نقد و بررسی فیلم The Pacific Rim (حاشیه اقیانوس آرام) - تالار گفتمان آذر فروم





فروش فوری انجمن آذر فروم با 1 گیگ هاست نامحدود به قیمت مناسب
جهت خرید با شماره 09363810642 تماس حاصل فرمایید.

 

نقد و بررسی فیلم The Pacific Rim (حاشیه اقیانوس آرام)
زمان کنونی: 30-06-1396،12:29 ب.ظ
کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان
نویسنده: Joey
آخرین ارسال: Joey
پاسخ: 1
بازدید: 173

 
 
رتبه موضوع:
  • 1 رای - 5 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

موضوع: نقد و بررسی فیلم The Pacific Rim (حاشیه اقیانوس آرام)
ارسال: #1
نقد و بررسی فیلم The Pacific Rim (حاشیه اقیانوس آرام)
پست‌ها: 59
تاریخ عضویت: 14 مرداد 1392
اعتبار: 10
حالت من: انتخاب نشده

[عکس: pacific_rim_ver12_xlg.jpg]


کارگردان : 

دیدن لینک ها برای شما امکانپذیر نیست . لطفا
ثبت نام کنید یا وارد حساب کاربری خود شوید


نویسنده : 

دیدن لینک ها برای شما امکانپذیر نیست . لطفا
ثبت نام کنید یا وارد حساب کاربری خود شوید

 , 

دیدن لینک ها برای شما امکانپذیر نیست . لطفا
ثبت نام کنید یا وارد حساب کاربری خود شوید


بازیگران : 

دیدن لینک ها برای شما امکانپذیر نیست . لطفا
ثبت نام کنید یا وارد حساب کاربری خود شوید

دیدن لینک ها برای شما امکانپذیر نیست . لطفا
ثبت نام کنید یا وارد حساب کاربری خود شوید

دیدن لینک ها برای شما امکانپذیر نیست . لطفا
ثبت نام کنید یا وارد حساب کاربری خود شوید



خلاصه داستان : 
با شروع جنگ ميان انسانها و هيولاهاي دريايي، يک هدايت کننده کارکشته روبات ها به همراه يک کارآموز سعي مي کنند تا با استفاده از يک سلاح مخصوص ظاهراً منسوخ شده دنيا را از نابودي نجات دهند.







اگر فيلم جديد گي يرمو دل تورو را گودزيلا (نسخه توهو) يا ترانسفورمرز قلبدار بناميم پُر بيراه نگفته ايم. به هر حال، هيچ رمز و رازي پشت «حاشيه اقيانوس آرام» 


[عکس: pacific%204.jpg]

و از آن مهم تر پيامي که قرار است به بيننده برساند وجود ندارد. فيلم دقيقاً سفارشي فصل تابستان ساخته شده و پر است از روبات هاي غول پيکري که با غول هاي دريايي گلاويز مي شوند و غول هايي که بر سر شهرها آوار مي شوند و چنان خشونتي را به تصوير مي کشند که تنها سالن هاي بزرگ سينما با پرده هاي عظيم و سيستم هاي صوتي پيشرفته از پس نمايش آن بر مي آيند. در تمام مدت 130 دقيقه «حاشيه اقيانوس آرام» نمي توانيد يک صحنه واقعي ببينيد، اما اين اصلاً مهم نيست چون که اين صحنه هاي آشنا با حداکثر مهارت و تخصص براي شما آماده شده اند تا نوعي تجربه وهمي را برايتان رقم بزنند.


[عکس: pacific%202.jpg]


فيلم با کليشه آگاهانه اي آغاز مي شود که سال هاست سينماروها آن را نديده اند. مخلوقاتي بيگانه، که رسانه هاي دنيا آن ها را «کايجو» مي خوانند، از دره اي عميق در اقيانوس آرام سر در مي آورند تا نسل بشر را منقرض کنند. بنابراين کشورهاي مختلف گرد هم جمع مي شوند تا با حمايت از برنامه اي به نام «جارگر» اين تهديد را خنثي کنند. در برنامه جارگر روبات هاي غول پيکر با هدايت دو انسان به نبرد تن به تن با کايجو مي روند. در مدت کوتاهي جارگرها بر غول ها پيروز مي شود و هدايت کننده ها هم به شهرتي افسانه اي دست مي يابند، اما به تدريج اوضاع تغيير مي کند. کايجوها بزرگ تر و خطرناک تر مي شوند و تعداد دفعاتي که به انسان ها حمله مي کنند هم بيشتر مي شود. جارگرها به تدريج از بين مي روند تا اين که تنها چهار روبات از آن ها باقي مي مانند. با اصرار مارشال استاکر پنته کوست (با بازي ادريس البا) حمايت ها از اين برنامه قطع مي شوند و روبات ها مجبور مي شوند تا به زير زمين بروند و در آنجا مقاومت کنند.در اوج جنگ، رالي بکت (چارلي هونام) يک هدايت کننده برجسته جارگرها است اما بعد از اين که برادرش کشته مي شود و روباتش به سختي آسيب مي بيند، 


[عکس: pacific%203.jpg]
 

او ناگهان به گوشه اي دنج پناه مي برد. با نزديک شدن به پايان دنيا، پنتاکوست او را مي يابد و به او مسئوليت مهمي محول مي کند. روبات او بازسازي و آپگريد مي شود. حال او تنها به يک دستيار نياز دارد که خيلي زود او را در دم و دستگاه پنتاکوست مي يابد. نخستين نبرد ماکو موري (رينکو کيکوچي) به عنوان دستيار جديد و رالي بکت واقعاً افتضاح است اما وقتي يک جفت کايجو به هنگ کنگ حمله مي کنند و سه جارگر ديگر را از کار مي اندازند، زمان فرستادن رالي و ماکو به ميدان فرا مي رسد.نبرد هنگ کنگ که چيزي در حدود دو سوم فيلم را به خود اختصاص مي دهد بدون شک نقطه اوج فيلم «حاشيه اقيانوس آرام» است. اين فيلم ترکيبي از آدرنالين و تستوسترون است که طرفداران فيلم هاي غول دار، فيلم هاي روباتي و فيلم هاي اکشن در يک جرعه آن را بالا مي کشند. اين نوع فيلمسازي شجاعتي مي خواهد که تنها فيلم سازهاي درجه يک و آشنا به جلوه هاي ويژه مهارت ساختش را دارند. تنها چيزي که باعث مي شود فکر کنيم اين فيلم فاکتور انساني هم دارد وجود انسان ها در درون روبات ها است و «حاشيه اقيانوس آرام» هم به خوبي قدر اين موضوع را مي داند. در واقع فيلم تلاش مي کند تا بر اهميت دوستي و عشق و علاقه بين رالي و ماکو تاکيد نمايد. اين دو با روحياتي آسيب ديده به دنبال رستگار شدن هستند و کشش بين چارلي هونام و رينکو کيکوچي اين اطمينان را به بيننده مي دهد که آن ها دوستان و عشاق خوبي در آينده خواهند شد.


[عکس: pacific%206.jpg]


به راحتي مي توان به تفاوت اساسي بين «حاشيه اقيانوس آرام» و «ترانسفورمرز» پي برد. از نظر مايکل بي کل فيلم «ترانسفورمرز» بر اساس فاکتور خارق العاده بودن شکل گرفته است. فيلم مملو از انفجارهاي پي در پي، جنگ بين روبات ها و تبلور جديدترين جلوه هاي ويژه است. هر چيز ديگري غير از اين ها در فيلم به شدت توي ذوق مي زند. اما براي دل تورو علاوه بر شگفت زده کردن بيننده چيزهاي ديگري نيز اهميت دارند: شخصيت سازي، روابط، پيشرفت روايي داستان و...

[عکس: pacific%205.jpg]


در بخش زيادي از فيلم از تکنيک سه بعدي به درستي استفاده شده است اما به عنوان يک قانون کلي اين فيلم هم از يک ضعف در اين تکنولوژي برخوردار است. حدود 75% فيلم در هنگام شب يا اعماق اقيانوس جايي که نور کمي وجود دارد رخ مي دهد. تکنولوژي سه بعدي ذاتاً از ميزان نوري که به چشمان بيننده مي تابد مي کاهد و اين امر در فيلم جديد دل تورو به يک ضعف تبديل شده است. لحظاتي در فيلم وجود دارند که به علت تار بودن به سختي در نسخه سه بعدي مي توان آن ها را فهميد. گرچه تصوير خراب مي شود اما با برداشتن عينک اکشن فيلم واضح به چشم مي آيد.


[عکس: pacific%201.jpg]


«حاشيه اقيانوس آرام» را مي توان به داشتن پاياني ضعيف متهم نمود اما از آنجاييکه نبرد هنگ کنگ خيلي خوب از آب در آمده است، پايان ضعيف فيلم در 15 دقيقه نهايي چندان به چشم نمي آيد. يکي از به يادماندني ترين لحظات فيلم صحنه اي است که در آن رالي و ماکو با هم مبارزه مي کنند تا معلوم شود که آيا ماکو لياقت دستياري رالي دارد يا خير.«حاشيه اقيانوس آرام» نشان مي دهد که چه کارهايي از دل تورو با داشتن بودجه کلان و اختيار تام بر مي آيد. فيلم به خوبي هزار توي پن نيست ولي بدون شک از دو نسخه پسر جهنمي بهتر است. «حاشيه اقيانوس...» فيلم بزرگ، جالب و سرگرم کننده اي است و هرگز به بيننده توهين نمي کند. عشق و علاقه دل تورو به ساخت چنين فيلم هايي را مي توان در سراسر فيلم حس کرد و اين دقيقاً چيزي است که او را از بسياري از فيلم سازان اين ژانر متمايز مي کند.
















F.r.i.e.n.d.s
16-05-1392 04:24 ق.ظ
 


موضوعات مشابه ...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
11 نقد جشنواره ای فیلم بادیگارد با مسعود فراستی mohsenbaghery 0 62 08-11-1395 02:10 ق.ظ
آخرین ارسال: mohsenbaghery
  نقد فیلم سیانور در زمان اکران عمومی با مسعود فراستی و غلامعباس فاضلی mohsenbaghery 0 59 08-11-1395 02:05 ق.ظ
آخرین ارسال: mohsenbaghery
11 نقد فیلم سیانور در جشنواره توسط مسعود فراستی و جواد طوسی mohsenbaghery 0 63 08-11-1395 02:01 ق.ظ
آخرین ارسال: mohsenbaghery
  نقد فیلم بادیگارد در زمان اکران عمومی توسط مسعود فراستی در هفت mohsenbaghery 0 44 08-11-1395 01:54 ق.ظ
آخرین ارسال: mohsenbaghery
  نقد و بررسی انیمیشن Turbo (توربو) Joey 0 429 16-05-1392 04:57 ق.ظ
آخرین ارسال: Joey

پرش به انجمن:


کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان