شب، خدا و آرامش - تالار گفتمان آذر فروم

فروش فوری انجمن آذر فروم با 1 گیگ هاست نامحدود به قیمت مناسب
جهت خرید با شماره 09363810642 تماس حاصل فرمایید.

 

شب، خدا و آرامش
زمان کنونی: 28-05-1396،05:10 ق.ظ
کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان
نویسنده: وحید
آخرین ارسال: وحید
پاسخ: 1
بازدید: 308

 
 
رتبه موضوع:
  • 0 رای - 0 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

موضوع: شب، خدا و آرامش
ارسال: #1
شب، خدا و آرامش
پست‌ها: 51
تاریخ عضویت: 22 اردیبهشت 1390
اعتبار: 7
حالت من: انتخاب نشده
 
شب، خدا و آرامش

شب،زمان آرامش و ثبات است . شب با تاريكي و سياهي كه همراه دارد بر روي مردم و احوال آنان سرپوش و پرده اي مي گذلرد و آ”ان را در حجاب قرار مي دهد .شب با ابزار خود يعني خواب انسانها را در بي خبري قرار مي دهد .از اين رو فرصت براي آگاهان فراهم مي شود و زمان خلوت فرا مي رسد .

عرفا شب را مقام خلوت مي دانند و انسان را در آن از خواب بر حذر مي دارند و مي گويند كه در شب مي توان راز هاي نا گفته را بيان كرد و كسي نيست كه آنرا بشنود. هر آن كس كه بيرون از مقام خلوت و دور از يار باشد مورد بي مهري و بي توجهي واقع شود .فقط در نهانخانه است كه الطاف و عنايات به انسان داده مي شود ،الفاظي كه انسان را به كمال و سعادت مي رساند .از اين رو بايد در شب از ديگران كناره گرفت و به تنهايي با شب به سر برد و از اين خلوت استفاده كرد و بهره هاي فراوان از آن به دست آورد،جايي كه دست ديگران به آن نميرسد و سرشار است از نعمت هاي الهي.

عارفان براي بهره گرفتن از خلوت ،تاكيد زيادي بر بيداري شب مي كنند و اظهار مي دارند كه در تمام خلوت يعني شب،انسان رويارويي راحت تري با خداوند دارد. اصلا چگونه مي تواند بخوابد و در خلوت او حاضر نشود وقتي كه مي شنود خدا فرموده است: دوستان من در شب نمي خوابند.

مقام بيداري و عبادت شب ، آنقدر زياد است كه خداوند آن را بهانه اي براي دادن شفاعت به پيامبر (ص) قرار داده است.خداوند شب را مختص به خود مي داند و انسان را در آن به گفتگوي شبانه مي خواند.آنان كه شب را زمان خلوت خود با خدا قرار داده اند و آن را با بيداري سپري مي كنند اهل شب نام دارند .اهل شب آناني هستند كه خداوند از بين بندگانش ،آنها را براي خود برميگزيند و به توصيف آنها مي پردازد. او در قرآن آنها را علما ،اهل خوف و رجاء و صالحين معرفي مي كند.خداوندآنقدر مقام شب را بالا قرار داده است كه بزرگترين حادثه زندگي رسول اكرم(ص)يعني معراج و برترين لحظات سال را كه برابر با هزار ماه است يعني شب قدر را در آن قرار داده است. از چند آيه ذيل مي توانيم بفهميم كه شب نزد خدا چه ارزشي دارد.

نزول قرآن در شب :« انا انزلناه في ليله القدر» معراج پيامبر(ص) در شب :«سبحان الذي اسري بعبده ليلا من المسجد الحرام الي المسجد الاقصي» وعده گذاشت خدا و حضرت موسي(ع) در شب : «و واعدنا موسي ثلثين ليله...» تحصيل مقام محمود با شب زنده داري :«و من الليل فتهجد به نافله لك عسي ان يبعثك ربك مقاما محمودا» دستور شب خيزي به پيامبر :«قم الليل الا قليلا» و بسياري ديگر از آيات و روايات كه فضيلت شب و شب زنده داري را بيان مي كنند.

اهل شب و دوستان خدا در شب خصوصيات و ويژگي هايي دارند كه آنها را از ديگران ممتاز مي كند . شب روان يا اهل شب تنها خدا را مد نظر دارند و به بهشت و جهنم توجهي نمي كنند .آنان از صبح تا شب با ياد خدا به سر مي برند و از شب تا صبح نيز به ياد او قيام مي كنند . آنان در ذكر خدا در شب فرو مي روند و پشت پا به همه تقيدات و ظواهر مي زنند.

همچنين سفارشاتي كه از ائمه اطهار عليهم السلام براي خواندن نماز شب بيان شده است حاكي از ويژه بودن مقام شب در تعبد است .

آنان كه در پي كسب آرامش روح و روانند در درياي شب غوص مي خورند تا گوهر وجودي خويش را د ريابند و تمامي اما و اگر هاي زندگي و آنچه ذهن آنان را به آشفتگي سوق مي دهد رت روي پرده سياه شب به نمايش گذاشته و به مدد نور ايمان همه چيز را به چالشي ژرف پيش روي و وجدان بيدار كشانند و در اين رهگذر با داروي انتخابي توبه سلامت روح و روان خود را ارتقا بخشيده و در مقابل هجوم انديشه هاي نا ثواب بيمه كنند.

خداون توفيق درك خلوت شب توام با سلامت انديشه را به همه ما عطا فرمايد انشاءالله


نويسنده:كاظم مسكني –عضو هيئت علمي دانشگاه علوم پزشكي سبزوار
منبع : نشريه كلام(نشريه اطلاع رساني معونت دانشجويي فرهنگي)

 
این سخن با آب زر باید نوشت
گر رود سر، بر نگردد سرنوشت

سرنوشت من از اول حق نوشت
خوشنویس است او، نخواهد بد نوشت

ای منتظر، غمگين مباش قدری تحمل بيشتر      گردی به پا شد از افق گويا سواری میرسد
01-01-1391 07:14 ب.ظ
 


پرش به انجمن:


کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان