معرفی رشته عكاسي - تالار گفتمان آذر فروم

فروش فوری انجمن آذر فروم با 1 گیگ هاست نامحدود به قیمت مناسب
جهت خرید با شماره 09363810642 تماس حاصل فرمایید.

 

معرفی رشته عكاسي
زمان کنونی: 03-07-1396،10:06 ق.ظ
کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان
نویسنده: pajhan
آخرین ارسال: pajhan
پاسخ: 2
بازدید: 374

 
 
رتبه موضوع:
  • 0 رای - 0 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

موضوع: معرفی رشته عكاسي
ارسال: #1
معرفی رشته عكاسي
پست‌ها: 479
تاریخ عضویت: 20 آبان 1390
اعتبار: 60
حالت من: انتخاب نشده
دیباچه:
اولین عکس‌ها با دوربین‌های ابتدایی و کمترین تجهیزات تولید می‌شدند و امکانات و تجهیزاتی که امروزه برای عکاسان مهیا است،‌ قابل مقایسه با آن زمان نیست. اما با کمی دقت می‌توان متوجه شد که عکس‌های آن دوران با عکس‌های آتلیه‌ای امروز تفاوت چندانی ندارند چرا که هر دو، عکس‌هایی خشک و بی‌روح هستند که همه چیز رویشان ثبت می‌شود، بدون این که از خودشان اظهار وجودی بکنند. عکس‌هایی که با حاشیه‌ای سفید به کاغذ چسبیده‌اند و این خود تأکیدی بر فاصله این عکس‌ها با واقعیت است و چه تأسف‌بار است که بسیاری از مردم عکاسی را مساوی با همین عکس‌های پرسنلی و خانوادگی می‌دانند! و متعجب هستند که چرا عده‌ای از جوانان برای فراگرفتن این حرفه چهار سال در دانشگاه تحصیل می‌کنند در حالی که بسیاری از عکاسان موفقی که آنها می‌شناسند، این حرفه را نسل در نسل فراگرفته‌اند و اصلاً تحصیلات دانشگاهی ندارند.اما استادان و دانشجویان رشته عکاسی نظری متفاوت دارند. آنها معتقدند که استودیوهای عکاسی به "حرفه عکاسی" می‌پردازند در حالی که دانشگاه‌ها "هنر عکاسی" را آموزش می‌دهند. دانشجویان‌ رشته‌ عکاسی‌ با علوم‌ و فنون‌ مختلفی‌ در زمینه‌ عکاسی‌ آشنا شده‌ و همچنین‌ رشته‌های‌ مختلف‌ عکاسی‌ را از قبیل‌ عکاسی‌ خبری‌، تبلیغاتی‌، علمی‌، طبیعت‌ و پرتره‌ آموزش‌ می‌بینند. البته‌ این‌ اطلاعات‌ خیلی‌ جامع‌ و عمیق‌ نیست‌ چون‌ هریک‌ از رشته‌های‌ فوق‌، خود دنیای‌ گسترده‌ای‌ دارد که‌ نمی‌توان‌ طی‌ چهار سال‌ با آنها آشنا شد و اصلاً یک‌ عکاس‌ نمی‌تواند با تمامی‌ این‌ رشته‌ها و تجهیزات‌ مربوط‌ به‌ آنها به خوبی‌ آشنا گردد. در ضمن‌ دانشگاه‌ تنها راه‌ دست‌یابی‌ به‌ اطلاعات‌ علمی‌، فنی‌ و هنری‌ مورد نظر در رشته‌ عکاسی‌ نیست‌. اما یک‌ دانشجوی‌ عکاسی‌ می‌تواند طی‌ مدت‌ کوتاه‌تری‌ این‌ اطلاعات‌ را کسب‌ کند؛ یعنی‌ معلوماتی‌ را که‌ یک‌ عکاس‌ تجربی‌ طی‌ مدت‌ طولانی‌ به‌ دست‌ می‌آورد، یک‌ دانشجو در مدت‌ چهار سال‌ آموزش‌ می‌بیند. در واقع‌ یک‌ عکاس‌ به‌ ثبت‌ و گزینش‌ لحظه‌هایی‌ از زمان‌ می‌پردازد که‌ دربردارنده‌ نمایشی‌ از حالات‌ انسانی‌، پدیده‌های‌ علمی‌، مناظر طبیعی‌ یا هر موضوع‌ دیگری‌ است‌ که‌ قابل‌ ثبت‌ بر روی‌ نوار حساس‌ فیلم‌ می‌باشد. این‌ گزینش‌ از یک‌ سو برپایه‌ شناخت‌ فرهنگ‌ جامعه‌ و شناخت‌ عمومی‌ هنرها استوار است‌ و از سوی‌ دیگر بر انتقال‌ و تطبیق‌ آنها با فن‌شناسی‌ و علوم‌ مربوط‌ به‌ عکاسی‌ تکیه‌ دارد و مهمترین‌ کار عکاسی‌ عبارت‌ است‌ از تلفیق‌ به‌ جا و درست‌ این‌ دو با یکدیگر. چرا که‌ فن‌شناسی‌ در عکاسی‌ به‌ ساخت‌ قالب‌ اصلی‌ عکس‌ کمک‌ می‌کند و شناخت‌ فرهنگ‌، جامعه‌ و هنر به‌ ساخت‌ محتوای‌ کار یاری‌ می‌رساند.


توانایی‌های‌ لازم :

هنرمند عکاس‌ به‌ هنر دیدن‌ مجهز است‌. چشم‌های‌ هوشیار و جستجوگر او به‌ معنی‌ مکان‌ها، اشیاء و حوادثی‌ رخنه‌ می‌کند که‌ از نگاه‌ لغزنده‌ چشم‌های‌ دیگران‌ پنهان‌ می‌ماند. بنابراین‌ زیبایی‌ را در چیزهای‌ پیش‌پا افتاده‌، غیرمعمول‌ را در معمول‌ و معنی‌ را در ظاهراً بی‌معنی‌ می‌بیند. همچنین‌ یک‌ عکاس‌ باید در محیط‌ جامعه‌ بوده‌ و پرجنب‌ و جوش‌ باشد. چون‌ عکاسی‌ مثل‌ نقاشی‌ نیست‌ که‌ در خانه‌ بنشینیم‌ و هرچه‌ دلمان‌ خواست‌ نقاشی‌ کنیم‌ و حتی‌ در تابستان‌، پاییز را بکشیم‌ بلکه‌ عکاسی‌ شکار لحظه‌ها است‌ پس‌ باید در ساعات‌ مختلف‌ شبانه‌روز در مکان‌های‌ متفاوت‌ حضور داشت‌ تا بتوان‌ لحظه‌ مورد نظر را شکار کرد. و بالاخره‌ یک‌ عکاس‌ باید اطلاعات‌ عمومی‌ خوبی‌ داشته‌ باشد؛ یعنی‌ باید شعر بخواند، داستان‌ بخواند، روزنامه‌ بخواند تا بفهمد در کجا و در چه‌ زمانی‌ زندگی‌ می‌کند چون‌ عکاسی‌ که‌ در زمان‌ حال‌ نباشد، نمی‌تواند عکس‌ بگیرد.


موقعیت‌ شغلی‌ در ایران :

اکثر فارغ‌التحصیلان‌ رشته‌ عکاسی‌ جذب‌ مطبوعات‌ می‌شوند چون‌ در حال‌ حاضر ما شاهد گسترش‌ مطبوعات‌ و نیاز آنها به‌ عکاسانی‌ تازه‌نفس‌ و متبحر هستیم‌. برپایی‌ نمایشگاه‌های‌ صنعتی‌ متعدد و توجه‌ به‌ آگهی‌های‌ تجاری‌ و فرهنگی‌ نیز باعث‌ شده‌ است‌ که‌ تعداد قابل‌ توجهی‌ از فارغ‌التحصیلان‌ جذب‌ عکاسی‌ تبلیغاتی‌ بشوند، حوزه‌ انتشارات‌ نیز تعداد دیگری‌ از فارغ‌التحصیلان‌ این‌ رشته‌ را به‌ کار گرفته‌ است‌ و با کمال‌ تأسف‌ تعدادی‌ از فارغ‌التحصیلان‌ نیز استودیو باز کرده‌ یا به‌ عکاسی‌ از مراسم‌ و میهمانی‌ها می‌پردازند در حالی‌ که‌ برای‌ کار در یک‌ آتلیه‌ عکاسی‌ نیاز نیست‌ که‌ دانشجو چهار سال‌ در دانشگاه‌ تحصیل‌ کند بلکه‌ می‌توان‌ طی‌ چند ماه‌ به‌راحتی‌ فن‌ عکاسی‌ را فرا گرفت‌ و یک‌ آتلیه‌ عکاسی‌ باز کرد.


درس‌های‌ این‌ رشته‌ در طول‌ تحصیل :

دروس‌ پایه :

مبانی‌ هنرهای‌ تجسمی‌، کارگاه‌ طراحی‌ پایه‌، کارگاه‌ عکاسی‌ پایه‌، هندسه‌ مناظر و مرایا، هنر و تمدن‌ اسلامی‌، آشنایی‌ با هنر در تاریخ‌، آشنایی‌ با هنرهای‌ سنتی‌ ایران‌، آشنایی‌ با رشته‌های‌ هنری‌، کارگاه‌ عکاسی‌ رنگی‌.

دروس‌ اصلی‌ :

شیمی‌ عمومی‌ و شیمی‌ عکاسی‌، فیزیک‌ و ابزارشناسی‌، تاریخچه‌ عکاسی‌، آشنایی‌ با فیلمبرداری‌، نورپردازی‌، فنون‌ عرضه‌ و نمایش‌ عکس‌، تجزیه‌ و تحلیل‌ و نقد عکس‌، کارگاه‌ تخصصی‌ عکاسی‌، فنون‌ بازسازی‌ عکس‌.

دروس‌ تخصصی‌ :

کارگاه‌ عکاسی‌، طرح‌ و رساله‌ نهایی‌.
دوستان قبل از خارج شدن از صفحه لطفا تشکر کنید تا کاربران برای بیشتر کردن مطالب دل گرم شن 


در دنيا هيچ بن بستي نيست. يا راهي‌ خواهيم يافت و يا راهي‌ خواهيم ساخت....
06-04-1391 02:01 ق.ظ
 
ارسال: #2
RE: معرفی رشته عكاسي
پست‌ها: 479
تاریخ عضویت: 20 آبان 1390
اعتبار: 60
حالت من: انتخاب نشده
قبل از معرفی این رشته می خواهم بگم عکاس هنرمندی است که مناظر را از زاویه ای میبیند که بقیه متوجه آن نیستند. اگه علاقه داری اینو بخون که کمکت میکنه :
رشته عکاسي رشته اي است که دانشجو، با نگرشهاي مختلف به عکاسي چه از لحاظ نظري و چه به لحاظ علمي با آنها آشنا مي شود، يعني تاريخچه اي از عکاسي را ياد مي گيرد و اينكه چطور تکنيکهاي عکاسي را انجام دهد، در زمينه هاي مختلف عکاسي مثل خبري و تبليغات هم آشنايي کلي پيدا مي کند.

اهميت رشته عکاسي در ميان ديگر رشته هاي خبري
عکاسي از شاخه هاي پر اهميت هنر مي باشد. با اين همه در گذشته نه چندان دور اهميت اين رشته چندان آشکار نبود و تنها به چشم نوعي تفنن به آن نگريسته مي شد. اما به تدريج آگاهي از اينکه عکس، مي تواند يکي از گوياترين ابزارها براي بيان مسائل گوناگون به ويژه مسائل اجتماعي باشد، فرهنگ و شيوه هاي مختلف زندگي انسانها را به نمايش گذارَد و تبادل آراء و افکار ميان انسانها را آسان نمايَد، اهميت ويژه اي به اين شاخه هنري بخشيده است. عکسها زبان تاريخ هستند و تاريخ، شناسنامه ملتها. از اين رو پرداختن به اين رشته دربر دارنده آثار و پيامدهاي بزرگي براي حيات گروهي و فردي و ملي است.
رشته عکاسي با نشان دادن قابليتهاي فرد در جنگهاي جهاني اول و دوم و برخي از جنگهاي منطقه اي همچون ويتنام ثبت لحظاتي را بر عهده گرفت که شايد هيچ کلامي قادر به رقابت با آن نباشد.
بدين سبب با درک پتانسيل موجود در اين رشته، دانشگاهيان بر آن شدند تا اين زيباترين ثبت کننده وقايع را در قالب رشته دانشگاهي درآورده و اصول آن را به کمک روشهاي علمي به علاقه مندان آموزش دهند. اين رشته از يکسو با ابزارهايي که گستره آن از يک دوربين ساده تا پيچيده ترين دوربينهاي ديجيتالي است؛ و از سوي ديگر با هنر ثبت بهترين لحظات، در ارتباط است. عکاسي اگرچه جزو هفت هنر نيست اما گاه چنان مي درخشد که در تارک تمامي آنها مي نشيند.
امروز در دنيا استفاده هاي بسيار فراواني از عكاسي مي کنند. همانطور که مي دانيد در زمينه هاي مختلف اعم از علمي، پزشکي، ادبي، سياسي، اقتصادي و در تمام زمينه ها، رشته عکاسي يک رشته بسيار پرمصرف است؛ ولي تفاوتي که امروز در جامعه ما دارد اين است که توجه جدي در ايران به اين رشته نشده در حاليکه در سراسر نقاط جهان، انواع و اقسام استفاده ها و بهره وريها را از آن رشته مي کنند، خصوصاً در بحث سياست، کاروريهاي فراواني دارد و همين طور نشان دادن حرکتهاي سياسي و بعضاً فرهنگي از طريق عکس اتفاق مي افتد و آن چيزي است که در حال حاضر خصوصاً در ايران به آن کم توجه هستيم، مطبوعات ما ضرورت دارد اين توجه را به شکل جدي به رسانه اي مثل عکس بکند.

راهيابي به اين رشته
تمامي فارغ التحصيلان دبيرستاني، پس از موفقيت در آزمون ورودي دانشگاه در رشته عکاسي، ملزم به گذراندن مجموعه اي از واحدهاي درسي هستند که آنان را براي برعهده گرفتن فعاليتهاي آتي آماده مي کند.
دانشجويان، پس از گذراندن دروس عمومي، مجموعه اي از دروس پايه يا اصلي، يا تخصصي را فرا مي گيرند. از ميان دروس پايه، مباني هنرهاي تجسمي 2 و1 و کارگاه عکاسي 2 و1، کارگاه طراحي 2 و1 از جمله مهمترين دروسي محسوب مي شوند که مباحث ابتدايي اين رشته را براي دانشجويان به تحرير مي کشد.
در ميان دروس اصلي درس تجزيه و تحليل و نقد عکس، کارگاه عکاسي تخصصي و فنون بازسازي عکس از مهمترين دروسي هستند که مهارتهاي اوليه دانشجويان را افزايش مي بخشد و سرانجام کارگاههاي عکاسي، مهمترين دروس تخصصي هستند که مهارتها و ظرافتهاي اين رشته را در اختيار دانشجويان قرار مي دهد.
امروزه عکاسي تمامي جنبه هاي زندگي ما را اشغال کرده است. در زمينه علمي، خبري در زمينه هاي متفاوتي که زندگي ما تحت تأثير فضاي معاصر زندگي امروز قرار گرفته عکس نقش بسيار تعيين کننده اي دارد، از اين جهت مسلح شدن به اين علم و تکنيک و هنر مي تواند ما را وارد فضاي معاصر کند و ما را به عنوان فرد موفقي کمک کند. اين رشته، در واقع مي تواند ارتباطي کاملاً قوي با بيننده خود برقرار کند. به وسيله مثلاً کتاب خواندن نيز مي توان ارتباط برقرار کرد ولي اين رشته يا مثلاً عکس مي تواند ارتباط قويتري برقرار کند.
با گرفتن يک عکس مي توان کليه زواياي يک حادثه را به تصوير کشيد يا مثلاً خبر يا کنفرانسي کلاً به تصوير کشيده شود. افرادي که مايل هستند اين رشته را تحصيل کنند در نظر داشته باشند اين رشته نياز به يک نگاه دقيق دارد. از نظر بصري فرد بايد خوب ببيند، آنچه را که مي بيند خوب تجزيه و تحليل کند و بتواند آن را در قالب تصوير بيان کند.
ما مي بينيم آدمها چندين نوع هستند؛ بعضيها آدمهاي کتبي، بعضيها شفاهي، بعضيها تجسمي و تصويري هستند. کساني را که مي خواهند عکاس شوند بهتر است که به زمينه ديد و نگاه خودشان و اينکه به تکنولوژي هم علاقه اي داشته باشند توجه داشته باشند.

بازار کار عکاسي
شغل عکاسي با وجودي که در ايران و جهان، شغل نويي است ولي خيلي زود جايگاه خويش را پيدا کرده است. به عنوان يک شغل خيلي فعال در ايران کمتر از کشورهاي مترقي ما با عکاسي سر و کار داريم. اما با اين حال مي تواند يک شغل براي جوانان و مردم باشد و زمينه هاي مختلفي هم دارد از عکاسي چهره گرفته تا عکاسي طبيعت، عکاسي ورزشي، عکاسي هنري و غيره.
رشته عکاسي گستره اي وسيع از مشاغل را در برمي گيرد و دليل آن حضور عکس در زواياي گوناگون حيات اجتماعي، سياسي، اقتصادي، فرهنگي و نظامي جوامع است.
با اين همه، مشاغلي را که دانش آموختگان اين رشته، توانايي فعاليت در آنها را دارا هستند را مي توان در دو بخش خصوصي و دولتي بدين شرح تقسيم کرد. در بخش دولتي، دانش آموختگان، توانايي حضور در بخش روابط عمومي تمامي ادارات و نهادهاي دولتي به ويژه وزارت ارشاد اسلامي را دارا هستند. از سوي ديگر به دليل نقش عکاسي در حوزه مطبوعات و رسانه ها، نشريات، مجله ها و روزنامه ها محلي مناسب براي فعاليت فارغ التحصيلان رشته عکاسي به حساب مي آيد.
اما در بخش خصوصي، فارغ التحصيلان در حوزه هاي زير قادر به فعاليت هستند: عکاسي تبليغاتي، معماري و ژنراتور عکاسي، تدوين در مراکز آموزشي، عکاسي آزاد در مراسم گوناگون و فعاليت در شرکتهاي گرافيکي و عکاسي فيلم و سريال.
عکاس، براي موفق شدن در اين شغل و در اين فعاليت، بايد دو گونه تخصص داشته باشد؛ يک تخصص کامل: مثل يک تکنسين به مسائل فني واقف باشد، اطلاعات داشته باشد و مثل يک ورزشکار بايد در ارائه کارش ورزيده باشد. اما قسمت دوم که يک عکاس بايد به همراه داشته باشد آنجايي است که مي خواهد با اين دوربين حرف بزند و مي خواهد مطالبي را به ديگران منعکس کند.
در اينجا بايد از تخصصهاي خيلي بيشتري نسبت به قسمت اول برخوردار باشد از جمله رابطه خوبي که با اطرافيانش برقرار مي کند مخصوصاً اگر موضوعش اجتماعي باشد؛ و بايد درک کند و آن موضوع را بفهمد و بتواند در دل مخاطبش به اين وسيله رسوخ کند يعني حرفي را که از دل برآيد بر دل نشيند. بايد بتواند حرفش را از دلش بلند کند و به دل مخاطب بنشاند و اين لازمه تخصصهاي هنري است که شايد در دانشگاهها هم زياد تدريش نشود و در کتابها هم نتوانيد بخوانيد، اما خود شخص مي تواند با تلاش زياد به اين امر دست پيدا کند.
دوستان قبل از خارج شدن از صفحه لطفا تشکر کنید تا کاربران برای بیشتر کردن مطالب دل گرم شن 


در دنيا هيچ بن بستي نيست. يا راهي‌ خواهيم يافت و يا راهي‌ خواهيم ساخت....
06-04-1391 02:05 ق.ظ
 


موضوعات مشابه ...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
  معرفی رشته عکاسی (گروه هنر) pajhan 0 260 06-04-1391 01:57 ق.ظ
آخرین ارسال: pajhan

پرش به انجمن:


کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان