طراحي باغچه - تالار گفتمان آذر فروم

فروش فوری انجمن آذر فروم با 1 گیگ هاست نامحدود به قیمت مناسب
جهت خرید با شماره 09363810642 تماس حاصل فرمایید.

 

طراحي باغچه
زمان کنونی: 03-07-1396،03:29 ب.ظ
کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان
نویسنده: Emziper
آخرین ارسال: Emziper
پاسخ: 1
بازدید: 180

 
 
رتبه موضوع:
  • 0 رای - 0 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

موضوع: طراحي باغچه
ارسال: #1
طراحي باغچه
پست‌ها: 2,111
تاریخ عضویت: 15 مرداد 1392
اعتبار: 83
حالت من: Azkhodrazi
[عکس: hou1368.jpg]

در طراحى فضاى سبز با تركيب‏هايى از سنگ و گياه باغچه‏هاى كوچك و زيبايى ساخته مى‏شود كه بسيار زيباست. اين طرح‏ها در سال‏هاى اخير طرفدارهاى بيشترى پيدا كرده است. در اين مقاله با نحوه آرايش سنگ‏ها و گياهان و ساخت باغچه‏هاى كوچك صخره‏اى آشنا مى‏شويد.
 
تهيه و انتخاب سنگ
 
انتخاب و تهيه سنگ كار مشكلى نيست. در كنار جوى‏هاى آب قلوه‏سنگ‏ها و سنگريزه‏هاى رنگارنگ فراوانند، اما سنگ‏هاى بزرگ‏تر را بايد از اطراف شهر تهيه كنيم.
 
آماده كردن زمين
 
قبل از هر چيز زمين را كودپاشى كرده و با بيل زير و رو مى‏كنيم تا كاملاً هوا بخورد، سپس كلوخه‏ها را با چنگك خارج نموده و آن را صاف و يكنواخت مى‏كنيم، در صورت تمايل مى‏توانيم سطح باغچه را با خاكريزى بيشتر به شكل برآمده يا تپه درآوريم.
 
چيدن سنگ‏ها
 
ابتدا سنگ‏هاى بزرگ را در محلى مناسب قرار دهيد. هر قدر سنگ‏ها بزرگ‏تر باشند بايد فاصله آنها از يكديگر بيشتر شود. بعد از چند بار جابه‏جا نمودن سنگ‏ها شكل مناسب و دلخواه شما به دست مى‏آيد.
در اطراف سنگ‏هاى بزرگ (حد فاصل سنگ‏ها) قدرى خاك اضافه كنيد تا بستر مناسب براى كاشت گياهان آماده شود.
وقتى گياهان را به زمين نشانديد، قلوه سنگ‏ها و در آخر سنگريزه‏ها را در زمين پخش كنيد.
 
 
نكاتى كه در انتخاب گياه به ما كمك مى‏كند عبارتند از:
 
وسعت زمين، نور، رطوبت نسبى محيط و مقدار آب موجود.
 
وسعت زمين
 
در باغچه‏هاى بزرگ‏تر از سنگ‏هاى بزرگ بيشترى استفاده مى‏شود. هر قدر باغچه كوچك‏تر باشد، حجم سنگ‏ها كمتر و امكان استفاده از گياهان پوششىِ كوتاه بهتر فراهم مى‏شود. به طور مثال در كنار تخته سنگ‏هاى بزرگ درختچه‏هايى چون بربريس، زرشك، ماهونيا، پيراكانتا، زيتون، و كاج‏هايى چون تويا مى‏تواند مورد استفاده قرار گيرد.
 
اندازه و ارتفاعى كه گياهان در سال‏هاى بعد پيدا مى‏كنند نقش مهمى در انتخاب آنها دارد.
 
براى كنارِ سنگ‏هاى بزرگ گياهانى چون رزمارى، لاوان و بومادران كه سال به سال رشد مى‏كنند مناسبند؛ هر چند اينها هم بايد كنترل شده و به موقع هرس شوند. گياهان رونده كه خزنده‏اند و شاخه‏هايشان را به صخره‏ها و سنگ‏ها تكيه مى‏دهند، گياهان مناسبى براى كنار سنگ‏هاى بزرگ هستند. اما وقتى قرار باشد يك باغچه كوچك را طراحى كنيم طبعا ناگزيريم سراغ گياهان كوتاه‏تر برويم در اين صورت ممكن است به جاى (تويا) كه ارتفاعى معادل يك متر و نيم دارد، از (كاج اِلودى) استفاده كنيم كه ارتفاع آن حداكثر هفتاد سانتى‏متر است.
 
نور
 
مقدار سايه يا آفتاب در طول روز نقش مهمى در انتخاب گياهان دارد. در محل‏هاى آفتابگير از انواع نازهاى دايمى، آليسوم زنبق، كوكب، لاله، نرگس، تاج‏الملوك و گازانيا استفاده كنيد. اما اگر باغچه نور كافى ندارد، كاشتِ آجوكا، يولاف وحشى و هِدِراهليكس، سيپروس و پاناس‏گراس موفقيت‏آميز است.
 
سطح خاك به وسيله گياهان پوششى مانند انواع سدوم آجوكا و گياهانى از خانواده شبدر (مانند چمن دايكوندرا) به آسانى پوشيده مى‏شود. در صورت تمايل مى‏توانيد از سنگريزه‏هاى رنگى استفاده كنيد. اين سنگريزه‏ها كه معمولاً در رنگ‏هاى سفيد، آبى، قرمز يا زرد هستند، زيبايى خاصى به باغچه مى‏بخشند.
[عکس: 95456232072032872674.jpg]


سخت است! اتفآقے رآ انتظآر بڪشے که خودت هم بدآنے... در رآه نیست..  [عکس: sad_red.png]
05-07-1392 09:01 ب.ظ
 


پرش به انجمن:


کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان