قارچهای قدرتمند - تالار گفتمان آذر فروم

فروش فوری انجمن آذر فروم با 1 گیگ هاست نامحدود به قیمت مناسب
جهت خرید با شماره 09363810642 تماس حاصل فرمایید.

 

قارچهای قدرتمند
زمان کنونی: 03-07-1396،05:06 ب.ظ
کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان
نویسنده: Friga
آخرین ارسال: Friga
پاسخ: 1
بازدید: 174

 
 
رتبه موضوع:
  • 0 رای - 0 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

موضوع: قارچهای قدرتمند
ارسال: #1
قارچهای قدرتمند
پست‌ها: 11,943
تاریخ عضویت: 20 اردیبهشت 1390
اعتبار: 288
حالت من: Nafaskesh
کشف قارچ خوراکی در آسیا تاریخی ۲۰۰۰ ساله و در اروپا قدمتی ۳۰۰ ساله دارد. با خاتمهٔ جنگ جهانی دوم کشت قارچهای خوراکی در بسیاری از کشورهای اروپائی به سرعت افزایش یافت. بهطوریکه اکنون تولید قارچ در ۵۸ کشور تولیدکننده به مرز سه میلیون و ۱۶۳ هزار و ۹۳۴ تن در سال رسیده است. امروز مصرف سرانهٔ کشورهای اروپائی و به مرز ۴ کیلو و برداشت قارچ از هر تن کمپوست به ۳۵۰ کیلو رسیده است. با وجود اینکه نزدیک به ۵۰ سال از اولین تولید قارچ خوراکی در ایران میگذرد، اما در مقایسه با بسیاری از کشورها از قدمت بیشتری برخوردار است. اما مشکلاتی از قبیل دانش فنی، نبود افراد متخصص و نیز عدم وجود مراکز تحقیقاتی مطابق با علم روز باعث شده تا میزان تولید و مصرف قارچ در ایران در سطح هیچیک از کشورهای پیشرفته جهان نرسد. در ایران قارچ صدفی و قارچ تکمهای تولید و کشت میشود. تا امروز ۹۷ واحد پرورش قارچ تکمهای در کشور احداث شده است.
نخستین همایش تولید قارچهای خوراکی در ایران ۱۶ شهریورماه در فرهنگسرای اشراق برگزار شد. این همایش با همکاری انجمن صنفی پرورشدهندگان قارچهای خوراکی، شرکت تعاونی تولیدکنندگان قارچهای خوراکی، سازمان جهان کشاورزی استان تهران، معاونت باغبانی وزارت جهادکشاورزی و فرهنگسرای اشراق برگزار شد. در این مراسم جمعی از مقامات کشوری، اساتید علمی و تولیدکنندگان قارچ نیز حضور داشتند.
● هدف از برپائی این همایش:
تحلیل و بررسی مشکلات تولیدکنندگان قارچ در ایران
بررسی امکان افزایش کمی و کیفی تولید قارچ در ایران
حمایت از حقوق تولیدکنندگان
ترویج فرهنگ مصرف قارچ در میان اقشار گوناگون جامعه
تلاش در جهت افزایش میزان اشتغال در بخش تولید قارچ در کشور
ارتقاء سطح دانش و مهارت و گسترش فنآوری جدید در تولید قارچ در ایران
در نخستین بخش دکتر فرهاد دانشجو، دبیرکل جمعیت دفاع از تولید ملی با اشاره به فعالیتهای این جمعیت گفت: جمعیت دفاع از تولید ملی یک سازمان غیردولتی است، که بهعنوان یک حزف علمی، سیاستی و فرهنگی در کشور ثبت شده است. هدف اصلی ما شناسائی و رفع مشکلات داخلی کشور است و نیمنگاهی اساسی هم به معضل بیکاری داریم. تصور ما این است که ایران در ۲۰ سال آینده باید یکی از قطبهای اصلی اقتصاد و علم در منطقه باشد. ما با حمایت از تولیدات داخلی میتوانیم به این هدف برسیم. البته در صورتیکه تولید داخلی از نظر کمی و کیفی چنان بالا رود که قابل رقابت با سایر کشورها باشد. البته لازمهٔ این رقابت تحول در تولیدات داخلی است. اگر ایران ناشناخته وارد wto شود، آسیب زیادی به تولیدات داخلی میخورد. و از سوی دیگر وارد نشدن به (wto) هم مشکلات دیگری بههمراه دارد.
گاهی منع ورود کالاهای خارجی دفاع از تولید ملی است و گاه دیگر ورود کالای خارجی. وی افزود: جمعیت بر این باور است که حمایت از تولید بهعنوان یک آرمان ملی وظیفهٔ تمام کسانی است که خواستار توسعهٔ همهجانبهٔ میهن اسلامیاند.
دکتر دانشجو در ادامه اضافه کرد: درصدد هستیم تا پایان سال ۱۳۸۴ یک فراخوان عضویت برای جمعیت دفاع از تولید ملی داشته باشیم، چرا که این جمعیت حضور خود را در عرصههای فرهنگی ضروری میداند. باعث افتخار است که مردم ما هنگام خرید، جنس ایرانی بخرند و این میسر نمیشود مگر اینکه ما در تولید داخلی مطالعه و بهرهوری داشته باشیم و با امکانات موجود استفاده کنیم.
دکتر حسن رکنی، رئیس سازمان جهادکشاورزی استان تهران در ادامه گفت:
مجموعهٔ فعالیتهائی که در سطح کشور انجام میشود، سه قسمت هستند: کارهای خدماتی، صنعتی و کشاورزی. در بخش کشاورزی خیلی از کشورها علیرغم ادعائی که در حذف یارانه داشتهاند، حرفی برای گفتن دارند.
ما کشوری مسلمان هستیم باید اراده کنیم و نانمان را خودمان تولید کنیم. محدودیت اقتصادی در صورتی باعث شکست و نابودی یک کشور میشود که بخش کشاورزی آن کشور مرده و نابود شده باشد. در بخش صنعت علیرغم تلاشهای ارزندهای که صورت گرفته، ما حرف زیادی برای گفتن نداریم.
اما در بخش کشاورزی، بهتر عمل کردهایم. در بخش کشاورزی با استفاده از روشهای قدیمی آب زیادی هدر میرود بهطور مثال در فضای آزاد و کشت باز برای تولید ۱ کیلو خیار به ۶ لیتر آب نیاز است در حالیکه در سیستم گلخانهای این نسبت به یک کاهش پیدا میکند، تصور کنید چه تحولی صورت میگیرد. در زمینهٔ تولید قارچ باید گفت که بخش خصوصی بسیار جلوتر از بخش دولتی است. امروز میانگین مصرف سرانهٔ قارچ ۲۲۰ هزار و ۲۵۰ گرم در سال است. این در حالی است که مصرف سرانه در کشورهای پیشرفته ۳ کیلو برای هر نفر است. میزان تولید قارچ در کشور در دو دههٔ گذشته کمتر از بیست گرم بوده است که ما در این زمینه قدمهای خوبی برداشتهایم اما کافی نیست.
دکتر حسین ریاحی، عضور هیئت علمی دانشگاه شهید بهشتی و صاحبنظر در تولید قارچ خوراکی گفت:
در گواتمالا تصاویری از خدایان متعلق به ۳۵۰۰ سال قبل از میلاد مسیح بهدست آمده که خدایان آنها به شکل قارچ بودهاند.
مردم دنیا هم به دو گروه تقسیم شدهاند: ۱. گروهی که قارچ دوست دارند ۲. گروهی که قارچ دوست ندارند.
تا چند سال قبل تصور همگان بر این بود که تنها بیستگونه قارچ در دنیا تولید میشود. اما در کنگرهٔ امسال که در کشور چین برپا شد آنها اعلام کردند که امروز ۵۰ گونه قارچ برای خوراک و دارو در چین کشت میشود. البته بسیاری از قارچها قابل کشت نیستند اما قابل خوردن است. امروزه، قارچ را داروی قرن ۲۱ نامیده و تعداد واقعی آنرا بهصورت تخمینی ۱۴۰ هزار گونه در دنیا دانستهاند که فقط ۱۲ هزار گونه از آن شناسائی شده است. در ایران ۲۰۰۰ گونه قارچ خوراکی شناسائی شده است که ۵۰ نوع آن قابل کشت مصنوعی و پروری است. قارچهای سمی، داروئی، خلسهآور. قارچ خاصیت ضد سرطان، کاهش کلسترول و فشارخون، تنظیم قندخون، جلوگیری از انسداد عروق، ضد آلرژی و التهاب پوست.
مقدار آنتیاکسیدان قارچ ۴ برابر جگرسیاه و ۱۲ برابر گندم است. قارچهای خوراکی مقدار کمی چربی دارند (۲ درصد) و از درصد بسیار زیادی موادمعدنی (سدیم، کلسیم، پتاسیم، منیزیم، منگنز، آهن و فسفرید) برخوردار هستند. قارچ میزان زیادی پروتئین دارد که دقیقاً بعد از گوشت قرار میگیرد و میتواند برای کسانیکه منع خوردن گوشت قرمز را دارند جایگزین بسیار مناسبی باشد.
از بحث فوائد خوراکی قارچ که بگذریم نکتهٔ قابل اهمیت دیگر مسئلهٔ اشتغالزائی آن است. کشور چین در سال ۶/۸ میلیون تن (تقریباً ۷۰ درصد تولید جهانی) قارچ دارد که برای ۳۰ میلیون نفر در این کشور شغل ایجاد کرده است. چین بزرگترین تولیدکنندهٔ قارچ در جهان است بعد از چین، آمریکا و هلند قرار گرفتهاند. ایران در این میان رتبهٔ ۱۷ را بهخود اختصاص داده است. حال اگر ما بخواهیم مثل چین عمل کنیم چه باید بکنیم؟

[b]منبع:

مجله بهکام
دورمچم به جای ساعت یکنوار مشکی بستم
تا همه بفهمن من از همه هر چه زمانو متعلق به زمان است بیزارم
من هم روزی قلبی داشتم
که توسط مردمانی ازمیان شما شکست و شکست تا سنگی شد
واکنون روزگاریست که شیطان فریاد میزند..
انسان پیدا کنید سجده خواهم کرد...


=====ஜ۩۞۩ஜ=====

17-06-1391 09:47 ب.ظ
 


پرش به انجمن:


کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان