كشف عملكرد مغز با انقضاي تاريخ مصرف اعصاب! - تالار گفتمان آذر فروم

فروش فوری انجمن آذر فروم با 1 گیگ هاست نامحدود به قیمت مناسب
جهت خرید با شماره 09363810642 تماس حاصل فرمایید.

 

كشف عملكرد مغز با انقضاي تاريخ مصرف اعصاب!
زمان کنونی: 29-06-1396،06:26 ب.ظ
کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان
نویسنده: Emziper
آخرین ارسال: Emziper
پاسخ: 1
بازدید: 113

 
 
رتبه موضوع:
  • 0 رای - 0 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

موضوع: كشف عملكرد مغز با انقضاي تاريخ مصرف اعصاب!
ارسال: #1
كشف عملكرد مغز با انقضاي تاريخ مصرف اعصاب!
پست‌ها: 2,111
تاریخ عضویت: 15 مرداد 1392
اعتبار: 83
حالت من: Azkhodrazi
مطالعات دانشمندان دانشگاه آيووا يافته‌هاي قبلي مبني بر اين كه قوه تسلط بر اعصاب، يك كالاي محدود بوده كه در اثر استفاده تمام مي‌شود را تاييد مي‌كنند.
به گزارش سرويس پژوهشي خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، در صورت تخليه شدن اين استخر، فرد ديگر قادر به تسلط بر اعصاب خود در دفعات بعدي نخواهد بود.

دانشمندان با استفاده از تصاوير fMRI گرفته شده از مغز افراد به هنگام تسلط بر اعصاب اين فرايند را توضيح دادند.

به گفته ويليام هدگاك تصاوير مزبور نشان‌دهنده بخشي از مغز است كه موقعيتي را كه در آن تسلط بر اعصاب لازم است، تشخيص مي‌دهد و نشان مي‌دهد چندين پاسخ به اين موقعيت وجود دارند و تعدادي از آن‌ها ممكن است خوب نباشند با اين حال من عكس‌العمل بچه‌گانه را اجرا خواهم كرد.

محققان معتقدند كه از دست دادن فعاليت DLPFC ممكن است به معناي تحليل رفتن تسلط بر اعصاب و كنترل فرد باشد. فعاليت مداوم ACC بدين معناست كه افراد هيچ مشكلي در به رسميت شناختن يك تنش نداشته و گرچه به تنش و مبارزه ادامه مي‌دهند كوتاه آمدن و تسليم شدن براي آن‌‌ها در هر لحظه دشوارتر مي‌شود.

اين مطالعه تفكرات قبلي كه تسلط بر اعصاب را مانند يك عضله مي‌پنداشتند، اصلاح مي‌كند زيرا تصاوير هدگاك نشان مي‌دهد كه اين فرايند مانند يك استخر بوده كه در اثر استفاده تخليه شده و سپس در يك محيط با تنش پايين‌تر يا به دور از تنش دوباره پر مي‌شود.

در اين پژوهش دانشمندان نمونه‌هاي انساني را در يك اسكنر MRI بررسي كرده و آن‌ها را مجاب به اجراي دو فعاليت شامل تسلط بر اعصاب كردند. نخستين عمل شامل ناديده گرفتن واژگاني بود كه بر روي صفحه رايانه ظاهر مي‌شدند در حالي كه عمل دوم حاوي انتخاب گزينه‌هاي ترجيحي بود.

يافته‌هاي اين پژوهش حاكي از آن است كه در عمل دوم تسلط بر اعصاب براي سوژه‌هاي انساني بسيار دشوارتر بود. اين فرايند "تخليه نظارتي" (regulatory depletion) ناميده مي‌شود.

به گفته هدگاك، DLPFC افراد حين فعاليت دوم در فرايند تسلط بر اعصاب كمتر فعال بود و بنابراين غلبه بر پاسخ ترجيحي‌ براي آن‌ها دشوار بود.

اين مطالعه گام مهمي در راستاي ارائه تعريفي شفاف‌تر از روند تسلط بر اعصاب و پاسخ به اين پرسش است كه چرا افراد مرتكب اعمالي مي‌شوند كه مي‌دانند به مصلحت آن‌ها نيست.

يكي از كاربردهاي اين امر تبيين برنامه‎‌هاي بهتر در كمك به افرادي است كه در تلاش براي پايان دادن به اعتيادهايي همچون اعتياد به غذا، خريد، مواد مخدر يا الكل است.

تعدادي از درمان‌هاي كنوني به سوژه‌ها در ترك اعتياد از طريق تمركز بر مرحله تشخيص تنش و تشويق فرد براي اجتناب از موقعيت‌هاي داراي تنش مزبور كمك مي‌كنند، براي مثال يك فرد الكلي بايد از مكاني كه در آن الكل سرو مي‌شود دوري كند. با اين حال هدگاك مدعي است كه تحقيق وي درمان‌هاي نويني را براي تمركز بر مرحله اجرا در درمان اعتياد و مصرف الكل پيشنهاد مي‌دهد. يافته‌هاي وي همچنين به اشخاصي كه به دليل نقص تولد يا ضايعات مغزي از عدم تسلط بر اعصاب خود رنج مي‌برند، كمك كند.
[عکس: 95456232072032872674.jpg]


سخت است! اتفآقے رآ انتظآر بڪشے که خودت هم بدآنے... در رآه نیست..  [عکس: sad_red.png]
20-05-1392 05:57 ب.ظ
 


موضوعات مشابه ...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
  عملكرد مغز در خاموشي Emziper 0 138 20-05-1392 05:48 ب.ظ
آخرین ارسال: Emziper
  تعداد متخصصان مغز و اعصاب در ایران کم است Emziper 0 113 20-05-1392 05:41 ب.ظ
آخرین ارسال: Emziper
  تاثير ويتامين E در درمان بيماري هاي مغز و اعصاب Armin 2afm 0 125 15-02-1392 01:45 ق.ظ
آخرین ارسال: Armin 2afm

پرش به انجمن:


کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان