هنر یونان در گذر زمان - تالار گفتمان آذر فروم

فروش فوری انجمن آذر فروم با 1 گیگ هاست نامحدود به قیمت مناسب
جهت خرید با شماره 09363810642 تماس حاصل فرمایید.

 

هنر یونان در گذر زمان
زمان کنونی: 27-05-1396،06:19 ب.ظ
کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان
نویسنده: Friga
آخرین ارسال: Friga
پاسخ: 1
بازدید: 163

 
 
رتبه موضوع:
  • 0 رای - 0 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

موضوع: هنر یونان در گذر زمان
ارسال: #1
هنر یونان در گذر زمان
پست‌ها: 11,943
تاریخ عضویت: 20 اردیبهشت 1390
اعتبار: 288
حالت من: Shad
یونانیان می گفتند نظام طبیعت و عقل ، زیبا و ساده است و زیبایی اشیاء با شناخت ما از آنها یکی است.
بدین ترتیب زندگی زیبا ودستیابی به روح زیبا در پی آن جمله معروف یونانی " خودت را بشناس " می آید. در اینجا "خود" ازاهمیت درجه اول برخورداد میشود وهمچنان که ادمی در جهت خودآگاهی پیش میرود ضرورتا از طبیعت نیز آگاه میشود.
انسان در مقام برترین آفریده و بالاترین ارزش طبیعت تلقی میشود و یونانیان بودند که دموکراسی را همراه با چهره طبیعی و واقعی انسان در هنر آفریدند. این ستایش از فرد و از طریق ستایش طبیعت آدمی هنر یونان را به سمت اولین گرایشات ناتورالیستی ( طبیعت گرایی) پیش میبرد.
هنر یونانی با فرهنگ یونانی ، ترکیب فشرده ای ازاضداد گونه ای هماهنگی میان عاطفه عمیق و نظام دقیق منطقی تشکیل میدهد. روشنی و تقارن این هنر سرد نیست بلکه خیره کننده است. شکلهایش میتواند دقیق و مطابق اصول ریاضیات و درهمان حال سرشار از زندگی باشد.

پرستش خدایان
پرستش طبیعت به پرستش شخصیت ها تکامل میبخشد . خدایان شکل های انسانی به خود می گیرند که عظمت و نجابتشان از ضعف اخلاقی انسان مبرا نیست. بر خلاف خدایان مصر و بین النهرین یگانه تفاوت انسانها و خدایان این بود که خدایان فنا ناپذیر بودند. در واقع آنها با خدایان خویش زندگی میکردند . آنها را میدیدند ، ستایش میکردند و حتی گاهی به ایشان معترض میشدند.
آنها به تقدیر غیر قابل پیش بینی شده ای اعتقاد داشتند که برای گریز از آن با خدایان رابطه ای دوستانه برقرار میکردند و برای رهایی از خشم انها قربانی میکردند و برای ستایش آنها مراسم متنوع برپا میداشتند.
فلسفه یونانی ها
در واقع نقطه شروع فلسفه غرب را میتوان از قرن ششم پ. م و درشهر میلتوس در ساحل شرقی دریای مدیترانه در نظر گرفت.
در جایی که تالس ، آناکسیمندروس ، آناکسیمنس و شاگردانش سر برآوردند.
ارسطو اندیشمندان میلتوسی را به دو دسته تقسیم کرده است :

الهیون : آنها که معتقد بودند موجوداتی فوق طبیعی و قدرتمند امور دنیا را کنترل میکنند
طبیعیون: آنهایی که می کوشیدند دنیای به ظاهر بی نظم را بر اساس اصولی ساده تر و غیر شخصی تر توضیح دهند.
تالس که از میلتوسی های طبیعیون بود سعی کرد تا منشاء جهان و هر چیزی را در آب قرار دهد. اما نه آبی که در بابل از ترکیب سه نوع آب تجسم و شخصیت یافته است و نه آبی که در اسطوره مصری پدر خورشید بود .
این آب ، آبی کاملا معمولی بود.
دیگر تفاوت او با اسطوره سازان دیگر این بود که او احساس میکرد برای چیزهایی که میگفت احتیاج به اقامه دلیل دارد.
از همین جا سنت تفکر منطقی و اقامه دلیل برای نظریات شروع و راه را برای تاریخ فلسفه غرب باز میکند که در ادامه فیلسوفانی چون : فیثاغورسیان ، سوفسطاییان ، سقراط ، افلاطون ، ارسطو .... می آیند و نظریاتشان نگرش به امور دنیوی و طبیعی را متحول می سازد.

نماد گرایی
" نماد گرایی یک ابزار دانش کهن و قدیمی و اصولی ترین بیان مفاهیم است. اندیشه را بر می انگیزد و انسان را به گستره تفکر بدون گفتار رهنمون مینماید "
نماد گرایی یونان باستان ، از تمدن های پیش از خود به عاریه گرفته میشود و در فرهنگ و تفکر یونانی ها متحول میشود. آنها از نمادهایی که منشاشان طبیعت مورد پرستش آنها بود استفاده میکردند و نیز نمادهایی را برای صهولت در نمایش خدایانشان بکار میبردند.
در واقع بیش از نیمی از نمادهای یونانیان با اسطوره های انان رابطه ای تنگاتنگ داشت. همانطور که آذرخش نماد زئوس ، درخت تاک و شراب و دلفین نماد دیونیسوس ، نیزه سه شاخ نمادی از پوزئیدون و ... در فرهنگ یونانی است.
برخی نماد ها نیز منشا نجومی داشت؛ همچون نماد ستاره پنج پر که از روی حرکت ستاره ناهید گرفته شده بود و نمادی ازعشق و زیبایی و مادینه مطلق بود.
* پیکر تراشی
گرایشهای پیکر تراشی یونان کاملا مرئی و قابل توصیفند. کهن ترین پیکره ها به سده نهم پیش از میلاد بر میگردد وعبارتند از جانوران و پیکره های انسان از جنس مس، مفرغ ، سرب ، عاج و...
در پیکره جنگاوری مفرغی از آکروپولیس آتن و متعلق به اواخر سده هشتم پیش از میلاد تمام ساده نماییهای شیوه هندسی به چشم میخورد.
در پیکر تراشی نوین گویی هنرمند می کوشیده است خود را از قید و بندهای میثاقهای چند صد ساله شبیه سازی به روش هندسی برهاند. شکل های بدن صاف تر شده است و بخشی از گوشه داری و تیزی گذشته را از دست داده است.
یکی از تفاوت های مهم در پیکر تراشی یونانی اینست که : پیکره ها برهنه ساخته شده اند ولی نخستین پیکره های سوری لنگ به خود بسته اند. از همان ابتدا علاقه ذاتی هنرمندان یونانی به پیکره طبیعی انسان که مخصوصا به طرز برجسته ای هنر یونانی را مشخص میکند در نقطه مخالف سنت تعصب آمیز خاورنزدیک قرار میگیرد.
* معماری
یونانیان پادشاهی درخور خانه شاهانه نداشتند، ومراسم مذهبی خود را در فضای باز اجرا میکردند. ساختمانهای بسیار مهم ایشان نیز در ابتدا به شکل زیارتگاه هایی ساده برای نگهداری تندیس خدایانشان ساخته میشد.
معابد اولیه از چوب ساخته میشدند اما به مرور زمان از مصالح ماندگار تر مثل سنگ آهک و مرمر استفاده شد.
مرمر گران بود اما معادن سنگ مرمر بسیار نزدیک بود ( هومتوس در شرق آتن با مرمر آبی و سفید ، پنتلیکوس در شمال شرق آتن با مرمر سفید براق ، جزایر آیگینا با مرمرهای گونان با کیفیات گوناگون)
یونانی ها همراه با تناسبات هندسی و ریاضی معماری خویش را بسوی تناسب و پیچیدگی های زیبا تر به پیش میرانند.
معماران یونانی دارای سه شیوه متفاوت بودند که هر یک برای منظوری خاص به کار گرفته میشد و مفاهیم متفاوتی را بیان میکرد. این شیوه ها عبارتند از : دوریک ( متعلق به سرزمین اصلی یونان) ، یونیک ( آسیای میانه و جزایر دریای مدیترانه) ، کورنتی ( که بعدها رواج یافت)
معابد شیوه دوریک ظاهری تناورانه دارند و ستونهایشان محکم برسکو یا صفحه پله دارنهاده شده اند. شیوه یونیک در مقایسه با شیوه سنگین و جدی دوریک ، شیوه ای سبک و تشریفاتی تر است.
تفاوت عمده این شیوه ها در سرستون هاست : در شیوه دوریک سر ستونها ساده و بی تزیین است، و سرستونهای یونیک و کورنتی شدیدا تزیین یافته اند.
در روزگار باستان ، شیوه های دوریک و یونیک به عنوان شیوه های مذکر و مونث در برابر یکدیگر قرار داده میشدند.
انتخاب محل ساختمان ، جنبه پیکری آنرا تقویت میکرد. معابد یونانی بر خلاف معابد مصری ، رو به فضای باز ساخته میشد. مراسم دینی در مذبح مقابل آن برگزار میشد و در درون آن هدایا و غنایم جنگی نگهداری میشد.
دورمچم به جای ساعت یکنوار مشکی بستم
تا همه بفهمن من از همه هر چه زمانو متعلق به زمان است بیزارم
من هم روزی قلبی داشتم
که توسط مردمانی ازمیان شما شکست و شکست تا سنگی شد
واکنون روزگاریست که شیطان فریاد میزند..
انسان پیدا کنید سجده خواهم کرد...


=====ஜ۩۞۩ஜ=====

13-05-1391 02:05 ق.ظ
 


موضوعات مشابه ...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
  معماری یونان Friga 0 146 14-05-1391 12:18 ب.ظ
آخرین ارسال: Friga
  معماری یونان در دوره کلاسیک Friga 0 152 13-05-1391 02:05 ق.ظ
آخرین ارسال: Friga
  بررسی تاریخ هنر و معماری یونان Friga 0 272 13-05-1391 02:01 ق.ظ
آخرین ارسال: Friga

پرش به انجمن:


کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان