نحوه ساخت فايل Exe از برنامه اسمبلي بوسيله Masm - تالار گفتمان آذر فروم

دعوت به همکاری با آذر فروم

نحوه ساخت فايل Exe از برنامه اسمبلي بوسيله Masm
زمان کنونی: 15-09-1395،09:59 ق.ظ
کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان
نویسنده: Friga
آخرین ارسال: Friga
پاسخ: 1
بازدید: 327

رتبه موضوع:
  • 0 رای - 0 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

موضوع: نحوه ساخت فايل Exe از برنامه اسمبلي بوسيله Masm
ارسال: #1
8 نحوه ساخت فايل Exe از برنامه اسمبلي بوسيله Masm
پست‌ها: 11,943
اعتبار: 288
حالت من: Shad
براي كسي كه به تازگي با زبان اسمبلي آشنا شده اين سوال پيش مي آيد كه چگونه و در چه محيطي بايد برنامه خود را بنويسد و يا چگونه آنرا اجرا نمايد . در اين درس به شما آموزش مي دهيم كه از برنامه اسمبلي ، فايل اجرايي بسازيد.

در ابتدا نحوه نوشتن كد برنامه و ذخيره سازي آن : شما مي توانيد كد برنامه خود را در هر محيط ويرايشي از قبيل اديتور هاي زبانهاي برنامه نويسي ديگر مثل پاسكال و C و يا حتي در Notepad بنويسيد. اما به اين نكته توجه داشته باشيد كه آنرا با پسوند asm ذخيره نماييد.

پس از اين مرحله ، برنامه را كامپايل كرده و از آن فايل obj مي سازيم و سپس به كمك اين فايل يك برنامه اجرايي با پسوند exe ايجاد مي كنيم. براي اين درس من كامپايلر MASM را انتخاب كردم . اين كامپايلر قدرت ايجاد فايل ليست (lst) را نيز دارد كه در هنگام خطاگيري برنامه بسيار مفيد است. شما نيز اين كامپايلر را تهيه كرده و با ما همراه شويد :

نحوه ايجاد فايل obj : فرض مي كنيم برنامه word.asm در شاخه asm از درايو C موجود است و مي خواهيم اين برنامه را كامپايل كنيم. پس برنامه MASM.EXE را اجرا مي كنيم . حال در جلوي پرسش خط فرمان در اين برنامه تايپ مي كنيم :

کد:

c:\asm\word.asm

اين پرسش در واقع تقاضاي آدرس دهي فايل Source يا منبع مي باشد. پس از اين پرسش ، نام فايل obj كه قرار است پس از كامپايل برنامه ايجاد شود ، درخواست مي شود. همانطور كه در تصوير پايين ملاحظه مي كنيد من تنها نام اين فايل را تايپ كردم ، چراكه پسوند بطور خودكار obj منظور مي شود. براي ساير فايلهاي تقاضا شده نيز به همين شكل عمل مي كنيم

نكته : پس از تايپ اولين خط مي توانيد با فشردن كليد Right Arrow (<-) در خطوط پايين ، مشابه DOS ، حروف قبلي را درج كنيد.)

پس از تكميل درخواست هاي بالا كامپايل برنامه انجام مي شود . چنانچه برنامه هيچ خطايي نداشته باشد ، فايل obj ايجاد مي شود و گزارش زير ظاهر مي گردد. در غير اين صورت ابتدا بايد به كمك فايل lst كه خطاها در آن درج شده ، برنامه را تصحيح كنيد.

حال در شاخه مورد نظر (در اينجا c:\asm) فايل obj ايجاد شده كه بايد به كمك LINK.EXE به فايل اجرايي تبديل شود. برنامه Link را كه در شاخه MASM وجود دارد اجرا كنيد

هم اكنون در مسير برنامه ، يك فايل اجرايي كه نتيجه كامپايل و لينك برنامه شماست ، ايجاد شده كه به طور مستقل قابل اجراست.

دورمچم به جای ساعت یکنوار مشکی بستم
تا همه بفهمن من از همه هر چه زمانو متعلق به زمان است بیزارم
من هم روزی قلبی داشتم
که توسط مردمانی ازمیان شما شکست و شکست تا سنگی شد
واکنون روزگاریست که شیطان فریاد میزند..
انسان پیدا کنید سجده خواهم کرد...

=====ஜ۩۞۩ஜ=====

18-05-1391 12:15 ق.ظ

[-]
پاسخ سریع
پیام
پاسخ خود را برای این پیام در اینجا بنویسید.

کد تصویری
royalfuns
(غیر حساس به بزرگی و کوچکی حروف)
لطفاً کد نشان داده شده در تصویر را وارد نمایید. این اقدام جهت جلوگیری از ارسال‌های خودکار ضروری می‌باشد.