مقالات پرستاری - تالار گفتمان آذر فروم

فروش فوری انجمن آذر فروم با 1 گیگ هاست نامحدود به قیمت مناسب
جهت خرید با شماره 09363810642 تماس حاصل فرمایید.

 

مقالات پرستاری
زمان کنونی: 31-05-1396،04:46 ب.ظ
کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان
نویسنده: moderator
آخرین ارسال: moderator
پاسخ: 33
بازدید: 1695

 
 
رتبه موضوع:
  • 0 رای - 0 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

موضوع: مقالات پرستاری
ارسال: #1
مقالات پرستاری
پست‌ها: 1,456
تاریخ عضویت: 22 اردیبهشت 1390
اعتبار: 36
حالت من: Ghafelgir
ترجمه:سعید باباجانی-محمد جعفر پور نوشری
COPDچیست؟
بیماری انسداد ریوی مزمن یک بیماری ریوی است که ریه ها آسیب دیده و باعث تنفس سخت می شود در این بیماری راههای هوایی(لوله های که هوا را به داخل و خارج حمل می کنند)بصورت جزئی گرفته می شده اند و باعث می شود که گرفتن و خارج کردن هوا مشکل شود. کشیدن سیگار شایعترین دلیل رایج COPDاست . بیشتر افراد مبتلا به COPD سیگاری هستند و یا قبلاً سیگاری بوده اند. تنفس در انواع دیگر التهاب ریه مانند آلودگی ، گردو غبار و یا مواد شیمیایی در یک دوره زمانی طولانی ممکن است همچنین باعث COPDشود یا به ابتلای COPD کمک نماید . شاخه های راه هوایی خروجی مانند یک دخت برعکس و در انتهای هر شاخه بسیار کوچک است کیسه های هوایی بالن مانند ، آلوئل نامیده می شود. در افراد سالم ، هر راه هوایی تمیز و باز است . کیسه های هوایی کوچک و ظریف هستند . هر کدام از راه های هوایی الاستیک و قابل ارتجاء هستند . زمانی که شما به داخل تنفس می کنید ،بالن خالی از باد می شود و هوا به بیرون می رود در COPD راه های هوای و کیسه هوایی شکل شان را از دست می دهند و دسست می شوند و کمتر هوا را وارد و خارج می کنند زیرا:راههای هوایی و کیسه هوایی الاستیسیته شان را از دست می دهند (شبیه یک باند الاستیکی کهنه)
-دیوار بین بسیاری از کیسه های هوایی خراب می شود .-سلولها در راه هوایی بیستر از حالت معمول موکوس (خلط)می سازند که به گرفته شدن راههای هوایی می انجامد.مثال:سیستم تنفسی با برش مقطعی آلوئل سالم و آلوئل مبتلا به COPD را نشان می دهد. COPD به کندی پیشرفت می کند و آن ممکن است سالهای زیادی قبل از آنکه شما متوجه علائم شبیه کوتاهی تنفس کنید وجود داشته باشد . COPD در افراد مسن یا میان سال تشخیص داده میشود . COPD دلیل عمده مرگ و ناخوشی است و ان چهارمین دلیل منجر به مرگ در آمریکا و سراسر جهان است . درمانی برای COPD وجود ندارد . آسیب به راههای هوایی و ریه ها نمی تواند معکوس باشد ،اما چیزهای وجود دارد که شما می توانید برای احساس بهتر و آسیب اهسته تر انجام دهید COPDمسری نیست . همچنین شما نمی توانید ان را از کسی بگیرید.


علائم نشانه ها COPD چیست؟
علائم و نشانه ها ی شامل:
-سرفه-تولید خلط –تنفس کوتاه ،خصوصاً با ورزش –ویزینگ(یک صدای جیر جیر در هنگام تنفس)-خارش سینه- سرفه کردن با موکوس فراوان از علائم COPD هستند. این اغلب سالها قبل از کاهش جریان هوای ورودی و خروجی ریه رخ می دهد.به هرحال هر تشخیص با سرفه و تولید خلط به سمت پیشرفت COPD نمی رود و هر تشخیص با COPD سرفه ندارد . شدت علائم بستگی به مقدار تخریب ریه ها دارد . اگر شما به سیگار ادامه دهید تخریب ریه سزیعتر از زمانی است که شما سیگار رامتوقف کرده اید.
تشخیص COPD :
پزشکان در صورتیکه شما علائم تیپیکال و تاریخچه ای از التهاب ریه ها داشته باشید و خصوصاً سیگار کشیدن. تشخیص یک COPD را در نظر می گیرند . یک تاریخچه پزشکی و تست های تنفسی مهمترین تست ها برای تصمیم گیری هستند که شما مبتلا به COPD هستید . پزشک شما شما را آزمایش خواهد کرد ،ریه هایتان را گوش می کند . پزشکان همچنین از شما در مورد سابقه فامیلی و تاریخچه پزشکی و آنچه مهم است ریه ملتهب شما برای طولانی مدت از زمان در پیرامون آن بوده است سؤال خواهد کرد .
تست های تنفسی:
از یک تست تنفس استفاده خواهد کرد که اسپیرومتری نامیده می شود تا تشخیص COPD قطعی می شود. این تست براحتی و بدون درد است و نشان می دهد ریه های شما چگونه کار می کند .شما بسختی درون یک لوله بزرگ متصل به یک دستگاه که اسپیرومتر نامیده می شود تنفس می کنید. زمانی که نفستان را خارج می کنید اسپیرومتر اندازه گیری می کند چه مقدار ریه هایتان می تواند هوا را نگهدارد و چگونه شما می توانید سریع آن را پس از یک تنفس عمیق از ریه هایتان بیرون بدهید. اسپیرومتری حساسترین و رایجترین تست مورد استفاده عملکرد ریه است . آن میتواند طول مدت COPD را قبل از آنکه شما علائم عمده را داشته باشید مورد سنجش قرار دهد . بر پایه این تست ،پزشکان شما می تواند تعین کند اگر شما COPD دارید و شدت آن چگونه است
پزشکان شدت COPD را دسته بندی کرده اند به:
-در خطر (برای پیشرفتCOPD) تست تنفسی نرمال است . علائم ملایم که شامل سرفه مزمن و خلط است
-COPD خفیف تست تنفسی محدودیت ملایم هوای جاری را نشان می دهد . علائم ممکن است تَأمل یک سرفه مزمن و تولید خلط باشد.در این مرحله شما ممکن است آگاه نباشید که جریان هوا در ریه هایتان کاهش یافته است.
-COPD متوسط تست های تنفسی یک محدودیت جریان هوایی وخیم را نشان می دهد . معمولاًعلائم افزایش میابند.کوتاهی تنفس معمولاً زمانی که کار سخت است ، صحبت سریع یا انجام دیگر فعالیت های تند و تیز انجام می گیرد پیشرفت می کند در این مرحله شخص معمولاً توجهات پزشکی را جستجو می کند.
-COPD شدید تست های تنفسی محدودیت شدید جریان هوای را نشان می دهد ،شخص بعد از یک فعالیت محدود دچار کوتاهی تنفس می شود . در COPD خیلی شدید ، عوارض شبیه نارسای تنفس یا علائم نارسایی قلبی ممکن است پیشرفت کند . در این مرحله کیفیت زندگی بستگی به بزرگی تخریب و علائم شدید ممکن است تهدید کننده زندگی باشد.
پزشکان شما ممکن است همچنین تست های برای رد دلایل و نشانه هایتان توصیه کند .
این تست ها شامل :
تست کردن برگشت پذیر برونکو دیلاتور . این تست که از اسپیرومتر و دارو استفاده می کند ، برونکو دیلاتور نام دارد. برونکو دیلاتورها بوسیله شل کردن عضلات محکم اطراف راههای هوایی و باز کردن بسرعت راه های هوایی کار می کنند تا تنفس را آسان کنند. پزشک شما از نتیجه این تست استفاده خواهد کرد تا ببیند آیا مشکلات ریه شما باعث دیگر مشکلات ریه مانند آسم شده است.به هر حال از جایی که راه هوایی در COPD ممکن است همچنین منقبض باشد ، دکترتان می تواند از نتایج این تست استفاده کند تا به تنظیم اهداف درمانتان کمک کند.
-دیگر تست های عملکرد ریوی برای نمونه ،دکتر شما می تواند ظرفیت انتشار را تست کند.
- Chest x Ray یک عکس از ریه است یک عکس ممکن است انجام می شود تا ببینند آیا دیگر بیماری ها ،مثل نارسایی قلبی ،ممکن است دلیل علائم شما باشد . –گاز های شریانی خون (ABG)این یک تست خونی است که سطح اکسیژن خونتان را نشان می دهد . آن در افراد با COPD شدید اندازه گیری می شود تا ببینند درمان اکسیژن توصیه شده است.
درمان COPD چیست؟
ترک سیگار اولین و مهمترین چیزی است که شما می توانید آنرا انجام دهید تا خطر پیشرفت COPD را کاهش دهید پزشک شما درمان هایی را که به از بین رفتن علائم تان کمک می کند و به تنفس آسانتر شما کمک کند در نظر می گیرد .به هر حال COPD نمی تواند درمان شود .
اهداف درمان COPD عبارتند از:
- از بین بردن علائم با نداشتن یا حداقل عوارض جانبی درمان- کاهش پیشرفت بیماری
- بهبود تحمل ورزش (توانایی شما برای فعال بودن )
-پیشگیری و درمان عوارض و شروع ناگهانی مشکل –بهبود سلامتی عمومی
درمان COPD برای هر شخص متفاوت است .دکتر خانوادگی شما ممکن است به شما توصیه کند که یک متخصص ریه را ملاقات کنید که پولمونولوژیست نامیده می شود . درمان بستگی دارد که علائم خفیف،متوسط یا شدید باشند . داروها و باز توانی ریوی اغلب استفاده می شود تا به تسکین علائم تان کمک کند و به تنفس آسان تر و فعال بودن شما کمک نماید.
دارو های COPD:
برونکو دیلاتور ها:
پزشک شما ممکن است داروهایی را توصیه کند که برونکو دیلاتورنامیده می شود که بوسیله شل کردن عضلات اطراف راههای هوایی کار می کند . این نوع دارو ها به باز شدن سریع راه هوایی کمک می کند و باعث تنفس آسان تر می شود. برونکو دیلاتورهای کوتاه اثر حدود 4 تا 6 ساعت دوام دارد و تنها زمانی که نیاز باشد استفاده می شوند . برونکو دیلاتورهای طولانی اثر حدود 12 ساعت یا بیشتر دوام دارد و هر روز استفاده می شود.بیشتر داروهای برونکو دیلاتور استنشاقی هستند ، بنابر این آنها بطور مستقیم وارد ریه هایتان می شود انواع مختلفی از داروهای استنشاقی وجود دارد . و این مهم است که طریقه مصرف درست داروی استنشاقی را بداند . اگر شما COPD خفیف دارید پزشک شما ممکن است به شما توصیه کند که از یک برونکو دیلاتور با اثر کوتاه استفاده کنید. شما فقط زمانی که داروی استنشاقی نیاز داشته باشید از آن استفاده می کنید اگر شما COPD شدید داشته باشید پزشک ممکن است که یک برونکو دیلاتور طولانی اثر استفاده کنید . بعضی افراد ممکن است از از هر دو استفاده کنند که به آن درمان ترکیبی گویند .
گلوکو استروئید استنشاقی :استروئید استنشاقی برای افرادی که COPD خفیف یا شدید دارند استفاده می شود . اما کار استروئید استنشاقی این است که التهاب مجاری هوایی را کاهش می دهد پزشک شما ممکن است به شما توصیه کند که برای یک دوره کوتاه6 هفته تا 3 ماه استروئید استنشاقی استفاده کنید تا اینکه ببینید دارو اثر بخش هست یا نه.
واکسیناسیون آنفولانزا(Flu shots):
آنفولانزا میتواند باعث مشکلات بسیار جدی در افرادی که COPD دارند شود flu shots می تواند شانس ابتلا به آنفولانزا را کاهش دهد شما باید هر سال واکسن آنفولانزا بزنید.
واکسیناسیون پونوموکوک: این واکسن برای جلوگیری از علائم پنومونی باید زده شود.تجدید واکسن بعد از 5 سال در افرادی که بیس از 65 سال دارند ضروری است .
بازتوانی ریوی:
نوتوانی تنفسی یک برنامه هماهنگ شده ورزشی است ،مدیریت بیماری آموزش داده می شود و مشاوره ای که می تواند به شما کمک کند بیشتر فعالیت کگنید و فعالیت های روزمره خود را انجام دهید .برنامه نوتوانی تنفسی شما وابسته به این است که دکترشما فکر می کند چه نیاز دارید ،معمولاًشامل آموزش ورزش ،توصیه غذایی ،آموزش در مورد بیماری شما و اینکه چطور آن را مدیریت کنیم و مشاوه بخش های متفاوت برنامه نوتوانی به وسیله مشاغل مراقبت سلامتی دیگری مثل دکتر ،پرستار ،درمانگر تنفسی ،متخصصان ورزش ،متخصصان تغذیه که با همدیگر برای توصعه و پیشرفت برنامه شما تلاش می کنند مدیریت می شود برنامه نوتوانی تنفس می تواند بعضی یا همه جنبه های زیر را در نطر بگیرد .
مدیریت و ارزیابی پزشکی :
برای تصمیم گیری اینکه در برنامه نوتوانی تنفس شما به چی نیاز دارید یک ارزیابی پزشکی صورت می گیرد ،که شامل :گرفتن اطلاعات درباره تاریخچه سلامتی و چه داروهای که مصرف می کردید .آزمایش جسمی پرسیدن در مورد نشانه های شما . محاسبات اسپیرومتری ممکن است قبل یا بعد از اینکه شما داروی برونکودیلاتور گرفتید انجام شود.
Siting gods:
شما با تیم نوتوانی ریوی همکاری می کنید برای اینکه به اهداف خود برسید این اهداف بستگی به نوع فعالیتی که شما می خواهید انجام بدهید دارد به عنوان مثال شما می خواهید پیاده روی کنید یا کارهای روزمره خانه را انجام دهید یا به ملاقات دوستان بروید این کارها در برنامه نوتوانی ریوی شما مؤثر هستند .
تمرین ورزش:برنامه شما ممکن است شامل تمرین ورزشی باشد این تمرینات به شما کمک می کند که بازوها و پاهایتان قوی شود همچنین شما نفس می کشید که عضلات به تنفس نیاز دارند .
آموزش :
بسیاری از برنامه های بازتوانی ریوی یک جزء آموزشی دارند که به شما کمک می کنند بیماری خود و نشانه های آن درمان های رایج ،تکنیک های متفاوتی که برای مدیریت علائم استفاده می شود . و آنچه که شما باید از برنامه انتظار داشته باشید به شما آموزش می دهد ،آموزش شامل ملاقات با 1)متخصص تغذیه تا درباره رژیم غذایی و سالم به شما آموزش دهد 2)با یک کار درمان تا به شما راههای که برای تنفس و انجام کارهای روزانه آسانتر هستند را آموزش دهند .3)متخصص تنفس تا درباره ی تکنیک های تنفس و اینکه چطور درمان تنفسی را انجام دهید به شما آموزش دهد.
تاریخچه پیامد های برنامه :
شما با تیم نوتوانی ریوی در زمان های متفاوت در طی برنامه صحبت خواهید کرد تا به اهدافی که شما در نظر دارید نزدیک شوید بنوان مثال اگر هدفشما پیاده روی بمدت 30 دقیقه در روز یا اینکه صحبت با اعضای تیم ریوی تان است گروه مشتاق است که شما به اهدافتان برسید .
درمان با اکسیژن:
اگر شما به بدخیمترین COPD مبتلا هستید و سطح اکسیژن در خون شما پایین است ،پزشک شما ممکن است درمان با اکسیژن را توصیه کند تا به تنفس کوتاه شما کمک کند . شما ممکن است به اکسیژن اضافی در همه زمان یا در بعضی مواقع نیاز داشته باشید . افرادی که COPD شدید دارند استفاده از اکسیژن به مدت 15 ساعت در طی یک روز می تواند مفید باشد –از قلب و دیگر اندام ها در برابر آسیب محافظت می کند.طول عمر را زیاد می کند –در طی شب خواب را افزایش می دهد و باعث می شود در طی روز گوش به زنگ باشیم .-اثرات نقص در تنفس را پوشش می دهد
جراحی:
در افرادی که COPD شدید دارند ممکن است جراحی توصیه شود که این روش معمولاً برای افرادی که 1)علائم شدید دارند 2)به دارو درمانی پاسخ نداده اند
دو نوع عمل جراحی برای درمان COPDدر نظر می گیرند 1)Bullectomy در این روش ،پزشکان یک یا بیشتر از یک bulla بزرگرا از ریه افرادی که آمفیزم دارند بر می دارند ،بولا فضای تنفسی هوایی هستند و زمانی که دیواره هی کیسه هوایی می شکند آنها شکل می گیرند ،این فضا ها می توانند آنقدر بزرگ شوند که در تنفس تداخل ایجاد کنند .
2)جراحی برای کاهش حجم ریه (LNRS)،در طی این پروسیجر ،جراحان بخش های آسیب دیده بافت را از ریه بیماری که آمفیزم دارد جدا می کنند ،مطالعه NLBI گسترده ای دربارهLNRS اخیراً نشان داد که بیمارانی که آمفیزم در لوب فوقانی ریه بود چطور این جراحی انجام شد ،در طول درمان دارویی و نوتوانی تنفسی عملکرد بهتردر بیمارانی کهدرمان دارویی دریافت کردند بعد از2سال دیده شد ،آنها شانس بیشتری در مرگ از دیگر بیماران ندارند
یک گروه کمی از بیمارانی که توانایی فعالیت کمی بعد از نوتوانی ریه اما قبل از جراحی داشته اند ،بعد از LNRS عملکرد بستری از بیماران مشابهی که فقط درمان دارویی دریافت کردند را نشان دادند .
-پیوند ریه ممکن است برای افرادی که COPD شدید دارند انجام شود ، پیوند شامل می شود ،بیرون آوردن ریه از شخصی که COPD دارد و جایگزین کردن با یک ریه سالم از شخص دیگر.
چطور می توان از پیشرفت COPD جلوگیری کرد ؟
اگر سیگاری هستید مهمترین چیزی که می تواند از آسیب به ریه شما جلوگیری کند ترک سیگار است . برای بدست آوردن اطلاعاتی که چطور سیگاغر را ترک کنید به وب سایتu.s.office of the .. مراجعه کنید بسیاری از بیمارستانها برنامه هابی ترک سیگار دارند یا می توانند شما را به جای دیگر ارجاء دهند . همچنین مهم افرادی که در حال سیگار کشیدن هستند و یا مکان هایی که شما می دانید افراد سیگاری هستند دوری کنید.از آزار دهنده های ریه مثل آلودگی ،گرد و غبار و پخت و پز دوری کنید بعنوان مثال شما زمانی که هوای بیرون آلوده است باید در خانه اقامت داشته باشید .


مدیریت عوارض و جلوگیری آغاز مشکلات ناگهانی ؟
فرد با بیماری مزمن انسداد ریوی اغلب علائمی دارند که بطور ناگهانی بدتر می شود ،زمانی که این اتفاق می افتد شما بسختی می توانید نفس بکشید . شما ممکن است احساس فشرده شدن سینه را داشته باشید ،سرفه های زیاد،تغییر در خلط شما ،تب اگر شما هر علامت یا نشانه ای دارید باید با پزشک خود تماس بگیرید.
پزشک شما بررسی می کند عواملی که باعث می شود علائم و نشانه ها بدتر شود .گاهی اوقات علائم و نشانه ها بدلیل عفونت ریه است ،پزشک برای شما آنتی بیوتیک تجویز می کند داروهای که با عفونت مقابله می کند .پزشک شما همچنین داروهایی که باعث کمک به تنفس شما می شود را تو صیه می کند .این داروها شامل :برونکودیلاتورها و گلوکوکورتیکواستروئیدها هستند .پزشک ممکن داست به شما توصیه کند که مدت زمانی را در بیمارستان سپری کنید
1)شما مشکل در تنفس دارید 2)شما بسختی حرف می زنید 3)لب یا ناخن انگشتتان به رنگ آبی یا کبود تبدیل می شود 4)ضربان قلب شما خیلی سریع است5)درمان خانگی در نشانه های بدتر کمکی نمی کند.
گوزلیم عکسین دوشوب پیماندن پیمانیه

گوندریب عشقین منی میخاندن میخانیه

گئتمیشم میخانیه من دردیمه درمان اولام

دردیمی بیر بیر دیم من ساغر و پیمانیه

دردیمه درمان شراب اولدو حبیبیم ساقی لر

گوندریب عشقیم منی گور هانسی داروخانیه


[عکس: images?q=tbn:ANd9GcTiJ4evUTSiPaWN4c5Iczp...VY2wXNRMnQ]
24-11-1390 12:08 ق.ظ
 
ارسال: #2
RE: مقالات پرستاری
پست‌ها: 1,456
تاریخ عضویت: 22 اردیبهشت 1390
اعتبار: 36
حالت من: Ghafelgir
فرايند همودياليز: مرحله شستشو و آماده سازي ( Priming ) شستشوي كامل صافي و ستهاي شرياني و وريدي هم مي باشد و از بروز واكنشهاي آنافيلاكتيك به صافي كاسته مي شود و چون اتيلن اكسايد موجود در آنها در طي پرايم برداشته مي شود.

بدست اوردن و دسترسي به عروق: در صورت وجود كاتتر بايد ابتدا كاتتر آسپيره شود مجاري كاتتر يا شستشو با سرنگ حاوي سالين بررسي شود و اكثر نفرولوژيستها ترجيح مي دهند كه هپارين را داخل شريان در مسير صافي تزريق بلافاصله جريان خون را شروع نمود .

فيستول شرياني وريدي: 1- از سوزن شماره 15 يا 16 استفاده مي گردد.

2- محل ورود سوزن بايد پنبه الكل سپس بتادين تميز آماده شود

3- سوزن شرياني را حداقل سه سانتي متر دورتر از محل آنا ستوموز با زاويه 45 درجه طوريكه نوكش بطرف بالا اناستوموز وارد مي كنيم .
4- سوزن وريدي بالاتر از سوزن شرياني است با زاويه 45 درجه بطوريكه نوك آن بطرف قلب و با فاصله 3تا 5 سانتي متر سوزن شرياني زده شود .


شروع دياليز : ميزان جريان خون بطور اوليه در حد 50 ميلي ليتر و سپس 100 ميلي ليتر در دقيقه تنظيم شود تا تمام مسير گردش خون از خون پر شود زمانيكه خون در سمت شريان وريدي پر مي گردد فورا ميزان جريان خون بايد به حد مطلوب افزايش داد در دياليز حاد تا 350 ميلي ليتر در دقيقه مي توان افزايش داد بايد سطح فشار Inflow شرياني يا وريدي و فشار OUT flow وريدي دستگاه يا خروجي دستگاه توجه كنيم جريان و فشار با مقاومت از نظر رياضي با هم در ارتباط هستند . فشار وريدي بطور نرمال كمتر از 50% فشار ميانگين شرياني است افت اين فشار عمدتا در محل اناستوموز است مگر اينكه يك انسداد يا تنگي گرافت وجود داشته باشد.فيستول شرياني وريدي:


اگر قرار است بيمار ظرف چند هفته دياليز گردد مي توان از كاتتر يا شانت استفاده كرد ولي براي استفاده طولاني مناسب نيست و بهتر است فيستول شرياني وريدي گذاشته شود .

براي ايجاد فيستول يك سرخرگ و يك سياهرگ مجاور از پهلو به پهلو يا انتها به انتها يكديگر پيوند اناستوموز مي دهند در تنيجه گردش خون جدار وريد متسع مي گردد پر خوني و نبض شرياني به ان منتقل مي گردد كه اين فيستول را بين 4-6 هفته بعد از عمل جراحي مورد استفاده قرار مي دهند در اين فاصله مراقبتهاي مراقبتهاي خاص خود جهت بهبودي دارد و طي اين مدت سياهرگ فيستول بايد به اندازه اي بزرگ شود كه دو سوزن بزرگ بنام فيستول را بتوان داخل آن قرار داد كه يك سوزن به عنوان وريدي در قسمت بالاتر قرار مي دهند كه جريان خون دياليز به بيمار برميگردد يك سوزن با فاصله 5 سانتي متري از سوزن وريدي به عنوان سوزن شرياني در قسمت پايين براي گرفتن خون به دستگاه دياليز مي باشد گرفته مي شود .
مراقبت از فيستول :


بعد از عمل جراحي موضع را مرتب تمييز نگه دارد در صورت لزوم با محلول آب اكسيژنه يا بتادين شسته و پانسمان شود.

اجتناب از هرگونه فشار در محل اطراف فيستول ( اجتناب از خوابيدن روي دست فيستول دار)

اجتناب از خريد و كارهاي سنگين يا ان دست كار سنگين انجام ندهد.

تزريق سرم و خونگيري از دست فيستول دار ممنوع مي باشد .

كنترل نبض و فشار خون بيمار .

در صورت اسهال استفراغ شديد به علت كاهش شديد به علت كاهش حجم خون وريدي از كار افتادن فيستول خطرناك مي باشد.

جهت بيشگيري از عفونت تا چند ساعت پس از انجام دياليز شستشو ممنوع مي باشد.
قبل و بعد از دياليز از نظر خونريزي كبودي كنترل شود.

در صورت سالم بودن فيستول بايد با لمس عروق اين ناحيه صداي شل خش خش يا حالت لرزشي شنيده مي شود.

هر گونه علائم عفونت مثل قرمزي موضعي حساسيت در لمس تورم ترشح چركي درد به دكتر گزارش شود .

استفاده از كمپرس آب گرم به منظور كاهش درد ناشي از جريان خون .

اموزش بيمار جهت ادامه ورزش دست فعال كردن جريان خون فيستول .

استفاده صخيح از فيستول هنگام رگ گيري .

از تزريق مكرر سوزن به يك نقطه فيستول خوداري گردد .

قبل از تزريق محل را دوراني با بتادين شستشو داده شود
عوارض حين دياليز :

عوارض حين دياليز بر حسب شيوع آن عبارت است از : - هيپو تانسيون 20%تا30% سردرد: 5%

- تهوع 5% تا 15% درد پشت : 5%
- درد قفسه سينه 2%تا5%
- خارش 5% تب و لرز 1%
- كرامپ5%تا 20%
عوارض جدي شايع ولي بسيار جدي همودياليز :

آريتمي- تشنج- تامپوناد قلبي- هموليز- خونريزي داخل مخچه.علل كاهش خون :

اولترا فيلتراسيون بيش از حد - تجويز داروهاي ضد فشار خون

- خونريزي خارج از بدن - خوردن غذا حين يا قبل از دياليز


وزن خشك بيمار به كرات بوسيله آزمون و خطا مشخص مي شود وزن خشك حالتي است كه در وزن پايين تر از آن علائمي مثل كرامپ تهوع استفراغ يا كاهش فشار خون رخ مي دهد در اكثر بيماران ميزان وزن خشك بسيار متغيير مي باشد.

مراقبتهاي پرستاري در شيوع كاهش فشار خون و كرامپ عضلاني:

كاهش ميزان اولترا فيلتراسيون - سالين هيپر تونيك 23%يا 7% تزريق كنيم

- بيمار را در وضعيت ترندلنبرگ قرار دهيم - گلوكز هيپر تونيك 50%

- 100تا 500 سي سي نرمال سالين تزريق كنيم - قبل از دياليز قرص فشار خون خورده نشود.

براي عوارض درد قفسه سينه مراقبتهاي زير انجام دهيم

1- دادن 3 ليتر اكسيژن در دقيقه 2- كاهش سرعت جريان خون


3- سرعت اولترافيلتراسيون را صفر كنيد 4- در صورت نداشتن كاهش فشار خون از TNG زير
زباني استفاده كنيد
مراقبتهاي خارش:

1- تجويز ديفن هيدارمين هيدرو كلرايد 25 ميلي گرم خوراكي يا وريدي
2- سيپرو هپتادين هيدروكلرايد 4 ميلي گرم خوراكي
3- ماساژ پوست با روغن بادام تلخ يا روغن زيتون

مراقبتهاي تهوع استفراغ:

1- كاهش ميزان اولترافيلتر اسيون
2- كاهش ميزان جريان خون
3- پر كلرپرازين 10 ميلي گرم خوراكي يا 5/2 وريدي

مراقبتهاي در بيشگيري از سردرد :
1- استفاده از ارام بخشها بخصوص استامينوفن 650 ميلي گرم خوراكي
2- كاهش فشار خون
3- در صورت ادامه سردرد خارج كردن لخته خون از كاسه سر .

آزمايشات دوره اي بيماران دياليزي

نوع آزمايشات
ازمايشات تشخيصي ماهانه

Bun-Creatinin-K- Na- ca-p- Hb
آزمايشات تشخيصي سه ماهه
FBS-cholestrol-triglyciride-LFT- Albomin-Hco3
آزمايشات تشخيصي 6 ماهه
HBS Ag- Ferritin- Seraum iron- TiBC- PTH
ازمايشات تشخيصي سالانه

HCV Ab- HBS AB

نمونه گيري قبل از دياليز انجام گيرد.

- جهت انجام Hco3 با استفاده از ABG مي توان از لاين شرياني نمونه گرفت .
- جهت درخواست HBS Ag-HCV AB- HBS Ab در خواست ازمايشات توسط پزشك در دفترچه بيمار نوشته شود و در پشت برگه آدر بيمار قيد گردد به همراه مهر بخش سپس به همراه 5 سي سي خون كلات به بانك خون فرستاده شود
- آزمايشات PTH-TIBC- serum iron در ازمايشگاه مركزي بوشهر در تاريخهاي 15/6و 15/12 انجام مي شود در زمانهاي انجام ان با هماهنگي 5 سي سي خون كلات به همراه برگه هاي ازمايش بيمه با هماهنگي دفتر پرستاري فرستاده مي شود
وظايف و مراقبتهاي پرستاري در طول انجام دياليز:

- كنرل علائم حياتي بيمار خصوصا فشار خون و نبض بيمار قبل و بعد از دياليز با ثبت در پرونده بيمار

كنترل وزن بيمار قبل و بعد از دياليز وثبت در پرونده بيمار

- تنظيم دستگاه با وضعيت عمومي بيمار

- پرستار بايد بتواند سوزنهاي فيستول را بدقت در محلهاي مناسب خود قرار دهد كه كمترين دستكاري صورت گيرد


- بيماران را از عوارض دياليز مطلع و اموزش داده شود


- بيمارانيكه با كتتر دياليز مي گردند حتما بصورت استريل پانسمان گردند- قبل از دياليز گان – دستكش – ماسك – عينك – خود را بپوشيد تا خطر ابتلا به هپاتيت كمتر گردد.

- كنترل رژيم غذائي بيمار و داروئي بيمار اموزش داده شود.

- مهمترين نقش پرستار اموزش به همراهان بيمار مي باشد.

- برقراري ارتباط كلامي با بيمار جهت حمايت روحي ورواني.

- بررسي دستگاه دياليز قبل و حين دياليز سالم باشد.

- در صورت داشتن داروي تزريقي عضلاني يك ساعت پس از قطع دياليز انجام شود.

- گرفتن نمو نه خون قبل از دياليز از شريان گرفته شود.
- نوشتن گزارش دقيق پرستاري بر اساس فرم موجود.رژيم غذائي در بيماران دياليزي


محديديت مايعات:

چرا اب كم مصرف مي كنيم ؟ كليه هاي سالم در روز 7 ساعت و در هفته 7 روز كار مي كنند دياليز جايگزين كليه مي گردد و در هفته سه تا چهار بار دياليز مي شوند و هر بار سه تا چهار ساعت و مابه التفاوت اين در حدود بيست ساعت مي باشد حال اگر اين حد اب در يك نوبت گرفته شود باعث گرفتگي عضله مي شود و افت فشار خون مي گردد حال اگر كليه دفع ادرار داشته باشد مي توان يك تا دو ليوان اب مصرف نمود براي موارد خيلي تشنگي بالا از يخ و اب نبات ترش بايد استفاده گردد . غذاهاي كم نمك بايد استفاده كرد بدليل نمك باعث تشنگي شديد و اختلال اب الكتروليتها و افزايش وزن مي گردد. غذاهاي كم فسفر و كم پتاسيم داشته باشيم چون كليها از كار افتاده و قادر به دفع پتاسيم و فسفر نيست و ميزان پتاسيم وفسفر افزايش پيدا مي كند كه پتاسيم و فسفر در غذاهاي گوشتي و لبنيات وجود دارد 50%پرو تيين دريافتي بيماران ديابتي از نوع گياهي مي باشد پتاسيم بيشتر در سيب زميني و نوشابه هاي گازدار موز اب ليمو – خربزه- قهوه چاي وجود دارد.
از بين ويتامينها در بيماران دياليزي كاهش ويتامين B,c داريم در پايان دياليز از امپول ب- كمپلكس تزريقي استفاده مي شود.

بي اشتهائي بيمار:

بي اشتهائي نشانه بيماران بيشرفته كليوي ESRD مي باشد كسانيكه تغذيه كافي دارند عمر طولاني تري دارند.

براي مقابله با بي اشتهائي نكات زير ضروري مي باشد.

- غذاهاي بي بو و نشا سته دار يا هر چيزي كه ميل دارد مصرف كند
- غذاهاي پروتييني را مثل سالاد تخم مرغ و ساندويچ ميل كند .
- غذاهاي كم حجم در وعدهاي بيشتري ميل كند.
- از طريق تصاوير و اشپزي اشتها را تحريك كند.
- تمرينهاي ورزشي در بهبود وضعيت تغذيه موثر مي باشد.


داروهاي مصرفي در بيماران دياليزي:


كلي تريول( CAlcitriol) نام تجاري(rocotirol)

روكاترول قويترين شكل ويتامين دي 3 مي باشد كه در كليهها توليد ميشود ودر بيماران دياليزي بايد از طريق تزريقي دريافت گردد.

اين دارو بوسيله جذب روده اي و احتباس كليوي سطوح سرمي كلسي را بالا مي برد.

موارد مصرف : درمان هيپو كلسيمي - بيماران تحت ذياليز مزمن

ميزان مصرف: روزانه يك عدد قرص 25/ ميلي گرمي از طريق po تجويز مي شود.

موارد منع مصرف: هيپر كلسيمي- مسموميت - هيپر فسفاتمي-
عوارض: هيپر كلسيمي- خواب الودگي- سر درد – ضعف- تاري ديد – بي اشتهائي – تهوع- يبوست – طپش قلب

مراقبت پرستاري: چك كلسيم و فسفر و توصيه هاي اموزشي بصورت دوره اي و دور از نور و حرارت نگهداري شود.

اسيد فوليك:

نام تجاري-FOLACIN

موارد مصرف: در بيماران انمي مگالو پلاستيك – توليد گلبول قرمز- جهت خون سازي بكار برده مي شود .
عوارض جانبي:
ندارد

نشانهاي كمبود اسيد فوليك : التهاب زبان- اسهال- يبوست- كاهش وزن- تحريك پذيري – رنگ پريدگي فراموشي .

هيدرو اكسيد الومنيوم ( امفوژل)

پايين اورنده فشار خون

بصورت قرص 300 ميلي گرمي و سوسپانسيون وجود دارد .
اين دارو اسيد معده را كاهش داده و اثر تحريك پذيري ان را كاهش مي دهد.

موارد مصرف: به عنوان انتي اسيد جهت تسكين درد گاستريت- ريفلاكس مري- زخم معده –

مقدار مصرف : بصورت سه دوز در 24 ساعت و يك ساعت قبل از غذا داده شود.
عوارض جانبي : يبوست – انسداد روده – مسموميت با الو منيوم

مراقبت : چك كلسيم و فسفر و اموزش به بيمار


كربنات كلسيم :

كربنات كلسيم در كبد با فسفر موجود در غذا تركيب شده و از جذب ان در ورود به جريان خون جلوگيري مي كند
اين قرص در ابتدا و يا بين غذا داده مي شود و در صورت فسفر بالاي 6-5/6 از امفو ژل استفاده مي شود
منبع
دیالیز و آموزش به بیمار
رژيم غذايي بيماران تحت دياليز24-11-1390 12:09 ق.ظ
 
ارسال: #3
RE: مقالات پرستاری
پست‌ها: 1,456
تاریخ عضویت: 22 اردیبهشت 1390
اعتبار: 36
حالت من: Ghafelgir
نقش قدرتمند سولفورافان موجود در كلم بروكلي در پيشگيري و درمان سرطان مثانه
سعيد باباجاني - بتول شیخی- نسیم برارزاده- وحید مجیدی مهر
استاد راهنما: سهیلا برومند-عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی ارتش
مقدمه و اهداف:‌سرطان مثانهیکی از شايعترين بدخيمي هاست كه معمولا بعد از درمان عود مي كند و براساس آمارها چهارمين سرطان شايع در ميان مردان آمريكايي است و ساليانه بيش از 13 هزار آمريكايي را از پا در مي‌آورد.علی رغم اینکه براساس آمارهاي جهاني،بيشترين شيوع سرطان دستگاه ادراري، مربوط به سرطانپروستات است، اما در ايران سرطان مثانه مقام نخسترا دارد . راهبردهاي پيشگيرانه و درماني در اين نوع سرطان متنوع بوده و اهميت حياتي دارند. تحقيقات اپيدميولوژيك زيادي دلالت بر اين دارد كه كلم بروكلي به دليل وجود مواد فيتو شيميايي بنام گلوكوزينولات ها ٬انسان را در مقابل انواع سرطان ها محافظت مي كند . گلوكوزينولاتها در فرآيند آسيب سلولهاي گياه (در اثر خرد شدن، جويدن و هضم شدن) از طريق انزيم ميروسيناز (myrosinase) به ايزوتيوسياناتها (ITCs) تبديل ميشوند كه عمده ترين ITC موجود در كلم بروكلي سولفورافان نام داشته و اثرات قابل توجه پيشگيري كننده و ضد سرطان دارد. با توجه به این که اطلاع رساني، مهمترين عامل پيشگيري ازابتلا به سرطان می باشد ٬هدف از اين مطالعه بررسي و معرفي تركيبات ضد سرطان موجود در كلم بروكلي به منظور تاكيد بر ضرورت تغيير رويكرد در محتواي برنامه هاي آموزشي و درماني و رژيم هاي غذايي در حيطه هاي پيشگيري از بروز بيماري و درمان مبتلايان به سرطان مثانه مي باشد.
روش مطالعه: اين مقاله ازنوع مروري مي باشد كه در تدوين آن از مطالعات كتابخانه اي ،رجوع به جدیدترین كتب و مجلات معتبر و منابع علمي فارسي و لاتين و جستجو در موتور هاي جستجوگرScholarGoogle . PubMed و...استفاده شده است.
نتايج: مطالعات پيشين بر توانايي ITC ها براي مهار آنزيم هاي فعال كننده كارسينوژن و القاي انزيم هاي ضد سرطان تمركز داشت،در حالیکه بررسي هاي اخیر بیانگر این است كه ITC ها در محيط آزمايشگاه و بدن انسان ، تكثير سلولهاي تومور را مهار مي كنند .اثر سولفورافان موجود در كلم بروكلي بر كارسينوم سلولهاي مهاجم بيشتر بوده و ميتواند از ضايعات پيش متاستاتيك جلوگيري کرده و آنها را نابود كند. در پژوهشی که توسط مركز سرطان اندرسون دانشگاه تگزاس صورت پذیرفت، مشخص گرديد دريافت روزانه ITC خطر سرطان مثانه را 29 % كاهش مي دهد. در همين زمينه یک مطالعه پيگيرانه، مشخص نمود افرادي كه در هفته مقدار زيادي سبزيجات چليپايي (كلم بروكلي- كلم برگ و ...) را 5 وعده يا بيشتر مصرف می کردند٬ نسبت به کسانی که يك وعده يا كمتر دريافت مي كردند، 51 % کمتر به سرطان مثانه مبتلا می شوند. همچنین بررسي هاي ركس ماندي در نيوزلند نيز نشان می دهد كه پيدايش، تعداد، اندازه و پيشرفت سلولهاي سرطاني مثانه با استفاده از عصاره جوانه بروكلي مهار شده و تغييرات هيستولوژيكي در مثانه ایجاد نمی كند.
نتیجه گیری: با توجه به اثرات پیشگیری کننده (Chemopreventive) بروکلی علیه سرطان مثانه ناشی از وجود ايزوتيوسيانات ها ٬ باید به تمام افراد بخصوص اشخاص در معرض خطر و مبتلا به سرطان مثانه. مصرف روزانه سبزیجات . بویژه جوانه خام بروكلي ، بعنوان منبع غني از ايزوتیوسيانات ها خصوصا سولفورافان توصیه شود و آموزش های لازم در زمینه تغییر رژیم غذایی به آنها ارئه گردد.
كلمات كليدي:‌ سرطان مثانه – كلم بروكلي – ايزوتيوسياناتها – سولفورافان
گوزلیم عکسین دوشوب پیماندن پیمانیه

گوندریب عشقین منی میخاندن میخانیه

گئتمیشم میخانیه من دردیمه درمان اولام

دردیمی بیر بیر دیم من ساغر و پیمانیه

دردیمه درمان شراب اولدو حبیبیم ساقی لر

گوندریب عشقیم منی گور هانسی داروخانیه


[عکس: images?q=tbn:ANd9GcTiJ4evUTSiPaWN4c5Iczp...VY2wXNRMnQ]
24-11-1390 12:09 ق.ظ
 
ارسال: #4
RE: مقالات پرستاری
پست‌ها: 1,456
تاریخ عضویت: 22 اردیبهشت 1390
اعتبار: 36
حالت من: Ghafelgir
نقش پاپیلوماویروس انسانی در ایجاد کارسینوم سلولهای سنگفرشی سر و گردن
سعيد باباجاني (نويسنده مسئول)*-محمد باوفای باغی*-بتول شيخي**-محمدرضا تاج الدینی**
استاد راهنما: فاطمه کلروزی،عضو هيئت علمي دانشگاه علوم پزشكي ارتش
مقدمه و اهداف:.سرطان های سر و گردن ، ششمین سرطان شایع در دنیا هستند و سالانه بیش از نیم میلیون بیمار مبتلا به آن در سطح جهان تشخیص داده می شود که شایعترین آن ها سرطان حنجره بوده و در حدود 90 % سرطانهاي سر و گردن از نوع کارسینوم سلولهای سنگفرشی) ( HNSCC مي باشد. همچنین سالانه 70 هزار ایرانی به سرطان مبتلا می شوند كه تشخیص6/5 % ٬ یعنی 4 هزار و 500 نفراز آنها HNSCC می باشد. علاوه برفاكتورهاي متعدد ‍ژنتيكي و محيطي همچون سيگار ، اخيرا نقش پاپيلوما ويروس انساني (HPV) نيز در ايجاد آن به اثبات رسيده است بطوريكه انجمن سرطان امريكا ، اثبات نقش HPV در ايجاد HNSCC را از مهمترين پيشرفت هاي باليني سرطان در سال 2007 اعلام كرده است.HPV يك ويروس DNA دار انكوژن بوده كه سلول هاي اپيتليال را درگير مي نمايد و گونه هاي 16 و18 HPV را ويروس هاي داراي خطر بالا در ايجاد سرطان مي نامند.اين مقاله به بررسي پژوهش هاي اخير در زمينه ارتباط HPV با HNSCC مي پردازد، چرا كه شناسايي اين ارتباط اهميت باليني فراواني در پيش اگهي ،پيشگيري و درمان اين بيماران دارد.
روش مطالعه: اين مقاله ازنوع مروري مي باشد كه در تدوين آن از مطالعات كتابخانه اي ،رجوع به جدیدترین كتب، منابع و مجلات معتبرعلمي فارسي و لاتين و جستجو در موتور هاي جستجوگر ScholarGoogle ,PubMed و... استفاده گردیده است.
يافته ها:ميزان همراهي عفونت HPV با HNSCC در كشورهاي مختلف از 10 تا 100 % و به طور متوسط 15 تا 25% گزارش شده است كه اين تفاوت بستگي به موقغيت اناتوميكي تومور و تكنيك هاي مختلف استفاده شده دارد.در پزوهشي كه در ايران انجام شد، نقش HPV 16 و18 در HNSCC 2/26% گزارش شد كه با نتايج ونر در ژاپن كه 4/24% بود ،همخواني دارد. در حاليكه در بيماران استراليايي 46% نمونه ها ازنظر HPV مثبت بود. با توجه به اينكه جهش P53 ، بعنوان پروتئين سركوبگر تومور ، شايعترين ناهنجاري ژنتيكي در HNSCC مي باشد، ارتباط برخي ويروس ها از جمله HPV در اين جهش مطرح مي گردد.طبق پژوهش هاي اخير ، پپتيدهاي E6 و E7 ويروس با ايجاد كمپلكس با P53 آن را دچارجهش نموده و سبب از بين رفتن نقش سركوبگري تومور و در نتيجه گسترش فعاليت هاي انكوژنيك سلول مي گردد. بر اساس يافته ها ، مبتلايان HNSCCثانويه به HPV پيش آگهي بهتري داشته و پاسخ آنها به درمان موفق تر است.
نتیجه گیری: با توجه به اينكه واكسنHPV يك عامل موثر در پيشگيري از سرطان سرويكس ناشي از HPV (بعنوان عامل ايجاد بيش از 70% سرطان هاي سرويكس) در خانم ها شناخته شده است ،پرسنل بهداشتي مي توانند به افراد در معرض خطر اموزش دهندكه با توجه به نقش HPV به عنوان يك ريسك فاكتور در ايجاد و گسترش HNSCC ، مردان نيز ميتوانند مانند زن ها از اثرات سودمند واكسن HPV در ايمونيزاسيون و پيشگيري ازHNSCC بهره برند و همچنين به مبتلايان HNSCC ثانويه به HPV اميدواري دهند كه با استفاده از درمان هاي انتي ويرال ، درمان انها موفق تر و پيش آگهي شان بهتر مي باشد.
کلمات کلیدی:سرطان سر و گردن- پاپيلوما ويروس انساني
گوزلیم عکسین دوشوب پیماندن پیمانیه

گوندریب عشقین منی میخاندن میخانیه

گئتمیشم میخانیه من دردیمه درمان اولام

دردیمی بیر بیر دیم من ساغر و پیمانیه

دردیمه درمان شراب اولدو حبیبیم ساقی لر

گوندریب عشقیم منی گور هانسی داروخانیه


[عکس: images?q=tbn:ANd9GcTiJ4evUTSiPaWN4c5Iczp...VY2wXNRMnQ]
24-11-1390 12:09 ق.ظ
 
ارسال: #5
RE: مقالات پرستاری
پست‌ها: 1,456
تاریخ عضویت: 22 اردیبهشت 1390
اعتبار: 36
حالت من: Ghafelgir
عفونت ویروس سین سیشیال تنفسی پس از پیوند سلول های بنیادی هماتوپوئتیک؛رویکرد پیشگیرانه
سعید باباجانی-بتول شیخی-اعظم خدامی


مقدمه:سالانه بیش از 60 هزار نفر در ایالات متحده تحت پیوند عضو یا پیوند سلول های بنیادی هماتوپوئتیک (HSCT) قرار می گیرند و ایران با انجام 360 عملHSCT در سال برای درمان بیش از 42 نوع بیماری،, و ایران در درمان تالاسمی به این روش پس از امریکا در رتبه دوم جهانی قرار دارد.HSCT پروسیجری است که طی آن BM فرد که مهمترین اجزای سیستم دفاعی را می سازد توسط شیمی درمانی ،پرتودرمانی و یا ترکیبی از هر دو سرکوب شده و سپس BM با سلول های بنیادی تمایز نیافته انفوزیون شده جایگزین می گردد و HSCT امروزه برای بسیاری از بیماران دارای شرایط بدخیمی و غیر بدخیمی از جمله اختلالات خون و مغز استخوان (BM) ٬بعنوان درمان استاندارد در نظر گرفته می شود عفونت هایی ویروسی تنفسی اکتسابی از جامعه بخصوص ویروس سین سیشیال تنفسی (RSV) عمده ترین علل مورتالیتی و موربیدیتی در بیماران تحت عمل HSCT می باشد،بطوریکه مورتالیتی در بیش از 70% گیرندگان مبتلا به عفونت RSV گزارش شده است.
روش مطالعه:مقاله حاضر یک review article می باشد که در تدوین آن از مطالعات کتابخانه ای و به روزترین ژورنال ها و منابع فارسی و لاتین و همچنین بررسی در موتورجستجوگرهای معتبر ScholarGoogle و PubMedاستفاده گردیده است.
نتایج: در بیماران گیرنده HSCT معمولا 30 تا 100 روز پس از پیوند بدلیل نوتروپنی شدید ریسک ایجاد عفونت RSV بسیار بالاست و ریسک فاکتورهایی از جمله نقص سیستم ایمنی،استفاده از عوامل ایمونوساپرسیو،بیماریهای مزمن قلبی-ریوی در کنار سرکوب BM شرایط را برای عفونت RSV فراهم ترمی سازد. عفونت های دستگاه تنفسی فوقانی ناشی از RSV در 85% موارد به سمت سیستم تنفسی تحتانی پیشرفت کرده و در 65% موارد منجر به پنومونی های کشنده می گردد.در نتیجه رعایت اصول پیشگیری از جمله ایزولاسیون با رعایت اصول استاندارد برای این بیماران از اهمیت حیاتی برخوردار است و بیماران تحت HSCT باید از نظر علائم و عوارض RSV تحت غربالگری و مانیتورینگ مداوم بویژه بررسی ترشحات نازوفارنکس قرار گیرند.در مطالعات اخیر تاثیر ایمونیزاسیون توسط ترکیب ریباویرین به همراه پالیویزوماب در پیشگیری از عفونت RSV پس از HSCT به اثبات رسیده است.همچنین CDC توصیه هایی جهت به حداقل رساندن ریسک ایجاد عفونت های ویروسی تنفسی ارائه داشته است که شامل ایزوله معکوس٬تهویه مناسب با حداقل 12 بار گردش هوا در ساعت٬غربالگری مراقبت کنندگان و ملاقات کنندگان از نظر وجود علائم تنفسی و عدم اجازه ورود افراد دارای علائم به اتاق ایزوله و استفاده از وسایل حفاظتی از جمله گان٬ ماسک و دستکش در هنگام تماس با بیمار می باشد.رعایت تغذیه مناسب نیز به منظور تقویت سیستم ایمنی ٬تسریع بهبودی بیمار و جلوگیری از سوتغذیه دارای اهمیت فراوان می باشد.
نتیجه گیری: با نظر به اینکه RSV از علل عمده مورتالیتی و موربیدیتی در بیماران گیرنده HSCT می باشد٬ لذا پرسنل بهداشتی بخصوص پرستاران می توانند با در نظر گرفتن تمهیدات خاص و رعایت نکات حفاظتی٬ نقش عمده ای در پیشگیری از این بیماری ایفا نمایند.
کلمات کلیدی: پیوند سلول های بنیادی هماتوپوئتیک- ویروس سین سیشیال تنفسی- پیشگیری
KEY WORD:HSCT-RSV-PREVENTION
history
In 1960 resercchers discovered that:
BM have 2 type of stem cell » hematopoietic & stromal stem cells
hematopoietic stem cells Effctiveness in persons that had cancer and are received intensive chemothrapy
Over 60000 individual undergo solid organ or hematopoietic cell transplantation in the USA each year
In Iran » 1369 in Shari’ati hospital » today over 2000 BMT
Over 360 HSCT yearly in the Iran for treatment of 42 type diseases

definition of HSCT
hematopoietic stem cell transplantation
A transplant that in malignant or non-malignant disorders BM » suppress by chemotherapy or radiotherapy » substitution with stem cell »
Standard treatment in many of BM disorders
Autologous or allogeneicAutologous » recovery of immune system is more rapid than allogeneic HSCT » infection risks is lessGVHD & infection » are major sources of mortality & morbidity
neutropenia
The most important risk factor for RSV infection
Caused by hematological disorders & immune suppression
After graft period (30-100 days after HSCT)
Infection
Main causes:
BM Suppression by chemothrapy & radiothrapy
Immune suppresive agents
And other causes
Dispose of all infections such as CRVs
CRV (community respiratory viruses)
Main cause of mortality & morbidity in patients undergo HSCT
Including RSV, influ, parainfluenza , picronavirus and recently human cronavirus & human bucavirus
RSV is the most common and important infection among CRVs in patients undergo HSCT
Respiratory Syncytial Virus
RSVRsv there is in 5-10% of HSCT recipients
URIs such as pharyngitis, laryngitis or develop to lower respiratory infections as tracheobronchitis, bronchiolitis, and pneumonia
85% progress to lower respiratory infections in HSCT recipients
65% lead to fatal pneumonia in HSCT recipients
Mortality more than 70% in HSCT recipients

virology
Paramyxoviride » pneumovirus
RNA
A&B types
150-300 nanometer
G & F proteins
epidemiology
The most important pathogen in newborns and patients undergo HSCT
75,000 to 125,000 infants are hospitalized each year in the US
Annual epidemic in all of world
Severe complications such as pneumonia and involvement of lower respiratory tract in patient with defect of immune system (HSCT)Transmit
contact with infected fingers and dust or conjunctiva or nasal orifice
Large droplets & secretions
symptoms
Similar to a cold including:
rhinitis (runny nose,sneezing or nasal congestion)
Cough
Fever
Ear infection
Croup

Key of prevention
» ways of infection control
prevention
Pasive immunoprofilaxis » Palivisomab (Synagis®) » a monclonal Ig therapy


:CDC guidelines
Hand washing
Protective gear (gown , gloves ,masks)
Reverse isolation
Screening of visitor with respiratory symptoms
Screening of Healthy worker
Culture of nasopharynx secretions
recently trials » caring in outpatient enviroment

trial study
Garcia –Texas university
Objectives:
Determination of efficacy of multidisciplinary programe
Methods: trial
Interventions:
Isolation
follow up for RSV infected persons
rapid cure by Ribavirin
using of mask & gloves
screening of visitors
restriction of visit by visitor with respiratory symptoms
restriction of healthy worker with respiratory symptoms in BMT unit
Result:
Before » 14 RSV infection in 3,152 patients (4/4 per 1000 day-disease)
After » 4 RSV infection in 3,870 patients (1 per 1000 day-disease)


Treatment

Ribavirin (virazole) » a guanosine analogue
provision of fluids
Oxygen therapy
Humidification of air
Respiratory support
Steroids
bronchodilator
گوزلیم عکسین دوشوب پیماندن پیمانیه

گوندریب عشقین منی میخاندن میخانیه

گئتمیشم میخانیه من دردیمه درمان اولام

دردیمی بیر بیر دیم من ساغر و پیمانیه

دردیمه درمان شراب اولدو حبیبیم ساقی لر

گوندریب عشقیم منی گور هانسی داروخانیه


[عکس: images?q=tbn:ANd9GcTiJ4evUTSiPaWN4c5Iczp...VY2wXNRMnQ]
24-11-1390 12:09 ق.ظ
 
ارسال: #6
RE: مقالات پرستاری
پست‌ها: 1,456
تاریخ عضویت: 22 اردیبهشت 1390
اعتبار: 36
حالت من: Ghafelgir
ابلیشن فيبريلاسيون دهليزي و مراقبتهاي پرستاري آن

فيبريلاسيون دهليزي (AF) از شايع ترين آريتمي هاي قلبي با فراواني تقريبي 1% در كل جمعيت و شيوع ساليانه 2/0% است. اين ميزان با افزايش سن به بيش از 8% به خصوص در افراد بالاي 80 سال مي رسد. ريتم AF معمولا“ به همراه علاماتي مي باشد كه در كيفيت زندگي تاثير مي گذارد و سبب افزايش خطراتي مانند ترومبوآمبولي سيستمیک ، نارسائي قلبي و بيماريهاي قلب و عروق مي شوند. داروهاي آنتي آريتمي تاثير اندكي در اين مورد دارند. هدف از درمان AF بازگشت و حفظ ريتم سينوسي است. ريتم AF به سه دسته پاروكسيمال (حمله اي) ، Persistant (پايدار) و Permanent (دائم) تقسيم مي شوند. درمان AF از طريق داروئي ، جراحي و يا ابليشن انجام مي شود.
درمان داروئي باداروهاي آنتي آريتمي معمولا“ اثر بسيار ناچيزي در كنترل ريتم دارند. روش جراحي AF به دنبال ساير اعمال جراحي قلب نظير تعويض دريچه ، گرافت باي پس عروق قلبي انجام مي شود ودر موارد بسيار نادري جراحي قلب فقط به علت ريتم AF انجام شده است. تكنيك هاي جراحي عمل AF شامل جراحی maze که تكنيك بسيار پيچيده اي دارد و باتقسيم بندي نقاطي كه مسئول ايجاد AF هستند از انتشار امواج چندگانه دهليزي جلوگيري مي كند. روش استانداري كه رايج تر است روش (Cut & Sew) برش و دوخت است كه برش هايي را در اطراف وريد پولمونر ايجاد مي كنند تا ارتباط بافت اطراف وريد پولمونر بااطراف را قطع نمايد در روش نوين جراحي از طريق توراكوتومي محدود اقدام به تخريب شبكه گانگليوني (GP) مي نمايند.
گاهي نيز با استفاده از كلامپ هاي باي پولار در اطراف وريد پولمونر مانع فعاليت Trigger ها در اطراف وريد پولمونر مي شوند.
فوايد جراحي AF عبارتند از كاهش خطر ترومبوآمبولي و تنگي وريد پولمونر كاهش زمان پروسيجر و عدم استفاده از اشعه X-Ray بيماراني كه داراي پولمونر و يا سابقه التهاب پلور هستند نمي توانند تحت جراحي AF قرار گيرند. اخيرا“ دو تكنيك ايزوليشن وريد پولمونر و تخريب شبكه گانگليوتومي از طريق جراحي غير تهاجمي انجام شده است. عوارض ناشي از جراحي شامل آسيب به ارگانهای اطراف دهليز چپ به خصوص پرفوراسيون ازوفاژيال و انسداد شريان كرونري است.
در روش ابليشن راديو فركانسي از تكنيك هاي تخريب خطي (Linear lesion) در سطوح مختلف دهليز چپ (ديواره خلفي ، سقف و ايسموس ميترال) در جهت اصلاح آناتوميك و عملكرد الكتريكي AF و پيشگيري از پيشرفت تاكي كاردي هاي دهليزي جديد بعد از ابليشن راديوفركانسي مي باشد. ابليشن وريد پولمونر در سه ناحيه از وريدهاي پولمونر و با استفاده از كاتتر ابليشن LASSO و ايزوله كردن وريد پولمونر و تخريب مناطق مسئول ايجاد AF مي باشد.

مراقبت های پرستاری در فیبریلاسیون دهلیزی
ابليشن AF به علت درد ايجاد شده در هنگام تخريب نواحي مسئول ايجاد AF در اطراف وريدهاي پولمونر تحت بي هوشي عمومي انجام مي شود. بنابراين بررسي اوليه بيمار از نظر SPO2 ، BP كنترل HR و وضعيت تنفسي بيمار در طول انجام پروسيجر به عهده مسئول بي هوشي و پرستار الكتروفيزيولوژي مي باشد. كنترل سديمان خون هر يك ساعت انجام مي شود و هپارين به تناوب و با توجه به جواب سديمان در طول پروسه انفوزيون مي شود. اپراتوري دستگاه راديو فركانسي كه شامل تعيين سطح دماي ارسالي و وات دستگاه با هماهنگي با متخصص الكتروفيزيولوژي و تنظيم دستگاه مطالعه EPS از نظر ترتيب قرارگيري الكترودهاي اينتركاردياك باجعبه رابط و دستگاه ها نقش بسيار مهمي در تعيين مكان تخريب را دارد و نيز نظارت بر زمان فلوروسكوپي تشخيصي و ابليشن ،‌تجويز داروهاي لازم جهت مطالعه الكتروفيزيولوژي از وظايف عهده پرستار الكتروفيزيولوژي مي باشد.
گوزلیم عکسین دوشوب پیماندن پیمانیه

گوندریب عشقین منی میخاندن میخانیه

گئتمیشم میخانیه من دردیمه درمان اولام

دردیمی بیر بیر دیم من ساغر و پیمانیه

دردیمه درمان شراب اولدو حبیبیم ساقی لر

گوندریب عشقیم منی گور هانسی داروخانیه


[عکس: images?q=tbn:ANd9GcTiJ4evUTSiPaWN4c5Iczp...VY2wXNRMnQ]
24-11-1390 12:09 ق.ظ
 
ارسال: #7
RE: مقالات پرستاری
پست‌ها: 1,456
تاریخ عضویت: 22 اردیبهشت 1390
اعتبار: 36
حالت من: Ghafelgir
CT Angiography چيست CTA معمولاً براي موارد زير به‌كار گرفته مي‌‌شود:
1) بررسي كردن شريانهاي تنفسي در ريه‌ها براي جلوگيري ازآمبوليسم تنفسي، كه يك خطر جدي اما قابل درمان است،
2) مشاهده جريان خون در شريانهاي كليه در بيماران با فشار خون بالا و آنهايي كه مشكوك به داشتن بيماريهاي كليه هستند. تنگ شدن شريان كليه سبب ايجاد فشار خون بالا (Hypertension) در بسياري از بيماران مي‌شود كه مي‌تواند اين مسأله درمان شود. روش تحليل خاص از مشاهده تصاويري كه Renal CT angiography مي‌سازد، روش تحليل بسيار دقيقي است،
3-مشخص كردن اتساع عروق در آئورت و ديگر رگهاي مهم بدن،
4-تشريح كردن قوس آئورت و ديكر انشعابات مهم بدن.تشريح كردن به مفهوم مشخص كردن لايه‌هاي ديوارهاي شريانها است،
5-مشخص كردن اتساع يا گرقتگي وعروق مغزي كه مي‌تواند زندگي بيمار را تهديد كند.
6-تشخيص بيماري atherosclerotic كه شريانهاي خوني در ناحيه پا تنگ مي‌شود و
7-تشخيص(clots) thrombosis در سياهرگها، مثلاً سياهرگهاي بزرگ در پاها و لگن خاصره. چنين لخته‌هاي خوني مي‌تواند به سمت ريه‌ها رود و سبب آمبوليسم تنفسي شود.
CTA براي تشخيص و گرفتگي شريانهاي كاروتيد كه خون را از قلب به مغز مي‌رساند، به‌كار مي‌رود. زماني كه يك stent درجريان رگهاي بيمار شده قرار گيرد، با كمك angiography CT مشخص مي‌‌شود كه به منظور اصلي رسيده‌ايم يا خير. بررسي شريانهاي مغزي مي‌تواند به پزشك در تشخيص درست بيماري كمك كند.در بيماران داراي تومور، مي‌تواند به جراح در فهميدن جزئيات رگهاي تغذيه كننده تومور كمك كند.
قبل از هر كاري، ماده كنتراست به درون سياهرگهاي بيمار تزريق مي‌شود. رگهاي خوني به طور نرمال در تصاوير راديوگرافي ديده نمي¬شود، و به طور كافي با بافتهاي اطرافشان كنتراست ندارند. جهت افزايش كنتراست تصاوير، از عامل كنتراست استفاده مي¬شود كه مايعاتي چگال با عدد اتمي بالا، نظير يد است. كه به داخل رگهاي خوني در طول آنژيوگرافي تزريق مي¬شود و به دليل چگالي بالا و عدد اتمي بالاي آنها، فوتون¬هاي اشعه X توسط عامل كنتراست بيشتر از خون و بافتها جذب مي¬شود. عامل كنتراست سبب ايجاد تصاوير رگهاي خوني با كيفيت و جزئيات بالا مي¬شود. انواع مختلفي از عوامل كنتراست براي تصويربرداري از نقاط مختلف استفاده مي¬شود. به طور كلي ماده حاجب ماده¬ايست كه عدد اتمي آن نسبت به تركيبات بدن بالاتر است به همين دليل جذب كننده اشعهX است. ماشين انژكتور خودكار براي كنترل زمان و سرعت تزريق استفاده مي‌شود كه ممكن است در طول ثبت تصاوير اين تزريق ادامه داشته باشد.
در طول اين پروسه، وسيله چرخشي اطراف بيمار مي‌چرخد و باريكه‌هاي Fan شكلي از اشعه x ايجاد مي‌كنند . دتكتورها امواج عبوري از بدن بيمار را به سرعت ثبت مي‌كنند.ممكن است چند هزار تصوير در يك دور چرخش دتكتورها به‌دست آيد.كار اصلي CTA بعد از ثبت تصاوير است، هنگامي كه برنامه‌هاي قوي كامپيوتري تصاوير را پردازش مي‌كند و تصوير نهايي را مي‌سازد.
CTA ممكن است بين 10 تا 25 دقيقه به طول انجامد.
در طول تزريق ماده حاجب بيمار احساسي گرم شده به آن دست مي‌دهد ولي هيچ دردي را حس نمي كند. در طول پروسه CTA لازم است بيمار بي حركت بماند. از پدها و بالشتك‌ها براي ثابت نگهداشتن بيمار استفاده مي‌شود.
مزاياي CTA
- CTA براي بررسي بسياري از رگهاي خوني در مغز، كليه‌ها، لگن و ريه‌ها استفاده مي‌شود،
اين پروسه گرفتگي عروق را به صورت On Timeبراي درمان آنها نشان مي‌دهد،
- اين پروسه ساختمان آناتوميك رگهاي خوني را خيلي با دقتر از MRI يا ultrasound نشان مي‌دهد،
- CTA پروسه قابل استفاده براي مشاهده بيماريهاي رگهاي خوني است، كه بيار ايمن تر و كم زمان بر تر از كتتر آنژيوگرافي است. همچنين با تزريق ماده حاجب در بازو نسبت به شريانهاي بزرگ پا، ناراحتي كمتري براي بيمار ايجاد مي‌شود.
1- قابليت انجام عمليات CT-Angiography : با توجه به اينكه در چرخش تيوب (مولداشعه X )از هيچگونه تسمه و موتور گرداننده استفاده نشده و چرخش بخش چرخنده شامل تيوب و دتكتور‌ها و موارد وابسته تحت يك ميدان مغناطيسي انجام مي‌شود، سرعت چرخش تيوب همراه با تعداد رديف‌هاي زياد دتكتورها، سرعت تصوير برداري را بسيار بالا برده تا جايي كه پس از پايين آوردن و تثبيت ضربان قلب بيمار فقط با تزريق داخل وريدي ماده حاجب و با ميزان دوز دريافتي بسيار كم، نسبت به ديگر دستگاه‌ها مي‌توان تصاويري با دقت و ظرافت بسيار قابل توجه با قطاعي كمتر از 0.4mm در هر اسلايس از عروق كرونر بيماران قلبي دريافت نمود. لازم به توضيح است كه سي تي آنژيوگرافي تنها محدود به عروق كرونر نيست بلكه بررسي عروق مغزي، ريوي، سر و گردن، شريان‌هاي كليوي، شريان‌هاي اندامي و... به راحتي با دقت بالا توسط اين دستگاه انجام مي‌شود.
جالب اينجاست دقت و كيفيت تصاوير در حدي است كه در بيش از 98% موارد گزارش آنژيوگرافي آن را تاييد و تصديق مي‌كند، در واقع با اين توانايي در بيش از 95% موارد كه عدم وجود مشكل گزارش مي‌شود نياز به انجام آنژيوگرافي ضروري به‌نظر نمي‌رسد، چرا كه انجام آنژيوگرافي در CATH LAB مستلزم بيهوشي و Catheterization بوده كه استرس و احساس ريسك فراوان براي بيمار به همراه داشته لذا بيماران نيز ترجيح مي‌دهند قبل از استفاده از اين روش توسط سي تي آنژيو چك شوند و درصورت برخورد با موارد مشكوك يا نياز به آنژيوپلاستي تن به آنژيوگرافي و ريسكهاي آن بدهند،
تصاوير دريافت شده از عروق كرونر در اين روش از كيفيت خارق‌العاده اي برخوردار بوده از طرفي امكانات تعبيه شده نرم افزاري و سخت افزاري لازم جهت پزشكان، انجام كليه بازسازي‌هاي مورد نياز داخلي و حتي فضايي عروق را در اسرع وقت برايشان فراهم و قابل ارزيابي دقيق كرده است كه از آن جمله مي‌توان تشخيص و بررسي دقيق وجود يا عدم وجود پلاكهاي كلسيم و موقعيت آنها در مسير شريانهاي كرونري قلب و نيز ديگر عوامل تنگي عروق كرونري را نام برد.
- virtual endoscopy : بررسي دقيق و بازسازي سه بعدي و نماي متحرك راه‌هاي هوايي ريوي و اعضايي مانند كولون بدون نياز به آندوسكوپي و نيز بررسي كامل ضايعات مختلف ريوي و تعيين حجم آنها. قابل توجه اينكه در تصوير برداري ريوي با اين دستگاه به دليل سرعت بالا، زمان حبس تنفس بسيار كوتاه بوده كه اين امر خود مهمترين مشكل بيماران ريوي در انجام سي‌تي‌اسكن بوده كه نمي توانند مدت طولاني حبس تنفس كنند،
- قابليت ارزيابي سه بعدي كليه اندام، اعضا و جوارح،
- قابليت ارزيابي كامل بافت‌هاي مختلف مغز (Nuro CT)،
- قابليت انجام Bone Densitometry،
- قابليت انجام تصوير برداري از كودكان بدون بيهوشي و با دوز اشعه جذبي بسيار پايين،
- قابليت انجام عمل جراحي و نمونه برداري به وسيله دستگاه سي‌تي‌اسكن و استفاده از مانيتور و ابزار لازم جهت تصويربرداري بدون خطر دوز اشعه جذبي براي پزشك،
- بازسازي سه بعدي سطح پوست قسمت‌هاي مختلف بدن جهت جراحي پلاستيك و ترميمي،
- قابليت انجام Whole-body ( بررسي كامل بدن).
معايب CTA
- ريسك عكس العمل آلرژي نسبت به ماده حاجب وجود دارد،
- CT براي بيماراني كه داراي بيماري كليوي و ديابت سخت هستند، چرا كه ماده كنتراست(حاجب) عملكرد كليه‌ها را صدمه مي‌زند و
- در جاييكه ماده كنتراست تزريق مي‌شود، اگر مقدار زيادي ماده كنتراست به زير پوست نشت كند، پوست آسيب مي‌بيند و بيمار احساس درد مي‌كند.
محدوديت‌هاي CTA
اگر بيمار در طول CTA حركت كند يا اگر قلب عملكرد نرمال خودش را نداشته باشد، تصاوير CTA ممكن است، تيره و كدر شود. رگهاي خوني مسدود شده، ممكن است سبب ايجاد تصاويري شود كه تفسير كردن آنها مشكل است. CTA در حال حاضر قادر به توليد تصاوير كوچك از شريانها يا رگهاي ارگانهايي كه به سرعت حركت مي‌كند، نيست.
گوزلیم عکسین دوشوب پیماندن پیمانیه

گوندریب عشقین منی میخاندن میخانیه

گئتمیشم میخانیه من دردیمه درمان اولام

دردیمی بیر بیر دیم من ساغر و پیمانیه

دردیمه درمان شراب اولدو حبیبیم ساقی لر

گوندریب عشقیم منی گور هانسی داروخانیه


[عکس: images?q=tbn:ANd9GcTiJ4evUTSiPaWN4c5Iczp...VY2wXNRMnQ]
24-11-1390 12:10 ق.ظ
 
ارسال: #8
RE: مقالات پرستاری
پست‌ها: 1,456
تاریخ عضویت: 22 اردیبهشت 1390
اعتبار: 36
حالت من: Ghafelgir
وظايف و مراقبتهاي پرستاري در طول انجام دياليز:
کلیه ها مسئول فیلتراسیون و در واقع تصفیه کردم مواد زائد از خون هستند. دیالیز عملیاتی است که جایگزینی برای بسیاری از وظائف و مسئولیت های طبیعی کلیه ها می باشد. کلیه ها دو عضوی هستند که در هر دو طرف پشت حفره شکم قرار گرفته اند. دیالیز به افراد این امکان را می دهد، با اینکه دیگر کلیه هایشان به خوبی کار نمی کند، بتوانند زندگی خوب و مفیدی را بگذرانند.
فرايند همودياليز: مرحله شستشو و آماده سازي ( Priming ) شستشوي كامل صافي و ستهاي شرياني و وريدي هم مي باشد و از بروز واكنشهاي آنافيلاكتيك به صافي كاسته مي شود و چون اتيلن اكسايد موجود در آنها در طي پرايم برداشته مي شود.

بدست اوردن و دسترسي به عروق: در صورت وجود كاتتر بايد ابتدا كاتتر آسپيره شود مجاري كاتتر يا شستشو با سرنگ حاوي سالين بررسي شود و اكثر نفرولوژيستها ترجيح مي دهند كه هپارين را داخل شريان در مسير صافي تزريق بلافاصله جريان خون را شروع نمود .

فيستول شرياني وريدي: 1- از سوزن شماره 15 يا 16 استفاده مي گردد.

2- محل ورود سوزن بايد پنبه الكل سپس بتادين تميز آماده شود

3- سوزن شرياني را حداقل سه سانتي متر دورتر از محل آنا ستوموز با زاويه 45 درجه طوريكه نوكش بطرف بالا اناستوموز وارد مي كنيم .
4- سوزن وريدي بالاتر از سوزن شرياني است با زاويه 45 درجه بطوريكه نوك آن بطرف قلب و با فاصله 3تا 5 سانتي متر سوزن شرياني زده شود .


شروع دياليز : ميزان جريان خون بطور اوليه در حد 50 ميلي ليتر و سپس 100 ميلي ليتر در دقيقه تنظيم شود تا تمام مسير گردش خون از خون پر شود زمانيكه خون در سمت شريان وريدي پر مي گردد فورا ميزان جريان خون بايد به حد مطلوب افزايش داد در دياليز حاد تا 350 ميلي ليتر در دقيقه مي توان افزايش داد بايد سطح فشار Inflow شرياني يا وريدي و فشار OUT flow وريدي دستگاه يا خروجي دستگاه توجه كنيم جريان و فشار با مقاومت از نظر رياضي با هم در ارتباط هستند . فشار وريدي بطور نرمال كمتر از 50% فشار ميانگين شرياني است افت اين فشار عمدتا در محل اناستوموز است مگر اينكه يك انسداد يا تنگي گرافت وجود داشته باشد.فيستول شرياني وريدي:


اگر قرار است بيمار ظرف چند هفته دياليز گردد مي توان از كاتتر يا شانت استفاده كرد ولي براي استفاده طولاني مناسب نيست و بهتر است فيستول شرياني وريدي گذاشته شود .

براي ايجاد فيستول يك سرخرگ و يك سياهرگ مجاور از پهلو به پهلو يا انتها به انتها يكديگر پيوند اناستوموز مي دهند در تنيجه گردش خون جدار وريد متسع مي گردد پر خوني و نبض شرياني به ان منتقل مي گردد كه اين فيستول را بين 4-6 هفته بعد از عمل جراحي مورد استفاده قرار مي دهند در اين فاصله مراقبتهاي مراقبتهاي خاص خود جهت بهبودي دارد و طي اين مدت سياهرگ فيستول بايد به اندازه اي بزرگ شود كه دو سوزن بزرگ بنام فيستول را بتوان داخل آن قرار داد كه يك سوزن به عنوان وريدي در قسمت بالاتر قرار مي دهند كه جريان خون دياليز به بيمار برميگردد يك سوزن با فاصله 5 سانتي متري از سوزن وريدي به عنوان سوزن شرياني در قسمت پايين براي گرفتن خون به دستگاه دياليز مي باشد گرفته مي شود .
مراقبت از فيستول :


بعد از عمل جراحي موضع را مرتب تمييز نگه دارد در صورت لزوم با محلول آب اكسيژنه يا بتادين شسته و پانسمان شود.

اجتناب از هرگونه فشار در محل اطراف فيستول ( اجتناب از خوابيدن روي دست فيستول دار)

اجتناب از خريد و كارهاي سنگين يا ان دست كار سنگين انجام ندهد.

تزريق سرم و خونگيري از دست فيستول دار ممنوع مي باشد .

كنترل نبض و فشار خون بيمار .

در صورت اسهال استفراغ شديد به علت كاهش شديد به علت كاهش حجم خون وريدي از كار افتادن فيستول خطرناك مي باشد.

جهت بيشگيري از عفونت تا چند ساعت پس از انجام دياليز شستشو ممنوع مي باشد.
قبل و بعد از دياليز از نظر خونريزي كبودي كنترل شود.

در صورت سالم بودن فيستول بايد با لمس عروق اين ناحيه صداي شل خش خش يا حالت لرزشي شنيده مي شود.

هر گونه علائم عفونت مثل قرمزي موضعي حساسيت در لمس تورم ترشح چركي درد به دكتر گزارش شود .

استفاده از كمپرس آب گرم به منظور كاهش درد ناشي از جريان خون .

اموزش بيمار جهت ادامه ورزش دست فعال كردن جريان خون فيستول .

استفاده صخيح از فيستول هنگام رگ گيري .

از تزريق مكرر سوزن به يك نقطه فيستول خوداري گردد .

قبل از تزريق محل را دوراني با بتادين شستشو داده شود
عوارض حين دياليز :

عوارض حين دياليز بر حسب شيوع آن عبارت است از : - هيپو تانسيون 20%تا30% سردرد: 5%

- تهوع 5% تا 15% درد پشت : 5%
- درد قفسه سينه 2%تا5%
- خارش 5% تب و لرز 1%
- كرامپ5%تا 20%
عوارض جدي شايع ولي بسيار جدي همودياليز :

آريتمي- تشنج- تامپوناد قلبي- هموليز- خونريزي داخل مخچه.علل كاهش خون :

اولترا فيلتراسيون بيش از حد - تجويز داروهاي ضد فشار خون

- خونريزي خارج از بدن - خوردن غذا حين يا قبل از دياليز


وزن خشك بيمار به كرات بوسيله آزمون و خطا مشخص مي شود وزن خشك حالتي است كه در وزن پايين تر از آن علائمي مثل كرامپ تهوع استفراغ يا كاهش فشار خون رخ مي دهد در اكثر بيماران ميزان وزن خشك بسيار متغيير مي باشد.

مراقبتهاي پرستاري در شيوع كاهش فشار خون و كرامپ عضلاني:

كاهش ميزان اولترا فيلتراسيون - سالين هيپر تونيك 23%يا 7% تزريق كنيم

- بيمار را در وضعيت ترندلنبرگ قرار دهيم - گلوكز هيپر تونيك 50%

- 100تا 500 سي سي نرمال سالين تزريق كنيم - قبل از دياليز قرص فشار خون خورده نشود.

براي عوارض درد قفسه سينه مراقبتهاي زير انجام دهيم

1- دادن 3 ليتر اكسيژن در دقيقه 2- كاهش سرعت جريان خون


3- سرعت اولترافيلتراسيون را صفر كنيد 4- در صورت نداشتن كاهش فشار خون از TNG زير
زباني استفاده كنيد
مراقبتهاي خارش:

1- تجويز ديفن هيدارمين هيدرو كلرايد 25 ميلي گرم خوراكي يا وريدي
2- سيپرو هپتادين هيدروكلرايد 4 ميلي گرم خوراكي
3- ماساژ پوست با روغن بادام تلخ يا روغن زيتون

مراقبتهاي تهوع استفراغ:

1- كاهش ميزان اولترافيلتر اسيون
2- كاهش ميزان جريان خون
3- پر كلرپرازين 10 ميلي گرم خوراكي يا 5/2 وريدي

مراقبتهاي در بيشگيري از سردرد :
1- استفاده از ارام بخشها بخصوص استامينوفن 650 ميلي گرم خوراكي
2- كاهش فشار خون
3- در صورت ادامه سردرد خارج كردن لخته خون از كاسه سر .

آزمايشات دوره اي بيماران دياليزي

نوع آزمايشات
ازمايشات تشخيصي ماهانه

Bun-Creatinin-K- Na- ca-p- Hb
آزمايشات تشخيصي سه ماهه
FBS-cholestrol-triglyciride-LFT- Albomin-Hco3
آزمايشات تشخيصي 6 ماهه
HBS Ag- Ferritin- Seraum iron- TiBC- PTH
ازمايشات تشخيصي سالانه

HCV Ab- HBS AB

نمونه گيري قبل از دياليز انجام گيرد.

- جهت انجام Hco3 با استفاده از ABG مي توان از لاين شرياني نمونه گرفت .
- جهت درخواست HBS Ag-HCV AB- HBS Ab در خواست ازمايشات توسط پزشك در دفترچه بيمار نوشته شود و در پشت برگه آدر بيمار قيد گردد به همراه مهر بخش سپس به همراه 5 سي سي خون كلات به بانك خون فرستاده شود
- آزمايشات PTH-TIBC- serum iron در ازمايشگاه مركزي بوشهر در تاريخهاي 15/6و 15/12 انجام مي شود در زمانهاي انجام ان با هماهنگي 5 سي سي خون كلات به همراه برگه هاي ازمايش بيمه با هماهنگي دفتر پرستاري فرستاده مي شود
وظايف و مراقبتهاي پرستاري در طول انجام دياليز:

- كنرل علائم حياتي بيمار خصوصا فشار خون و نبض بيمار قبل و بعد از دياليز با ثبت در پرونده بيمار

كنترل وزن بيمار قبل و بعد از دياليز وثبت در پرونده بيمار

- تنظيم دستگاه با وضعيت عمومي بيمار

- پرستار بايد بتواند سوزنهاي فيستول را بدقت در محلهاي مناسب خود قرار دهد كه كمترين دستكاري صورت گيرد


- بيماران را از عوارض دياليز مطلع و اموزش داده شود


- بيمارانيكه با كتتر دياليز مي گردند حتما بصورت استريل پانسمان گردند- قبل از دياليز گان – دستكش – ماسك – عينك – خود را بپوشيد تا خطر ابتلا به هپاتيت كمتر گردد.

- كنترل رژيم غذائي بيمار و داروئي بيمار اموزش داده شود.

- مهمترين نقش پرستار اموزش به همراهان بيمار مي باشد.

- برقراري ارتباط كلامي با بيمار جهت حمايت روحي ورواني.

- بررسي دستگاه دياليز قبل و حين دياليز سالم باشد.

- در صورت داشتن داروي تزريقي عضلاني يك ساعت پس از قطع دياليز انجام شود.

- گرفتن نمو نه خون قبل از دياليز از شريان گرفته شود.
- نوشتن گزارش دقيق پرستاري بر اساس فرم موجود.رژيم غذائي در بيماران دياليزي


محديديت مايعات:

چرا اب كم مصرف مي كنيم ؟ كليه هاي سالم در روز 7 ساعت و در هفته 7 روز كار مي كنند دياليز جايگزين كليه مي گردد و در هفته سه تا چهار بار دياليز مي شوند و هر بار سه تا چهار ساعت و مابه التفاوت اين در حدود بيست ساعت مي باشد حال اگر اين حد اب در يك نوبت گرفته شود باعث گرفتگي عضله مي شود و افت فشار خون مي گردد حال اگر كليه دفع ادرار داشته باشد مي توان يك تا دو ليوان اب مصرف نمود براي موارد خيلي تشنگي بالا از يخ و اب نبات ترش بايد استفاده گردد . غذاهاي كم نمك بايد استفاده كرد بدليل نمك باعث تشنگي شديد و اختلال اب الكتروليتها و افزايش وزن مي گردد. غذاهاي كم فسفر و كم پتاسيم داشته باشيم چون كليها از كار افتاده و قادر به دفع پتاسيم و فسفر نيست و ميزان پتاسيم وفسفر افزايش پيدا مي كند كه پتاسيم و فسفر در غذاهاي گوشتي و لبنيات وجود دارد 50%پرو تيين دريافتي بيماران ديابتي از نوع گياهي مي باشد پتاسيم بيشتر در سيب زميني و نوشابه هاي گازدار موز اب ليمو – خربزه- قهوه چاي وجود دارد.
از بين ويتامينها در بيماران دياليزي كاهش ويتامين B,c داريم در پايان دياليز از امپول ب- كمپلكس تزريقي استفاده مي شود.

بي اشتهائي بيمار:

بي اشتهائي نشانه بيماران بيشرفته كليوي ESRD مي باشد كسانيكه تغذيه كافي دارند عمر طولاني تري دارند.

براي مقابله با بي اشتهائي نكات زير ضروري مي باشد.

- غذاهاي بي بو و نشا سته دار يا هر چيزي كه ميل دارد مصرف كند
- غذاهاي پروتييني را مثل سالاد تخم مرغ و ساندويچ ميل كند .
- غذاهاي كم حجم در وعدهاي بيشتري ميل كند.
- از طريق تصاوير و اشپزي اشتها را تحريك كند.
- تمرينهاي ورزشي در بهبود وضعيت تغذيه موثر مي باشد.


داروهاي مصرفي در بيماران دياليزي:


كلي تريول( CAlcitriol) نام تجاري(rocotirol)

روكاترول قويترين شكل ويتامين دي 3 مي باشد كه در كليهها توليد ميشود ودر بيماران دياليزي بايد از طريق تزريقي دريافت گردد.

اين دارو بوسيله جذب روده اي و احتباس كليوي سطوح سرمي كلسي را بالا مي برد.

موارد مصرف : درمان هيپو كلسيمي - بيماران تحت ذياليز مزمن

ميزان مصرف: روزانه يك عدد قرص 25/ ميلي گرمي از طريق po تجويز مي شود.

موارد منع مصرف: هيپر كلسيمي- مسموميت - هيپر فسفاتمي-
عوارض: هيپر كلسيمي- خواب الودگي- سر درد – ضعف- تاري ديد – بي اشتهائي – تهوع- يبوست – طپش قلب

مراقبت پرستاري: چك كلسيم و فسفر و توصيه هاي اموزشي بصورت دوره اي و دور از نور و حرارت نگهداري شود.

اسيد فوليك:

نام تجاري-FOLACIN

موارد مصرف: در بيماران انمي مگالو پلاستيك – توليد گلبول قرمز- جهت خون سازي بكار برده مي شود .
عوارض جانبي:
ندارد

نشانهاي كمبود اسيد فوليك : التهاب زبان- اسهال- يبوست- كاهش وزن- تحريك پذيري – رنگ پريدگي فراموشي .

هيدرو اكسيد الومنيوم ( امفوژل)

پايين اورنده فشار خون

بصورت قرص 300 ميلي گرمي و سوسپانسيون وجود دارد .
اين دارو اسيد معده را كاهش داده و اثر تحريك پذيري ان را كاهش مي دهد.

موارد مصرف: به عنوان انتي اسيد جهت تسكين درد گاستريت- ريفلاكس مري- زخم معده –

مقدار مصرف : بصورت سه دوز در 24 ساعت و يك ساعت قبل از غذا داده شود.
عوارض جانبي : يبوست – انسداد روده – مسموميت با الو منيوم

مراقبت : چك كلسيم و فسفر و اموزش به بيمار


كربنات كلسيم :

كربنات كلسيم در كبد با فسفر موجود در غذا تركيب شده و از جذب ان در ورود به جريان خون جلوگيري مي كند
اين قرص در ابتدا و يا بين غذا داده مي شود و در صورت فسفر بالاي 6-5/6 از امفو ژل استفاده مي شود
منبع
دیالیز و آموزش به بیمار
رژيم غذايي بيماران تحت دياليز
گوزلیم عکسین دوشوب پیماندن پیمانیه

گوندریب عشقین منی میخاندن میخانیه

گئتمیشم میخانیه من دردیمه درمان اولام

دردیمی بیر بیر دیم من ساغر و پیمانیه

دردیمه درمان شراب اولدو حبیبیم ساقی لر

گوندریب عشقیم منی گور هانسی داروخانیه


[عکس: images?q=tbn:ANd9GcTiJ4evUTSiPaWN4c5Iczp...VY2wXNRMnQ]
24-11-1390 12:10 ق.ظ
 
ارسال: #9
RE: مقالات پرستاری
پست‌ها: 1,456
تاریخ عضویت: 22 اردیبهشت 1390
اعتبار: 36
حالت من: Ghafelgir
لوكمي در كودكان ناشي از تاثيرات انکوژنیک اورانيوم ضعيف شده و رويکرد هاي پيشگيرانه و درماني
سعید باباجانی
مقدمه و اهداف: اورانيوم ضعيف شده (DU) فلزي سنگين و متراكم ،حاصل ازمواد زائد اورانيوم غني شده مي باشد كه در جنگهاي نوين به منظور نفوذ در پناهگاه ها و تجهيزات زرهي استفاده مي گردد. عليرغم اينكه DU جزو سلاحهاي متعارف دسته بندي مي شود ،ولي مسموميت شيميايي ناشي از آن دو برابر ديگر فلزات سنگين بوده و مسموميت راديو اكتيو نيز ايجاد مي كند. ذرات معلق DU از طريق استنشاق ،آلوده سازي آب،غذا و محيط زيست، موجب آلودگي افراد و در نتيجه عوارضي همچون سرطان بويژه لوكمي در كودكان مي گردد، بطوريكه بيش از 50 % از موارد ابتلا به لوكمي در عراق پس از جنگ خليج ،در ميان كودكان رخ داده است. در اين مقاله استفاده از DU بعنوان تهديد جدي پيش روي كشورهاي جهان و تاثيرات انکوزنیک آن، بخصوص ايجاد لوكمي در كودكان مورد بحث و بررسي قرار گرفته است تا ضمن آشنايي پرستاران با عوارض خطرناك آن، به اقدامات مناسب پرستاري جهت پيشگيري و كاهش عوارض ناشي از آن بپردازند.
روش مطالعه: اين مقاله ازنوع مروري مي باشد كه در تدوين آن از مطالعات كتابخانه اي، رجوع به جدیدترین كتب، منابع و مجلات معتبر علمي فارسي و لاتين و جستجو در موتور هاي جستجوگر ScholarGoogle ,PubMed و... استفاده گردیده است.
يافته ها: تحقيقات نشان مي دهد كه DU در كشت سلولهاي انساني، ژنو توكسيك و موتاژنيك بوده و عوارض همزمان ذرات آلفاي ناشي از تششعات و نيز مسموميت شيميايي، پتانسيل خطر را پيچيده تر مي نمايد. از زمان جنگ اول خليج فارس ميزان ابتلاي مردم بصره به سرطان 15 برابر شده است این در حالیست که طبق گزارش سازمان انرژي اتمي، پس از جنگ خليج آمار ابتلا به سرطان 700 % و ابتلا به لوكمي 350% افزايش داشته است. بر اساس بررسي هاي صورت گرفته، 70% از كودكان كمتر از 15سال در جنوب عراق در معرض تششعات بوده و آلوده گشته اند و بيش از نيمي از موارد ابتلا به سرطان، در ميان كودكان بروز مي كند و علت اين امر عواملی همچون رشد سلولي سريعتر كودكان بوده و در نتيجه تغييرات موتاژنيك و جهش سلولي ناشي از DU در آنها بيشتر است. ميزان ابتلا به لوكمي در ميان كودكان عراقي از سال1990 تاکنون، 400 % رشد داشته و كودكاني كه با باقيمانده سلاح هاي منفجرشده بازي مي كنند، همگي به لوكمي مبتلا گردیده و در اثر عوارضي مانند نوتروپني و ترومبوسيتوپني مي ميرند.در نتيجه مهمترين اقدامات پرستاري در اين کودکان دور کردن آنها از مناطق آلوده و پيشگيري از ايجاد عفونت ها و همچنين خونريزي مي باشد.
نتیجه گیری: با توجه به رشد روزافزون استفاده از DU در جنگ ها و تاثیرات انکوژنیک آن، پرسنل بهداشتی باید با عوارض DU آشنا بوده و در صورت بروز علائم لوکمی از جمله عفونت و خونریزی، افراد در معرض خطر را سریعا به مراکز درمانی مجهز ارجاع نمایند تا با انجام اقدامات لازم، میزان بقا در آنها افزایش یابد. همچنین نقش پرسنل بهداشتی بخصوص پرستاران در تشویق ساکنان نسبت به تخلیه مناطق آلوده به DU و آموزش در مورد عدم استفاده از آب و مواد غذایی آلوده، به منظور پيشگيري از لوکمي در اطفال بسیار ضروری به نظر می رسد.
گوزلیم عکسین دوشوب پیماندن پیمانیه

گوندریب عشقین منی میخاندن میخانیه

گئتمیشم میخانیه من دردیمه درمان اولام

دردیمی بیر بیر دیم من ساغر و پیمانیه

دردیمه درمان شراب اولدو حبیبیم ساقی لر

گوندریب عشقیم منی گور هانسی داروخانیه


[عکس: images?q=tbn:ANd9GcTiJ4evUTSiPaWN4c5Iczp...VY2wXNRMnQ]
24-11-1390 12:11 ق.ظ
 
ارسال: #10
RE: مقالات پرستاری
پست‌ها: 1,456
تاریخ عضویت: 22 اردیبهشت 1390
اعتبار: 36
حالت من: Ghafelgir
تمايز استرسورهاي پدران ومادران داراي فرزند بستري در بخش مراقبتهاي ويژه ؛ ضرورتي در مديريت استرس والدين توسط پرستار
سعيد باباجاني -فاطمه كلروزي
مقدمه و اهداف: بستري فرزند در بخش مراقبتهاي ويژه، منبع عمده اي از استرس براي والدين می باشد. تحقيقات نشان مي دهد عوامل استرس زا، نحوه درک استرس وپاسخ به ان در پدران با مادران كاملا متفاوت است. پرستاران بايد به بررسي و مشاهده دقيق نيازهاي والدين واسترس درانها بپردازند تا بتوانند الگوي مناسبي براي پيشگيري و كنترل ان در قالب يك مراقبت خانواده محور ارائه دهند. هدف از اين مقاله٬ مقايسه استرس پدران با مادران داراي فرزند بستري دربخش مراقبتهاي ويژه است که با استفاده ازنتايج ان، پرستاران به شكل مطلوبتري استرس والدين را مديريت كنند تا در اجراي نقش شان در برابر فرزند ، موفق تر عمل نمايند.
روش كار: مقاله حاضر،يك مقاله مروري است كه از طريق مطالعه منابع و مجلات كتابخانه اي و جستجو دراينترنت با كمك اخرين يافته ها و مقالات علمي روز دنيا تهيه گرديده است.
يافته ها:بستري فرزند در بخش مراقبتهاي ويژه، بخصوص دروالديني كه اولين بار بستري فرزندشان را تجربه میکنند ( كه 65% والدين را دربرمي گيرد)،بسيار استرس زاست.استرسورهاي پدران با مادران و پاسخ به ان اغلب متفاوت است.عمده استرس پدران به خارج از محيط بخش واكثر استرس مادران به محيط بخش و فرزندشان مربوط مي شود.
نتايج:مادران، استرس بيشتري از پدران تجربه مي كنند وراحت تر ان را گزارش مي نمايند، در حاليكه استرس پدران اغلب از ديد پرستار پنهان مي ماند. طبق تحقيقات اخير، 35% اضطراب مادران را متغییرهایی مانند سن حاملگي، وزن شيرخوار،وجود عوارض عصبي ، حمايت رواني، كسب اطلاعات وطرز برخورد كاركنان ، و 33% اضطراب پدران را عواملی چون سن پدر، جنس فرزند و دسترسي فرزند به مراقبت حمايتي تشکیل می دهد. حمايت رواني توسط پرستار و همسردرمادران، وكسب اطلاعات توسط كاركنان و ارتباط با اطرافيان در پدران،در كاهش استرس موثرتر بوده است . پدران تمايل دارند به سركار بازگردند زيرا درانجا احساس خوشايندتري دارند،درحاليكه مادران ترجيح مي دهند در كنار فرزند خود بمانند واز او مراقبت نمايند.همچنين مادران بدنبال استرس ، مشكلات خواب بيشتري از پدران تحمل مي كنند (93% در مقابل 60%) . استرس عمده پدران بدليل احساس فقدان كنترل و تغيير نقش است، اما استرس مادران بيشتر در مورد بيماري حاد و مشكلات عيني فرزندشان است.
بحث و نتيجه گيري: بدليل تفاوت استرس تجربه شدهتوسط پدران و مادران، نيازهاي انان نيز متفاوت است. پرستار بايد به مشاهده و بررسي دقيق استرس در والدين بپردازد تا بتواند با شناسايي عوامل مربوطه، ان را بهتر مديريت نمايد.
پيشنهاد: پيشنهاد مي گردد تحقيقي در مورد روش هاي كنترل استرس والدين در بخش های مراقبتهای ویژه کودکان٬ در کشور صورت پذيرد تا بتوان از نتایج ان درجهت برنامه ریزی مدون به منظور کاهش استرس والدین سود جست.
كلمات كليدي: فرزند بستری -بخش مراقبتهاي ويژه- استرس والدين- پرستار
REFERENCES
Arockiasamy, Vincent. Holsti, Liisa. Fathers’ Experiences in the Neonatal Intensive Care Unit: A Search for Control.PEDIATRICS, February 2008, Vol. 121 No. 2, pp e215-e222
Haire, Kathie. Bell, Nancy. Predictors of Paternal Versus Maternal Stress in Families of Children With Neural Tube Defects. Children's Health Care, May 2007 ,Vol 36, Issue 2 , PP 99 - 115
گوزلیم عکسین دوشوب پیماندن پیمانیه

گوندریب عشقین منی میخاندن میخانیه

گئتمیشم میخانیه من دردیمه درمان اولام

دردیمی بیر بیر دیم من ساغر و پیمانیه

دردیمه درمان شراب اولدو حبیبیم ساقی لر

گوندریب عشقیم منی گور هانسی داروخانیه


[عکس: images?q=tbn:ANd9GcTiJ4evUTSiPaWN4c5Iczp...VY2wXNRMnQ]
24-11-1390 12:11 ق.ظ
 


پرش به انجمن:


کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان