سن پترز بورگ - تالار گفتمان آذر فروم

فروش فوری انجمن آذر فروم با 1 گیگ هاست نامحدود به قیمت مناسب
جهت خرید با شماره 09363810642 تماس حاصل فرمایید.

 

سن پترز بورگ
زمان کنونی: 26-05-1396،09:05 ب.ظ
کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان
نویسنده: Friga
آخرین ارسال: Friga
پاسخ: 1
بازدید: 272

 
 
رتبه موضوع:
  • 0 رای - 0 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

موضوع: سن پترز بورگ
ارسال: #1
سن پترز بورگ
پست‌ها: 11,943
تاریخ عضویت: 20 اردیبهشت 1390
اعتبار: 288
حالت من: Shad
پترزبورگ در حال حاضر با حدود 5 ميليون جمعيت، دومين شهر بزرگ روسيه، چهارمين شهر بزرگ اروپا و يكي از كانون‌هاي فرهنگي مهم اين قاره است.

سن‌پترزبورگ در سال 1703 به دست پطر كبير در ساحل رود نوا ساخته شد و به عنوان پايتخت امپراتوري روسيه برگزيده شد.
بافت تاريخي شهر سن‌پترزبورگ به خاطر اهميت تاريخي و ميراث معماري‌اش از سال 1990 در فهرست ميراث جهاني يونسكو ثبت شده است.
سن‌پترزبورگ در سال 1703 به دست پطر كبير در ساحل رود نوا ساخته شد و پس از تكميل يك پروژه عظيم شهرسازي، اين شهر به عنوان پايتخت امپراتوري روسيه برگزيده شد. پترزبورگ در حال حاضر با حدود 5 ميليون جمعيت، دومين شهر بزرگ روسيه، چهارمين شهر بزرگ اروپا و يكي از كانون‌هاي فرهنگي مهم اين قاره است. بافت تاريخي شهر سن‌پترزبورگ به خاطر اهميت تاريخي و ميراث معماري خويش كه در بناهايي چون قصر زمستاني، قصر مرمر و موزه آرميتاژ تجلي يافته است، از سال 1990 در فهرست ميراث جهاني يونسكو ثبت شده است.
شهر سن‌پترزبورگ شمالي‌ترين شهر جهان با جمعيتي بيش از يك ميليون نفر است و به خاطر داشتن كانال‌ها و پل‌هاي فراوان، به «ونيز شمال» مشهور شده است. اين شهر از 42 جزيره تشكيل شده كه توسط 560 پل به هم ارتباط دارند. تعدادي از اين پل‌ها در شب براي كشتيراني بر روي رودخانه نوا باز مي‌شوند. مساحت سن‌پترزبورگ 607 كيلومتر مربع و با احتساب حومه اطراف 1439 كيلومتر مربع است.
اين شهر از نظر آب و هوائي سردسير و مناسب ترين زمان از نظر دما در آن خرداد و تيرماه است. سن‌پترزبورگ در اوايل انقلاب بلشويكي پتروگراد (شهر پتر)، بعد از مرگ لنين، لنينگراد و در سال 1991 دوباره سن‌پترزبورگ نام گرفت و با وجود جمعيتي بالغ بر پنج ميليون نفر از سطح بالاي بهداشتي برخوردار است.
اسكلت ساختماني شهر سنگ و داراي مناطق ديدني بسيار زيادي از جمله قلعه پتروپاول است كه در ادوار مختلف كاربري متفاوتي داشته، به عنوان مثال اين قلعه در دوره‌اي، زندان نامداراني چون ماكسيم گوركي و داستايوفسكي بوده است. مقبره پوشكين، شاعر معروف روسيه نيز در اين شهر قرار دارد.
ديدني‌هاي ديگر سن‌پترزبورگ، كلسياهاي بزرگ، كاخ‌هاي تزار و موزه‌هاي باشكوه، از جمله موزه بزرگ آرميتاژ است كه در جوار رودخانه نوا به زيبائي و عظمت شهر مي‌افزايد.

كاخ‌هاي سن‌پترزبورگ
يكي از لقب‌هاي متعدد سن‌پترزبورگ، «شهر كاخ‌ها» است. يكي از نخستين كاخ‌هايي كه در سن‌پترزبورگ ساخته شده است، قصر تابستاني است كه به دست پطر اول و بين سال‌هاي 1710 تا 1714 در باغ‌هايي تابستاني ساخته شده است.
اما بي‌شك باشكوه‌ترين و زيباترين قصر روسيه، قصر زمستاني است كه به سبك باروك و بين سال‌هاي 1754 تا 1762 ساخته شده است. اين عمارت عظيم با تزئينات و مبلمان داخلي باشكوه و تجملاتي خود، اكنون ميزبان موزه آرميتاژ است.
بارتولومه رسترلي، آرشيتكت سازنده‌ي قصر زمستاني، همچنين چندين عمارت و اقامت‌گاه اشرافي ديگر نيز در شهر سن‌پترزبورگ بنا كرده است كه جملگي از ديدني‌هاي اين شهر محسوب مي‌شوند. از جمله‌ي اين آثار مي‌توان به قصر استروگانف كه بين سال‌هاي 1752 و 1754 ساخته شده (اين قصر اكنون ميزبان يك موزه‌ي مجسمه‌هاي مومي است) و نيز قصر ورنتسف اشاره كرد كه بين سال‌هاي 1749 و 1757 ساخته شده و اكنون به يك مدرسه نظامي تبديل شده است.
سن‌پترزبورگ همچنين صاحب قصرهاي بي‌شماري به سبك معماري نئوكلاسيك است كه نخستين‌شان كاخ سن‌ميشل است كه بين سال‌هاي 1797 و 1801 براي امپراتور پاول ساخته شده است. همچنين قصر پرنس پوتمكين نيز از جمله‌ي ديگر قصرهاي نئوكلاسيك سن‌پترزبورگ است كه بعدها به مقر نخستين پارلمان روسيه تبديل مي‌شود. قصر يوسوپف، كه محل قتل راسپوتين در سال 1916 بوده است نيز از جمله‌ي ديگر قصرهاي نئوكلاسيك سن‌پترزبورگ است.

كليساهاي سن‌پترزبورگ
بزرگترين كليساي شهر سن‌پترزبورگ، كليساي جامع سن‌ايزاك است كه بين سال‌هاي 1818 و 1858 ميلادي ساخته شده است و امروزه يكي از بزرگترين بناهاي گنبدي‌شكل جهان محسوب مي‌شود. ساخت اين كليسا كه بيش از 40 سال به طول انجاميده است، زير نظر آرشيتكت مشهور، آگوست دو مانفراند، صورت گرفته است.
كليساي جامع كازان، ديگر كليساي بزرگ شهر تاريخي سن‌پترزبورگ است كه در بلوار نوسكي، مشهورترين خيابان سن‌پترزبورگ، واقع شده است و بر اساس الگوي كليساي سن‌پيتر (پطرس مقدس) در واتيكان ساخته شده است. اين كليسا بين سال‌هاي 1801 تا 1811 بنا شده است.
كليساي پطر و پل نيز كه بين سال‌هاي 1712 تا 1732 ساخته شده است، مدت‌ها نماد شهر سن‌پترزبورگ بود و آرامگاه پطر كبير و ديگر امپراتور‌هاي روسيه در آن قرار دارد. اغلب اين كليساها اكنون به شكل موزه در آمده‌اند.
سن‌پترزبورگ همچنين بزرگترين مركز تاريخي خاورشناسي روسيه به شمار مي‌رود. تدريس زبان‌هاي شرقي در روسيه از سال 1804 آغاز شد و شعبه مربوط به تدريس زبان‌هاي عربي و فارسي در دانشگاه سن‌پترزبورگ اولين بار در سال 1818 افتتاح شد. با تأسيس دانشكده خاورشناسي در سال 1855 كلاس‌هاي جديد تحت عنوان پشتو، ادبيات فارسي ، زبان اوستا و فارسي باستان گشايش يافتند.
بخش ادبيات ايران در سال 1916 تأسيس گرديد. طي 40 سال ( از سال 1876 تا سال 1916 ) ، آكادميسين زاليمان، ايران‌شناس معروف، زبان پهلوي، اوستا و «مباني زبان‌هاي ايراني» را در اين دانشكده تدريس مي‌كرد.
شهر سن‌پترزبورگ همچنين با بيش از 11 شهر مهم و تاريخي جهان خواهرخوانده است كه از جمله‌ي اين شهرها مي‌توان به منچستر در انگلستان، زاگرب در كرواسي، اوزاكا در ژاپن، ملبورن در استراليا، ميلان در ايتاليا و اصفهان در ايران اشاره كرد.

تغییر نام
پتروگراد نامی بود که نیکلای دوم واپسین تزار روسیه در هنگامه جنگ جهانی یکم که در برابر آلمان می‌جنگید بر شهر سن پترزبورگ گذارده بود تا با داشتن پسوند ـبورگ همانند نامهای آلمانی نباشد. معنای پتروگراد شهر پتر است. پس از سرنگونی تزار نام این شهر لنینگراد گشت.گراد در زبان روسی کهن برابر گوراد درزبان روسی کنونی می‌باشد و همانطور که گفته شد به معنی شهر است.
دورمچم به جای ساعت یکنوار مشکی بستم
تا همه بفهمن من از همه هر چه زمانو متعلق به زمان است بیزارم
من هم روزی قلبی داشتم
که توسط مردمانی ازمیان شما شکست و شکست تا سنگی شد
واکنون روزگاریست که شیطان فریاد میزند..
انسان پیدا کنید سجده خواهم کرد...


=====ஜ۩۞۩ஜ=====

24-08-1390 08:07 ب.ظ
 


پرش به انجمن:


کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان