معماری چیزی فراتر از انباشت مصالح روی هم می باشد - تالار گفتمان آذر فروم

فروش فوری انجمن آذر فروم با 1 گیگ هاست نامحدود به قیمت مناسب
جهت خرید با شماره 09363810642 تماس حاصل فرمایید.

 

معماری چیزی فراتر از انباشت مصالح روی هم می باشد
زمان کنونی: 28-05-1396،01:49 ق.ظ
کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان
نویسنده: امین
آخرین ارسال: امین
پاسخ: 1
بازدید: 307

 
 
رتبه موضوع:
  • 0 رای - 0 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

موضوع: معماری چیزی فراتر از انباشت مصالح روی هم می باشد
ارسال: #1
معماری چیزی فراتر از انباشت مصالح روی هم می باشد
پست‌ها: 79
تاریخ عضویت: 26 اردیبهشت 1390
اعتبار: 23
حالت من: انتخاب نشده
سایت خبری معماری نیوز گفتگویی را با مهندس مهدی گرامی، مدیرعامل گروه معماری کلیاس کویر انجام داده است که در ادامه مشروح این گفتگو تقدیم می گردد:

فرم،معیاری است برای ارزیابی محصول معماری

شرکت کلیاس کویر از حدود 10 سال پیش با نام گروه معماری "گرامی و همکاران" آغاز به کار کرد و با شرکت های مهندسین مشاور و یا پروژه های خصوصی آرام آرام جلو رفت تا در سال 1385 با شکل دهی قانونیِ فعالیت ها، گروه معماری کلیاس کویر تأسیس شد. در پی این 10 سال اگر بخواهیم به لحاظ کمی محاسبه کنیم، حدود 000/260 مترمربع کار طراحی داشتیم که در قالب حدود 59 پروژه انجام شده است.

فعالیت های شرکت بر چند پایه اصلی شکل گرفته است، یکی از این موارد، "مباحث نظری" است، ما سعی می کنیم که در حوزه مباحث نظری، تا جایی که ممکن است، نظری ندهیم. مورد دیگر، موضوع "ماده و معنی" است و اینکه تأثیرگذاری مواد و مصالح در کار و معنایی که از هر ماده ای می تواند متبادر شود. مورد بعدی، موضوع "فرم" است، که معیاری است برای ازریابی محصول معماری. ما فرم را چیزی فراتر از شکل میدانیم و در حقیقت، ایده ی شکل یافته را فرم می نامیم.

به دنبال تکرار گذشته نیستیم ولی برای ما خیلی مهم است که چرا معماری گذشته همچنان ماندگار است
ما به دنبال این هدف هستیم که بتوانیم در زندگی ایرانی و معماری ایرانی محیطی خوشایند، همراه با آسایش را خلق کنیم و در اندیشه این هستیم که چطور می توانیم بناهای ماندگاری را طراحی بکنیم، به دنبال تکرار گذشته نیستیم ولی برای ما خیلی مهم است که چرا معماری گذشته همچنان ماندگار است و همچنین، خوشایند و دلپذیر است. چه ویژگی هایی در آن وجود دارد که همچنان آن را استوار نگه داشته است و این ها مواردی است که ما سعی می کنیم در کار طراحی مان، آنها را ارزیابی کنیم و دائما در جستجوی این موضوعات باشیم.

معماری ای که می خواهد به سمت تمدن پیش برود، هنگامی میتواند این مسیر را پویا نگه دارد که هم به سوالات جدید پاسخ دهد و هم در خودش سوالات جدیدی را ایجاد کند.

ما عمیقا به این موضوع اعتقاد داریم که معماری می تواند الگوی مناسبی برای زندگی ایجاد کند، به شرطی که بتواند پاسخگوی نیازها باشد و آن معماری که می خواهد به سمت تمدن پیش برود، هنگامی میتواند این مسیر را پویا نگه دارد که هم به سوالات جدید پاسخ دهد و هم در خودش سوالات جدیدی را ایجاد کند. این ها، مجموعه ی دغدغه های ما و اندیشه های ما در عرصه معماری است. ما در پروژه هایمان سعی می کنیم که توجه کاربر و بهره بردار از محیط را به سمت این موضوعات جلب بکنیم. ما معماری را چیزی فراتر از انباشت مصالح روی هم می بینیم و به موضوعِ فضا، توجهی خاص داریم.

یک پروژه معماریِ موفق، می بایست از جزئیات معماری بسیار خوب برخوردار باشد
یکی از دوستان در این زمینه به موضوع جالبی اشاره کرد. او گفت: فردی که خوش قیافه و خوش تیپ و خوش لباس است، باید واجد ویژگی های اخلاقی خوبی هم باشد و اندیشه های زیبایی در سر داشته باشد، این ها در کنار هم معنی پیدا می کند. یک پروژه معماریِ موفق، می بایست از جزئیات معماری بسیار خوب برخوردار باشد. ما چون کار ساخت را انجام می دهیم، به این مسأله بسیار حساس هستیم. خیلی مهم است که کار شکیل باشد و همه چیز دقیق در جای خودش بکار رفته باشد، و در واقع احساس بیننده را از آن فضا برانگیزد و آن موقع است که ما می توانیم بگوییم که به معماری رسیده ایم و محصولی فراتر از طراحی صنعتی را خلق کرده ایم.

با این شیوه، نه به سمت توسعه های کمی و کیفیِ قابل اندازه گیری جلو می رویم و نه به سمت اینکه، چیزی از گذشته خودمان بتوانیم حفظ کنیم.
در حال حاضر خیلی از مسائل در آشفتگی معماری در کشورمان تأثیرگذار است. یک بخش حیطه قوانین است، بخش دیگر، جامعه ی در حال گذار است، که این گذار به کندی انجام می شود و هنوز تکلیفش با خودش روشن نیست، یعنی سوالات بسیاری را بدون پاسخ گذاشته است، این در حالی است که خود تاکید دارد که به همه سوالات پاسخ داده است. بسیاری از جوامع سعی می کنند که برخی از سوالات را کنار بگذارند و یک خط مشی را دنبال کنندو به جلو حرکت داشته باشند، ولی در کشور ما اینطور نیست و جامعه علاقه مند است که به همه سوالات پاسخ دهد و برای همه سوالات، پاسخ های خیلی دقیقی داشته باشد و با این شیوه، طبیعتا گذار کندی خواهد داشت. در نتیجه، نه به سمت توسعه های کمی و کیفیِ قابل اندازه گیری جلو می رویم و نه به سمت اینکه، چیزی از گذشته خودمان بتوانیم حفظ کنیم، و در نهایت در بلاتکلیفی به سر می بریم.
ما به پروژه ها معمارانه نگاه می کنیم، این بدین معنی است که از پروژه های با متراژ کم و متوسط شروع می کنیم تا گام به گام جلو برویم تا جنبه کیفی کار حفظ شود. بنابراین پروژه های با متراژ کمتر از 5000 متر برای نیل به این هدف بسیار مناسب است.
ما در طراحی، به موضوع فضا بسیار اهمیت می دهیم، خصوصا در پروژه های مسکونی و به دنبال ایجاد فضایی دلنشین برای تمامی اعضای خانواده هستیم.

پروژه ساختمان مرکزی گلدیران،برنده جایزه طراحی نما
یکی از پروژه های گروه، ساختمان مرکزی گلدیران می باشد. این ساختمان به عنوان برنده جایزه طراحی نما انتخاب شد. این پروژه به صورت بازسازی کامل انجام شد، این ساختمان شامل 33 واحد مسکونی بود.ما این ساختمان را به طور کامل به اسکلت رساندیم و بار دیگر طراحی از بیرون و فضاهای داخلی را انجام دادیم و عملیات طراحی و اجرا در مجموع یکسال زمان برد. ما در این پروژه عملیات طراحی و اجرا را همزمان انجام دادیم و در خاتمه پروژه را به صورت مبله تحویل دادیم و این تجربه ی بسیار خوبی بود.

پروژه دیگر ما در زمینه اداری، پروژه پاریزان صنعت است که در منطقه گرمدره واقع شده است. این پروژه در بخش صنعتی مورد تقدیر هئیت داوران طراحی نما قرار گرفت. در پروژه پاریزان، یک حجم آجری اجرا شده است و ما امیدواریم که ماندگاری طولانی را در طول سالیان دراز داشته باشد. در خاتمه میخواهم به نکته ای اشاره کنم و آن، توجه ویژه به ارزش های فرهنگی است که باید همواره در پروژه ها به این موضوع دقت شود و این موضوع هیچ ارتباطی به نوع کاربری ندارد، چنانکه ما در پروژه پاریزان با اینکه یک پروژه صنعتی بود، به این نکته توجه ویژه ای داشته ایم.
کسانی که با تو خشن برخورد میکنند نهایتا زخمی در ظاهر به تو میزنند

اما کسانی که مهربانند زخمی خواهند زد که هزار بار سوزانتر خواهد بود...
15-03-1390 09:21 ب.ظ
 


موضوعات مشابه ...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
  معماری قاجار امین 0 279 18-11-1390 05:38 ب.ظ
آخرین ارسال: امین
  ضوابط و استانداردهای کلی طراحی معماری فضاهای آموزشی امین 2 1,001 18-11-1390 04:49 ب.ظ
آخرین ارسال: امین
  معماری میدان آزادی؛تلفیقی از دیروز و امروز mehrdad 0 766 23-03-1390 05:15 ب.ظ
آخرین ارسال: mehrdad
  نگاهی به اصول معماری سبز mehrdad 0 342 23-03-1390 03:33 ب.ظ
آخرین ارسال: mehrdad
  معماری چیزی فراتر از انباشت مصالح روی هم می باشد امین 0 345 15-03-1390 09:21 ب.ظ
آخرین ارسال: امین

پرش به انجمن:


کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان