صداي رنگ ها - تالار گفتمان آذر فروم

فروش فوری انجمن آذر فروم با 1 گیگ هاست نامحدود به قیمت مناسب
جهت خرید با شماره 09363810642 تماس حاصل فرمایید.

 

صداي رنگ ها
زمان کنونی: 26-05-1396،03:27 ب.ظ
کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان
نویسنده: Friga
آخرین ارسال: Friga
پاسخ: 1
بازدید: 270

 
 
رتبه موضوع:
  • 0 رای - 0 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

موضوع: صداي رنگ ها
ارسال: #1
صداي رنگ ها
پست‌ها: 11,943
تاریخ عضویت: 20 اردیبهشت 1390
اعتبار: 288
حالت من: Shad
از ديدگاه روان‌شناسي رنگ، رنگها مي‌توانند آرامش‌بخش، شادي‌آفرين يا حتي اشتهاآور باشند. رنگها از سوي ديگر مي‌توانند كسل‌كننده، اعصاب‌ خردكن يا حتي بيماري‌‌زا باشند. روان‌شناسان مي‌گويند با اطلاعات ساده‌اي از اين دست مي‌توانيد محيط كار و زندگي‌تان را تبديل كنيد به محيطي شادتر، آرام‌تر و دوست‌داشتني‌تر. به امتحانش مي‌ارزد. قبول نداريد؟


1- رنگهاي روشن و رنگهايي كه ته ‌رنگ سفيد دارند، در دراز‌مدت آدم را خسته نمي‌كنند. اين رنگها معمولا القاكننده حسي خوب و دلپذيرند و توصيه مي‌شود براي ايجاد محيطي آرام و دلپذير، در نخستين قدم، برويم سراغ رنگهاي روشن.

2- در محيط‌هايي كه بيشتر با آنها سر و كار داريم و در اماكن شلوغ و پررفت‌وآمد، بهتر است از رنگهايي استفاده كنيم كه ته‌ رنگ سفيد دارند؛ به اين معنا كه هر رنگي را همراه با مقدار محسوسي از رنگ سفيد به كار بگيريم تا برآيند نهايي، يك رنگ روشن باشد.

3- در رنگ‌آميزي اتاق كودك، استفاده از رنگهاي تيره و رنگهايي كه ته‌رنگ مشكي دارند، مناسب نيست. تصور مي‌شود كه اين رنگها در درازمدت، احتمال افسردگي را در كودكان افزايش مي‌دهند.

4- ‌ روان‌شناسي رنگ، بنفش تيره را غم‌انگيزترين رنگ‌ مي‌داند. پس بهتر است دور اين رنگ را كلا خط بكشيم، ولي اگر به هر دليلي مجبوريم بنفش را در محيط كار و زندگي‌مان تحمل كنيم، توصيه مي‌شود از طريق ادغام آن با يك رنگ ديگر، از عمق فاجعه(!) بكاهيم.

5- رنگهايي مانند قرمز، نارنجي و زرد متمايل به نارنجي كه زيرمجموعه رنگهاي تند و گرم به حساب مي‌آيند، ذاتا نشاط‌آور، انرژي‌بخش‌ و حتي اشتهاآورند. اما همان‌قدر كه تاثير اين رنگها زياد و سريع است، به همان نسبت هم اثرگذاري‌شان گذرا و كوتاه است. از اين رنگها معمولا در محيط‌ بازي كودكان، اماكن تفريحي و رستوران‌ها استفاده مي‌شود و البته خانمهاي خانه‌دار هم مي‌توانند از چنين رنگهايي براي تزئين اتاق كودك، محل غذاخوري يا آشپزخانه منزل استفاده كنند.

6- بعضي رنگها تاثير چنداني در محيط ندارند، يعني هيچ حسي را به آدم القا نمي‌كنند. به اين رنگها مي‌گويند رنگ خنثي. رنگهاي خنثي عبارتند از سفيد، مشكي، نقره‌اي، خاكستري و تمام رنگهاي طيف خاكستري، يعني مابين سفيد و سياه.

7- روان‌شناسان به تقسيم‌بند‌ي‌ ديگري هم درخصوص رنگها اعتقاد دارند: گرم و سرد.

رنگهاي گرم كه شامل زرد، زرد مايل به نارنجي، نارنجي، قرمز و بنفش مايل به قرمزند، اصولا القاكننده حس گرما هستند و از آنها معمولا در خانه‌هايي استفاده مي‌شود كه در مناطق سرد واقع شده‌اند.

رنگهاي سرد (شامل زرد مايل به سبز، سبز، آبي و بنفش مايل به آبي) نيز حس سرما را القا مي‌كنند و كاربردشان عمدتا در خانه‌هايي است كه در مناطق گرم واقع ‌شده‌اند.

8- ‌ رنگها سنگين و سبك دارند. سال گذشته در يك كارخانه كانادايي، برخي كارگرها از كار سخت و سنگين به دفعات شكايت كردند. كار آنها حمل و نقل كالاهاي بزرگ و سنگين بود. يك دكوراتور به كارفرمايان كارخانه پيشنهاد كرد رنگ جعبه‌هاي كالا را از قهوه‌اي تيره به زرد روشن تغيير دهند. مدتي بعد، شكايت‌ها كمتر شد و كارگران با رضايت مشغول كار شدند. ثابت شده است كه رنگهاي تيره، اجسام را سنگين‌تر از وزن واقعي نشان مي‌دهند و رنگ‌هاي روشن، سبك‌تر. اگر دقت كرده باشيد، لابد ديده‌ايد كه بيشتر بچه‌ها هم در لباس‌هايي كه رنگ روشن دارند، راحت‌ترند تا لباس‌هاي تيره.

9- رنگ آبي معمولا تداعي‌كننده آرامش، آزادي و حس پرواز است؛ و رنگ سبز، تداعي‌كننده خنكي كوهستان و سرسبزي دشت. بسياري از رنگها منجر به تداعي‌هايي از جنس فرهنگ مي‌شوند. تداعي‌ها البته در محيط‌هاي مختلف باهم فرق دارند. مثلا رنگ قرمز تيره در ايران، يادآور شهامت و شجاعت است اما در غرب، عمدتا يادآور كريسمس.

10- رنگها مي‌توانند ما را دچار خطاي ديد كنند. با داشتن اطلاعاتي در اين خصوص مي‌توانيم در تعادل بصري ديگران نيز دست ببريم. كافي است بدانيم كه رنگهاي گرم، پيش‌رونده‌اند. يعني اين خاصيت را دارند كه به نظر مي‌رسد از حد واقعي‌شان جلوترند. با اين خاصيت، مي‌توانيم اتاق‌هايي را كه خيلي بزرگ هستند، كوچك‌تر جلوه بدهيم.

اما رنگهاي سرد، پس رونده‌اند. يعني به نظر مي‌رسد از حد واقعي‌شان عقب‌ترند. معمولا براي بزرگ جلوه دادن اتاق‌ها و مكان‌هاي كوچك، از اين رنگها استفاده مي‌شود. ته‌رنگهاي گرم و سرد نيز همين خاصيت را دارند. براي مثال، خاكستري با ته‌رنگ قرمز (خاكستري قرمز) پيش‌رونده است و خاكستري با ته‌رنگ سبز (خاكستري سبز) پس‌رونده است.

11- روان‌شناسي رنگ مي‌گويد اگر مي‌خواهيد فقط يكي از ديوارهاي اتاقتان رنگي و تاثيرگذار باشد، بهتر است انتهايي‌ترين ديوار را انتخاب كنيد. اگر آن ديوار را با يك رنگ گرم رنگ‌آميزي كنيد، اتاقتان كوتاه‌تر به نظر مي‌آيد و به همين نسبت، اگر به دورترين ديوار اتاقتان رنگ سرد بزنيد، اتاقتان بلندتر به نظر مي‌رسد.

12- برقراري حس تعادل، ركن بسيار مهمي در دكوراسيون است و حس تعادل رنگي، همان چيزي است كه در طبيعت به وفور مي‌بينيد. لابد ديده‌ايد كه در طبيعت، اقلام بزرگ معمولا تك‌رنگ و كمرنگ‌اند اما اقلام كوچك، تنوع رنگي‌شان نسبتا زياد است و اغلب‌شان هم برخوردار از رنگهاي گرم و تند. مثلا آسمان و زمين، تك‌رنگ‌اند ولي پرندگان و درختان، تنوع رنگي‌شان زياد است؛ و دقيقا همين رنگارنگي است كه ما را سوق مي‌دهد به سمت يك تعادل بصري.

توصيه دكوراتورها اين است كه در دكوراسيون، از همين قواعد طبيعي استفاده كنيم. يعني ترجيحا قطعات بزرگ‌تر را تك‌رنگ و كمرنگ انتخاب كنيم و قطعات كوچك‌تر را داراي تنوع رنگي و برخوردار از رنگهاي گرم، تند و پررنگ.

13- براي رنگ‌آميزي اتاق‌ها بايد آفتاب‌گير بودن يا آفتاب‌گير نبودن‌شان را هم در نظر بگيريم. توصيه مي‌شود در اتاق‌هاي آفتاب‌گير، از رنگهاي سرد استفاده كنيم و در اتاق‌هايي كه آفتاب‌گير نيستند، از رنگهاي گرم.

14- در حمام‌ها و توالت‌ها بهتر است از رنگهاي روشن استفاده كنيم، چراكه اين رنگها حس تميزي و نظافت را بهتر و بيشتر منتقل مي‌كنند.

15- روان‌شناسي رنگ به ما توصيه مي‌‌كند براي دستيابي به حداكثر بزرگنمايي در اتاق‌هاي منزل، از اين فرمول استفاده كنيم: رنگ ديوارها را روشن‌تر از رنگ كف اتاق انتخاب كنيم و رنگ سقف را هم روشن‌تر از رنگ ديوارهاي اتاق.
دورمچم به جای ساعت یکنوار مشکی بستم
تا همه بفهمن من از همه هر چه زمانو متعلق به زمان است بیزارم
من هم روزی قلبی داشتم
که توسط مردمانی ازمیان شما شکست و شکست تا سنگی شد
واکنون روزگاریست که شیطان فریاد میزند..
انسان پیدا کنید سجده خواهم کرد...


=====ஜ۩۞۩ஜ=====

28-04-1391 12:00 ق.ظ
 


پرش به انجمن:


کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان