موسیقی و تاثیرات متفاوت آن بر انسان ( نقش درمان کننده) - تالار گفتمان آذر فروم

فروش فوری انجمن آذر فروم با 1 گیگ هاست نامحدود به قیمت مناسب
جهت خرید با شماره 09363810642 تماس حاصل فرمایید.

 

موسیقی و تاثیرات متفاوت آن بر انسان ( نقش درمان کننده)
زمان کنونی: 01-07-1396،02:56 ب.ظ
کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان
نویسنده: darya
آخرین ارسال: darya
پاسخ: 1
بازدید: 303

 
 
رتبه موضوع:
  • 0 رای - 0 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

موضوع: موسیقی و تاثیرات متفاوت آن بر انسان ( نقش درمان کننده)
ارسال: #1
موسیقی و تاثیرات متفاوت آن بر انسان ( نقش درمان کننده)
پست‌ها: 306
تاریخ عضویت: 24 اردیبهشت 1390
اعتبار: 45
حالت من: انتخاب نشده
در مغز انسان مرکزی برای دریافت موسیقی وجود دارد که درست در پشت پیشانی قرار دارد، و از قضا این همان نقطه ای است که وظیفه یادگیری و ابراز احساسات انسان را نیز بر عهده دارد. به همین دلیل بین موسیقی، یادگیری، و کنترل و ابراز احساسات رابطه مستقیمی وجود دارد.

در مغز انسان مرکزی برای دریافت موسیقی وجود دارد که درست در پشت پیشانی قرار دارد، و از قضا این همان نقطه ای است که وظیفه یادگیری و ابراز احساسات انسان را نیز بر عهده دارد. به همین دلیل بین موسیقی، یادگیری، و کنترل و ابراز احساسات رابطه مستقیمی وجود دارد.

دانشمندان آمریکایی میگویند که افراد در موارد مختلف واکنش های متفاوتی به یک موسیقی مشابه نشان میدهند که احتمال داده می شود که یک دلیل این امر، شرایط احساسی گوناگون انسان ها در زمان های متفاوت باشد. اما آیا تنها شرایط احساسی ماست که باعث شفابخشی یا بیماری زایی موسیقی در وجود ما می شود؟ یا این مساله به ذات موسیقی و نوع آن نیز بر می گردد؟

اولین مطلبی که باید بدانیم این است که اصلا چه اتفاقی می افتد که یک موسیقی در ذهن ما جای می گیرد؟

دانشمندان دانشگاه دارتموث در نیوهمپشایر در این باره می گویند: علت تکرار شدن ناخودآگاه برخی قطعات موسیقی در ذهن انسان به ناحیه ای در قشر جلویی مغز باز می گردد. این ناحیه از مغر مسوول یادآوری قطعات موسیقی است که فرد در گذشته شنیده و با ناحیه گیجگاهی در ارتباط است.

ناحیه گیجگاهی نیز خود وظیفه پردازش صداهای اولیه و ساده، استدلال و همچنین یادآوری خاطرات را بر عهده دارد و حالا باید بدانیم که چه موسیقی در مغز ما ایجاد آرامش و در جسم ما نوید درمان می دهد و چه نوع موسیقی منجر به استرس و در نتیجه بیماری می گردد.

● موسیقی و نقش درمانی آن

رونالد هاس استاد دانشگاه موتسارت شهر سالزبورگ اتریش می گوید از طریق موسیقی می توان مصونیت انسان ها را در برابر بیماری ها تقویت کرد، دردها را کاهش داد و از بروز حوادث جلوگیری به عمل آورد.

تحقیقاتی که وی انجام داده است نشان می دهد که باید به انواع موسیقی در درمان بیماری ها توجه شود.

● موسیقی شرق و درمان کوفتگی و سردرد

همین آقای هاس در تحقیقی که انجام داده، به این نتیجه رسیده که براساس شواهد تجربی برخی از ملودهای قدیمی مشرق زمین برای از بین بردن سردردها و کوفتگی بدن موثر است.

وی می گوید: حدود ۸۰۰ سال پس از میلاد مسیح، در برخی از مراکز درمانی مشرق زمین، از موسیقی برای درمان دردها استفاده می شده است.

● کمک موسیقی به کاستن از خطر آلزایمر

در تحقیقی هم که دانشمندان آمریکایی انجام دادند مشخص شده است که مطالعه ، نواختن موسیقی و انجام بازی هایی مثل شطرنج با کاهش خطر ابتلا به آلزایمر در افراد مسن موثر است.

● به هنگام گرفتن رگ گیری کودک موسیقی فراموش نشود

نتایج تحقیقی که در خرم آباد انجام شده هم نشان میدهد که استفاده از موسیقی های مخصوص کودکان باعث انحراف ذهن آنان نسبت به درد ناشی از اقدامات تهاجمی کوتاه مدت مثل رگ گیری می شود. "رگ گیری" یکی از شایعترین اقدامات دردناک پزشکی است و به صورت مکرر بعنوان لازمه و مقدمه تشخیص یا درمان بیماریها مورد استفاده قرار می گیرد. این تحقیق که بر روی ۳۰ کودک شش تا ۱۲ ساله مبتلا به تالاسمی در بیمارستان شهید مدنی خرم آباد انجام شده، نشان می دهد که شدت درد رگ گیری در کودکانی که فکرشان در زمان رگ گیری به سمت موسیقی کودکان معطوف شده به طور معنی داری کمتر از سایر روشها بوده است.

● موسیقی و افزایش توان یادگیری

محققان هنگ کنگی هم با مطالعه ای به مقایسه کودکانی که تحت آموزش موسیقی قرار داشتند با دیگر کودکان پرداختند و به این نتیجه رسیدند که کوکانی که در گذشته تحت آموزش موسیقی قرار گرفته بودند حافظه شفاهی بسیار قوی تری دارند و می توانند لغات بیشتری را از فهرست خوانده شده به یاد بیاورند و در هر سنجش، بهتر از سنجش قبل عمل می کنند.

● تداوم آموزش موسیقی به افزایش حافظه می انجامد

همین محققان روانشناس هنگ کنگی عقیده دارند آموزش موسیقی نیم کره چپ مغز را تحریک میکند و یادگیری شفاهی نیز توسط همین قسمت از مغز انسان کنترل می شود. مطالعات بعدی این محققان نشان داد بهبود حافظه انسان با ادامه یادگیری موسیقی، ادامه پیدا می کند و با توقف آموزش موسیقی متوقف می شود.

● شنیدن موسیقی هماهنگ با ضرباهنگ قلب آرام بخش است

یک محقق ژاپنی در دانشگاه ناگویا نیز به این نکته پی برده که شنیدن موسیقی هایی که برمبنای ضرباهنگ قلب تدوین شده اند، در آرامش اعصاب و کاستن تنش افراد موثر است. این محقق از ۲۲ داوطلب خواست که در اتاقی به پاسخگویی یک سلسله پرسش که مرتب سخت تر می شد، بپردازند.

برای نیمی از داوطلبان، موسیقی متکی به ضرباهنگ قلب آنان پخش شد و دیگران در سکوت به حل مسائل ادامه دادند.

پرسشهای تنظیم شده در پرسشنامه به منظور اندازه گیری میزان استرس و اضطراب داوطلبان و احساس خستگی آنان تدوین شده بود.

نتایج حاصله از پاسخ ها حکایت از آن داشت داوطلبانی که به موسیقی قلب خود گوش می داده اند به مراتب از آرامش بیشتری برخوردار بوده اند.

● موسیقی هوش و عواطف روحی افراد را تقویت می کند

یک محقق دانشگاه علوم پزشکی تبریز هم می گوید که موسیقی، دقت، هوش، حس مشاهده، استنباط و عواطف روحی انسان را تقویت می کند.

کبری پرون می گوید، تحقیقاتی که در بخش مراقبت های ویژه انجام گرفته نشان می دهد که موسیقی به میزان قابل توجهی در تسکین وتقلیل وضعیت بحرانی بیمارانی که در بخش آی سی یو بستری بوده اند، تاثیر داشته است. سامانه اعصاب انسان به محرک های موزیکال پاسخ مثبت می دهد و عملا موسیقی در تغییر حالت بیماران موثر است. وی افزود، استفاده از موسیقی باعث آرامش روحی، بهبود وضعیت ذهنی ، کاهش اثرات استرس های وارده می شود و به افراد در برقراری ارتباط، اتحاد و تطابق کمک می کند.


انجمن درمانگران ایران

ذهن و موسیقی
آیا این فکر به ذهن شما خطور میکند که میشود با موسیقی تبدیل به فردی باهوشتر و روشنفکر تر شد؟

اگر دقت کرده باشید بـرخی روزها بـهـتر و خوشـایـنـدتـر از روزهای دیگر به نـظـر مـی رسنـد. گـاهی حـتـی حوصـلـه کلمه ای حـرف زدن را نــداریـد و گاهی احساس شـادی و هیجان بسیار کرده و خـود را بر قـلـه تصور می کنـیـدویــا بهترین بازی بیلیار زنگیتان را انـجـام مـی دهـیـد و از ایــن متعجب می شود که فکـر و جـسـم شـمـا چـقـدر با هــم هماهنگ عمل میکنند. از آنجاییکه چنین لحظاتی بـه نـدرت و بـصـورت زود گـذر اتفاق می افتند، دارای ارزش زیادی اسـت. امـا چه میشد اگر این موقعیتها بیشتر بوجود مـی آمـدنـد و هرگاه اراده می کردید چنین لحظاتی خلق می شدند؟ یکی از کلیدهای خلق و ابقای این تجارب زیبا موسیقی می باشد.

آیا این فکر به ذهن شما خطور میکند که میشود با موسیقی تبدیل به فردی باهوشتر و روشنفکر تر شد؟ آیا فردی میتواند حتـی بـدون ریـختن یک قطره عرق یک دانش آموز، یک کتاب خوان یا یک متفکر بهتری شود؟

بله، این امکان پذیر است. برخی کتابها و سی دی های آموزشـی بـطور اخـتـصاصی به آموزش بالابردن قابلیتهای ذهنـی توسـط موسیقی می پردازند. یکی از سایتهای مفید دراین زمینه که مطالب آموزشی خود را در قالب سه عدد سی دی عرضه نموده سایـت معروف می باشد.

● چگونگی عملکرد مغز

مغز آدمی واحد اصلی کنترل کننده تمامی بخشهای بدن محسوب میشود. فشار خون، فعالیتهای احسـاسی، حـرکت عضـلات، تـنفس، تـفکر، دمـای بدن و ضربان قلب همگی توسط مغز کنترل می شوند.

در مغز آدمی بیش از یکصد میلیارد سلول عصبی وجود دارد که هـمـانند سیمهای داخل کامپیوتر عمل نموده و وظیفه انتقال اطلاعات از بـخشـی بـه بـخشـی دیـگر را بر عـهـده دارند. این انتقالات بصورت اکتروشیمیایی انـجـام شده و در اصـطلاح امواج مغزی نامیده می گردد.

حالات مختلف در مغز انسان را میتوان ازطریق همین امواج مغزی تغییرداد و به وضعیتی جدید مبدل نمود. برای مثال می تـوان مـغز را از یـک حالت اضطراب و گوش به زنگ بودن بطور تدریجی به یک حالت آرامش تغییر داد تا مانـنـد یک مـوتور خـوب تنـظیم شده، کار کند. یک راه مفید برای تغییر امواج مغزی تحریک صوتی و یا موسیقی طبی می باشد.

● مغز و موسیقی

موسیقی مناسب می تواند حالت مغز را تغییر داده و باعـث برانـگیختن نواحی فعالیتی مغز شود. در زیر برخی از اثرات موسیقی بر مغز را مشاهده می کنید:

▪ تسریع شبکه های عصبی، انتقالات اطلاعات درشبکه عصبی بدن افزایش یافته و فرایند تفکر بهبود می یابد.

▪ افزایش انگیزه و بالابردن قدرت تمرکز طولانی مدت

▪ افزایش بهره هوشی

▪ افزایش گردش خون در مغز، این عمل باعث بهبود سلامتی و تندرستی میگردد.

▪ بهبود حس شنوایی و روند درک آهنـگ صدا، یـادگـیری زبـانهـای خـارجی سریعتر می شود.

▪ افزایش فعالیتهای مغزی و بهبود استعدادها و الگوهای گفتاری

▪ ایجاد محیطی مناسب برای انجام کارهای بزرگ

● علم موسیقی

در همه زمینه ها مانند علم، ورزش و هنر نوابغ بسیاری ظهور کرده اند. ما ایـن نوابغ را تحسین میکنیم چون آنها انسانهایی روشنفکر بودند، از مسائل مختلف پرده برداشتند و سعادتمند زندگی کردند. اما در مغز نوابغ چه اتفاقی رخ میدهد که باعث انجام چنـین کارهای بزرگی می گردد؟

مطالعات و تحقیـقات زیـادی بـرای یافـتـن این پـدیـده صـورت گرفـتـه اسـت.برخــی از این مطالعات نشان داده است که مغز نوابغ از عملکرد هوشی بیشتری برخورداربوده است. برای دست یافتن به این هدف،فعالیت الکترکی مغز باید بصورتی بسیار ویژه رفتار نماید.

دانشمندان در برخی از تحقیقات پیشرفته توانسته اند فرکانسـهای دقـیـق امـواج مغزی که برای عملکرد بهینه مغز لازم هستند را شناسایی کنند. موسیقی یکی از ابزارهایی است که انسان می تواند توسط آن به این حالات بهینه مغزی دست پیدا نماید.

همانطور که قبلا نیز گفته شد مغز باید توسط یک محرک مناسب در حالتی مناسب قرار گیرد. این محرک می تواند یک موسیقی با فرکانس و آهنـگـی ویـژه باشـد. شـبکـه های عصبی با شنیده شدن موسیقی، خود را با آهنگ و وزن صـدا هـمـاهـنـگ کرده و دارای فرکانسی منظم می گردند.

تاثیر وجود موسیقی در زندگی روزمره بخوبی مشهود میـباشد. مثـلا ورزش کردن وقتی موسیقی پخش می شود لذت بخش تر است و یک ارتش نظامی وقتی صدای مارش را می شنود از تحرک بیشتری برخوردار میگردد و یـا یـک خط مونتاژ در کارخانه با موسیقی بهتر می تواند به وظیفه خود عمل نماید.

موسیقی میتواند بسیار مفیدتر ازآن چیزی باشدکه برخی تصورمیکنند.با یک موسیقی مناسب می توانید ذهنی قویتر، دقیقتر و پویا تر داشته باشید.

دست از طلب ندارم تا کام من برآید

یا تن رسد به جانان یا جان زتن برآید


موسیقی و آلزایمر

شایع ترین نوع بیماری زوال عقل در بزرگ سالان، بیماری آلزایمر است. از آنجا که متوسط طول عمر افراد در سراسر جهان بیشتر شده است، موارد این بیماری نیز بیشتر به چشم می خورد و افراد مسن هر روز بیش از پیش به درمان های ویژه ای نیاز دارند که موسیقی درمانی یکی از آن هاست.

شایع ترین نوع بیماری زوال عقل در بزرگ سالان، بیماری آلزایمر است. از آنجا که متوسط طول عمر افراد در سراسر جهان بیشتر شده است، موارد این بیماری نیز بیشتر به چشم می خورد و افراد مسن هر روز بیش از پیش به درمان های ویژه ای نیاز دارند که موسیقی درمانی یکی از آن هاست.

مطالعات بی شماری که دربارة تأثیر موسیقی بر آلزایمر انجام پذیرفته اند نشان می دهد که با موسیقی می توان مهارت های زبانی را که در این بیماران به شد ّت کاهش پیدا می کنند، ارتقا داد. اشکال زبانی در بیماران مبتلا به آلزایمر معمولاً در تطابق نام با چهرة فرد، نمود پیدا می کند.

در این مطالعات، نکته جالبی به چشم می خورد و آن هم اینکه وقتی نام و چهره افراد، در کنار هم و به صورت آواز تکرار می شوند و به خصوص با حرکات ریتمیک همراه می گردند، در ذهن فرد بیمار حفظ می شوند، درحالی که تکرار و بازخوانی، چنین تأثیری را به همراه ندارد. ترانه هایی که در دوره کودکی یا جوانی فرد توسط او خوانده می شدند، در این مسئله تأثیر بیشتری دارند.

حرکات موزون اگر با تکرار کلمات فراوان همراه نباشد، بسیار موفقیت آمیز خواهد بود.

در هنگام خواندن ترانه یا انجام حرکات موزون، باید حتی الامکان از کلمات تک هجایی یا نهایتاً دو سه هجایی استفاده کرد. ریتم آرام و ملایم، هنگامی که ترانه ای خوانده می شود و یا سازی این حرکات را همراهی می کند، تأثیر بیشتری دارد.

با پیشرفت بیماری، فرد مبتلا به تدریج تمایل خود را برای شرکت در این گونه فعالیت ها از دست می دهد. فعالیت های ریتمیک اگر با ساز همراه باشند بیشتر از تقلید از یک حرکت یا الگوی خاص، تأثیر دارند. تکرار کلمات و نغمه ها، بر مهارت کلامی بیمار می افزاید و روند کاهش قوای ذهنی و حافظة او را ک ُند می سازد.

موسیقی درمانی در بیماری آلزایمر، عمدتاً با توجه به رفتارهای فرد برنامه ریزی می شود.

موسیقی درمانی عمدتاً برای افرادی که در آن ها نشانه های اوتیم (درخودماندگی)، بیماری روانی و اختلالات رشد، دیده می شوند، مناسب است. افراد مبتلا به بیماری زوال عقل، این ظرفیت را ندارند. آن ها نمی توانند رفتار خود را برای مدتی طولانی عوض کنند. در مورد این بیماران، درمانگر ناچار است آن قدر انعطاف به خرج دهد که بیمار مهار کارش را به دست او بسپارد.

گاهی اوقات، سکوت بهترین درمان برای بیماران مبتلا به آلزایمر است، زیرا بیش از حد لزوم با انواع موسیقی، تحریک شده اند. مهم ترین اصل در درمان بیماران مبتلا به آلزایمر یا انواع دیگر بیماری زوال عقل این است که هرگز این نکته را از یاد نبریم که آن ها هنوز انسان هستند.

موسیقی درمانی حتی هنگامی که بیمار مبتلا به آلزایمر در مقابل سایر درمان ها مقاومت به خرج می دهد، چاره ساز است، زیرا موسیقی نوعی تحریک حسی است که موجب واکنشی مبتنی بر آشنایی، قابلیت پیش بینی و احساس اطمینان خاطر می شود.

● کار یک موسیقی درمانگر چیست؟

موسیقی درمانگر پس از آنکه توانایی ها و نیاز هریک از بیماران را ارزیابی کرد، درمانی را با اهداف شخصی طراحی می کند. موسیق ی درمانگرها، هم از راهکارهای مبتنی بر کلام استفاده می کنند و هم به درمان های مبتنی

بر نواختن ساز، می پردازند. هدف آن ها در هر دو مورد، تسهیل تغییراتی است که به کیفیت زندگی منجر می شود. آن ها گاهی همراه بیماران خود، قطعاتی را به صورت بداهه می سازند و یا گروهی را که مشغول نواختن ساز هستند، همراهی می کنند، برای نوازندگان راهنما دستورالعمل تهیه می کنند، فعالیت های موسیقایی و حرکات موزون را هدایت می کنند و یا فرصت های مناسب برای گوش دادن به موسیقی را برای بیماران فراهم می آورند. موسیقی درمانگرها معمولاً عضو تیم های مراقبت بهداشتی داخل مجموعه های پزشکی هستند و برنامه های ویژه ای را برای افرادی با نیازهای مستمر تدارک می بینند که از ساعات فراغت آن ها آغاز می شود و تمام برنامه های روزانه آن ها را تشکیل می دهد.

موسیقی درمانگرها خدمات و مهارت های خود را در خانه های سالمندان، مراکز مراقبت از میان سالان، بیمارستان های بازپروری، اقامتگاه های افراد و بیماران خاص، بیمارستان ها، مراکز روزانه مراقبت از بزرگ سالان، مراکز درمان های روانی و سایر مکان های مربوط ارائه می کنند.

بعضی از آژانس های خدماتی نیز برای کار با بیماران و افرادی که در خانه تحت مراقبت هستند، از موسیقی درمانگرها استفاده می کنند. بعضی از موسیقی درمانگرها هم برای خود کار می کنند و هروقت افراد و گروه های موسیقی درمانی به خدمات آن ها نیاز داشته باشند، بر اساس قرارداد با آن ها همکاری می کنند.

هنگامی که موسیقی درمانگر با یک فرد یا گروه کار می کند، ممکن است در کوتاه مدت واکنش مناسب از بیمار دریافت کند و یا ناچار باشد مدتی صبر کند تا نتیجه کارش را ببیند.

موسیقی درمانی، فرصت های زیر را برای بیمار مبتلا به آلزایمر فراهم می آورد:

▪ به او کمک می کند تا حافظه اش را به دست آورد و از زندگی خود رضایت پیدا کند.

▪ تغییرات مثبتی در روحیه و عواطف و احساسات او پدید می آید.

▪ احساس کنترل بر زندگی از طریق تجربه های موفقیت آمیز.

▪ آگاهی از خود و از محیط که در پی افزایش توجه به موسیقی پیش می آید.

▪ کاهش نگرانی و اضطراب در سالمندان و مراقبان آن ها.

▪ استفاده از شیوه ای غیردارویی برای کاهش درد و ناراحتی.

▪ ایجاد انگیزش در فرد، زمانی که هیچ شیوه دیگری تأثیر ندارد.

▪ فعالیت های ریتمیک و مستمر در حرکات موزون یا فصاحت بیان در جهت بازسازی هماهنگی های جسمی.

آشنایی و صمیمیت عاطفی به هنگامی که همسر و خانواده در تجربه های موسیقایی خلا ّق در کنار بیمار به فعالیت می پردازند.

▪ تعامل اجتماعی با مراقبان و خانواده ها.

● موسیقی درمانی چگونه می تواند به خانواده ها کمک کند؟

▪ تعیین چهارچوبی منطقی برای کسب تجربه و لذت به عنوان زوج یا خانواده.

▪ صرف وقت معنادار در کنار یکدیگر به شیوه ای مثبت و خلا ّقانه.

▪ استراحت و آرامش برای تمام اعضای خانواده.

▪ انگیزش برای تقویت پیوندهای خانوادگی.

▪ احساس اتحاد و آشنایی برای اعضای خانواده از طریق تعامل کلامی یا غیرکلامی.

▪ ایجاد محیطی امن و آرام برای مراقبان بیماران.

● فایده موسیقی درمانی در مورد یک بیمار مبتلا به آلزایمر چیست؟

زن مردی که مبتلا به آلزایمر شدید بود، می گفت: «هنگامی که یک موسیقی درمان از من خواست که برای شوهرم آواز بخوانم، ابتدا بسیار حیرت کردم. شوهر من سال ها بود که از بیماری آلزایمر رنج می برد و وقتی برایش آواز خواندم، جوری که انگار مرا شناخت، نگاهم کرد. در آخرین روز زندگی اش هم وقتی ترانه ای قدیمی و خاطره انگیز را برایش خواندم، چشم هایش را باز کرد و به من لبخند زد.

من سالیان سال بود که چنین گنجینه ای را در اختیار داشتم و نمی دانستم چگونه می توانم از موسیقی برای ایجاد ارتباط با شوهرم استفاده کنم. لبخندی که او در آخرین لحظه حیات به من زد، چیزی است که تا آخر عمرم فراموش نخواهم کرد. حس می کنم می توانستم بارها این لبخند را ببینم و خود را محروم کردم. این، موسیقی درمانی بود که چنین خاطره زیبایی را به من داد.»

دکتر اولیور ساکس در مقابل کمیسیون پزشکی مجلس سنا که درباره وضعیت جسمی و روانی سالمندان تشکیل جلسه داده بود، گفت: «برای همیشه با موسیقی، جوان بمانید و همراه موسیقی، سالمندی را دلپذیر و کارآمد سازید.»

تأثیر موسیقی بر بیماری های جسمی و روانی، حیرت انگیز است. بارها دیده شده است کسی که در اثر بیماری پارکینسون نمی تواند راه برود، با شنیدن یک موسیقی ملایم ریتمیک، قادر است حرکات موزون انجام دهد و بسیار بیمارانی بوده اند که نمی توانستند حرف بزنند، ولی با شنیدن یک ترانه قدیمی و لالایی دوران کودکی خود، آواز خوانده اند. به اعتقاد دکتر اولیور ساکس، وجود و حضور موسیقی درمانگرها و گسترش این رشته تحصیلی، در جهانی که بیماری هایی چون آلزایمر، پارکینسون، روان پریشی و انواع امراض جسمی و روانی شایع هستند از ضرورت های اساسی است.

● آیا تحقیقات نشان می دهند که موسیقی در درمان آلزایمر، مؤثر است؟

در تحقیقاتی که توسط نشریات پزشکی، مراکز تحقیقاتی و مراکز پرورش موسیقی درمانگرها انجام پذیرفته اند، این نکات به وضوح به چشم می خورند:

موسیقی درمانی به طور مشخص از میزان افسردگی سالمندان می کاهد.

از موسیقی می توان در جهت تقویت مهارت های حسی، عاطفی و اجتماعی و نیز بهبود مهارت های زبانی و کاهش مشکلات رفتاری بهره گرفت.

موسیقی قادر است توانایی های فطری و ذاتی را در بیماران مبتلا به آلزایمر، تقویت و بازیابی کند.

موسیقی موجب کاهش رفتارهای پرخاشگرانه در افراد مبتلا به آلزایمر و بیماری های تحت عنوان زوال عقل می شود.

افرادی که در مراحل آخر بیماری های زوال عقل، از جمله آلزایمر، بوده اند، با موسیقی ارتباط برقرار کرده و وضعیت جسمی و روانی شان به شکل آشکاری بهبود یافته است.


نت هایی که تسکین می دهند

كیفیت آرام بخشی موسیقی از دیرباز شناخته شده است. موسیقی موجب كاهش تعداد ضربان های قلب و عمیق شدن تنفس می شود و اثرات مثبت بر روی اضطراب و تسكین درد دارد.

پژوهش های جدید، بیش از پیش برتاثیر مثبت موسیقی در درمان بیماری ها تاکید دارند

● موسیقی:

▪ در افزایش توان یادگیری افراد مؤثر است.

▪ به افراد کمک می کند که راحت تر باشند و درد و استرس را از خود دور كنند.

▪ با تقویت حافظه کوتاه مدت به بیمارانی كه زوال عقل دارند، كمك می كند.

▪ در بهبود بیمارانی كه مشكلات حركتی دارند مؤثر است.

همان اندازه كه ثابت شده آلودگی صوتی و صداهای گوشخراش، احتمال بروز انواع بیماری های قلب و عروق را افزایش می دهد،تازه ترین پژوهش های پزشکی حكایت از آثار مثبت موسیقی در درمان بیماری ها دارد. پزشکان و پژوهشگران اروپایی حدس می زنند علت افزایش ریسک مشکلات قلبی بر اثر سر و صدا، ناشی از سوء تأثیرات روانی آلودگی صوتی است. این پژوهشگران معتقدند قرار گرفتن در معرض آلودگی صوتی، بخصوص در محل کار، بیشترین تأثیر را بر افراد دارد و تنها با حذف این عامل می توان سلامت افراد را حفظ کرد. سر و صدای ناشی از ترافیک و یا کار کردن با دستگاه های سنگین، ریسک بروز اختلالات قلبی را به ویژه در آقایان تا ۵۰ درصد افزایش می دهد. بر همین اساس است كه عامل سر و صدا در حال حاضر از مهم ترین ریسک فاکتورهای بیماری قلبی در کشورهای پیشرفته محسوب می شود. اما در همین حال بحث موسیقی درمانی که از مدت ها پیش در کشورهای اروپایی مورد مطالعه و پژوهش قرار گرفته بود، آرام آرام در تحقیقات داخلی هم جای خودش را باز می کند. موسیقی درمانی به عنوان یك شیوه نوین و غیرتهاجمی در كاهش درد بیماران سرطانی مؤثر است. نتایج تحقیقات نیمه تجربی علی یوسف نژاد، عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشكی تهران و همكارانش حاكی از تأثیر مثبت موسیقی بر میزان درد مزمن بیماران مبتلا به سرطان است. این پژوهش كه روی ۴۰ بیمار مبتلا به سرطان در سنین ۱۸ تا ۷۰ سال انجام شده، نشان می دهد که می توان از موسیقی به عنوان یك مسكن مطلوب و قوی در كاهش درد این بیماران استفاده کرد، بدون این كه همانند سایر مسكن های شیمیایی دارای عوارض جانبی باشد. اخیرا موسیقی با داشتن اثر كاهش درد به صورت غیر تهاجمی، مورد توجه دانشمندان قرار گرفته است. درد، یكی از مشكلات بیماران سرطانی است كه روش های متعددی برای تخفیف آن وجود دارد و موسیقی نیز اخیرا به فهرست مسكن های درد ناشی از سرطان پیوسته است. گوش دادن به موسیقی همچنین باعث افزایش رشد جنین و رشد ذهنی كودك بعد از تولد می شود.

● موسیقی در کنار درمان

اگر چه تا کنون هیچ محققی ادعا نکرده است که موسیقی درمانی را می شود به عنوان خط اول درمان به کار برد، اما روز به روز بر تعداد پژوهش هایی که از تأثیرات مثبت موسیقی درمانی، به عنوان یک درمان حمایتی، حکایت می کنند افزوده می شود. در مرکز درمانی روچستر، تحقیقی بر روی ۴۰ بیمار سرطان خون که تحت عمل پیوند مغز استخوان قرار گرفته اند انجام شده است. در این تحقیق، بیماران به دو گروه ۲۰ تایی تقسیم شده اند.

در گروه اول، علاوه بر درمان های طبی، هفته ای دو جلسه هم از موسیقی درمانی استفاده شده و در گروه دوم تنها به درمان های طبی اکتفا شده است. نتیجه این که میزان درد، تهوع و علایم و نشانه های افسردگی در گروه اول به مراتب کمتر از گروه دوم گزارش شده، ضمن این که گلبول های سفید در خون بیماران گروه اول دو روز زودتر از بیماران گروه دوم رو به افزایش گذاشته است. فیتزلی مونر، شیولی و دربر هم درسال ۱۹۹۱ پس از مطالعه مفصلی بر روی ۷۹ بیمار اسکیزوفرنی اعلام کرده بودند که موسیقی علاوه بر افزایش ارتباط بین فرد و علاقه به زندگی، باعث کاهش فقر فکری و بی تحرکی در بیماران اسکیزوفرن می شود.

● نیاز جسم و روان

پژوهشگران مركز مشاوره و راهنمایی دانشگاه علوم پزشكی تهران معتقدند موسیقی یك نیاز فیزیولوژیك، روحی، جسمی، احساسی، اجتماعی و روانی انسان است و از این طریق، انسان به آرامش خاطر وصف ناپذیری دست می یابد و همان گونه كه انسان باید به نیازهای اصلی و انسانی خود از قبیل گرسنگی، تشنگی و نیاز به خواب، پاسخی مطلوب و معقول بدهد، برای روح خود نیز باید آرامش خاطری قابل توجه پیدا كند. به زعم بسیاری از روان شناسان و روان پزشكان، موسیقی می تواند تأمین كننده این نیاز روحی انسان باشد. پاره ای از پژوهش ها نشان می دهد که آموزش موسیقی كلاسیك، موجب بزرگ تر شدن بخش هایی از مغز می شود؛ به طوری كه حجم ماده خاكستری مغز موسیقیدان ها نسبت به افراد معمولی بیشتر است. از اثرات مهم موسیقی افزایش فعالیت سیستم خودکار و سیستم ایمنی بدن است. طی تحقیقات اخیر همچنین ثابت شده است كه موسیقی بر روی نوزادان زودرس نیز تأثیر مثبت دارد. امروزه تأثیر موسیقی بر روی درد زایمان نیز به اثبات رسیده و كاهش درد در مرحله اول زایمان یکی از پیامدهای مؤثر موسیقی درمانی است. همچنین، ترشح هورمون پروژسترون نیز افزایش پیدا کرده و در نتیجه، باعث كاهش احتمال سقط جنین می شود.

موسیقی می تواند در كاهش اضطراب بیماران مؤثر باشد. كیفیت آرام بخشی موسیقی از دیرباز شناخته شده است. موسیقی موجب كاهش تعداد ضربان های قلب و عمیق شدن تنفس می شود و اثرات مثبت بر روی اضطراب و تسكین درد دارد. پژوهشگران معتقدند شنیدن موسیقی در بهبود علایم ناشی از افسردگی و اضطراب ناشی از سرطان در بیمارانی كه تحت شیمی درمانی قرار گرفته اند، مؤثر است. همچنین موسیقی درمانی در درمان آلزایمر، دمانس، آسیب های مغزی، ناتوانی های جسمی، اسكیزوفرنی و پاركینسون نیز كاربرد دارد. موسیقی با تحریك نیمكره های مغز، باعث تقویت و تحلیل ارتباط بین نیمكره ها می شود و استفاده از دو دست در موسیقی فعالیت هر دو نیمكره را در بردارد و به مثابه «بازتوانی» عمل می كند. استفاده از موسیقی موجب آرامش، بهبود توانایی محاسبه ذهنی و كاهش اثرات ذهنی ناشی از استرس های وارده می شود. صدای موسیقی باعث ارتباط مؤثر بین پزشك و بیمار، بخصوص در درمان بیماری های روانی می شود. تحقیقات همچنان ادامه دارد اما اغلب محققان بر این باورند که تأثیر مثبت موسیقی درمانی در بیشتر بیماری های روانی و جسمی جای انکار ندارد.

عقب ماندگان ذهنی، بیماران دچار ضعف شنوایی یا اختلالات دیداری و گفتاری، بیماران مبتلا به اختلالات عاطفی و رفتاری مانند ترس مرضی، اوتیسم، بیش فعالی و اختلالات روان نژندی مانند اضطراب، افسردگی و اختلالات وسواسی و نیز بیماران مبتلا به بیماری های صعب العلاجی مانند ایدز و سرطان های پیشرفته و همچنین مبتلایان به برخی بیماری های جسمی نیز جزء گروه هایی از بیماران هستند که نتیجه پژوهش های موسیقی درمانی در خصوص آن ها مثبت بوده است. لازم نیست بیمار باشی موسیقی فقط برای بیماران نیست بلكه روی افراد سالم نیز می تواند اثرات بسیار داشته باشد از جمله افزایش احساس خوب، مدیریت استرس، كاهش درد، بیان احساس، افزایش حافظه، بهبود ارتباطات، بهبود بازتوانی های فیزیكی و افزایش احساس خود ارزشمندی. همچنین موسیقی باعث تقویت مهارت های تصمیم گیری و استقلال می شود و مهارت های حل مشكل، كنترل موقعیت های زندگی، قدرت حل تضادها، مهارت های سازشی و حمایت از افكار و احساسات سالم را افزایش می دهد. علاوه بر آن، ایجاد تغییرات مثبت در خلق وخو، اشكال مثبت رفتاری و حل تضادهای روانی از اثرات مثبت موسیقی هستند.

روزنامه تهران امروز

تأثیر موسیقی بر کودکان

نواختن موسیقی بر نوزادان تأثیر دارد. به نوشته پایگاه اینترنتی انانوا، بررسی دانشمندان نشان می دهد که نواختن موسیقی به ویژه موسیقی کلاسیک موتزارت علاوه بر بزرگسالان بر نوزدان و حتی جنین درون شکم مادر نیز تأثیر مثبت دارد.

● اثر تسکین دهنده آواز و موسیقی با صدای ملایم در کودکان بیمار

نتایج یک تحقیق نشان می دهد پخش موسیقی با صدای کم برای کودکان بیمار موجب می شود تا آنان تسکین پیدا کنند.

به نوشته پایگاه اینترنتی ریسرچ استرالیا در مطالعه ای جدید ۴۰ کودک شیرخوار مورد بررسی قرار گرفتند که این کودکان به سه گروه تقسیم شدند.

گروهی از کودکان در بیمارستان بستری بودند و برایشان موسیقی پخش شد.

گروه دوم کودکانی بودند که در بیمارستان بستری بودند ولی برای آنها موسیقی پخش نشد و گروه سوم کودکان سالمی بودند که در خانه به سر می بردند و برای آنها هم، موسیقی پخش نشد.

بررسی ها نشان داد پخش موسیقی آرام تأثیر قابل توجهی بر رفتار کودکان دارد و بی قراری و ناآرامی را در آنان در حد قابل توجهی کاهش می دهد. کودکانی که در بیمارستان بی قراری بیشتری دارند و بیشتر گریه می کنند دیرتر بهبود می یابند و مدت بیشتری را باید در بیمارستان به سر ببرند. موسیقی موجب کاهش مصرف انرژی در کودکان می شود.

● جنین چه صداهائی را می شوند؟

دانشمندان پیشتر این امر را دریافته اند که جنین قادر است صدای مادر و همچنین موسیقی را از همه تشخیص دهد ولی تاکنون مشخص نبوده است که یک جنین چه چیزهائی را می شوند.

محققان دانشگاه فلوراید دریافته اند جنین می تواند اصوات با فرکانس و تواتر پائین را بهتر از اصوات با فرکانس بالا بشنود از این رو صداهای بم را بهتر می شوند و همچنین این نظریه به این معنی است که جنین است می تواند حروف صدادار را بهتر از حروف بی صدا بشنود و به بخش های آهنگ دار صدا حساس تر است.

دکتر گرهارت استاد بخش علوم و اختلالات ارتباطی دانشگاه فلوریدا می گوید به عنوان مثال: جنین می تواند صدای طبل را بشنود ولی صدای ویولن را نمی شنود.

همچنین مراکز مراقبت از مادر و جنین و می تواند از این تحقیق بهره ببرند زیرا بسیاری از این مراکز پر سر و صدا هستند و در چنین محیط هائی نمی توان به خوبی به وضع جنین و مادر پی برد.

دکتر گرهات می گوید شکم مادر قادر است اکثر صداها به جز صداهای بسیار بلند مانند شلیک گلوله را ضعیف و حتی خفه کند از این رو حضور مادر باردار در یک کنسرت موسیقی نیز خطری برای جنین وی ندارد. این محققان می گویند با بررسی های ما مشخص شد بیشتر صداهائی که به گوش جنین می رسد از بدن مادر است و حتی در یک اتاق ساکت و آرام نیز صدای خود مادر، تنفس وی، حرکاتش و روند هضم غذای او به گوش جنین می رسد و بنابراین محیط شکم برای جنین محیطی پر سر و صدا است. از سوئی میزان صدائی که یک جنین می شنود بسیار کمتر از صدائی است که در کودکی یا بزرگسالان می شنود زیرا گوش های جنین پر از مایع آمنیوتیک است. دکتر گرهارت می گوید صدای مادر صدای غالبی است که به گوش جنین می رسد.


● تأثیر موسیقی بر نوزادان

نواختن موسیقی بر نوزادان تأثیر دارد. به نوشته پایگاه اینترنتی انانوا، بررسی دانشمندان نشان می دهد که نواختن موسیقی به ویژه موسیقی کلاسیک موتزارت علاوه بر بزرگسالان بر نوزدان و حتی جنین درون شکم مادر نیز تأثیر مثبت دارد.

بررسی ها نشان می دهد که موسیقی می تواند بر رشد جنین و همچنین رشد نوزاد تأثیر گذارد علاوه بر اینکه به نوزدان در بهبودی از عوارض زایمان کمک می کند.

این تأثیرات شامل بخش تفکر، خلاقیت و مهارت ها و آموختن آنها می شود. تقویت قدرت شنیداری، تکلم، حافظه، منطق نوزاد از تأثیرات دیگر موسیقی کلاسیک است.

● موسیقی و کاهش درد تزریق

موسیقی، درد ناشی از تزریق را در کودکان کاهش می دهد.

تحقیقات دانشکده مامائی و پرستاری خرم آباد نشان می دهد، موسیقی درد رگ گیری و تزریق را در کودکان کاهش می دهد.

فاطمه ولی زاده، عضو هئیت علمی دانشکده مامائی و پرستاری خرم آباد هدف از این تحقیق را جلوگیری از عوارض سوءترس ناشی از درد در کودکان به هنگام رگ گیری و تزریق عنوان کرد و گفت: ترس از درد باعث همکاری نکردن کودک، واکنش های شدید از جمله گریه و دست و پا زدن هنگام تزریق، افزایش ضربان قلب و فشارخون می شود که با موسیقی درمانی می توان از عوارض و درد ناشی از تزریق در کودک جلوگیری کرد.

عضو هیئت علمی دانشکده مامائی و پرستاری در ادامه افزود: برای کاهش درد تزریق و رگ گیری در کودکان، ۳۰ کودک ۶ تا ۱۲ ساله مبتلا به تالاسمی مراجعه کننده به بیمارستان شهید مدنی خرم آباد را که ماهانه برای تزریق خون مراجعه می کردند در سه نوبت رگ گیری مورد بررسی قرار دادیم. نوبت اول رگ گیری بدون استفاده از هیچ گونه تکنیکی برای کاهش درد در کودکان انجام شد و در نوبت دوم رگ گیری به مدت سه تا چهار دقیقه موسیقی پخش می شد و سپس با دو ابزار مشاهده و پرسش تصویری از کودک شدت درد اندازه گیری شد.

این تحقیق نشان داد که هیچ کدام از کودکان درد رگ گیری را شدید ندانستند.

فاطمه ولی زاده تصریح کرد: همچنین رگ گیری به روش تنفس منظم (هی هو) نیز در بین کودکان اجراء شد به طوری که یک دقیقه قبل از رگ گیری تا پایان رگ گیری این تکنیک انجام شده و بعد از این مرحله شدت درد اندازه گیری شد.

نتایج برررسی هر دو روش انحرافی درمانی، شدت درد را کمتر از روش عادی نشان داد به طوری که شدت درد در روش درمان موسیقی نسبت به هر دو روش معمولی و تنفس منظم از کمتری شدت درد برخوردار بود.

عضو هیئت علمی دانشکده مامائی و پرستاری خرم آباد تأکید کرد: در روش استفاده از موسیقی هنگام رگ گیری طبق روش شناسائی درد (ابزار مشاهده) و پرسش از کودک ۲۶/۷ درصد بچه ها رگ گیری را فاقد درد و هیچ کدام از کودکان درد رگ گیری را شدید ندانستند.

همچنین نتایج نشان داد: رگ گیری در روش تنفس منظم ۶/۷ درصد فاقد درد، ۱۳/۴ درصد دارای درد شدید و هیچ یک درد را خیلی شدید ندانستند.

گفتنی است در این تحقیق نتایج آمار به روش ابزار مشاهده ای و برشی، مشابه هم بودند.


ماهنامه کودک
دور باشـــــــــــ
اما نزديكـــــــــــــــــــــــ من...!!!
من از نزديكـــــــــــ بودن هــــای دور ميترســـــم...!!!
10-03-1391 01:19 ب.ظ
 


موضوعات مشابه ...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
  یاد گیری موسیقی گوشی بهتر است یا از روی نت novinmarketing 0 68 28-09-1395 04:52 ب.ظ
آخرین ارسال: novinmarketing
  موسیقی و ضریب هوشی novinmarketing 0 64 14-09-1395 05:00 ب.ظ
آخرین ارسال: novinmarketing
  تقسیم بندی موسیقی novinmarketing 0 112 25-08-1395 06:24 ب.ظ
آخرین ارسال: novinmarketing
  تاثیر موسیقی بر خلاقیت کودکان novinmarketing 0 66 23-08-1395 02:56 ب.ظ
آخرین ارسال: novinmarketing
  موسیقی ما قبل تاریخ novinmarketing 0 100 06-06-1395 05:18 ب.ظ
آخرین ارسال: novinmarketing

پرش به انجمن:


کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان