مارگزیدگی - تالار گفتمان آذر فروم

فروش فوری انجمن آذر فروم با 1 گیگ هاست نامحدود به قیمت مناسب
جهت خرید با شماره 09363810642 تماس حاصل فرمایید.

 

مارگزیدگی
زمان کنونی: 28-05-1396،03:42 ق.ظ
کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان
نویسنده: Friga
آخرین ارسال: Friga
پاسخ: 1
بازدید: 191

 
 
رتبه موضوع:
  • 0 رای - 0 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

موضوع: مارگزیدگی
ارسال: #1
8 مارگزیدگی
پست‌ها: 11,943
تاریخ عضویت: 20 اردیبهشت 1390
اعتبار: 288
حالت من: Shad
گزیدگی توسط مار سمی یک فوریت جدی پزشکی است. در امریکا از ۸۰۰۰ مورد گزیدگی توسط مارهای سمی -۹۹درصد به وسیله افعیهای معروف به مار زنگی-ماردهان پنبه ای-و مار سر مسی ایجاد میشود. یک درصد مارگزیدگیها به وسیله مارهای مرجانی و مارهای دست آموز غیر بومی به وجود می آید .تقریبا در یک چهارم تمام گزیدگیها توسط مار سمی -زهر به داخل زخم تزریق نمیشود .در این موارد نیش به استخوان برخورد میکند و یا نمیتواند لباس را سوراخ کند. گزارشهای به دست آمده علائم مارگزیدگی را به ۲ دسته تقسیم میکند که عمدتا تعیین کننده روشهای کمکهای اولیه درمانی است. ۱-علائم خفیف تا متوسط: ایجاد تورم و تغییر رنگ خفیف-درد خفیف تا متوسط در محل گزیدگی معمولا ظرف چند دقیقه -احساس سوزش-نبض تند-ضعف-تاری دید-تهوع-استفراغ و نفس نفس زدن. ۲-علائم شدید: ایجاد تورم و کرختی و به دنبال آن دردشدید در محل گزیدگی. ممکن است تنگ شدن مردمک -لرزش-ابهامات تکلمی-شوک-تشنج-فلج-بیهوشی و فقدان تنفس و نبض نیز به وجود آید.

کمکهای اولیه برای کلیه مارگزیدگیها: ۱-مهمترین اقدام -انتقال هرچه زودتر قربانی به بیمارستان است -حتی اگر در مورد نوع مار اطمینان ندارید. ۲-قربانی را تا حد امکان آرام نگه دارید و از تکان خوردن او جلوگیری کنید. ۳-قربانی را بخوابانید و اندام گزیده شده را بی حرکت کنید. در صورت امکان و برای کند کردن برگشت خون وریدی محل زخم را پایین سطح قلب قرار دهید. ۴- به قربانی الکل-مسکن-آسپرین یا هر دارویی که محتوی آسپرین است ندهید. آسپرین در روند انعقادی تداخل میکند و از این طریق ممکن است تأثیر سم مار را شدیدتر کند. ۵-اگر قربانی را میتوان ظرف ۴ تا ۵ ساعت به بیمارستان رساند و اگر علائمی ظاهر نشود هیچ اقدامی در جهت کمکهای اولیه لازم نیست . اکثر افراد را حتی از مناطق روستایی میتوان ظرف یک ساعت به بیمارستان رساند. مار را بکشید (در صورتی که انجام آن بی خطر باشد و تأخیری در زمان عملیات نجات ایجاد نکند) و آن را برای شناسایی همراه خود به بیمارستان ببرید.

علائم خفیف تا متوسط مارگزیدگی: اگر علائم خفیف تا متوسطی که قبلا ذکر شد بروز نمود -یک نوار فشاری- ۵ تا ۱۰ سانتیمتر بالای محل گزیدگی ببندید. این بندها را دور مفاصل مثل آرنج -زانو-مچ دست یا پا نبندید و هرگز از آنها برای دور سر -گردن و تنه استفاده نکنید. عرض این نوار باید ۵/۲ تا ۵ سانتیمتر بوده و مانند سیم یا ریسمان باریک نباشد. نوار باید چسبیده به پوست باشد ولی آنقدر آزاد باشد که یک انگشت از زیر آن رد شود. اگر نوار خیلی سفت است آن را شل کنید ولی برندارید. وجود نبض را بعد از محل بستن نوار بررسی کنید و مطمئن شوید که خون در انتهای اندام جریان دارد. در اینجا مقصود جلوگیری از برگشت خون وریدی است و نباید از رسیدن خون شریانی سرشار از اکسیژن به انتهای اندام جلوگیری کرد.

علائم شدید: قربانی را در حالت درازکش قرار دهید و برای حفظ حرارت بدن -او را با پتو بپوشانید . در صورت توقف تنفس و نبض اقدامات احیای قلبی عروقی را (در صورتی که قبلا آموخته اید) اجرا کنید. در محل اثر هر نیش -با چاقو یا تیغ یک بریدگی به طول حدود (۲۵/۱ سانتیمتر) روی پوست ایجاد کنید. برای جلوگیری از قطع عروق خونی بزرگ برش را به موازات طول اندام -نه به صورت متقاطع با طول آن-ایجاد کنید. مکیدن را بیش از ۳۰ دقیقه ادامه دهید . در صورتی که ظرف مخصوص مکش که در جعبه کمکهای اولیه مارگزیدگی وجود دارد در دسترس ندارید از دهان خود استفاده کنید. با استفاده از این ظرفهای مکنده بیش از ۳۰ درصد سم را میتوان خارج کرد. با استفاده از دهان ۱۰ تا ۱۵ درصد سم ممکن است خارج شود و نه بیشتر -که این خود بهتر از هیچ است. در مورد ورود سم به دهان خود نگران نباشید. این کار به شما آسیبی نمیرساند ولی سم را بلع نکنید. روی سر -گردن و تنه برش ایجاد نکنید.

مارهای مرجانی: اکثر کارشناسان معتقدند که روش بستن نوار فشاری در موارد نادر گزیدگی مار مرجانی کمک ناچیزی میکند. سم این مارها به سرعت جذب و مستقیما وارد جریان خون میشود. بهتر است هیچ غذا یا نوشیدنی مصرف نشود و هرچه زودتر بیمار تحت مراقبتهای پزشکی قرار گیرد.

اگر تنها هستید: انجام کمکهای اولیه در صورتی که قربانی خودتان بوده و تنها هستید مشکل است. شما نمیتوانید پایتان را بیحرکت کنید زیرا باید کمک بخواهید. اگر بعد از گزیدگی درد زودرس بروز کرد و محل گزیدگی قابل دسترس است از روش بریدن و مکیدن استفاده کنید. هرچه زودتر برای دریافت کمک شروع به راه رفتن کنید ولی آرام گام بردارید. هر ۵ دقیقه استراحت کنید .اگر گزیدگی در دست یا بازوی شماست بازوی خود را پایین انداخته و از نوار فشاری استفاده کنید. همواره امکانات مناسبی را که میتواند به شما کمک کند به خاطر داشته باشید.
دورمچم به جای ساعت یکنوار مشکی بستم
تا همه بفهمن من از همه هر چه زمانو متعلق به زمان است بیزارم
من هم روزی قلبی داشتم
که توسط مردمانی ازمیان شما شکست و شکست تا سنگی شد
واکنون روزگاریست که شیطان فریاد میزند..
انسان پیدا کنید سجده خواهم کرد...


=====ஜ۩۞۩ஜ=====

12-11-1390 03:10 ق.ظ
 


پرش به انجمن:


کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان