علت رانندگی از سمت چپ در انگلیس - تالار گفتمان آذر فروم

دعوت به همکاری با آذر فروم

علت رانندگی از سمت چپ در انگلیس
زمان کنونی: 19-09-1395،03:10 ب.ظ
کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان
نویسنده: pajhan
آخرین ارسال: pajhan
پاسخ: 1
بازدید: 351

رتبه موضوع:
  • 0 رای - 0 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

موضوع: علت رانندگی از سمت چپ در انگلیس
ارسال: #1
علت رانندگی از سمت چپ در انگلیس
پست‌ها: 479
اعتبار: 60
حالت من: انتخاب نشده
تقریباً از همان اوایل علاقه به رانندگی و تمرین های شبانه با کمک برادر بزگتر در سن 14-15 سالگی بود که با دیدن یک رنجرور فرمان سمت راست ، این سوال برای من پیش آمد که چرا در این کشور از سمت چپ خیابان و جاده ها حرکت می کنند و فرمان خودرو ها در سمت راست قرار دارد؟
علت این کار تا همین چند وقت پیش برای من معمایی شده بود ، حتی در سفر به شرق آسیا ، متوجه شدم تعدادی از کشورهای هم قماش و هم ردیف با هند مثل سنگاپور ، مالزی ، بنگلادش و تایلند هم قانون رانندگی از سمت چپ را دارند و استرالیا هم که تا چند وقت پیش مستعمره انگلیس بود همین وضعیت را دارد.
از چند نفر از کفار استعمار پیر علت را پرسیدم حتی از بر و بچ آفرودر انگلیسی و استرالیایی ، جواب قانع کننده نداشتند و فقط گفتند " تو هم گیر دادی ها" .
الغرض یکی از مورخین و تاریخدانان عزیز کشورمان که مطالعات برون مرزی هم دارد مطلبی فرمود که برایم جالب بود و به نظر من توجیه منطقی این عمل منافی عرف و اخلاق و وجدان و ....! می باشد و خیلی به فلسفه و منطق هم نزدیک است:
در زمانهای قدیم و ایام پادشاهان انگلوساکسون یکی از این پدر آمرزیده ها که هم در شمشیر زدن و هم سوارکاری مهارت داشته به دلیل راست دست بودن ( که تا اینجا امری عادی است) در حین اسب سواری برای مقابله با دشمان احتمالی در راه ها اسب خود را از سمت چپ می رانده است تا در زمان برخورد با این دشمنان قدرت مانور برای شمشیرزنی داشته باشد و بتواند واکنش مناسبی نشان دهد که به مرور زمان حرکت از سمت چپ به یک قانون نوشته نشده تبدیل شده و بعدها که اتومبیل جایگزین می گردد این رسم نیز پابرجا باقی می ماند، تا جایی که به سایر مستعمرات مانند هند و استرالیا هم صادر می شود و کشورهای ذکر شده در آسیای شرقی هم که از پیشرو خود یعنی هند الگو برداری می کردند همین روش را در قوانین رانندگی خود بر میگزینند.

حالا از من نپرسید که پس حتماً رستم چپ دست بوده و با شمشیر در دست چپ از سمت راست جاده ها با رخش خود می تاخته !!
ولی یک نکته دیگر هم در این تحقیق چند ساله که آن هم برای من سوال بود و برای آن هم به جواب رسیدم که اتفاقاً این مسأله دوم هم همین داستان چپ و راست رو داره. شاید برای دوستانی هم که ذهن کنجکاو دارند این سوالات پیش اومده باشده.
ولی اول لایک ها رو بزنید ببینم اگه کنجکاو مثل خودم هم هست موضوع دوم و جوابشو همین جا بدم.

دوستان قبل از خارج شدن از صفحه لطفا تشکر کنید تا کاربران برای بیشتر کردن مطالب دل گرم شن 

در دنيا هيچ بن بستي نيست. يا راهي‌ خواهيم يافت و يا راهي‌ خواهيم ساخت....
17-04-1391 02:39 ق.ظ

[-]
پاسخ سریع
پیام
پاسخ خود را برای این پیام در اینجا بنویسید.

کد تصویری
royalfuns
(غیر حساس به بزرگی و کوچکی حروف)
لطفاً کد نشان داده شده در تصویر را وارد نمایید. این اقدام جهت جلوگیری از ارسال‌های خودکار ضروری می‌باشد.

پرش به انجمن:

کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان