مزاحمت براي بانوان و اطفال از ديدگاه حقوقي - تالار گفتمان آذر فروم

فروش فوری انجمن آذر فروم با 1 گیگ هاست نامحدود به قیمت مناسب
جهت خرید با شماره 09363810642 تماس حاصل فرمایید.

 

مزاحمت براي بانوان و اطفال از ديدگاه حقوقي
زمان کنونی: 03-07-1396،10:04 ق.ظ
کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان
نویسنده: Friga
آخرین ارسال: Friga
پاسخ: 1
بازدید: 170

 
 
رتبه موضوع:
  • 0 رای - 0 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

موضوع: مزاحمت براي بانوان و اطفال از ديدگاه حقوقي
ارسال: #1
مزاحمت براي بانوان و اطفال از ديدگاه حقوقي
پست‌ها: 11,943
تاریخ عضویت: 20 اردیبهشت 1390
اعتبار: 288
حالت من: Nafaskesh

نویسنده : رسول فتاحي ، مفسر قضايي در روزنامه حمايت

افراد در جامعه بنا بر ضروريت انساني و نياز داراي روابطي با يكديگر هستند كه غالبا اين روابط گرده دو محور رفتارهاي عاطفي و حقوقي دور مي زند انسانها در رفتارهاي عاطفي خود نسبت به ديگران محبت مي ورزند و مهرباني مي كنند خشمگين مي شوند و طغيان مي نمايند و همچنين با سايرين روابط حقوقي از قبيل خريد ،فروش و ... برقرار مي كنند در خلال اين اعمال كه منطبق بر هنجارهايي است كه ريشه در عرف و فرهنگ هر جامعه دارد برخي اعمال نيز بر خلاف هنجارهاي جامعه است و ملاك تشخيص بهنجاري يا نابهنجاري يك عمل عرف است اعمالي كه خلاف هنجارهاي جامعه باشد از لحاظ حقوقي جرم تلقي مي گردد.
و بالطبع جهت حفظ حرمت صيانت جامعه و برقراري نظم مقرراتي وضع شده است و مجازاتي را براي شخص نابهنجار يا متخلف يا مجرم در نظر مي گيرند امروزه غالبا مهمترين هدف از وضع مجازات يا اصلاح مجرم و تسكين زيان ديده از جرم مي دانند .هر چه كه در جامعه رخ مي دهد از دو جهت بررسي مي شود :
از تبيين مقدار و ميزان مجازات ابتدا جرائمي را در نظر مي گيرند كه مخل نظم و حقوق عمومي است دوم از حيثيت خصوصي از آن جهت كه راجع به تصورشخص يا اشخاص معيني است يكي از اعمال مجرمانه و نابهنجاري كه در قوانين كيفري ما پيش بيني شده و ممكن است در جامعه رخ دهد ،جرم ايجاد مزاحمت براي بانوان و اطفال است. بانوان و اطفال به دليل ويژگيهاي جسماني ،عاطفي ،روحي و حقوقي كه دارند ،مورد حمايت قانون گذار قرار گرفته اند ماده 619 قانون مجازات اسلامي اذعان مي دارد هر كس در اماكن عمومي يا معابر متعرض يا مزاحم اطفال يا زنان بشود يا با الفاظ ركيك و حركات مخالف شئون و حيثيت به آنان توهين نمايد به دو تا شش ماه حبس و حداكثر 74 ضربه شلاق محكوم خواهد شد.
تشريح ماده 619 قانون مجازات اسلامي
ابتدا از لحاظ مادي بايد ارتكاب فعل به صورت مثبت باشد اين جرم به صورت ترك فعل مصداق پيدا نمي كند و فعل به صورت تعرض ،مزاحمت با توهين به بانوان يا اطفال صورت مي گيرد .
تعرض به معناي دست درازي كردن و ايجاد مزاحمت جسماني است و مزاحمت به اين معناست كه شخص ديگران را در عذاب و اضطراب اندازد و قسمتي از آزادي آنها را مخدوش سازد .
پس از لحاظ مادي بايد اين اعمال توسط تا فاعل جرم صورت پذيرفته باشد تا بتوان عنوان جرم بر آن نهاد ثانيا از لحاظ قصد و انگيزه ارتكاب چنين عملي منوط به (عنصر معنوي )سونيت عامل است .
در كليه جرايم بايد سه عنصر قانوني مادي و معنوي براي شخص قاضي محرز گردد تا بر حسب مورد مجازات مقرر را در قانون را اعمال نمايد .
تعرض و مزاحمت و توهين سه عنصر مادي متفاوت هستند كه مي توانند مستوجب مجازاتهاي متعدد باشند كه در ماده 608 قانون مجازات اسلامي توهين به افراد از قبيل فحاشي و استعمال الفاظ ركيك چنانچه موجب حد قذف نباشد، مستحق مجازات شلاق تا 74 ضربه و يا پنجاه هزار يا يك ميليون ريال جزاي نقدي خواهد بود. اما در صورتي كه هر سه يا دو تاي آن به وسيله يك نفر رخ دهد مجني عليه نيز يك نفر باشد از علل تشديد مجازات محسوب مي شود اما چنانچه مجني عليهم متعدد باشند احتمال وارد مجازاتهاي جداگانه اي براي هر كدام در نظر بگيرند در اين حالت وحدت ملاك ماده 152 قانون مجازات اسلامي است كه اگر هر كدام جداگانه شكايت نمايند مجازاتهاي متعددي جاري مي شود و چنانچه با هم شكايت نمايند فقط يك مجازات براي مجرم در نظر گرفته مي شود همراه با در نظر گرفتن عامل تشديد كننده مجازات شرط ديگر تحقق اين جرم وقوع آن در اماكن عمومي است و منظور قانونگذار از اماكن عمومي كليه اماكني است كه عموم و مردم مي توانند از آن بهره ببرند و استفاده نمايند .
بنابراين اگر در اماكن خصوصي چنين جرمي به وقوع بپيوندد مشمول اين ماده نمي شود اما اماكني وجود دارد كه از نظر ممكن است شبه بر انگيز باشد كه اماكن عمومي محسوب مي شود خصوص مانند داخل اتوبوس ،باجه تلفن ،مغازه با ماشين شخصي مسافر كشي اين قبيل مكانهاي عمومي محسوب مي شود .
نوع ديگر از مزاحمت، مزاحمت تلفني
مي باشد ماده 641 قانون مجازات اسلامي مقرر مي دارد هر كسي به وسيله تلفن يا دستگاههاي مخابراتي ديگر براي اشخاص ايجاد مزاحمت نمايد علاوه بر اجراي مقررات خاص شركت مخابرات به حبس از يك تا شش ماه محكوم خواهد شد.
از نقطه نظر عنصر مادي اين جرم ايجاد مزاحمت از طريق تلفن با دستگاههاي مخابراتي است كه شركت مخابرات بايد مورد فوق را تائيد نمايد بنابراين هر كس وسيله مخابراتي خود را به وسيله مزاحمت ديگر قرار دهد يابا عمد وسوء نيت ارتباط ديگري را مختل كند براي بار اول پس از كشف ارتباط تلفني او به مدت يك هفته همراه با اخطار كتبي قطع مي شود و تجدبد ارتباط مستلزم پرداخت هزينه مربوط خواهد بود.
براي بار دوم پس از كشف ارتباط تلفني او به مدت سه ماه همراه با اخطار كتبي قطع مي شود و تجديد ارتباط مستلزم تقاضاي مشترك و پرداخت هزينه هاي مربوطه خواهد بود و براي بار سوم شركت ارتباط تلفني وي را به طور دائم قطع و اقدام به جمع آوري منصويات تلفني مي نمايد و وديعه مربوط به مشتري پس از تسويه حساب مسترد خواهد نمود كه جرايم فوق از جمله جرائمي هستند كه با شكايت شاكي خصوصي پيگيري مي شود چرا كه حيثيت خصوصي آن بيش از حيثيت عمومي مي باشد و دادگاه رسيدگي كننده پس از احراز موارد فوق و با عنايت به ادامه اثبات جرم از قبيل اقرار شخص مجرم به طور صريح يا ضمني شهادت شهود و دلايل و قرائن موجود كه دال بر وقوع جرم باشد و در نهايت با توجه به علم قاضي نسبت به موضوع متنازع فيه رسيدگي و حكم مقتضي را صادر مي نمايد .
دورمچم به جای ساعت یکنوار مشکی بستم
تا همه بفهمن من از همه هر چه زمانو متعلق به زمان است بیزارم
من هم روزی قلبی داشتم
که توسط مردمانی ازمیان شما شکست و شکست تا سنگی شد
واکنون روزگاریست که شیطان فریاد میزند..
انسان پیدا کنید سجده خواهم کرد...


=====ஜ۩۞۩ஜ=====

29-01-1392 09:14 ق.ظ
 


موضوعات مشابه ...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
  جملات حقوقي از بزرگان Friga 0 176 29-01-1392 09:21 ق.ظ
آخرین ارسال: Friga
  ابهامی راجع به صلاحیت دادگاه اطفال Friga 0 233 29-01-1392 09:15 ق.ظ
آخرین ارسال: Friga

پرش به انجمن:


کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان