مادها دریک نگاه - تالار گفتمان آذر فروم

فروش فوری انجمن آذر فروم با 1 گیگ هاست نامحدود به قیمت مناسب
جهت خرید با شماره 09363810642 تماس حاصل فرمایید.

 

مادها دریک نگاه
زمان کنونی: 31-06-1396،01:02 ق.ظ
کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان
نویسنده: کوروش بزرگ
آخرین ارسال: کوروش بزرگ
پاسخ: 1
بازدید: 161

 
 
رتبه موضوع:
  • 0 رای - 0 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

موضوع: مادها دریک نگاه
ارسال: #1
مادها دریک نگاه
پست‌ها: 65
تاریخ عضویت: 10 بهمن 1391
اعتبار: 0
حالت من: انتخاب نشده
تاريخ همچون صندوقچه اى است كه روزگار گذشته را بلعيده باشد و مانده باشد كنج تنهايى روزمرگى ها. درش را كه باز مى كنى اول به چيزهاى تازه دست مى برى، آنها كه تاريخشان شايد يكى دو سه روز پيشتر باشد. چيز هاى تازه را كه بيرون ريختى كم كم به قديم ترها مى رسى غبارشان را بايد بتكانى و از لابلاى تار و پودشان پيداشان كنى، به ته صندوقچه كه رسيدى دستت باز پى چيزى مى گردد.

اما پس مانده هاى پوسيده تلنگرت مى زنند كه همه چيز تمام شد. اين همه داشته هاى صندوقچه تاريخ بود و آن وقت بايد خودت جست وجو كنى تا شايد بيابى. تاريخ نخستين حاكميت ايرانى، يعنى ماد نيز همان پس مانده هاى پوسيده است و ديگر هيچ! از ميان مورخان يونانى، هرودوت اشاره هاى پراكنده اى به اين سلسله دارد و يكى دو سه نفر از هم وطنانش كه آثارشان اغلب خالى از نقص و كم كارى نيست. به همين خاطر است كه دانسته هاى ما از حاكميتى كه به تعبيرى بيش از دو برابر روزگار حاكميت هخامنشيان طول و تداوم داشته است اندك است و پراكنده.۱

آنچه از مادها مى دانيم به تكه هايى گسسته از وقايع روزگارشان خلاصه مى شود؛ اين كه يكى از امپراتورى هاى كهنسال تمدن بين النهرين يعنى آشور با مركزيت شهر باستانى نينوا با تلاش آنها و متحدشان بابل سرنگون شده، شورش قوم بيابانگرد آريايى نژاد، سكاها را فروخوابانده اند و در نهايت به دست قدرتمند مردى از طوايف پارس به خاموشى گراييده اند و بعد ها روحانيون موسوم به مغان كه ظاهراً يكى از قبايل به نام ماد بوده اند كوشيده اند با رخنه و رسوخ در اركان حاكميت هخامنشى قدرت از دست رفته را دوباره به ماد بازگردانند و البته بى فرجام ماندند. به جرات مى توان گفت كتاب قطور «تاريخ مادها» دياكونوف نيز نتوانسته است به خوبى و روشنى تاريكى ها را بزدايد چرا كه بخش اعظم كتاب درباره حاشيه هاى تاريخ اين سلاله است، حاكميت هاى نهفته در دل بين النهرين، اتحاديه ديرپاى ماننا كه ماد ها تنها شعبه اى از آن بودند و غيره.

اما از همين اندك بازمانده ها نيز مى توان به اهميت ماد ها در تراشيدن تنديس تمدن اين سرزمين پى برد؛ برداشتن يوغ سلطه و سيطره آشور به عنوان نمادى از فرهنگ هميشه پيشتاز سرزمين بين النهرين نشان مى دهد كه ماد ها آغازگر تلاش براى استقلال فرهنگى و معنوى در نجد ايرانند. از سوى ديگر هوخشتره مادى، يكى از سردمداران اين حاكميت، در سركوب و فروخواباندن شعله هاى آتش سركش سكاهاى صحراگرد كوشيد رگه هاى بدويت آريايى نژاد را زير سلطه مدنيت نوپا خاموش سازد، مدنيتى كه نخستين نشانه هاى برجسته اش، شركت در يك اتحاديه سياسى پيشرو در زمان خود و بعد ها تشكيل حكومت و انتخاب مردمى پادشاه براى اداره سرزمين است.

شايد امروز تنها بررسى ها و دستاورد هاى باستان شناسى بتواند گره هاى ترديد را بزدايد و روزنه اى بگشايد و روشنى اندكى بر تاريكى روزگار حيات ماد ها بيفكند، چرا كه اطلاعات آميخته با افسانه و پندارزدگى هرگز كمكى به گستره تاريخ و تاريخ نگارى نخواهد كرد، نوشته هاى جسته و گريخته و بدون سنديت برخى مورخان بيگانه نيز گره گشا نيست. به همين دليل دياكونوف مورخ برجسته معتقد است تاريخ ماد از پيشرفت تدريجى علم تاريخ بركنار مانده است. گذر زمان و كشفيات متعدد باستان شناسى توانسته است بسيارى از زواياى پنهان تاريخ باستان را آشكار سازد اما اين موضوع در مورد ماد مصداق پيدا نكرده است.

ظاهراً حفريات باستان شناسى در سرزمين آذربايجان و به ويژه جمهورى آذربايجان و حوالى رود ارس آنجا كه بر طبق برخى شواهد تاريخى زادگاه و خاستگاه ماد ها محسوب مى شود، هنوز ابهام ها را برطرف نكرده است. تنها برخى الواح ميخى كشف شده در بين النهرين با برخى اشارات شاهان آشور به اين قوم وجهه تاريخى بخشاييده است. اما از آنجا كه اغلب در برگيرنده تك نگارى هاى شاهانه است و از موضع برتر، تنها نگاه يك دشمن ديرين را باز مى تاباند، دشمنى كه هيچگونه تعهدى در پژواك دادن اوضاع و روزگار ماد ها در خود احساس نمى كرده است. به همين دليل است كه تاريخ ماد، تاريخى بريده بريده و خالى از جزئيات و ريشه يابى هاست. بررسى دست نگاشته هاى مورخان يونانى از جمله كتزياس نيز نشان مى دهد كه اين مورخان فراوان دچار لغزش و ترديد شده اند، در نتيجه اطلاعات پراكنده شان درباره ماد ها نمى تواند به طور كامل مورد اعتماد پژوهشگر قرار گيرد.

شايد مهمترين و معتبرترين اثر علاوه بر تاريخ هرودوت كه تا امروز مورد ارجاع قرار گرفته است، كوروش نامه يا كوروپدى به قلم گزنفون باشد كه چون به تاريخ حيات و تربيت كوروش كبير مى پردازد در نتيجه تنها مى تواند بازتابى از روزگار اجتماعى اواخر سلطه ماد ها بر فلات ايران باشد و حتى بسيارى از پژوهشگران بر اين باورند كه كتاب گزنفون بيشتر به داستانى خيال بافانه مى ماند تا منظومه اى تاريخى.۲نكته جالب در اين ميان اهميت قائل شدن براى متون اوستايى كهن در بازتاباندن اين مقطع تاريخى است.

البته هنوز به صورت قطعى ثابت نشده است كه زمان خيزش زرتشت به روزگار ماد مى رسد و يا ميان اين آئين و حاكميت ماد ها پيوند و ارتباطى بوده است اما برخى از مندرجات اين كتب نشان مى دهد كه اوستا عمرى ديرينه دارد و برخى از معتقدات و افسانه هاى نهفته در آن به روزگار ماقبل هخامنشيان باز مى گردد، «قدمت فوق العاده روايات ادبى اوستايى و زمان درازى كه براى تكامل زبان و ادبيات مزبور ضرورت داشت همه مستلزم آنست كه زمان پيدايش نخستين بخش هاى اوستا را به دوران قديم تر از پايان قرن ششم قبل از ميلاد (كه بسيارى از فرضيه هاى جديد آن را به دوران ماد منسوب مى دارند)، مربوط بدانيم.» (تاريخ ماد- دياكونوف- ترجمه كريم كشاورز- انتشارات علمى و فرهنگى- ص ۵۱) اين موضوع را شواهد تاريخى ديگرى نيز تائيد مى كند از جمله اينكه تدوين نهايى اوستا تحت نظارت مغان آتروپاتن صورت گرفته و اين مغان با همين نام و لقب در دوره هاى بعد هم مامور اجراى مراسم مذهبى مزداپرستى بوده اند.
تير آرش در کمانم، نام ايران بر زبانم، سرکشم چون کوه آتش، آتشم، آتشفشانم چون سياوش پاک پاکم، همچو رستم پهلوانم، کاوه ام تارپود کاويانم، من ز ماد و از هخايم، از ارشک، ساسانيانم، مازيارم، بابکم من رهبر آزادگانم، جشن يلدا، جشن نوروز هم مهرگانم،
زاده پاک اهـــورا، از نژاد آريـــانم
11-11-1391 04:05 ق.ظ
 


موضوعات مشابه ...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
  مادها کوروش بزرگ 0 227 11-11-1391 08:16 ب.ظ
آخرین ارسال: کوروش بزرگ
  معماری مادها کوروش بزرگ 0 185 11-11-1391 05:06 ق.ظ
آخرین ارسال: کوروش بزرگ
  وِیژگی های دولت مادها کوروش بزرگ 0 169 11-11-1391 04:44 ق.ظ
آخرین ارسال: کوروش بزرگ
  گاه نگاری تاریخی مادها کوروش بزرگ 0 130 11-11-1391 04:21 ق.ظ
آخرین ارسال: کوروش بزرگ
  تاریخ سیاسی مادها کوروش بزرگ 0 177 11-11-1391 04:07 ق.ظ
آخرین ارسال: کوروش بزرگ

پرش به انجمن:


کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان