سناریوهای بنزینی دولت روی میز احمدی‌نژاد - تالار گفتمان آذر فروم

فروش فوری انجمن آذر فروم با 1 گیگ هاست نامحدود به قیمت مناسب
جهت خرید با شماره 09363810642 تماس حاصل فرمایید.

 

سناریوهای بنزینی دولت روی میز احمدی‌نژاد
زمان کنونی: 02-06-1396،02:23 ب.ظ
کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان
نویسنده: tari
آخرین ارسال: tari
پاسخ: 1
بازدید: 198

 
 
رتبه موضوع:
  • 0 رای - 0 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

موضوع: سناریوهای بنزینی دولت روی میز احمدی‌نژاد
ارسال: #1
سناریوهای بنزینی دولت روی میز احمدی‌نژاد
پست‌ها: 199
تاریخ عضویت: 28 شهریور 1390
اعتبار: 11
حالت من: انتخاب نشده
زمزمه آزادسازی کامل بنزین در فاز دوم

سناریوهای بنزینی دولت روی میز احمدی‌نژاد

قائم‌مقام ستاد مدیریت حمل‌ونقل و سوخت: افزایش قیمت بنزین به 1000 تومان یکی از سناریوها است

دنیای‌اقتصاد- قائم‌مقام ستاد مدیریت حمل‌ونقل و سوخت از ارائه سناریوهای مختلف بنزینی به ريیس‌جمهور خبر داد و اعلام کرد: شخص ريیس‌جمهور تغییرات جدید بنزینی را تعیین می‌کند، ضمن اینکه افزایش قیمت بنزین به 1000 تومان یکی از این سناریوهاست. همزمان، یک مقام آگاه در وزارت نفت از آزادسازی کامل قیمت بنزین در فاز دوم هدفمندی یارانه‌ها خبر داد و گفت: «قیمت بنزین آزاد به گونه‌ای تغییر می‌کند که در فاز سوم هدفمندی نیازی به تغییر آن وجود نخواهد داشت.»
این همه در شرایطی است که ستاد هدفمندی یارانه‌ها از ابتدای سال جاری، قیمت بنزین هواپیماها در پروازهای خارجی را به طور کامل آزاد اعلام کرده و نرخ آن را 1143 تومان در هر لیتر تعیین کرده است. اتفاقی که به نظر مي‌رسد زمینه‌ساز آزادسازی کامل قیمت بنزین در سایر بخش‌ها نیز باشد. البته چندی پیش، رییس سندیکای جایگاه‌داران بنزین، با توجه به مصوبات اخیر مجلس درباره نحوه اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها گفته بود که قیمت بنزین آزاد حداکثر به 840 تومان خواهد رسید.
اما قائم مقام ستاد مدیریت حمل و نقل و سوخت کشور روز گذشته در گفت‌وگو با خبرگزاری مهر از ارائه سناریوهای مختلف تعیین قیمت بنزین به رییس‌جمهور خبر داد و افزایش قیمت بنزین به 1000 تومان در هر لیتر را یکی از سناریوها برشمرد.
عبدالله جلالی درباره قیمت بنزین در فاز دوم اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها گفت: سناریوهای نهایی قیمتی و غیرقیمتی بنزین نه در ستاد حمل و نقل و سوخت، بلکه در ستاد هدفمندی یارانه‌ها نهایی می‌شود. در حال حاضر هم هیچ سناریو و قیمتی برای اجرا در فاز دوم هدفمندی یارانه‌ها نهایی نشده است. وی در عین حال تصریح کرد: اخیرا با تکمیل مطالعات کارشناسی شده، تمامی سناریوها برای تصمیم‌گیری نهایی در اختیار ربیس‌جمهور قرار گرفته است.
این مقام مسوول با اعلام اینکه سناریوی نهایی قیمت و نحوه اجرای این فرآورده نفتی در فاز دوم هدفمندی یارانه‌ها توسط شخص محمود احمدی‌نژاد تعیین مي‌شود، اظهار کرد: همچنین زمان اجرای تغییرات جدید بنزین هم توسط ريیس‌جمهور به دستگاه‌های مختلف دولتی اعلام مي‌شود.
وی در پاسخ به این سوال که آیا افزایش قیمت بنزین به 1000 تومان یکی از گزینه‌ها در فاز دوم اجرای قانون هدفمندسازی یارانه‌ها است، بیان کرد: بله، افزایش قیمت بنزین به 1000 تومان هم یکی از این گزینه‌هاست، اما هنوز نهایی نشده است. جلالی همچنین در مورد احتمال حذف نظام سهمیه‌بندی بنزین هم توضیح داد: حذف سهمیه‌بندی یا عرضه بنزین تک نرخی هم در قالب سناریوهای جداگانه‌ای به ريیس‌جمهور ارائه شده است.
خبرگزاری مهر مي‌گوید 2 سناریوي اصلی بنزینی دولت شامل «حذف نظام سهمیه‌بندی و عرضه بنزین تک نرخی» یا «حفظ شرایط موجود با احتساب افزایش قیمت بنزین نیمه یارانه‌ای و آزاد» هستند.
در همین حال، خبرگزاری فارس، روز گذشته به نقل از یک مقام آگاه در وزارت نفت نوشت: قیمت بنزین آزاد در فاز دوم هدفمندی به گونه‌ای تغییر می‌کند که در فاز سوم نیازی به تغییر آن وجود نخواهد داشت و عملا به حداکثر میزان پیش‌بینی شده در قانون هدفمندی یارانه‌ها خواهد رسید.
این مقام آگاه با بیان اینکه قیمت بنزین فوب خلیج‌فارس در حال حاضر نسبت به گذشته تغییر کرده است، گفت: در مراحل نهایی بررسی قیمت بنزین در ستاد هدفمندی یارانه‌ها دو سناریو مطرح بود که در هر دو سناریو قیمت بنزین آزاد به گونه‌ای تغییر می‌کند که در فاز سوم هدفمندی نیازی به تغییر آن وجود نخواهد داشت و عملا به حداکثر میزان پیش بینی شده در قانون هدفمندی یارانه‌ها خواهد رسید. وی با اشاره به نهایی شدن تصمیم دولت درباره قیمت بنزین افزود: تفاوت این دو سناریو درباره قیمت بنزین یارانه‌ای و سهمیه‌بندی بود که یکی از این دو سناریو بر ثابت ماندن قیمت و میزان سهمیه بنزین یارانه‌ای استوار است.
بنزین آزاد بین 900 تا 1500 تومان
در همین حال، بر اساس گزارش خبرگزاری فارس، بر این اساس با آزادسازی کامل قیمت بنزین، قیمت عرضه این فرآورده نفتی بر اساس انواع آن و همچنین نرخ‌های متفاوت دلار می‌تواند بین۹۰۰ تا ۱۵۰۰ تومان در هر لیتر نوسان کند. مبنای محاسبه این نرخ‌ها آنجاست که در قانون هدفمندی یارانه‌ها قیمت حامل‌های انرژی مانند بنزین و گازوئیل باید در پایان زمان ۵ ساله اجرای این قانون به ۹۵ درصد فوب خلیج‌فارس برسد. بر این اساس در اسفند ماه سال گذشته قیمت بنزین معمولی و سوپر فوب خلیج‌فارس به ترتیب ۱۰۳۲ و ۱۱۳۵ دلار در هر تن بوده است که قیمت هر لیتر از این فرآورده‌ها در اسفند ماه سال گذشته به ترتیب ۷۶ و ۸۴ سنت محاسبه می‌شود.
بر پایه این گزارش، با احتساب قیمت حدود ۱۹۰۰ تومان برای دلار آزاد، قیمت هر لیتر بنزین معمولی بر اساس قیمت فوب خلیج فارس به ۱۴۵۰ تومان و قیمت هر لیتر بنزین سوپر نیز به نزدیک ۱۶۰۰ تومان مي‌رسد. بر این اساس با احتساب رقم ۹۵ درصد قیمت فوب برای ارائه بنزین در داخل کشور بر اساس قانون هدفمندی یارانه‌ها، با احتساب دلار به قیمت آزاد، قیمت بنزین معمولی به ۱۳۸۰ تومان و قیمت بنزین سوپر حدودا به ۱۵۱۰ تومان بالغ خواهد شد. در عین حال با احتساب دلار به قیمت رسمی ۱۲۲۶ تومانی، قیمت بنزین سوپر و معمولی بر اساس قیمت‌ فوب به ترتیب به میزان ۹۳۶ و ۱۰۳۰ تومان محاسبه می‌شود. بر این اساس بر مبنای نرخ رسمی دلار با احتساب رقم ۹۵ درصد قیمت فوب برای ارائه بنزین در داخل کشور، قیمت بنزین معمولی ۸۹۰ تومان و قیمت بنزین سوپر ۹۸۰ تومان محاسبه می‌شود.

رویانیان: بنزین 1200 تومان هم نمی‌شود
سایت خبر آنلاین به نقل از محمد رویانیان، ريیس ستاد مدیریت حمل‌ونقل و سوخت نوشت: حتی اگر معاونین بنده گفته باشند که بنزین در دور دوم هدفمندی به نرخ آزاد عرضه خواهد شد، می گویم حرف درستی نزده‌اند؛ چراکه دولت اجازه دارد قیمت را تا 40 درصد افزایش دهد.
وی در پاسخ به شایعاتی مبنی بر آزاد شدن کامل قیمت بنزین گفت: نمی‌توانم بگویم هر لیتر بنزین پس از اجرای هدفمندی یارانه‌ها چقدر خواهد شد، اما می‌توانم با قاطعیت بگویم که هر لیتر بنزین نه تنها 1500 تومان نمی‌شود، بلکه 1200 تومان هم نخواهد بود.
گونده منه باش ووران ایندی منه داش وورور.
ایندی منه داش ووران اوزگلره باش وورور.
اوزگه اگر داش وورا دردینه دوزمک اولار.
باخ بورا سوز بوردادی داشلاری یولداش وورور...
23-01-1391 11:02 ق.ظ
 


موضوعات مشابه ...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
  چراغ سبز مجلس به دولت برای واردات بنزین Emziper 0 154 22-06-1392 04:08 ب.ظ
آخرین ارسال: Emziper
  دولت تدبیر و امید نان را گران نمی‌کند/ واردات 7.5 میلیون تن گندم Emziper 0 130 22-06-1392 04:04 ب.ظ
آخرین ارسال: Emziper
  بزرگترین قرارداد چین در پارس‌جنوبی فسخ شد/ جزئیات اولین قرارداد بزرگ گازی دولت Emziper 0 123 05-06-1392 02:28 ق.ظ
آخرین ارسال: Emziper
  دولت روحانی برای اجرای بودجه 92 با چه مشکلاتی روبروست؟ Friga 0 93 05-05-1392 12:03 ب.ظ
آخرین ارسال: Friga

پرش به انجمن:


کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان