همه دانستني ها درباره حضرت فاطمه و زينب (س) - صفحه 4 - تالار گفتمان آذر فروم

دعوت به همکاری با آذر فروم

همه دانستني ها درباره حضرت فاطمه و زينب (س)
زمان کنونی: 21-09-1395،07:46 ق.ظ
کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان
نویسنده: yasna
آخرین ارسال: yasna
پاسخ: 106
بازدید: 5166

رتبه موضوع:
  • 1 رای - 5 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

موضوع: همه دانستني ها درباره حضرت فاطمه و زينب (س)
ارسال: #31
RE: همه دانستني ها درباره حضرت فاطمه و زينب (س)
پست‌ها: 712
اعتبار: 80
حالت من: انتخاب نشده
حضرت فاطمه چگونه سر از قبر برمى ‏دارد؟

حضرت فاطمه چگونه سر از قبر برمى ‏دارد؟
حضرت فاطمه عليهاالسلام هر چند مقام برترى دارد، ولى او نيز همانند ديگران اين مسير را مى‏پيمايد و پس از عالم برزخ به محشر مى‏آيد و در پيشگاه خدا مقام او بر ديگران ثابت مى‏شود...
على عليه‏السلام مى‏فرمايند: روزى پيامبر خدا صلى اللَّه عليه و آله براى ديدار فاطمه عليهاالسلام به خانه‏ى ما آمد، ولى دخترش را بسيار محزون ديد. از او پرسيد چرا اين گونه غمگينى؟ در جواب گفت: پدر جان! به ياد عالم محشر افتادم كه مردم در آن حال عريان خواهند بود. (ذكرت المحشر و وقوف الناس عراه...)
رسول گرامى فرمودند: نگران مباش، پس از آنكه من، على و ابراهيم خليل عليه‏السلام سر از قبر برمى‏داريم آنگاه خداوند جبرئيل را با هفتاد هزار ملائكه به سراغ تو مى‏فرستند، سپس اسرافيل در حالى كه با سه پارچه زيبا از نور در اختيار دارد، كنار تو مى‏آيد و تو را از قبر بيرون مى‏نمايد، در حالى كه بدنت پوشيده است...
آنگاه با عزت و احترام بى‏نظير هفتاد هزار ملائكه تسبيح گويان تو را وارد محشر مى‏كنند و به همين تعداد حوريان بهشتى به استقبالت مى‏آيند. در اين هنگام مريم (دختر عمران)، خديجه (دختر خويلد)، حوا (زن آدم)، آسيه، (دختر مزاحم) هر كدام با صفوف ملائكه اطراف تو را مى‏گيرند و تو را بر روى منبرى از نور مى‏نشانند در اين هنگام جبرئيل به حضور تو مى‏رسد و مى‏گويد: هر حاجتى دارى بگو و تو مى‏گويى: خدايا! حسن و حسينم را مى‏خواهم.
در آن ساعت حسينت را مى‏بينى كه با بدن خون آلون به محشر مى‏آيد و از خدا مى‏خواهد كه قاتلان وى را به كيفر رساند، بلافاصله خداوند به خشم آمده و از خشم او ملائكه نيز به خشم آيند و شعله‏هاى جهنم زبانه مى‏كشد و قاتلان حسين و دشمنان او بر درون آتش افكنده مى‏شوند.

دلتنگم

مثل مادر بی سوادی که ..

دلش هوای بچه اش را کرده،

ولی بلد نیست شماره اش را بگیرد.
..

[عکس: Exis-aks%20ghalb-30851.jpg]
13-05-1391 06:21 ب.ظ

ارسال: #32
ورود حضرت فاطمه به محشر
در احاديث معتبر از طريق عامه و خاصه آمده است كه در روز رستاخير حضرت فاطمه عليهاالسلام را به ناقه‏اى از ناقه‏هاى بهشتى سوار مى‏كنند و ملائكه اطراف او را مى‏گيرند، جبرئيل از طرف راست، ميكائيل از طرف چپ، اميرالمؤمنين پيشاپيش، امام حسن و امام حسين نيز از پشت سر او را همراهى مى‏كنند، و با تمام عظمت و جلالت وى را به محشر مى‏آورند، تا جايى كه خلايق از ديدن او سرهاى خود را پايين بيندازيد و چشمهايتان را ببنديد، تا فاطمه عليهاالسلام دختر رسول خدا صلى اللَّه عليه و آله عبور كند». مردم محشر با شنيدن اين پيام كه از سوى عرش خدا صادر مى‏گردد، همگى سرهاى خود را پايين مى‏اندازند و چشمهايشان را مى‏بندند و فاطمه عليهاالسلام از روى پل صراط عبور مى‏كند و در كنار بهشت قرار مى‏گيرد... (يا معشر الخلائق! نكسوا رئوسكم و غضوا ابصاركم حتى تمر فاطمه عليهاالسلام بنت محمد على الصراط، فتمر مع سبعين الف جاريه من الحور العين...)
آرى در روز قيامت نيز همه‏ى چشمها لياقت ديدن فاطمه عليهاالسلام را نخواهند داشت، فقط آنان كه در اين دنيا امتحان پس داده و لياقت شيعه بودن را كسب كرده‏اند، مدال افتخار آن روز را از دست فاطمه عليهاالسلام دريافت مى‏دارند...

دلتنگم

مثل مادر بی سوادی که ..

دلش هوای بچه اش را کرده،

..

13-05-1391 06:21 ب.ظ

ارسال: #33
مقامات بهشتى حضرت زهرا و شيعيان ايشان

ابوجعفر طبرى در كتاب بشارة المصطفى از همام ابى‏على نقل مى‏كند كه گفت به كعب‏الاحبار گفتم: نظر شما درباره‏ى شيعيان على بن ابيطالب (ع) چيست؟
در پاسخ گفت: «اى همام! من صفات آنها را در قرآن يافته‏ام، آنها حزب خدا و انصار دين خدا و پيرو ولّى هدا، و بندگان خاص و بزرگوار خدا در ميان خلق هستند، خداوند آنها را براى دين خود برگزيده، و براى بهشت خود آفريده است، آنها در فردوس اعلاى بهشت در ميان خيمه و اطاقهائى كه از (دانه‏هاى شفّاف) مرواريد و لؤلؤ برپا شده، سكونت مى‏كنند، آنها در ميان مقرّبان ابرار هستند و از نوشابه‏ى دست نخورده سر بسته سيراب مى‏شوند، اين نوشابه از آب چشمه‏اى است كه «تسنيم» نام دارد، كه به آنها اختصاص دارد، تسنيم چشمه‏اى است كه خداوند آن را به حضرت فاطمه دختر محمّد (ص) و همسر على (ع) عطا فرموده است كه منبع آن چشمه زير ستونى قرار دارد كه قبّه‏ى آن ستون در خنكى و برودت مانند كافور، و در طعم مانند زنجبيل و در بو مانند مُشك است، سپس آب آن چشمه در جويها جريان مى‏يابد، شيعيان و دوستان فاطمه (س) از آن مى‏آشامند، و آن قُبّه داراى چهار ستون است، يك ستون آن از مرواريد سفيد است، كه در زير آن چشمه‏اى بنام «طهور» قرار دارد، و يك ستون آن از زُمُرّد سبز است كه در زير آن دو چشمه پر فوران از شراب طهور و عسل قرار دارد، هر يك از آن چشمه‏ها به سوى قسمت پائين بهشت جريان دارند، جز چشمه‏ى «تسنيم» كه در قسمت اعلاى بهشت، روان است كه خواص بهشتيان از آن مى‏آشامند، و آن شيعيان و دوستان على (ع) هستند، و اين است تفسير قول خدا كه در قرآن مى‏فرمايد:
يُسْقَوْنَ مِنْ رَحِيق مَخْتُومٍ... عَيْناً يَشْرَبُ بِهَا الْمُقَرَّبُونَ.
: «آنها از شراب زلال دست نخورده‏ى سر بسته سيراب مى‏شوند... همان چشمه‏اى كه مقرّبان از آن مى‏نوشد (مطفّفين- 25- 28) پس اين نعمت بر شيعيان گوارا باد.
سپس كعب‏الاحبار گفت: سوگند به خدا، شيعيان را دوست نمى‏دارد مگر كسانى كه خداوند از آنها، عهد و ميثاق گرفته است.
ابوجعفرى طبرى پس از نقل فوق، مى‏گويد: سزاوار است كه شيعيان، اين حديث را با آب طلا بنويسند، تا نقل بسيار شده و از نابودى، حفظ گردد، و به مفاد آن عمل كنند كه موجب دستيابى به آنهمه درجات عالى بهشتى خواهد گرديد، با توجّه به اينكه اين روايت از اهل تسنّن نقل شده است كه براى حجّت بودن، رساتر است (و از تهمت ساختگى شيعه بدور است) و صحّتش روشنتر مى‏باشد.

دلتنگم

مثل مادر بی سوادی که ..

دلش هوای بچه اش را کرده،

..

13-05-1391 06:22 ب.ظ

ارسال: #34
از احادیث و اخبار اهل بیت و راویان اهل سنت چنین بر می‌آید که
فاطمه(س) دارای سه وصیت نامه در موضوعات مختلف بوده است.

الف) وصیت‌نامه مالی
فاطمه(س) در روزهای پس از رحلت رسول خدا(ص)، در مورد اموال موقوفه و شخصی خویش وصایایی داشت
و بسیاری از اموالی را که از رسول خدا(ص) به وی رسیده بود، وقف کرد.
نقل شده است: بعد از رحلت رسول خدا(ص)، عباس بن عبدالمطلب نزد دختر پیامبر رفت
و از وی خواست تا مقداری از اموال رسول خدا را برای پذیرایی از مهمان‌ها و مصارف دیگرش به وی بدهد،
لکن معلوم شد دختر پیامبر همه آنها را در راه خدا وقف کرده و چیزی باقی نمانده است.
در اینجا دو نمونه از وصایای مالی آن حضرت را ذکر می‌کنیم.

● حیطان سبعه
حیطان سبعه، باغ‌های هفت گانه‌ای بود که اطراف آن دیوار کشیده شده بود.
بنا به روایتی، حضرت فاطمه(س) وصیت کرده بود تا این باغ‌ها وقف امور خیریه شود.
ابوبصیر می‌گوید: خدمت امام باقر(ع) رسیدم.
او فرمود:آیا وصیت‌نامه مادرم فاطمه(س) را دیده‌ای؟
عرض کردم: نه.
سپس درخواست کردم آن را بر من بخواند.
امام باقر(ع) زنبیل کوچکی را آوردند و نوشته‌ای را در مقابلشان نهادند که درباره حیطان سبعه بود.
در آن وصیت‌نامه آمده بود :
بسم الله الرحمن الرحیم
هذا ما اوصت به فاطمه بنت محمد رسول الله(ص) اوصت بحوائطها السبعه:
العواف و الدلال و البرقه و المثیب و الحُسنی و الصافیه و مالام ابراهیم الی علیٌ بن ابی‌طالب(ع)
فإن مضی علیّ فإلی الحسن فإن مضی الحسن فإلی الحسین فإن مضی الحسین فالی الاکبر من ولدی.
شهد الله علی ذلک و المقداد بن الاسود و الزبیربن عوام و کتب علی بن ابی‌طالب(ع)؛
به نام خداوند بخشنده مهربان
این، چیزی است که فاطمه دختر محمد رسول الله(ص) بدان وصیت کرده است.
فاطمه(س) وصیت می‌کند به باغ‌های دیوار کشیدة هفت‌گانه که عبارت‌اند از:
العواف، الدلال، البرقه، المثیب، الحسنی، الصافیه، و مشربه ام ابراهیم... که درآمد
اینها باید در راه خدا برای نصرت اسلام مصرف شود.
من وصی خود را علی بن ابی‌طالب(ع) قرار می‌دهم.
چنانچه او درگذشت، وصی من فرزندم حسن است
و اگر او درگذشت، فرزند دیگرم حسین وصی من است
و چنانچه حادثه‌ای برای او پیش آمد، بزرگ‌ترین فرزند پسر باقیمانده‌ام آن را به عهده می‌گیرد.
خداوند را بر این وصیت شاهد می‌گیرم و همچنین مقداد بن اسود و زبیر بن عوام بر آن گواهی خواهند داد.
امام باقر(ع) فرمود :
مادرم فاطمه(س) این وصیت را انجام داد و پدرم علی بن ابی‌طالب(ع) آن را نوشت و برای همیشه باقی ماند.[۱]

● أمُّ العیال
ام العیال از دیگر موقوفات فاطمه زهرا(س) است که بیست هزار نخل داشت
و نیز میوه‌هایی چون لیمو و پرتقال و ... در آن کشت می‌شد.
فاطمه اطهر(س) آن را نیز وقف فقرا و سادات کرد که در کتاب‌های عامه و خاصه چنین آمده است:
أمُّ العیال صدقة فاطمه بنت رسول الله(ص)؛ ام العیال صدقه فاطمه دختر رسول خداست.
حضرت فاطمه(س) برای آن هم وصیت‌نامه خاصی نوشت؛ زیرا این منطقه از اهمیت والایی برخوردار بود.
امّ العیال امروز هم دارای چشمه‌های پر آب و سرشار است و از مناطق سرسبز و ییلاقی به شمار می‌رود.[۲]

ب) وصیت نامه الهی ـ سیاسی
آن حضرت وصایای شفاهی و غیر مکتوب نیز داشت و به حضرت امیرمؤمنان(ع) سفارش‌هایی کرد.
این وصیت در آخرین ساعات واپسین عمر مطرح شد و فرازهای مختلفی دارد.

● ای علی! مرا یاد کن.
او در لحظه‌های واپسین زندگی به امیرمؤمنان علی(ع) فرمود:
قالت: یا اَبَاالْحَسَنِ لَمْ یَبْقَ لِی اِلاّ رَمَقٌ مِنَ اَلْحَیاةِ وَ حَانَ زَمانُ الرَّحِیلِ وَالْوِداعِ
فَاسْتَمِعْ کَلامِی فَاِنَّکَ لا تَسْمَعُ بَْعدَ ذلِکَ صَوْتَ فاطِمَةَ أبَداً
اوُصیکَ یَا اَبَاالْحَسَنِ اَنْ لا تَنْسَانِی وَ تَزُورَنی بَعدَ مَمَاتِی؛
ای اباالحسن! برای من لحظه‌ای بیش از زندگانی نمانده است و زمان کوچ و خداحافظی فرارسیده است.
سخنان مرا بشنو؛ زیرا پس از این صدای فاطمه را هرگز نخواهی شنید.
ای اباالحسن! تو را وصیّت می‌کنم که مرا فراموش نکنی و پس از وفات من همواره مرا زیارت کنی.[۳]

● خواندن قرآن
همچنین حضرت زهرا(س) در کلمات ارزشمند دیگری، به امام علی(ع) وصیّت فرمود که:
اِذا اَنَا مِتُّ فَتَوَلَّ اَنْتَ غُسْلِی وَ جَهِّزْنِی وَ صَلِّ عَلَیَّ وَ اَنْزِلْنِی قَبْرِی وَ ألْحِدْنِی
وَ سَوِّ التُّرابَ عَلَیَّ وَ اجْلِسْ عِنْدَ رَأسِی قَبالَةَ وَجْهِی فَاَکْثِرْ مِنْ تِلاوَةِ وَالدُّعَاءِ
فَاِنَّها ساعَةٌ یَحْتاجُ الْمیِّتُ فیِها اِلی اُنْسِ الاَحْیاءِ وَ اَنَا اَسْتَوْدِعُکَ اللهَ تَعَالی وَ اُوصیِکَ فِی وَلَدیِ خَیْراً؛
وقتی وفات کردم تو غسل و کفن مرا به عهده گیر، و بر من نماز بگزار،
و مرا درون قبر گذاشته، دفنم کن و خاک را بر روی قبر من ریخته،
سپس هموار ساز و بر بالینم رو به روی صورت من بنشین و زیاد قرآن بخوان و دعا کن؛
زیرا در چنین لحظه‌هایی مردگان به انس گرفتن با زندگان نیاز دارند.
من تو را به خدا می‌سپارم و درباره فرزندانم سفارش نیکوکاری دارم.[۴]

● ازدواج با امامه
از وصایای دیگر حضرت زهرا(س) به علی(ع)، توصیه به ازدواج با دختر خواهر فاطمه(س) امامه بود که فرمود:
جَزاکَ اللهُ عَنِّی خَیّرَ الْجَزاءِ یَابْنَ عَمِّ رَسولِ اللهِ
اَوصیِکَ اَوَّلاً اَن تَتَزَوَّجَ بَعّدِی بِاِبْنَةِ اُخْتِی اَمَامََةَ فَاِنَّها تَکونُ لِوَلِدِی مِثْلِی
فَاِنَّ الرَّجالَ لابُدَّ لَهُمْ مِنَ النِّساءِ؛[۵]
ای پسر عموی پیامبر! خداوند تو را پاداش نیکو دهد!
اولین وصیت من به تو این است که چون مردان به زنان نیاز دارند.
پس از من با دختر خواهرم امامه ازدواج کن؛ زیرا او همانند من با فرزندانم مهربان است.[۶]

● آنان را آگاه مساز!
حضرت زهرا(س) در تداوم مبارزات منفی علیه کودتاگران سقیفه، به امام علی(ع) وصیت کرد:
اِنِّی اُوصیِکَ اَنْ لایَلِیَ غُسْلِی وَ کَفَنِی سِواکَ
وَ اِذا اَنَا مِتُّ فَادْفِنِّی لَیْلاً وَ لا تُؤذِّنَّنَ بِی اَحَداً، وَ لا تُؤذِنَنَّ بِی اَبَابَکْرِ وَ عُمَرَ
وَ بِحَقِّ مُحَمَّدٍ رَسولِ اللهِ(ص) اَنْ لا یُصَلِّیَ عَلَیَّ اَبُوبَکْرٍ وَ لا عُمَرُ؛[۷]
همانا من تو را وصیت می‌کنم که غسل و کفن کردن مرا کسی غیر از تو انجام ندهد
و وقتی وفات کردم، مرا شب دفن کن و هیچ کس را خبر نکن و ابوبکر و عمر را نیز مطّلع نساز
و تو را سوگند می‌دهم به حق رسول خدا(ص) که ابوبکر و عمر بر جنازه من نماز نخوانند.[۸]
امام صادق(ع) نقل فرمود که
حضرت زهرا(س) در لحظه‌های آخر زندگی خطاب به علی(ع) فرمود:
اِذا تَوَفَّیْتُ لا تُعْلِمْ اِلاّ اُمَّ سَلَمَةَ وَ اُمَّ اُیْمَنَ وَ فِضَّةَ
وَ مِنَ الرِّجالِ اَبْنَیَّ وَ الْعَبّاسَ وَ سَلْمانَ وَ عَمّاراً وَ المِقْدادُ وَ اَبّاذَرَ وَ حُذَیْفَةَ
وَ لا تُدْفِنِّی اِلاّ لَیْلاً وَ لا تُعْلِمْ قَبْرِی اَحَداً؛[۹]
وقتی وفات کردم به هیچ کس اطلاع نده، جز اینکه از زنان به امّ سلمه و امّ ایمن و فضّه،
و از مردان به دو فرزندم حسن و حسین(ع) و عبّاس و سلمان و عمّار و مقدار و اباذر و حذیفه خبر ده.
مرا دفن نکن، مگر در شب و قبر مرا به هیچ کس اطلاع نده تا مخفی بماند.[۱۰]
حضرت زهرا(س) به اسماء بنت عمیس فرمود:
یا اَسْماءُ اِذا مِتُّ فَاغْسِلْینِی اَنْتِ وَ عَلِیُّ بْنُ اَبِی‌طالِبٍ(ع) وَ لا تُدْخِلِْی عَلَیَّ اَحَداً؛[۱۱]
ای اسماء، وقتی من از دنیا رفتم، تو و علی(ع) مرا غسل دهید و هیچ کس را در کنار جنازه من راه ندهید.[۱۲]

● دشمن من و رسول خدا را آگاه مکن!
همچنین آن حضرت خطاب به امیرالمؤمنین علی(ع) فرمود:
اُوصِیکَ اَنْ لایَشْهَدَ اَحَدٌ جِِنازَتِی مِنْ هؤلاءِ الَّذینَ ظَلَمونِی وَ اَخَذوا حَقِّی
فَاِنَّهُمْ عَدُوِّی وَ عَدُوُّ رَسولِ اللهِ وَ لا تَتْرُکْ اَنْ یُصَلِّیَ عَلَیَّ اَحَدٌ مِنْهُمْ وَ لا مِنْ اَتْباعِهِمْ
وَ ادْفِنِّی فِی الَّیْلِ اِذا هَدَأت الْعُیُونُ وَ نَامَتِ الاَبْصارُ؛[۱۳]
(ای علی) تو را وصیت می‌کنم هیچ یک از آنان که به من ظلم روا داشتند
و حق مرا غصب کردند، نباید در تشییع جنازه من شرکت کنند؛
زیرا آنها دشمنان من و دشمنان رسول خدا هستند
و اجازه نده که فردی از آنها و پیروانشان بر من نماز بگزارد.
مرا شب دفن کن، آن هنگام که چشم‌ها آرام گرفته و دیده‌ها به خواب فرو رفته باشند.[۱۴]

ج) وصیت نامه مکتوب
سخنان فاطمه(س) در آخرین لحظات با شوهر مظلوش به پایان رسید.
او با ذکر شهادتین برای همیشه چشمان خود را بر روی دنیا بست و به دیار ابدی، نزد پدرش رسول گرامی اسلام شتافت.
به اطراف خانه خویش نگاه کرد، چشمش به بسته‌ای افتاد که از همسرش به یادگار مانده بود.
آن را باز کرد و دید حضرت فاطمه، چنین وصیت کرده است:
بِسْمِ اللهِ الرَّحمنِ الرَّحیم
هذا ما اَوْصَتْ بِهِ فاطِمَةُ بِنْتُ رَسولِ اللهِ،
اَوْصَتْ وَ هِیَ تَشْهَدُ اَنْ لا الهَ اِلاّ اللهُ وَ اَنَّ مُحَمَّداً عَبْدُهُ وَ رَسولُهُ
وَ اَنَّ الْجَنَّةَ حَقُّ وَ النّارَ حَقُّ وَ اَنَّ السّاعَةَ آتِیَةٌ لارَیْبَ فیها وَ اَنَّ اللهَ یَبْعَثُ مَنْ فُی الْقبورِ،
یا عَلِیُّ اَنَا فاطِمَةُ بَنتُ مُحَمَّدٍ(ص) زَوَّجْنَی اللهُ مَنْکَ لأکونَ لَکَ فِی الدُّنیا وَ الاخِرةِ،
اَنْتَ اَوْلی بِی مِنْ غَیْرِی، حَنِّطْنی و غَسِّلْنِی و کَفِّنِّی بِاللَّیلِ وَ صَلِّ عَلَیَّ وَ ادْفِنِّی بِاللَّیْلِ
وَ لا تُعْلِمْ اَحَداً وَ اَسْتَوْدِعُکَ اللهَ و اقْرَءُ عَلی وُلْدِی السَّلامَ اِلی یَومِ الْقِیامَةِ؛[۱۵]
به نام خداوند بخشنده و مهربان
این وصیّت‌نامه فاطمه دختر رسول خداست و در حالی وصیّت می‌کند که
شهادت می‌دهد خدایی جز خدای یگانه نیست و محمّد(ص) بنده و پیامبر اوست
و بهشت حق است و آتش جهنم حق است و همانا روز قیامت فراخواهد رسید و شکّی در آن نیست
و خداوند مردگان را از قبر زنده کرده، وارد محشر می‌فرماید.
ای علی! من فاطمه دختر محمّد هستم.
خدا مرا به ازدواج تو درآورد تا در دنیا و آخرت برای تو باشم. تو از دیگران بر من سزاوارتری.
حنوط و غسل و کفن کردن مرا در شب به انجام رسان
و شب بر من نماز بگزار و شب مرا دفن کن و به هیچ کس اطّلاع نده.
تو را به خدا می‌سپارم و بر فرزندانم تا روز قیامت، سلام و درود می‌فرستم.[۱۶]

نویسنده: رجبعلی زمانی

[۱] . فروع کافی، شیخ کلینی، ج۷، ص۴۸، حدیث۵؛ بحارالانوار، ج۴۳، ص۲۳۵.
[۲] . معجم معالم الحجاز، عاتق بن غیث البلادی، ج۶، ص ۱۹۴.
[۳] . کتاب زهرة الریاض کوکب الدّری، ج۱، ص۲۵۳.
[۴] . بحارالانوار ، ج۷۹، ص۲۷.
[۵] . طبری عن احمد بن محمد الخشّاب عن زکریا بن یحیی عن ابن ابی زائده عن أبیه عن محمد بن الحسن عن ابی بصیر عن ابی عبدالله قال امیرالمؤمنین ... .
[۶] . بحارالانوار، ج۴۳، ص۲۱۷؛ ج۷۸، ص۲۵۳؛ ج۲۸، ص۳۰۴؛ علل الشرائع، ج۱، ص۱۸۸.
[۷] . روضة الواعظین ذکر حدیثاً فی مرض فاطمه، ص ۱۳۰.
[۸] . کشف الغمة ، ج ۲، ص ۶۸.
[۹] . الطبری الامامی عن احمد بن محمد الخشّاب عن زکریا بن یحیی ابن ابی زائدة عن أبیه عن محمد بن الحسن عن أبی بصیر عن ابی عبدالله قال... .
[۱۰]. دلائل الامامة طبری، ص۴۴؛ بحار الانوار، ج۷۸، ص۳۱۰.
[۱۱]. عن عمارة بن المهاجر عن ام جعفر.
[۱۲]. ذخائر العقبی، ص ۵۳.
[۱۳]. عن علی بن احمد بن العباس احمد بن یحیی عن عمرو ابن ابی المقدام و زیادبن عبیدالله قالاعن اباعبدالله... .
[۱۴]. بحارالانوار، ج۴۳، ص۲۰۹؛ ج۷۸، ص۲۵۳؛ ج۲۸، ص۳۰۴.
[۱۵] . عن ابن عباس قال... .
[۱۶]. کتاب عوالم، ج۱۱، ص۵۱۴؛ بحارالانوار، ج۴۳، ص۲۱۴؛ ج۱۰۰، ص۱۸۵؛ ج۷۸، ص۳۹۰.

خبرگزاری فارس

دلتنگم

مثل مادر بی سوادی که ..

دلش هوای بچه اش را کرده،

..

13-05-1391 06:23 ب.ظ

ارسال: #35
يا فاطمه من عقده دل وا نكردم
گشتم ولي قبر تو را پيدا نكردم

در انتظارم مهدي بيايد
قبر نهانت پيدا نمايد

ماندنت چون شمع آبم میکند
رفتنت خانه خرابم میکند

ای مسیحای علی اعجاز کن
مشکله مشکل گشا را باز کن

من که یکباره در از قلعه خیبر کندم
داغ زهرا به خدا از نفس انداخت مرا

مدینه بود و صفا بود و آشنای غریب
غریبه ماندو شبانگاه و قصه ای عجیب

دلتنگم

مثل مادر بی سوادی که ..

دلش هوای بچه اش را کرده،

..

13-05-1391 06:24 ب.ظ

ارسال: #36
دكتر علي شريعتي:

خواستم بگويم كه فاطمه دختر خديجه بزرگ است
ديدم كه فاطمه نيست

خواستم بگويم كه فاطمه دختر پيغمبر است
ديدم كه فاطمه نيست

خواستم بگويم كه فاطمه همسر علي است
ديدم كه فاطمه نيست

خواستم بگويم كه فاطمه مادر حسنين است
ديدم كه فاطمه نيست

خواستم بگويم كه فاطمه مادر زينب است
ديدم كه فاطمه نيست

نه، اين ها همه هست و اين همه، فاطمه نيست

دلتنگم

مثل مادر بی سوادی که ..

دلش هوای بچه اش را کرده،

..

13-05-1391 06:24 ب.ظ

ارسال: #37
خبرگزاري فارس: علامه محمدرضا حكيمي در مقدمه‌اي بر كتاب «شهر گمشده» نوشته محمد حسن زورق شهر از مسجد پيامبر در روزي كه فاطمه زهرا سلام الله عليها خطبه معروفشان را ايراد فرمودند گزارش كرده است.

به گزارش خبرگزاري فارس علامه محمدرضا حكيمي مقدمه مبسوطي بر كتاب «شهر گمشده» نوشته و در بخش‌هاي پاياني با اشاره به شجاعت حضرت زهرا (س) و با بيان اينكه اگر ايشان به حمايت از امامت قرآني بر نمي‌خاست «فاطمه فاطمه نبود، در حالي كه فاطمه فاطمه بود، و تا ابد فاطمه فاطمه است...» چنين روايت كرده است:
«در مدينه پيچيد كه دختر پيامبر مي‌خواهد با مردم سخن بگويد، مردم گويي چند برابر گنجايش مسجد پيامبر، در مسجد و اطراف آن گرد آمدند تا سخنان فاطمه را بشنوند. براي ورود دختر پيامبر و ناموس كبراي الهي در ميان مردم و صحن مسجد، در گوشه‌اي از مسجد پرده‌اي آويختند، و فاطمه (س) در ميان زنان مؤمن و محترم آل هاشم كه در دو طرف او حركت مي‌كردند، وارد مسجد شد؛ فاطمه مانند پيامبر گام برمي‌داشت. مردم گويي صداي پاي پيامبر را مي‌شنيدند. و هنگامي كه به سخن گفتن آغاز كرد گويي صداي پيامبر به گوششان مي‌رسد.
فاطمه كه روزي كه مي‌خواست متولد شود، بزرگ‌ترين زنان تاريخ آفرينش، از جمله مريم مقدس، از آسمان آمدند تا خديجه كبري تنها نباشد، و فاطمه در آغوش آنان متولد شود، اكنون نيز كه مي‌خواست تاريخ را دوباره متولد كند، ارواح آدم و نوح ابراهيم و موسي و عيسي و جبرئيل و ميكائيل، او را بدرقه مي‌كردند، گويي عالم ملكوت الهي به زمين آمده بود و با فاطمه گام برمي‌داشت...
لحظه‌هايي بس باشكوه و پرهيبت، و با اين همه، دردناك و دردزاد بود؛ لحظه‌هايي كه اگر نبود، هيچ لحظه‌اي از لحظه‌هاي تاريخ به بلوغ مضموني و حماسي خويش نرسيده بود ... فاطمه وارد مسجد شد و در محل سخن گفتن قرار گرفت. با نخستين جمله‌هايي كه بر زبان راند مدينه منفجر شد، بلكه تاريخ، نه تنها مسجد... ناله‌هاي سوزان مردم، سوز روحي و ژرف فاطمه را منعكس مي‌كرد و ديوارهاي شهر مدينه را مي‌سوزاند... و گريه امان خلق را بريده بود...
فاطمه چه گفت؟ قرآن - علي، عدالت - انسان ...
مدينه چه شد؟ سراپا لرزه و استماع ...
آن لحظات چه لحظاتي بوده است، و فاطمه (س) چه شخصيتي بوده و چه كرده است. اگرچه فاطمه نتوانست علي را دوباره تا ستيغ بلند غدير، ستيغ آسماني «من كنت مولاه فهذا علي مولاه» برآورد، و قرآن را، در كنار چشمه خورشيد، به دست علي، بر همه جامعه‌ها بتاباند و امت واحد قرآني بسازد، ليكن توانست علي را از قبر ساخته سياست سفياني بيرون آورد، و در معبر تاريخ قرار دهد، تا دست كم روزي، اگرچه براي مدتي كوتاه و پرمخاطره، حكومت قرآني واقعي بتواند تشكيل شود، و مدينة النبي يك نمونه از خود به جاي بگذارد، و نهج‌البلاغه آفريده شود.
اگر علي (ع) در همان خانه نشيني و انزوايي كه در جريان جنجال سقيفه بر او تحميل شد، باقي مانده بود و خطبه آتشين و حركت انقلابي دختر پيامبر او را دوباره مطرح نساخته بود، هيچ‌گاه به همان خلافت ظاهري اندك ساده خويش نيز نمي‌رسيد، و قرآن ديگر به هيچ وجه ابعاد فردسازي و جامعه پردازي خود را نشان نمي‌داد. آيا به دست چه كساني مي‌توانست نشان دهد؟ همانان كه كعبه را به منجنيق بستند، و سر پسر پيامبر را به سرنيزه در شهرها و هامون‌ها گرداندند، و در شرابخواري و آدم‌كشي همانند نداشتند، و به هنگام خلافت، به قرآن مي‌گفتند: قرآن، خدا حافظ! (هذا فراق بيني و بينك!)
يكي از مسايل بسيار مهم در اين حادثه عظيم، مضامين خطبه فاطمي است، و سخنان ديگري كه فاطمه (س) در اين چند روز تا پايان عمر كوتاه خويش فرموده است. من سخن خود را در مي‌نوردم. خطبه‌اي كه به تعبير مورخ و محدث معروف، بهاءالدين اربلي (م: 692 ق): «عليها مسحه من نور‌النبوه، و فيها عبقة من ارج الرساله، و قداوردهاالموالف و المخالف...»/ «خطبه‌اي كه فروغ نبوت از آن مي‌تابد، و بوي خوش رسالت از آن مي‌ترواد، و شيعه و سني آن را در كتاب‌هاي خود نقل كرده‌اند».
بايد اهداف الهي، انساني، اقتصادي، معيشتي، اجتماعي، تربيتي و حماسي اين خطبه را درك كرد.
تاكيدي كه اين خطبه بر ضرورت حكومت عادل مي‌كند و به صراحت مي‌گويد كه در غير حكومت عدل، مردمان بردگان زرخريد اقليتي مستكبر و سرمايه‌دار خواهند بود و فاصله معيشتي مردم به بيش از حد تحمل وجدان انساني و روح قرآني خواهد رسيد، بايد فهميده شود.
استاد حكيمي ادامه داده است: در آن روزها كه علي (ع) نمي‌توانست دست به شمشير ببرد، فاطمه (س) از سخن شمشيري ساخت _ آتش‌ بيان و حق‌نشان _ كه هم خوني ريخته نشد، و هم حقيقت را تا ابد بر لوح زمان‌ها و پيكره آبادي‌ها و مكان‌ها ثبت كرد.
اگر فاطمه (س) نبود، يا اگر به اين قيام الهي اقدام نمي‌كرد، امروز نه تنها از ارزش‌هاي اسلامي، بلكه از هيچ ارزش و فضيلتي چه بسا نشاني نبود و قرآن كريم، با انواع تفسير‌هاي اشعري و متعزلي و ماتريدي يا تاويل‌هاي فلسفي و عرفاني، ماهيت و حيانيت و منزه از اختلاف بودن خود را از دست مي‌داد، و از تفسير مفسران راستين كتاب الهي، يعني ائمه طاهرين (ع)، چيزي يافت نمي‌شد. ليكن اين قيام قرآني و حماسه فاطمي، سبب شد كه علي (ع) از حذف مطلق مصون ماند، و پس از بيست و پنج سال، به روي كار آيد و بتواند شهر نمونه قرآني را بسازد، يعني كوفه منهاي فقر؛ چنان كه احمد حنبل شيباني _ امام مذهب حنبلي در كتاب فضايل الصحابه نقل مي‌كند كه علي (ع) فرمود: «ما اصبح بالكوفه احد الا ناعما، ان ادناهم منزلة لياكل البر، و يجلس في الظل، و يشرب من ماء‌الفرات»/ «در كوفه همه زندگي‌اي مناسب دارند: صاحبان پايين‌ترين شغل‌ها نان گندم مي‌خورند، خانه دارند، و از آب سالم و گواراي فرات مي‌نوشند.»
علي (ع)، در همين چهار سال و اندي، با آن سه جنگ داخلي تحميلي و ويرانگر، از هر فرصتي بهره جست، و ده‌ها اصل قرآني و ارزش اسلامي را در هدايت و تربيت فرد و جامعه، پي‌ريخت، و اصول انسانيت قرآني و اسلاميت واقعي را متبلور ساخت، و با مردم سخناني را در ميان نهاد كه حاصلي چونان نهج‌البلاغه داشت، و عهد‌نامه مالك اشتر را نوشت كه آيين‌نامه حكومت قرآني است، و هر حكومتي، در هر وقت و هر جا و متصديان آن در هر لباسي، وقتي اسلامي است و حق دارد ادعاي اسلامي بودن كند و مردم را به اين نام به اطاعت وادارد، كه از عهد‌نامه، سرسوزني تخلف نداشته باشد.
علامه حكيم در پايان اين مقدمه شور انگيز آورده است: فرياد عدالت فاطمه، در روز عاشورا، از حنجره فرزندش حسين (ع) نيز طنين‌افكن شد، چنان كه روزي همان فرياد، از حنجره فرزند ديگرش مهدي موعود (عج) طنين‌افكن خواهد شد، و عدالت آفاقي و انفسي گستره زمين و آفاق زمان و عرصه‌هاي زندگي انساني را خواهد گرفت... و اين است حقيقت جاودان رسالت محمدي ... و اين است كه شيعه هماره فرياد مي‌زند:
_ بعثت،
_ غدير،
_ عاشورا،
_ مهدي...
انتهاي پيام/ش

دلتنگم

مثل مادر بی سوادی که ..

دلش هوای بچه اش را کرده،

..

13-05-1391 06:25 ب.ظ

ارسال: #38
ِبسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِيمِ

››به گداي ره نشين ات، نظري به مرحمت كن››

››يا مُولاتي يا فاطمه الزهرا اَغيِثيِني››

زيارت حضرت فاطمه زهرا(س)
السلام عليكِ يا سيده نساء العالمين› السلام عليكِ يا والدهالحجج على الناس اجمعين› السلام عليكِ ايتها المظلومته الممنوعته حقها › السلامعليكِ يا بنت رسول الله .› السلام عليكِ يا بنت نبى الل› السلام عليكِ يا بنت حبيبالله› . السلام عليكِ يا بنت خليل الله› السلام عليكِ يا ينت صفى الله› السلام عليكِيا بنت امين الله›السلام عليكِ يا بنت خير خلق الله› السلام عليكِ يا بنت افضلانبياء الله و رسله و ملائكته›. السلام عليكِ يا بنت خير البريه› السلام عليك ياسيده نساء العالمين من الاولين و الاخرين› السلام عليكِ يا زوجته ولى الله و خيرخلقه بعد رسول الل›ه السلام عليكِ يا ام الحسن و الحسين سيدى شباب اهلالجنه› السلام عليكِ ياام المومنين› السلام عليكِ ياايتهاالصديقهالشهيده ›السلام عليكِ ايتها الرضيه المرضيه ›السلام عليكِ ايتها الفاضله الزكيه›السلام عليكِ ايتها الحوراء الانسيه› . السلام عليكِ ايتها التقيه النقيه ›السلامعليكِ ايتها المحدثه العليمه› السلام عليكِ ايتها المعصومه المظلومه › السلام عليكِايتها المضطهده المقهوره› السلام عليكِ يا فاطمه بنت محمد رسول الله(ص) و رحمه الله وبركاته›››
دعا براي حضرت زهرا(س)صلى الله عليكِ و على روحك وبدنك› اشهد انك مضيت على بينه من ربك› و انمن سِرك فقد سِر رسول الله صلى الله عليه و آله› و من جفاك فقد جفا رسول الله صلى اللهعليه و آله ›و من اذاك اذى رسول الله صلى الله عليه و اله› و من وصلك فقد وصلك فقد›وصل رسول الله صلى الله عليه و آله ›و من قطعك فقد قطع رسول الله صلى الله عليه وآله› لانك بضعه منه و روحه الذى بين
توسل به حضرت زهرا(س):
يا فاطمه الزهرا(يا امابيها وام الائمه) صلى الله عليك ، صلى الله عليك ، صلى الله عليك و على روحك وبدنك يا بنت محمد يا قره عينالرسول يا سيد تناومولاتنا انا توجهنا و استشفعنا و توسلنا بك الى الله و قدمناكبين يدى حاجاتنا يا وجيهة عندالله اشفعى لنا عند الله)حاجت خود رابگوئيد)الهي يا فاطر بحق فاطمه(3بار)وفرستادن صلوات وگفتن برِحمتك وَرَاَفتِكَ يا الرحمن الراحمين آمين يا رب العالمين››

دعا براي دور ماندن از غفلت: در يك جمله امام سجاد عليه السلام مى فرمايد:
اللّهمّ إ نّىَاعُوذُ بِك من الكِسل و الفَشل و الهمّ و الغمّ و البُخل و الجُبن و الفقر و الغفلة والقسوة و الشهوه؛ الهي به تو پناه مي آورم ازبى نشاطى ، كم كارى ، بى حالى ، غم و غصه خورى ، بخل و دنيا پرستى ، ترس ، فقر،غفلت ، قساوت قلب و سرانجام در شهوت پرستى مى داند. آمين
دعا براي آرامش:
آرامش قلب، دستوري بفرمايند، فرمودند: «دست را روي سينه بگذار و سه ـ چهار بار نشسته و ايستاده (يا فرمود: ايستاده و نشسته ـ که يادم نيست ـ) اين آيه را بخوان: «الذين آمنوا و تطمئن قلوبهم بذکر الله؛ ألا بذکر الله تطمئن القلوب؛ کساني که ايمان آورده‌اند و دل‌هايشان به ياد خدا آرام مي‌گيرد، آگاه باش که با ياد خدا دل‌ها آرامش مي‌يابد.» (رعد/ 28)
دعا در موقع ترس:
يكى از دعاهايى كه از بيامبر (ص)روايت شده ودر مواردى كه به جايى مخوفيا ترسناك وارد ميشويد وكلاً اگرسه بار درطول شبانه روزخوانده شود،به بلاى ناگهانىدچارنمى شويد وهيج زيانى به شما نمى رسد:
بسم الله الذىلا يضر مع اسمه شى فى الارض ولا فى السماء وهو السميعالعليم

اللهم انى اُعوذ بك من زوال نعمتكوتحول عافيتك

«مناجات»

((پروردگارا بر محمد و آل ا و درود فرست ،و ایمانم را به کاملترین درجه ی ایمان برسان و یقینم را بهترین قرار ده و فرجام نیتم را بهترین نیتها بگردان و عملم را به بهترین اعمال برسان...))
موجب نور دل و بر طرف شدن وسواس است:
توكلت على الحى الذى لايموت و الحمدللّه الذى لم يتخذ صاحبه و لا ولدا و لم يكن له شريك فى الملك و لم يكن له ولى من الذل و كبره تكبيرا
غم و اندوه را بر طرف مى كند : گفتن لا حول و لا قوه الا باللّه - بسيار گفتن يا رئوف يا رحيم
بعد از هر نماز بخواند:اللهم صل على محمد و آل محمد و اقض عنى دين الدنيا و الاخره-
ختم كردن دعا به گفتن :ماشاء اللّه لا حول و لا قوه الا باللّه

دلتنگم

مثل مادر بی سوادی که ..

دلش هوای بچه اش را کرده،

..

13-05-1391 06:25 ب.ظ

ارسال: #39
بارزترین ویژگی اخلاقی و رفتاری فاطمه(س) دختر والاگهر پیامبر اسلام هم اینست، كه
اضافه برگواهی تاریخ و همگان، عایشه همسر پیامبر(ص) هم می گوید:
ما رایت احداً اصدق لهجة من فاطمة، الا ان یكون الذی ولدها.
من غیر از پیغمبر(ص) هیچكس را از فاطمه(س) راستگوتر ندیده ام.
آنگاه براساس همین خصلت صداقت و درستی فاطمه(س) است، كه آن بزرگوار، لقب صدیقه هم یافته است.
آن وقت میان این عنصر صداقت با علی بن ابیطالب(ع) كه
از شش سالگی در دامن پیامبر(ص) بزرگ شده و تربیت یافته
حدود ۲۱ سال عمر خود را پشت سر گذاشته در تاریخ اول یا ششم ذی حجه سال دوم یا سوم هجرت
درحالیكه فاطمه(س) حدود ده ساله است، رسول خدا پیوند زناشویی برقرار می سازد،
و آنان تشكیل كانون خانواده می دهند.

ازدواج فاطمه(س)

پیوند زناشویی فاطمه(س) كه نخستین دستور آن از سوی پروردگار عالم بود برقرار شد
و در مقابل تحریك و كارشكنی رقیبانی كه رسول خدا دختر خود را به آنان نداده بود،
و سخنان نگران كنندهٌ برخی از زنان قریش كه به فاطمه(س)می گفتند:
رسول خدا(ص) ترا به ازدواج جوانی درآورده كه فقیر است و مال و ثروتی ندارد،
رسول خدا فرمود: نه پدر تو فقیر است و نه شوهر تو، بلكه او بهترین شوهر است
و اگر خداوند علی(ع) با این همه لیاقت و عظمت را نیافریده بود،
در روی زمین كسیكه لیاقت ازدواج با تو راداشته باشد، وجود نداشت.
زیرا علی(ع) بهترین مردان عالم است.
سابقه وی در اسلام و جهاد و خدمت او، از همگان به اسلام بیشتر است.
و بهرحال، درحالی كه شب عروسی، مهار مركب عروس دردست سلمان فارسی كهنسال بود
و به سوی خانه شوهر هدایت می گردید. رسول خدا(ص) دست فاطمه(س) را دردست علی(ع) گذاشت
و فاطمه(س) را بهترین همسر برای علی(ع) و علی(ع) را بهترین شوهر برای فاطمه(س) معرفی كرد
و توصیه های لازم را برای شروع و ادامه یك زندگی سالم و شرافتمند ارائه فرمود.
بدین ترتیب ازدواج فاطمه(س) و علی(ع) كه مهریه آن ۴۸۰ درهم تعیین گردیده بود
و اثاث خانه علی(ع) را هم، یك چوب رخت آویزی، یك قطعه پوست گوسفند، جهت فرش و زیرانداز،
یك متكا، یك مشك آب، و یك غربال تشكیل می داد در نهایت صفا و صمیمیت آغاز گردید.
البته برای تهیه جهیزیه فاطمه(س) هم، زره علی(ع) به مبلغ چهارصد درهم فروخته شد
و با مقدار شصت وسه درهم آن، این مقدار لوازم و اثاث برای زندگی عروس و داماد خریداری گردید:
۱ـ یك پیراهن بلند.
۲ـ یك روسری بزرگ.
۳ـ یك حله خیبری.
۴ ـ یك تختخواب كه از لیف درخت خرما بافته شده بود.
۵ ـ دو عدد تشك كتانی، كه یكی از پشم گوسفند و دیگری از لیف خرما پر شده بود.
۶ ـ چهار عدد بالش.
۷ ـ یك قطعه حصیر هجری.
۸ ـ یك دستگاه آسیاب دستی (دستاس).
۹ ـ یك كاسه مسی.
۱۰ـ یك مشك پوستی برای آبخوری.
۱۱ ـ یك طشت لباسشویی.
۱۲ـ یك كاسه بزرگ برای شیر دوشیدن
۱۳ـ یك ظرف برای آبخوری.
۱۴ـ یك پرده پشمی.
۱۵ـ یك آفتابه.
۱۶ـ یك سبوی گلی.
۱۷ـ دو كوزه سفالین.
۱۸ـ یك قطعه پوست گوسفند برای زیرانداز
۱۹ ـ و بالاخره یك چادر و با حدود ثلث قیمت زره هم كه با آن بوی خوش و عطریات تهیه شده بود،
وسائل و اثاث زندگی فاطمه(س) فراهم گردید

دلتنگم

مثل مادر بی سوادی که ..

دلش هوای بچه اش را کرده،

..

13-05-1391 06:26 ب.ظ

ارسال: #40
زندگی خانوادگی فاطمه(س) در حالی كه
خواهرهای بزرگتر او زینب ، به خانه ابوالعاص تاجر مكه رفته
و ام كلثوم در خانه پسرهای ابولهب در كمال ناز و نعمت می زیستند،
در خانه ای كه تنها اثاث و زینتش عشق و فقر بود، آغاز گردید.
اما برپایه همان تفاهم و صفایی كه بركانون خانواده آنان فروغ می بخشید
و لازمه هر خانواده نوبنیادی هم
دریافت آموزش و استفاده از راهنمایی های دلسوزانه و تجارب حكیمانه بزرگترهای خویش است،
علی و فاطمه(س) به حضور رسول خدا رسیدند
و درخواست كردند تا درباره كارهای زندگی و اداره امور خانه، آن حضرت برای آنها راهنمایی و تعیین تكلیف نماید.
رسول خدا هم، فرمود:
كارهای داخل خانه را فاطمه(س) و كارهای بیرون و خارج از منزل را علی(ع) عهده دار گردد،
آن وقت فاطمه(س) می گوید:
خدا می داند من، از اینكه كارهای بیرون خانه بمن واگذار نشد، چقدر خرسند و خوشحال گردیدم.
اما توجه داریم، كارهای داخلی خانه هم آن روز، برای یك زن عموماً كارهای سنگین و طاقت فرسایی بود،
نظافت و شستشوی كودكان بدون حمام و امكانات موجود،
شستشوی ظروف و لباس با محدودیت سخت وسائل،
تمیز كردن جو، آسیاب كردن آن و نان پختن و تهیه غذا با وسائل محدود آن روز،
پاسخگویی به سئوالها و مسائل ارباب رجوع،
شركت در مسجد و استفاده از سخنان پیامبر(ص) و زمزمه وحی الهی
و بالاخره بخشی از ساعات شبانه روز را به عبادت و مناجات با خداوند پرداختن،
اینها مسائل و اشتغالاتی بود كه فاطمه(س) را در زندگی و برای اداره كارها خسته و فرسوده می كرد،
بدین لحاظ تصمیم گرفت مشكل خود را با پدر، یعنی پیغمبر و شخص اول حكومت جهان اسلام در میان گذارد
تا شاید بااستخدام خدمتگذاری، بخشی از مشكلات خانه داری او كاسته گردد.
باری، فاطمه(س) بدین منظور به حضور رسول خدا(ص) رسید
و حتی آن حضرت چشم اشك آلود فاطمه(س) را هم درحالی كه
دست او را دسته آسیاب دستی مجروح نموده بود مشاهده كرد،
اما پیامبر اسلام، درحالی كه چهارصد مرد مهاجر از مكه،
در صفه مسجد مدینه، بصورت آواره زندگی می كردند
و لباس و آب و نان درستی هم نداشتند، به انجام تقاضای فاطمه(س) توان نیافت،
و فقط تسبیحهای معروف به فاطمه(س) را به دختر خویش آموخت.
تا بدین وسیله تقویت روحی و اجر و پاداش معنوی، به دختر خویش تقدیم داشته باشد.
حتی یك روز هم وقتی رسول خدا(ص) بخانه فاطمه(س) می آید و مشاهده می كند كه
گردنبند طلایی بگردن دخترش آویزان است كه علی(ع) از حقوق خویش آن را برای همسر جوانش خریداری كرده است،
در شرایط آن روز جامعه اسلامی و حساسیت مقام مقدس نبوت،
و شرایط فقرآلود مردم مسلمان، كه بخشی از آن را خود پیامبر(ص) در بالا اشاره كرد،
استفاده از گردنبند طلا را كه در واقع حق طبیعی یك زن جوان و مطلوب و لازم هم خواهد بود،
آن حضرت اینكار را روا نمی شمارد، و می فرماید:
دخترم! مباد طوری زندگی كنیم، كه مردم بگویند:
فاطمه(س) دختر محمد(ص) هم مانند جباران و قدرتمداران، لباس می پوشد و رفتار می نماید!
آنگاه فاطمه(س) كه مسئولیت الهی در قبال نبوت و مقام حساس رهبری اسلامی را برای خود واقعاً احساس می كند،
گردنبند را می فروشد، و از قیمت آن برده اسیری را خریداری می كند و آزاد می نماید
و از اینكه انتقاد و اعتراض پیغمبر(ص) را پذیرفته و عملی ساخته، احساس آرامش و راحتی می كند
و پیامبر(ص) هم وقتی از این جریان باخبر می شود، بسیار خوشحال می گردد.
اینجاست كه فاطمه(س) براساس یك احساس مسئولیت شدید الهی و اجتماعی، ساده زیستی را انتخاب می كند،
ژنده پوشی همراه با زنده دلی را، برزرق و برق و مادیت و مظاهر رسوای روح كش و مبتذل
كه افراد زیادی را به چاه نیستی و دره مخوف هلاكت و تباهی كشانده است ترجیح می دهد
و این شیوه زاهدانه و خداپسندانه را برمی گزیند.
و آنگاه هم كه سلمان فارسی متوجه چادر وصله دار فاطمه(س) می گردد،
و متاثر می شود و اشك در چشم او حلقه می زند كه، ای وای!
دخترهای قیصر و كسری لباس حریر و زربفت می پوشند اما دختر پیغمبر(ص) لباس وصله دار و ساده به تن می كند،
رسول خدا می فرماید:
سلمان! دختر من از گروه سابقین دراسلام و هجرت قرار دارد.
با اینگونه سختی ها باید سازگاری كند تا آرمانها و هدفهای بلند اسلامی ما بدست آید
و شیوه و سیره او الگوی زندگی همه بانوان مجاهد و پاكباخته و فداكار قرار گیرد.

دلتنگم

مثل مادر بی سوادی که ..

دلش هوای بچه اش را کرده،

..

13-05-1391 06:27 ب.ظ

[-]
پاسخ سریع
پیام
پاسخ خود را برای این پیام در اینجا بنویسید.

کد تصویری
royalfuns
(غیر حساس به بزرگی و کوچکی حروف)
لطفاً کد نشان داده شده در تصویر را وارد نمایید. این اقدام جهت جلوگیری از ارسال‌های خودکار ضروری می‌باشد.