شهرک های انسانی و جوامع انسانی - تالار گفتمان آذر فروم

فروش فوری انجمن آذر فروم با 1 گیگ هاست نامحدود به قیمت مناسب
جهت خرید با شماره 09363810642 تماس حاصل فرمایید.

 

شهرک های انسانی و جوامع انسانی
زمان کنونی: 02-06-1396،12:28 ب.ظ
کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان
نویسنده: امین
آخرین ارسال: امین
پاسخ: 1
بازدید: 270

 
 
رتبه موضوع:
  • 0 رای - 0 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

موضوع: شهرک های انسانی و جوامع انسانی
ارسال: #1
شهرک های انسانی و جوامع انسانی
پست‌ها: 79
تاریخ عضویت: 26 اردیبهشت 1390
اعتبار: 23
حالت من: انتخاب نشده
گرچه در مطالعات مکان یابی و ظرفیت سنجی شهرک ها، فاکتورهای اقتصادی از مهم ترین عوامل تعیین کننده به شمار می آیند ولیکن نباید نقش و تاثیر آتی شهرک ها را در جامعه انسانی از نظر دور داشت، امر مهمی که تا کنون کمتر بدان توجه شده است.

وجود هزاران کارمند و کارگر شاغل در شهرک ها، که متعلق به محیط های گوناگون فرهنگی هستند، در نهایت به دگرگونی بافت سنتی و روابط اجتماعی در منطقه تحت نفوذ خود می انجامد.

تفاوت های موجود در بین ساکنین محیط های صنعتی، از جمله سن، تحصیلات و تاهل، از جمله عوامل عمده بیگانگی آن ها از یکدیگر و محیط های پیرامونی است.

نگاه ابزاری توسط مهاجران با فرهنگ خاص خود به فضاهای شهرک منجر به کاهش حساسیت فرد نسبت به محیط و شرایط زیست او می شود. از طرف دیگر قرار گیری مهاجرین در دسته بندی های خاص نظیر قومیت ،که بر اساس علایق مشترک انجام می گیرد، یکپارچگی زندگی اجتماعی را خدشه دار می سازد.

نکته دیگر اینکه بسیاری از مهاجرین به دور از خانواده های خود و به صورت انفرادی زندگی کرده و جدا از شهر و دیار خود هستند.لذا ایجاد انگیزه برای آنان ،که گاهی اوقات در همان شهرک نیز سکنی دارند باید مدنظر قرار گیرد.

امروزه برخلاف گذشته، جامعه و نظام اجتماعی در جوامع غربی بسیاری از وظایف خانواده ها را تحت تکفل گرفته و نقش خانواده ها را کمرنگ تر نموده است. لذا نقش نهاد های اجتماعی جهت پربار کردن فعالیت های نسل کنونی اهمیت دوچندانی یافته است. طرح و احداث فضاهایی برای پرکردن اوقات فراغت و محیطی مناسب برای تبادل افکار و اندیشه ها ، هرچند در زمان های کوتاه بین کار باشد ، کمک موثری به گسترش روحیه همکاری ساکنین و شادابی محیط می نماید و در نهایت اینکه نباید از اهمیت علائق ساکنین و فرهنگ بومی منطقه و تلفیق مناسب آن غفلت کرد.

نقش معماران و شهرسازان
ما در دوره ای زندگی میکنیم که با هجوم ماشین و تفکر اصالت کار به قصد سود مالی صرف، هویت انسانی کمرنگ گشته و یا به دست فراموشی سپرده شده است. شناسایی و تقویت هویت جوامع زیستی ، خواه در شهر خواه در یک شهرک صنعتی ، اهمیت فوق العاده ای در وضوح زندگی و شادابی آن دارد. زمان آن فرا رسیده است تا در طراحی فضاهای صنعتی علاوه بر فونکسیون، به نکات دیگری نیز توجه گردد.

عناصر نظام دهنده برای ساماندهی اینگونه فضاها باید علاوه بر توجه به فونکسیون، درک ما را از میزان تداوم و شفافیت افزایش دهد. در این صورت با استقبال و استفاده مردم و ساکنین از فضاهای شهرک، روابط منطقی و انسانی جایگاه خود را پیدا خواهد کرد.

با قبول این تفکر که شهرک ها جزئی از ساختار کالبدی حوزه های زیستی مجاور خود ، گرچه با فاصله مکانی میباشد میتوان با انجام تمهیداتی آن را به زندگی پیرامون اتصال داد. انجام مراسم فرهنگی در فضاهای عمومی شهرک، برگزاری جلسات فنی و بازدید گروه های عمومی از کارخانجات، تاثیر عمیقی در یکپارچگی شهر و شهرک خواهد داشت.

نقش رشته معماری و شهرسازی با سرفصل قرار دادن انسان در طراحی، در تبیین روابط اجتماعی و برنامه ریزی و خلق فضاهایی با سود آوری و در عین حال تقویت روابط مثبت اجتماعی بسیار مهم و اساسی است.

بررسی موارد زیر، حضور معماران و شهرسازان را در مطالعات و طراحی نمایان می سازد:
1: تعریف اوقات فراغت ساکنین و نحوه ارتباط آن با سایر فعالیت های داخلی در شهرک.
2: تعریف مناسب از نحوه مشارکت مردم هر منطقه در طرح های تولیدی در جهت تشدید جریان زندگی به درون محیط های صنعتی
3: میزان مهاجرت، هرم سنی ساکنین، سطح تحصیلات و تاثیر آن بر فعالیت ها.
4: نحوه تعاملات ساکنین شهرک با اطرافیان خود و بررسی تغییرات رفتارهای اجتماعی در آنان.
5: سوابق تاریخی شهر به لحاظ صنعت و نوع تولیدات و علایق سنتی مردم به آن و گرایشات کنونی جهت پذیرش و تسهیل ورود صنایع به منطقه.
6: تاکید بر قرارگیری فعالیت های صنعتی مرتبط با سابقه فرهنگی شهرهای مجاور.
7: و در نهایت اینکه کارخانجات علاوه بر فضاهای تخصصی نظیر سالن های تولید، دارای فضاهایی است که گرایش های معماری و شهرسازی می تواند در آن دخیل باشد، از قبیل فضاهای خدماتی ، اداری و تفریحی
کسانی که با تو خشن برخورد میکنند نهایتا زخمی در ظاهر به تو میزنند

اما کسانی که مهربانند زخمی خواهند زد که هزار بار سوزانتر خواهد بود...
18-11-1390 05:02 ب.ظ
 


پرش به انجمن:


کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان