ماه از کجا آمد ؟ - تالار گفتمان آذر فروم

فروش فوری انجمن آذر فروم با 1 گیگ هاست نامحدود به قیمت مناسب
جهت خرید با شماره 09363810642 تماس حاصل فرمایید.

 

ماه از کجا آمد ؟
زمان کنونی: 01-06-1396،10:03 ق.ظ
کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان
نویسنده: Friga
آخرین ارسال: Friga
پاسخ: 1
بازدید: 151

 
 
رتبه موضوع:
  • 0 رای - 0 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

موضوع: ماه از کجا آمد ؟
ارسال: #1
ماه از کجا آمد ؟
پست‌ها: 11,943
تاریخ عضویت: 20 اردیبهشت 1390
اعتبار: 288
حالت من: Shad
[عکس: 1358911175.jpg]
سال هاست که منشا شکل گیری ماه برای منجمین ناپیداست..یکی از فرضیات این است که تشکیل ماه و زمین در دو فراینده جداگانه ساخت سیاره ای انجام شده .اما واقعیتی وجود دارد که این فرضیه را ضعیف می کند . تمام سیارات داخلی منظومه شمسی ( سیارات نزدیک به خورشید) ساختاری مشابه با هسته ای بزرگ و فلزی دارند و از نظر چگالی بزرگ و نزدیک به هم هستند اما ماه چگالی کمی دارد و ساختار و هسته ی آن به شکل بقیه نیست.

یافته های فضاپیمای SMART ۱ سازمان فضایی اروپا ، می توان منشا ماه را دقیق تر مورد بررسی قرار داد.این فضاپیما با استفاده از ابزار D CIXS توانست اثراتی از وجود عنصر کلسیم را بر سطح ماه بیابد. مسئولین ابزار D CIXS در سازمان فضایی اروپا وجود عناصر آلمینیوم، منیزیم و سیلیکون را نیز تایید کرده اند. «مانوئل گریند» رئیس بخش ابزار D CIXS از دانشگاه ولز می گوید:"ما تا پیش از این نقشه ی پراکندگی عنصر آهن را بر سطح ماه داشتیم. حال وقت آن است که نقشه ی پراکندگی عناصر دیگر را به دست آوریم".

در نهم اوت ۱۹۷۶ فضاپیمای روسی LUNA۲۴ به سمت ماه پرتاب شد و در ۱۸ اوت در دریای بحران ها بر سطح ماه فرود آمد. این فضاپیما نمونه هایی را از خاک ماه در منطقه ی دریای بحران ها به زمین آورد.
در ژانویه ی ۲۰۰۵ ، هنگامی که SMART ۱ بر فراز دریای بحران ها (همان منطقه ای که سفینه ی روسی فرود آمده بود) قرار داشت، در سطح خورشید انفجاری عظیم رخ داد. عموما دانشمندان سعی دارند تا در زمان وقوع این نوع انفجار ها فضاپیما را دور از تابش خورشید نگه دارند اما این بار، این اتفاق دقیقا همان چیزی بود که مسئولین ابزار D CIXS منتظر آن بودند. این ابزار با تابش پرتو ایکس کار می کند.به این طریق که هنگامی که پرتو ایکس به سطح ماه می تابد،مولکول های سطحی ماه تحریک شده و از خود پرتو ایکس تابش می کنند.
این امواج از سطح ماه به ابزار D CIXS می رسد و این ابزار با بررسی هر کدام از آنها، به خواص مولکولی که موج را تابش کرده پی می برند. در طی انفجار خورشیدی پرتو ایکس لازم برای انجام این کار به مولکول های سطح ماه تابید. پس از انجام تجزیه و تحلیل ها، دانشمندان این پروژه به این نتیجه رسیدند که یافته های آنها با نمونه هایی که فضاپیمای روسی از همان منطقه آورده بود، همخوانی دارد.

پس از ماموریت سفینه های آپولو به ماه نیز در دهه ی ۱۹۶۰ و ۱۹۷۰ و نمونه های خاک ماه که با خود به زمین آوردند ، دانشمندان به شباهت بسیار زیاد مواد سطحی ماه و مواد درونی زمین که قسمت هایی از گوشته (یکی از لایه های درونی زمین) را تشکیل می دهد پی بردند.

این نتایج نشان داد که به احتمال زیاد ماه بر اثر برخورد سیاره ای به اندازه ی مریخ با زمین، از زمین کنده شده و در فضا رها شده است . هسته دو سیاره با یکدیگر یکی شده در نتیجه این برخورد بسیار بزرگ مقداری از مواد به فضا پرتاب شده و در مدار زمین به شکل هاله ای قرار گرفته است و در نتیجه یکی شدن آنها در یک فرایند یک میلیون ساله کره ماه شکل گرفته است. ماه در آغاز ۱۵ برابر کنونی به زمین نزدیکتر بوده است. حساب کنید یک گوی آتشین ۱۵ برابر در آسمان ببینید. اثر نیروی گرانشی ماه بر زمین آن اندازه شدید بوده که روزنه سطح زمین را حدود ۶۵۰ متر به سوی خود می کشیده است . زمین سرعت گردش ماه را افزایش می دهد و به همین دلیل ماه هر سال حدود ۵ سانتیمتر از زمین دور می شود..

اما مشکلاتی هم در این نظریه وجود دارد. مثلا ایزوتوپ هایی که در سنگ های ماه پیدا شده و در زمین موجود نیست.
گریند می گوید:"در نتیجه می توان گفت که سنگ هایی که سفینه های آپولو با خود به زمین آورده اند ، تنها متعلق به بخشی از سطح ماه است و گواه بر وجود عناصری خاص در کل سطح ماه نیست.»


با به دست آوردن پراکندگی عناصر مختلف بر سطح ماه، دانشمندان می توانند ترکیب مواد در زمین اولیه را دقیق تر مشخص کنند. همچنین می توان گفت که ممکن است بیشتر عناصر ماه از جسم برخورد کننده با زمین (به اندازه ی مریخ) گرفته شده باشد و این دلیلی است بر متفاوت بودن بعضی از عناصر زمین و ماه. برای پی بردن به عناصر داخلی ماه در آینده دانشمندان به مدل های دقیق تری از ساختار و تحول قمر زمین نیاز خواهند داشت..
دورمچم به جای ساعت یکنوار مشکی بستم
تا همه بفهمن من از همه هر چه زمانو متعلق به زمان است بیزارم
من هم روزی قلبی داشتم
که توسط مردمانی ازمیان شما شکست و شکست تا سنگی شد
واکنون روزگاریست که شیطان فریاد میزند..
انسان پیدا کنید سجده خواهم کرد...


=====ஜ۩۞۩ஜ=====

03-11-1391 07:43 ب.ظ
 


پرش به انجمن:


کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان