مجلس ثبت ازدواج موقت را با 3 شرط الزامي كرد - تالار گفتمان آذر فروم

فروش فوری انجمن آذر فروم با 1 گیگ هاست نامحدود به قیمت مناسب
جهت خرید با شماره 09363810642 تماس حاصل فرمایید.

 

مجلس ثبت ازدواج موقت را با 3 شرط الزامي كرد
زمان کنونی: 02-07-1396،11:10 ب.ظ
کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان
نویسنده: tari
آخرین ارسال: tari
پاسخ: 1
بازدید: 254

 
 
رتبه موضوع:
  • 0 رای - 0 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

موضوع: مجلس ثبت ازدواج موقت را با 3 شرط الزامي كرد
ارسال: #1
مجلس ثبت ازدواج موقت را با 3 شرط الزامي كرد
پست‌ها: 199
تاریخ عضویت: 28 شهریور 1390
اعتبار: 11
حالت من: انتخاب نشده
خبرگزاري دانشجويان ايران - تهران

ماده 22 لايحه حمايت خانواده با تعيين شرايط سه‌گانه ثبت اين ازدواج درباره باردار شدن زوجه، توافق طرفين و شرط ضمن عقد تصويب شد.

به گزارش خبرنگار پارلماني خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، نمايندگان مجلس در جريان بررسي موارد مراعا مانده لايحه حمايت خانواده در جلسه علني امروز دوشنبه، ماده 22 اين لايحه مربوط به ازدواج موقت را با 104 راي موافق، 6 راي مخالف و 12 راي ممتنع تصويب كردند.

در ماده 22 لايحه حمايت خانواده آمده است كه نظام حقوقي جمهوري اسلامي ايران در جهت محوريت و استواري روابط خانوادگي، نكاح دائم را كه مبداء تشكيل خانواده است مورد حمايت قرار مي‌دهد.

نكاح موقت نيز تابع موازين شرعي و مقررات قانون مدني است و ثبت آن در سه مورد باردار شدن زوجه، توافق طرفين و شرط ضمن عقد الزامي است.

در تبصره اين ماده نيز آمده است كه شرط وقايع موضوع اين ماده و ماده 21 اين قانون در دفاتر اسناد رسمي ازدواج و يا ازدواج يا طلاق مطابق آيين‌نامه‌اي است كه ظرف يك سال با پيشنهاد وزير دادگستري به تصويب رييس قوه قضاييه مي‌رسد و با تصويب آيين‌نامه مذكور، نظام‌نامه‌هاي موضوع ماده 1 اصلاحيه قانون راجع به ازدواج كماكان به قوت خود باقي است.

نمايندگان مجلس در خلال بررسي ماده 22 لايحه حمايت خانواده در مورد ازدواج موقت با پيشنهاد ستار هدايت‌خواه مبني بر حذف شرايط سه‌گانه براي ثبت اين ازدواج مخالفت كردند.

به گزارش خبرنگار پارلماني خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا)، ستار هدايت‌خواه سخنگوي كميسيون فرهنگي مجلس در خلال بررسي ماده 22 لايحه حمايت خانواده در مورد ازدواج موقت پيشنهادي مبني بر حذف شرايط سه‌گانه ثبت اين نوع ازدواج و الزام به ثبت نكاح موقت را مطرح كرد.

وي با اشاره به شرايط سه‌گانه ثبت ازدواج موقت مبني بر باردار شدن زوجين، توافق طرفين و شرط ضمن عقد در ذيل ماده 22 لايحه حمايت خانواده گفت: عدم الزام به ثبت نكاح موقت به معناي سوء استفاده از مجوز شرعي و قانوني است و مشكلاتي را به وجود مي‌آورد.

اين عضو فراكسيون انقلاب اسلامي با تاكيد بر ثبت نكاح موقت بدون وجود هيچ شرطي، گفت: هدف اسلام از اجازه دادن به نكاح موقت، جلوگيري از گرايش به فساد و گناه بوده است، از اين رو مطمئنا ازدواج موقت به استحكام بنيان خانواده منجر مي‌شود. بر اين اساس مي‌توان گفت كه عدم ثبت آن و نبود الزامي براي اين كار باعث وارد شدن لطمه به زندگي افراد و متضرر شدن خانم‌ها و در مقابل سود بردن برخي از مردان هوسران مي‌شود.

هدايت‌خواه هم‌چنين پيشنهاد كرد كه ثبت نكاح موقت الزامي شود و براي آن راهكاري همچون تهيه كارت‌هايي را ارائه كرد.

محمد دهقان عضو كميسيون حقوقي و قضايي در مخالفت با اين پيشنهاد، با تاكيد بر اين‌كه مسائل خانوادگي به ويژه نكاح از خصوصي‌ترين مسائل زندگي افراد است و قانون‌گذار نمي‌تواند در مسائل خصوصي به اين حد دخالت كند، افزود: مطمئنا الزام براي ثبت نكاح قانوني، امر قانون را لوث مي‌كند چرا كه اين امر در عمل اجرايي نخواهد شد و افراد به راحتي از كنار قانون مي‌گذرند.

وي الزام به ثبت نكاح موقت را مغاير مصالح روابط خصوصي افراد دانست و گفت: بر اين اساس كميسيون حقوقي و قضايي در بررسي اين لايحه به اين موضوع تاكيد داشته كه تا زماني كه روابط خصوصي افراد به خودشان مربوط مي‌شود قانون‌گذار حق دخالت ندارد، اما اگر به مواردي همچون باردار شدن زوجه و يا توافق طرفين منتهي شد بايد اين ازدواج موقت ثبت شود.

اين عضو كميسيون حقوقي و قضايي مجلس هم‌چنين با اين اعتقاد كه اصل ازدواج موقت به علني شدن آن نيست، افزود: در بسياري از موارد طرفين تمايل به خصوصي و پنهان ماندن نكاح موقت دارند از اين رو گذاشتن الزام براي ثبت اين نوع ازدواج كار درستي به شمار نمي‌آيد.

مهرداد لاهوتي نماينده لنگرود نيز در موافقت با پيشنهاد حذف شرايط سه‌گانه و به دنبال آن، الزامي كردن ازدواج موقت، گفت: نبود الزام براي ثبت ازدواج موقت لطمه شديدي به زندگي افراد مي‌زند و به تعبيري جامعه را به سوي ازدواج موقت و دوري از زندگي دائمي سوق مي‌دهد.

به گفته وي، ثبت نشدن ازدواج موقت به كانون خانواده لطمه و آسيب شديدي وارد مي‌كند.

به گزارش ايسنا، نماينده دولت نيز در توضيحات تكميلي با تاكيد بر اين‌كه ازدواج موقت از جهت شرعي ممنوع نيست، گفت: البته نكاح موقت با ازدواج دائم تفاوت‌هايي دارد كه اقتضاي آن، آشكار نشدن اين ازدواج است. از اين رو اگر الزامي براي ثبت ازدواج موقت وجود داشته باشد و از آن رو به اين نوع ازدواج نيز قائل باشيم اين دو موضوع با يكديگر مغايرت داشته و نمي‌تواند در يك ظرف بگنجد.

هم‌چنين كميسيون حقوقي و قضايي با حذف اين سه شرط مخالفت كرد.

پس از اين توضيحات سرانجام نمايندگان با 30 راي موافق، 59 راي مخالف و 24 راي ممتنع از مجموع 195 نماينده حاضر با پيشنهاد حذف شرايط سه‌گانه مخالفت كردند
گونده منه باش ووران ایندی منه داش وورور.
ایندی منه داش ووران اوزگلره باش وورور.
اوزگه اگر داش وورا دردینه دوزمک اولار.
باخ بورا سوز بوردادی داشلاری یولداش وورور...
23-01-1391 10:54 ق.ظ
 


موضوعات مشابه ...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
  آماری از كاهش 5 درصدی ازدواج و افزایش 6 درصدی طلاق در ایران Friga 0 181 17-09-1392 03:35 ب.ظ
آخرین ارسال: Friga
  پيام انتخابات مجلس به جهانيان tari 0 226 13-12-1390 11:11 ق.ظ
آخرین ارسال: tari

پرش به انجمن:


کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان