییابد . طول مدت اثر این انسولین در بدن شما در حدود هشت ساعت است .

میتوان انسولین های کوتاه اثر و با اثر متوسط را با هم در یک سرنگ مخلوط کرد اما باید مراقب باشید که انسولین شفاف با انسولین کدر آلوده نکنید . برای این منظور ، همیشه ابتدا انسولین کوتاه اثر را با سرنگ بکشید و سپس سرنگ را بداخل انسولین متوسط الاثر فرو نمایید .

هرسه نوع انسولین را میتوان از منابع حیوانی (خوک و گاو) و یا با استفاده از مهندسی ژنتیک از هورمون انسولین انسان بدست آورد . انسولین هایی که اصطلاحاً به آنها انسولین انسانی گفته میشود در واقع منشاء حیوانی دارند اما در آنها تغییراتی داده میشود که شبیه انسولین انسان شوند . انسولین انسانی بیشتر از انسولین حیوانی تجویز شده و مورد استفاده قرار میگیرد .

آیا انسولین انسانی بهتر از انسولین حیوانی است ؟
این سؤال مورد بحثهای زیادی قرار گرفته است و بعضی از بیمارانی که مدتها انسولین حیوانی را مصرف میکرده اند و به تازگی به انسولین انسانی روی آورده اند اینطور عنوان میکنند که وضعیت آنها وقتی که از انواع حیوانی انسولین استفاده میکرده اند بهتر بوده است . بنظر میرسد که انسولین انسانی کمی سریعتر از انسولین حیوانی در زیر پوست جذب میشود . با اینحال ، هیچ تفاوت محسوسی در میزان قند خون کسانی که از انسولین حیوانی و انسانی استفاده میکنند وجود ندارد . علیرغم این موضوع ، بعضی از بیماران ترجیح میدهند که از انسولین حیوانی استفاده نمایند .

نکات مهم :

1- مقدار و تعداد دفعات تزریق انسولین را آنگونه که توصیه شده بدقت رعایت کنید . هرگز تزریق انسولین را به تعویق نیندازید حتی اگر قادر به صرف غذا نباشید .

2- برنامه انسولین درمانی ، نوع ، مقدار و زمان تزریق انسولین روزانه خود را ثبت کنید .

3- در هر تزریق روش صحیح تزریق را به دقت رعایت کنید .

4- همیشه رنگ و ظاهر انسولین مورد استفاده خود را قبل از تزریق کنترل کنید .

5- تزریقات و برنامه انسولین درمانی خود را با برنامه غذائی و فعالیت فیزیکی خود متناسب نمائید .

6- قبل از هرگونه تغییر در میزان ، تعداد دفعات و نوع انسولین خود حتما با پزشک معالجتان مشورت کنید .

7- همیشه به تاریخ انقضا مصرف انسولین روی بر چسب شیشه محتوی آن دقت نمائید .

8- در موقع خرید انسولین :
* به نوع انسولین توجه نمائید (کریستال ، ان پی اچ ، لنت ، اولترا لنت) .
* به منبع تهیه انسولین (گاوی ، خوکی ، انسانی) دقت کنید .
* غلظت (قدرت) انسولین را کنترل نمائید . (U-100)

چگونه و در چه محلهایی میتوانیم انسولین تزریق کنیم ؟
بسیاری از افراد از سرنگ های مخصوص انسولین استفاده میکنند که بسیار بهتر از سایر سرنگها میباشد . از سرنگهای یک بار مصرف در صورتی که بخوبی نگهداری شوند میتوان چندین بار استفاده کرد که خطر کمی در بروز عفونت خواهند داشت . معمولاً بعد از چند بار استفاده از آنها که سوزن کند میشود آنها را بیرون میاندازند .

امروزه سرنگهای جدید به شکل قلم یا خوددکار ساخته شده اند که کار تزریق انسولین را بخصوص در کودکانی که خودشان تزریق را انجام میدهند آسان کرده است .

همانطور که قبلاً هم گفته شد ، تزریق انسولین بجای عضله یا ورید ، در زیر پوست انجام میگردد . تحقیقات اخیر نشان داده است که بسیاری از افراد اشتباهاً بجای اینکه انسولین را در زیر پوستشان تزریق کنند ، سوزن را به عمق بیشتری فور کرده و به داخل عضله تزریق میکنند . تشخیص اینکه سوزن را چه مقدار باید فرو نمود مشکل است (بخصوص اگر شما لاغر هستید) اما باید در این راه مهارت بدست آورید زیرا اگر انسولین را به داخل عضله تزریق نمایید ، جذب آن سریعتر انجام میگردد و باعث سقوط ناگهانی قند خون میشود .

پزشک به شما راه صحیح تزریق زیر پوست را آموزش خواهد داد . بسیاری از افراد راه ساده ای را برای تزریق انسولین به زیر پوست پیدا کرده اند و آن راه این است که پوست را با دو انگشت ، نشگون گرفته و در همان حال با زاویه 90 درجه سوزن را به داخل پوست فرو میبرند . لازم نیست که با فشار زیاد نیشگون بگیرید زیرا در هنگام فرو بردن سوزن به داخل ، باعث درد میگردد .

قسمتهای بالای ران ها ، کفل ها و شکم ، شایعترین محلهای تزریق انسولین میباشند . بهتر است هر دفعه در جاهای مختلف تزریق را انجام دهید زیرا تزریقات مکرر در یک محل باعث ایجاد توده های چربی که اصطلاحاً به آن "لیپو هایپرتروفی" گفته میشود میگردد و میتواند باعث کند شدن جذب انسولین گردد .

احتمالاً تزریق انسولین های با اثر متوسط یا طولانی به ران ها یا کفل ها و نیز تزریق انسولین های کوتاه اثر به شکم بهتر است اما بهترین چیز آن است که شما از محل تزریقی که انجام میدهید راضی باشید .
 
دورمچم به جای ساعت یکنوار مشکی بستم
تا همه بفهمن من از همه هر چه زمانو متعلق به زمان است بیزارم
من هم روزی قلبی داشتم
که توسط مردمانی ازمیان شما شکست و شکست تا سنگی شد
واکنون روزگاریست که شیطان فریاد میزند..
انسان پیدا کنید سجده خواهم کرد...


=====ஜ۩۞۩ஜ=====

24-06-1393 11:52 ب.ظ
 


موضوعات مشابه ...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
  تزریق هورمون رشد (سوما) برای افزایش قد بعد از سن رشد Friga 0 207 24-06-1393 11:38 ب.ظ
آخرین ارسال: Friga
  ترك خوردن پوست در بدنسازی Friga 0 625 19-04-1392 06:11 ب.ظ
آخرین ارسال: Friga
  نحوه آبگیری آب زیر پوست برای مسابقات Friga 0 338 26-01-1392 06:27 ب.ظ
آخرین ارسال: Friga

پرش به انجمن:


کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان