سردکردن اولیه - تالار گفتمان آذر فروم

فروش فوری انجمن آذر فروم با 1 گیگ هاست نامحدود به قیمت مناسب
جهت خرید با شماره 09363810642 تماس حاصل فرمایید.

 

سردکردن اولیه
زمان کنونی: 31-05-1396،06:41 ب.ظ
کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان
نویسنده: Friga
آخرین ارسال: Friga
پاسخ: 1
بازدید: 425

 
 
رتبه موضوع:
  • 0 رای - 0 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

موضوع: سردکردن اولیه
ارسال: #1
سردکردن اولیه
پست‌ها: 11,943
تاریخ عضویت: 20 اردیبهشت 1390
اعتبار: 288
حالت من: Shad
دما یکی از فاکتورهای بسیار موثر بر روی عمر پس از برداشت و کیفیت محصولات باغی است و اکثر فرآیندهای نامطلوب پس از برداشت تحت تاثیر دماست .
در دوره پس از برداشت در نتیجه فرآیند های فیزیولوژیکی و پاتولوژیکی ، افت کیفیت رخ می دهد . سرعت این فرآیندها در ابتدا تحت تاثیر گرمای مزرعه است.
در دوره قبل از برداشت زیانهای حاصل از تنفس و تعرق بوسیله آب ، فتوسنتز و مواد معدنی والد مادری جبران می شود اما در دوره پس از برداشت این زیانها جایگزین نمی شود . تغییرات فیزیو لوژیکی تنفس ، تعرق و تولید مواد تحت تاثیر عوامل درونی و عوامل خارجی ( دما ، اتیلن ، غلظت Co2 و O2 ) قرار میگیرد.
علاوه بر تغییرات فیزیولوژیکی ، تغییرات شیمیایی و آنزیمی می تواند باعث نرمی بافت ، از دست دادن رنگدانه و بیرنگ شدن شود . اثرات مشابهی توسط آسیب های فیزیکی ایجاد میشود که نتیجه برداشت ، حمل ونقل و یا بسته بندی نامناسب است . تخریب میکروبی نیز تاثیر مهمی در افت کیفیت دارد . حشرات ، جوندگان و سایر میکروارگانیسم ها به محصولات حمله کرده و باعث گسترش بیشتر تخریب و افت کیفیت می شوند . این تغییرات باعث زوال محصول و کوتاه شدن عمر قفسه ای (طول دوره ای که محصول بسته بندی شده می تواند بدون فساد طی کند ) میشود .
سردکردن محصول بلافاصله پس از برداشت اقدام موثری در کاهش ضایعات پس از برداشت در محصولات باغی محسوب می شود...

ضرورت و تعریف سردکردن اولیه

این فرآیند شامل تمام اقداماتی است که باعث حذف گرمای مزرعه از محصول تازه برداشت شده و به منظور کندکردن متابولیسم ها و کاهش ضایعات اولیه قبل از انتقال یا انبارداری می شود.

سردکردن اولیه با تخریب آنزیم ها نرم شدن را بتعویق می اندازد ، تنفس و تعرق را کاهش می دهد و دیگر فرآیندهای تخریب کننده را به حداقل می رساند ، بنابراین بعلت کاهش از دست دهی آب ،کیفیت را در بالاترین سطح نگه می دارد و میتواند بسیاری از اهداف کیفی مورد نظر در محصولات تراریخت و مواد شیمیایی نگهدارنده را برآورده کند . همچنین اتیلن رها شده کم می شود و در طی حمل و نقل رسیدن را بتاخیر انداخته و عمر گلجای و طول دوره فروش را افزایش می دهد . پری کولینگ با تاخیر در رشد ارگانیسم های عامل فساد ، باعث کند شدن زوال و فرآیند فساد میشود . همچنین پژمردگی حاصل از تبخیر و تعرق را کم میکند . محققان بسیاری بر ضرورت سردکردن اولیه تاکید کرده اند و از آن با عنوان کلید موفقیت در انبارداری محصولات باغی یاد شده است.

نشان داده شده کهسردکردن اولیه مهم ترین عامل حفظ مرغوبیت ، تازگی و قابلیت فروش محصول است .

همیشه ارزش بدست آمده از طریق کاهش ضایعات فیزیولوژیکی و ارزش فروش ، بالاتر از هزینه های سردکردن اولیه است. انرژی مورد استفاده برای سردکردن مقدماتی توت ها از 35 به 2 درجه 40 تا 50 کیلو وات ساعت برای هر تن است و ضایعات پس از برداشت از 30 به 5 % در هر روز می رسد .

اهمیت فاصله زمانی بین برداشت وسردکردن اولیه

کانت ول در 1998 بیان کرد بطور کلی هر یک ساعت تاخیر در سردکردن باعث کاهش یک روز از عمر فروش می شود .

تاخیر در سردکردن به دلایل زیر باعث افت سریع در کیفیت محصول می شود :

- به تنفس و سایر فرآیندها که باسرعت بالایی در حال انجام هستند اجازه ادامه می دهد و باعث مصرف قندها ، اسیدها و سایر ترکیبات و کوتاه شدن عمر گلجای می شود .

- باعث افزایش ازدست دهی آب و ظاهر تازه و براق می شود. البته کاهش آب همیشه مضر نیست ، در هویج برای کاهش آسیب های مکانیکی در حین انتقال و تهیه Fresh cut بهتر است مقداری آب از دست دهد . کمی کاهش آب در پیازچه میتواند مشکل خمیدگی را حل کند.

- توسعه پوسیدگی

- افزایش تولید و حساسیت به اتیلن

- رشد ناخواسته و بدشکلی محصولاتی مثل آسپاراگوس و پیازچه

در طالبی تاخیر 12 ساعته در سردکردن باعث کاهش قابل توجه مواد جامد محلول (TSS) میشود ، اگرچه در ظاهر تغییری پدید نمی آید اما اثر آن در طی انتقال به مسیرهای دور یا در انبار مشخص میشود . در ذرت شیرین ، کاهش قند بلافاصله پس از برداشت آغاز می شود و با افزایش دما سرعت بیشتری می یابد .بعنوان مثال مقدار ضایعات در 1 ساعت در °25 سانتیگراد برابر با همین مقدار ضایعات در 1 هفته در دما °1 است. همچنین در مارچوبه تاخیر در سردکردن باعث خشبی شدن اسپیرها و کاهش کیفیت می شود . با یک تاخیر 4 ساعته در دمای°25 نیروی لازم برای برش اسپیرها 31 % افزایش یافت پس از 20 ساعت تاخیر نیروی لازم دوبرابر شد . در دوره فروش نیز اسپیرهای سردشده 47 % کمتر از آنهایی که با تاخیر سرد شدند خشبی بودند. در انگور نیز یک تاخیر کوتاه در دماهای بالا باعث از دست دهی آب و قهوه ای شدن ساقه می شود

راهکارهای حفظ محصول در طی تاخیر تا سردکردن

- دما در حد 22 تا°24 سانتیگراد حفظ شود و در روزهای گرم برداشت انجام نشود .

- حفاظت در برابر آفتاب و سایه دهی محصول و برداشت در شب . قرار دادن یک جعبه خالی بر روی جعبه های محصول آن را از دمای بالا حفظ می کند .

- می توان با استفاده از تیمارهای کنترل پوسیدگی ، بروز آنرا کاهش داد مثلا در انگور بخار دهی با گوگرد در طی 12 ساعت پس از برداشت .

- در طی دوره تاخیر باید آب آزاد و رطوبت نسبی را کم کرد تا پوسیدگی رخ ندهد .

در محصولاتی که قرار است طولانی مدت انبار شوند یا به مکانهای دور منتقل شوند تاخیر در سردکردن جایز نیست .

بمنظور به حداقل رساندن ضایعات محصولات باید هرچه سریعتر سردکردن انجام شود ، حداکثر فاصله زمانی بین برداشت محصول تا سردکردن در محصولاتی مانند سبزیجات برگی بین 4 تا 8 ساعت ، در سیر و فلفل شیرین و سیب زمینی حدود 16 ساعت ، در توت فرنگی و تمشک 2 ساعت در سیب و لیمو 24 ساعت است.

---------- Post added at 05:41 PM ---------- Previous post was at 05:41 PM ----------

در این مطلب با برخی مزایای سردکردن اولیه و یکی از روشهای آن آشنا خواهید شد...

مزایای عمده سردکردن اولیه :
حفظ بازارپسندی
عقیده بر این است که برای خیلی از محصولات ، پری کولینگ می تواند مهمترین قدم در طولانی کردن عمر قفسه ای و بالا نگهداشتن کیفیت مورد پسند مشتری باشد . بدون پری کولینگ محصول به بازارپسندی دلخواه و استاندارد مورد نیاز نخواهد رسید و در نتیجه پرورش دهنده یا خریدار متحمل بزرگترین ضرر شده و اطمینان مشتری تضعیف می شود . بعلاوه کاهش ضایعات باعث افزایش سود می شود.
پاسخ به نیاز بازار
عرضه و تقاضای محصولات فسادپذیر همیشه در حال تعادل نیست و مقدار و قیمت محصول میتواند تغییرات فصلی بزرگی بکند . پیش بینی روند تقاضای گلهای بریده در بازار یک مهارت گلکاری خیلی مهم است چون تقاضا برای گل بی قاعده است . مخصوصا در روزهای خاصی از سال این مسئله آشکارتر است . در مورد سبزیجات هم تغییرات زیادی (خصوصا در مورد محصولات جدید) در بازار رخ می دهد. با کاربرد پری کولینگ بهمراه مدیریت دمایی مناسب در طی انبارداری و فروش ، علاوه بر جوابگویی مناسب به تقاضا ، زیانهای حاصل از تولید بیش از حد ، کنترل شده و عمر قفسه ای محصول به حداکثر می رسد .
شرایط رشد ، برداشت ، توزیع و انبارداری
اگر برداشت محصول در دماهای بالا یا در مراحل انتهایی نمو انجام شده باشد و یا به محصول کود بیش ازحد داده شده باشد ، سردکردن سریع برای به حداقل رساندن افت کیفیت ضروری است . با تنوع زیادی که در سیستم های توزیع وجود دارد ( جعبه های مختلف ، به صورت مجزا یا غیر مجزا با وسایل نقلیه فاقد خنک کننده )سردکردن محصول باعث طولانی تر شدن عمر قفسه میشود ، حتی اگر دمای محصول بعدا بالا برده شود .
ملاحظات اقتصادی : هزینه سردکردن ، توزیع و انبارداری و ارزش بازاری محصول
هزینه های پری کولینگ نمیتواند بطور مستقیم از طریق افزایش درآمد در بعضی محصولات جبران شود . مدیریت مناسب محصول ( پری کولینگ که با مدیریت دمای مناسب همراه باشد ) ضمانتی برای سود نمی دهد ، بلکه به پرورش دهنده ، حمل کننده و عمده فروش این اجازه را می دهد که مدت طولانی تری در بازار به رقابت بپردازند .
پری کولینگ در مقایسه با نگهداری یک محصول در دمای ثابت یا سردکردن آهسته محصول ، نیازمند ظرفیت خنک کنندگی بیشتری است اما باید دقت کرد اگر سرمایی بیشتر از نیاز معمولی که برای پری کولینگ موثر داریم به کار رود ، اقتصادی نیست .
در طی سردکردن باید دمای محصول به ⅞ تفاوت بین دمای مزرعه و دمای نهایی برسد ، ⅛ باقیمانده در انبار از محصول حذف می شود .
تکنیک های مختلف پری کولینگ
تکنیک های پری کولینگ گوناگونی برای استفاده در صنعت باغبانی در دسترس است .
متدهای اصلی پری کولینگ محصولات شامل موارد زیر است :
سرد کردن با استفاده از هوای سرد Room cooling
سردکردن بااستفاده از آبHydrocooling
سردکردن با استفاده از هوای فشرده سرد Forced air cooling
سردکردن با استفاده از یخ Ice cooling
سردکردن در خلا Vacuum cooling
سردکردن برودتی Cryogenic cooling
معمولا بیشترین سردکردن در جایگاه های بسته بندی یا در تجهیزات سردکردن مرکزی انجام می شود .
فاکتورهای اثرگذار بر روش های سردکردن اولیه
در بعضی محصولات هر تکنیکی را می توان به کار برد اما در بعضی باید تکنیک خاصی استفاده شود.
انتخاب روش سردکردن تحت تاثیر فاکتور های زیر است :
ماهیت محصول : انواع مختلف محصولات نیازهای سردکردن مختلفی دارند برای مثال توت فرنگی و بروکلی دمای نزدیک انجماد لازم دارند در صورتیکه کدو و گوجه فرنگی در این دما آسیب می بینند همچنین بعلت مشکلاتی که میتواند توسط رطوبت محصولات ایجاد شود مثلا بعضی گلهای بریده می توانند مستعد کپک خاکستری ( Botrytis cinerea ) شوند وسردکردن با آب مناسب آنها نیست .
بسته به نوع بسته بندی محصول روش سردکردن نیز متفاوت خواهد بود. ممکن است محصول در جعبه ، صندوق یا پاکت باشد. طراحی بسته و مواد می تواند روی انتخاب روش و سرعت سردکردن موثر باشد. تغییرات کوچک در طراحی بسته میتواند سرعت سردکردن محصول را به میزان زیادی تحت تاثیر قرار دهد .
محدودیت های اقتصادی ؛ هزینه تکنیک سردکردن انتخاب شده باید به وسیله قیمت های فروش بالاتر یا دیگر منافع اقتصادی توجیه شود .
در طی سردکردن اولیه باید دقت شود دمای هوا از حد تحمل محصول پایین تر نرود .
سردکردن با آب Hydrocooling
بعلت سادگی ، روشی عمومی است . دمای آب بین 5 - 0 درجه سانتیگراد است . در محصولات حساس به سرما زمان تماس باید محدود شود . میتوان محصول بسته بندی شده را وارد سیستم کرد اما زمان سردکردن طولانی شده و پتانسیل آلودگی بالاست . محصولات سردشده با آب باید به مرطوب شدن مقاوم باشند و در اثر ریختن آب و مواد ضدعفونی کننده آسیب نبینند . این روش برای محصولاتی که شستشو بخشی از فرآیند فروش آنهاست توصیه شده است.
انواع روشهای سردکردن با آب :
1- غوطه وری ( immersion ) : بیشترین سرعت سردکردن را داراست ( 2برابر روش سنتی ) چون سطح محصول در تماس کامل با آب است . خنک کننده های در این روش ، تانکهای مستطیلی کم عمق و بزرگی هستند که آب سرد را توسط یک پمپ ، در حرکت نگه می دارند . صندوق یا جعبه های محصول گرم در یک انتهای تانک انباشته شده و با دست یا صفحه متحرک در آب فرو می روند و از سمت دیگر بیرون می آیند . یک سیستم خنک کننده مکانیکی یا یخ ساز آب را سرد نگه می دارد . زمان ماندن محصول در آب با دمای اولیه محصول و کمترین قطر محصول تغییر می کند.
2- عبور جریان آب سرد از روی محصول ( flood or conventional ) : محصول در آب قرار گرفته و از درون یک تونل خنک کننده عبور می کند . این روش سرمای یکنواختی ایجاد نمی کند چون تماس با سطح محصول در همه جا یکنواخت نیست .
3 - اسپری آب سرد بر روی محصول (batch ) : این سیستم ظرفیت کمتری دارد و ارزان تر است اما سرمای یکنواختی نمی دهد چون تماس آب با سطح محصول در همه جا یکنواخت نیست .
روش اسپری انعطاف بیشتری در رابطه با بسته بندی محصول دارد مثلا انجام بسته بندی بعد از پری کولینگ را میسر می سازد ، بنابراین برای بیشتر تولید کنندگان مناسب است . دوش آب سرد نیز جزء این دسته است . زمان سردکردن به ضخامت محصول وابسته است ، طالبی در 60 دقیقه و تربچه در 10 دقیقه خنک می شود . فاصله دوش با محصول 1.5 تا 2 متر در نظر گرفته می شود .
عامل محدودکننده سردکردن با آب انتشار آلودگی بوسیله آب گردش شده در سیستم است و برای جلوگیری از آن ، استفاده از ضدعفونی کننده های ملایم مثل کلرین به غلظت ppm 100 توصیه شده است. در صورت ضدعفونی آب انتشار آلودگی کم و در حد سردکردن با هوای فشرده سرد است .
خربزه معمولا با هوای سرد فشرده سرد می شود اما می توان در آب نیز قرار داد که باعث کاهش قابل توجه بار میکروبی می شود اما اگر آب آلوده باشد میتواند از طریق گلگاه یا پوست به میوه انتقال یابد.
مزیت سردکردن با آب : کاهش رطوبت کمتری در طی سردکردن رخ می دهد و در بعضی محصولات که پژمردگی اندکی دارند باعث افزایش تورژسانس و وزن نیز می شود .
در هیدرو کولینگ ظرف 20 – 30 دقیقه می توان گرمای مزرعه را حذف کرد و این بسیار سریعتر از سایر روشهاست.
برخی از محصولاتی که به این روش سرد می شوند عبارتند از : مارچوبه ، اکثر محصولات غده ای ، کرفس ، خیار ، بادمجان ، تره فرنگی ، مرکبات ، سبزیجات برگی ، نخود فرنگی ، ذرت شیرین ، ریواس.
در ذرت شیرین مشاهده شده طرز قرارگیری خوشه ذرت در آب بر فاکتورهای سردکردن موثر است . قرار گیری خوشه ذرت در جهت عبور آب بدلیل افزایش سطح تماس با آب با افزایش 36 درصدی سرد شدن (نسبت به جهت گیری عمودی) همراه است. همچنین تاثیر هیدروکولینگ در ارقام مختلف یک گونه می تواند متفاوت باشد.
در بعضی سیستم ها به همراه آب سرد ، هوای سرد نیز بر روی محصول به گردش در می آید ، در اینصورت نیاز به آب کمتر بوده در نتیجه انتقال آلودگی کاهش می یابد اما سرعت سرد کردن روش غوطه وری بیشتر است. در خیار ، انبه و پاپایا استفاده از این روش بر هیدروکولینگ و روش هوای فشرده سرد ارجح است.

---------- Post added at 05:42 PM ---------- Previous post was at 05:41 PM ----------

در این مطلب روش سردکردن با استفاده از خلا و سردکردن برودتی و روش های سردکردن گلها معرفی خواهند شد...

سردکردن با استفاده از خلا Vacuum cooling
این روش بر مبنای تبخیر آب از محصول عمل می کند . در خلا ( فشار پایین ) نقطه جوش آب پایین آمده و آب در دمای کمتری می جوشد . در فشارمعمولی (mmhg 760 ) آب در 100 درجه و در فشار mmhg 5 آب در صفر درجه می جوشد . فشار در اتاقک خلا از فشار اتمسفر کمتر می شود ( 20 میلی بار ) . فشار مخزن نباید از حد معینی کمتر شود چون خطر انجماد وجود دارد . چون گرمای مورد نیاز از محصول باید تامین شود ، سرعت سردکردن به نسبت مساحت سطح به حجم بستگی دارد در محصولات با نسبت سطح به حجم بالا بهترین روش است . مقدار گرمای برداشته شده ازمحصول با مقدار آب تبخیر شده از سطح محصول بستگی مستقیم دارد . کاهو یک محصول ایده آل برای این روش است بعلت سطح برگ بالا و اینکه رطوبت را بسرعت آزاد می کند . با هرº 6 - 5 کاهش دما 1 % کاهش رطوبت نشان می دهد و معمولا در کل بین 2 تا 5 % کاهش وزن رخ می دهد ، در بعضی سبزیجات این باعث پژمردگی می شود و قبل از پری کولینگ و در طی آن باید اسپری آب انجام شود . در وکیوم کولرهای مدرن یک اسپری آب نیز تعبیه شده ( water-spray vacuum cooling ) یا hydrovac که در نزدیکی اتمام عمل سردکردن فعال می شود .
در لیلیوم سفید شاخه بریده در بین سه روش سرد کردن با خلا و بدون آب ، اسپری آب قبل از سر دکردن با خلا و اسپری آب در طی سردکردن با خلا ، بیشترین کاهش وزن مربوط به روش اول بود و در روش دوم کاهش وزن صفر بود. عمر گلجای نیز در روش دوم افزایش یافت.
سردکردن کاهو در خلا 20 – 29 دقیقه و در هوای سرد چند ساعت زمان می برد . کاهوی سردشده در خلا 40 روز و در روشهای سنتی هوای سرد 20 روز عمر قابل فروش دارد . اسفناج ، آندیو ، جعفری ، مارچوبه ، لوبیا سبز ، بروکلی، بروکسل ، ، نخودفرنگی ، ذرت شیرین و تره فرنگی با این روش سرد می شوند و در مقیاس تجاری فقط برای اسفناج ، کاهو ، کلم ، گل کلم ، کرفس و قارچ استفاده شده است. Vacuum cooling گرمای نهان را در قارچ در مدت 20 دقیقه و cool room ظرف 8 تا 13 ساعت حذف می کند .
رز ، میخک ، داوودی ، لاله ، نرگس و فریزیا می توانند طی 20 دقیقه تا 4 – 5 درجه و بدون هیچ اثر مخربی سرد شوند . در طی حمل و نقل نیز گلهای سردشده نسبت به گلهای سرد نشده در وضعیت بهتری بودند و عمر گلجای طولانی تری داشتند.
این روش بیشترین راندمان را دارد چون گرما فقط از محصول برداشته می شود. اما تجهیزات مورد نیاز برای آن گران است.
سردکردن برودتی Cryogenic cooling
اساس کار این متد استفاده از گرمای نهان تبخیر نیتروژن ( 196- ) و Co2 جامد یا یخ خشک ( 78- ) است .
محصول از درون یک تونل حاوی نیتروژن مایع و یخ خشک عبور می کند . در این دماها محصول یخ می زند و از بین می رود ، که با کنترل سرعت عبور محصول از تونل و جلوگیری از تماس مستقیم محصول با Co2 و نیتروژن این مشکل حل می شود . کاربرد عمده این روش در میوه های نرم که تولید فصلی دارند می باشد . برای گلهای بریده در جاهایی که تولید فصلی دارند مناسب است البته هنوز تحقیق ثبت شده ای انجام نشده . هزینه بالای یخ خشک و نیتروژن مایع و دیگر خنک کننده های غیر سمی آنرا برای محصولات نسبتا گران مناسب می کند . و بعلت سختی کنترل اتمسفری که بوجود می آید و وجود روشهای پربازده تری که شناخته شده از این روش کمتر استفاده می شود .
روش های سردکردن اولیه در گلها
سرعت بالای تنفس ، دمای بالای گلخانه ها و محل بسته بندی باعث بالا رفتن دما در ظروف بسته بندی می شود بنابراین پری کولینگ گلها بلافاصله پس از برداشت ضروری است. اکثر گلها در دمای 0 تا2 درجه و گلهای حساس به سرما مانند آنتوریوم ، پرنده بهشتی و ارکیده های گرمسیری در بالای 10 درجه نگهداری می شوند. گلها با سرعت بیشتری سرد می شوند ( نیمه زمان سردکردن چند دقیقه است ) ، همچنین وقتی برای بسته بندی به محل گرمتر برده می شوند سریعتر گرم می شوند بنابراین باید در اتاق سرد بسته بندی شوند .
استفاده از هوای سرد فشرده در جعبه های سوراخدار معمولی ترین روش موثر برای پری کولینگ گلهاست . با این روش اکثر گلها در 45 تا 60 دقیقه خنک می شوند و بعضی در 8 دقیقه سرد می شوند . در گلهای گرمسیری باید گلها را در مواد عایق بسته بندی کرد ( مثل جعبه های مجزا که با تکه های روزنامه از هم جدا شده اند ) در این گلها نباید پری کولینگ را انجام داد مگر اینکه دما مزرعه خیلی بالا باشد و اگر با کامیون های یخچال دار حمل می شوند باید در وسط بار قرار گیرند تا از مواجهه مستقیم با هوای سرد دور باشند .
در سیستم سردکردن با استفاده از خلا ، گلبرگها نسبت به سایر قسمت ها آهسته تر سرد می شوند چون آب به سختی از آنها رها می شود.
در روش خلا کاغذ و پلاستیک بسته بندی تاثیری بر بازده سردکردن ندارد و جعبه ها می توانند به هر روشی درون خنک کننده قرار گیرند. بزرگترین عیب این روش سرمایه اولیه بالا است که در سیستم های متمرکز این هزینه با گنجایش بالای سیستم سرشکن می شود . این سیستم بسیارر پربازده است و نیمه زمان سردکردن چند دقیقه است .
انتخاب مناسب ترین سیستم سردکردن
در هنگام انتخاب یک سیستم پری کولینگ ، تولید کننده باید خصوصیات محصول خود ( حساسیت های سرمایی ، تحمل به آب ) ، حجمی که در هر روز یا هر ساعت باید سرد شود ، دمای اولیه در مقابل دمای نهایی ، سرمایه و هزینه های عملیاتی سیستم و افزایشی که در درآمدها مورد انتظار است را بداند .

---------- Post added at 05:42 PM ---------- Previous post was at 05:42 PM ----------

سیستم های سردکردن اولیه در مقیاس کوچک
در مقیاس کوچک و در سطح مزرعه از این سیستم ها می توان استفاده کرد . سیستم های کوچک مقیاس علاوه بر سیستم های بالا شامل موارد زیر است...

سیستم های سردکردن اولیه در مقیاس کوچک

در مقیاس کوچک و در سطح مزرعه از این سیستم ها می توان استفاده کرد . سیستم های کوچک مقیاس علاوه بر سیستم های بالا شامل موارد زیر است:

سایه دهی : دمای محصولات باغی که در معرض آفتاب قرار می گیرند 3 تا 10 درجه بالاتر از محصولاتی است که در سایه نگهداری شده اند. گوجه فرنگی و بادمجان که تا 1 ساعت پس از برداشت در آفتاب بودند حداقل 15 درجه گرمتراز آنهایی بود که در سایه بودند . در شرایط خشک ، ازدست دهی آب محصول رهاشده در محیط 100 برابر سریعتر از محصولی است که در انبار سرد قرار داشت . پوشاندن محصولات تازه و محافظت آن در برابر آفتاب مستقیم یک راه ارزان قیمت برای کاهش دماست ، که میتواند دما را تا 20 درجه کاهش دهد.
سردکردن با استفاده از تهویه در شب : اگر تفاوت دمای شب و روز نسبتا بالا باشد می توان با استفاده از هوای شب انبار را خنک کرد .
تجهیزات انبار باید بخوبی عایق باشند تا در طی روز هوای سرد از انبار خارج نشود. دریچه های هوای مستقر در سطح زمین در شب باز شده و فن های بالای ساختمان برای جابجایی هوای خنک روشن میشوند و در نزدیکی صبح دریچه ها بسته می شوند . بطور کلی وقتی دمای محیط بیرون خنک تر از دمای محصول باشد ، 5 تا 7 ساعت تهویه در شب ، دمای محصول را در حد مشخصی نگه می دارد .
استفاده از آب چاه و چشمه : در بیشتر مناطق دنیا ، آب چاه خنکتر از هواست . آب 12 تا 15 درجه یک چاه عمیق میتواند مستقیما برای هیدروکولینگ محصولات حساس به سرما استفاده شود .
انبارهای با ارتفاع بالا : با هر یک کیلومتر افزایش ارتفاع ، دما 10 درجه کاهش می یابد . نگهداری محصولات در ارتفاعات بالاتر باعث کاهش هزینه پری کولینگ میشود چون تجهیزات پری کولینگ و انبار ، در ارتفاعات بالاتر نسبت به سطح دریا ، نیاز به انرژی کمتری دارند.
مصرف انرژی سیستم های مختلف سردکردن

برای مقایسه مصرف انرژی در بین روش های سردکردن اولیه از ضریب انرژی (EC) استفاده می شود : و EC برابر است با خارج قسمت W و E .
W : دمای برداشته شده از محصول و E : انرژی برق مصرفی است .
این برای خنک کننده های خلا 1.8 ، برای سیستم های سردکردن با آب 1.4 ، و برای خنک کننده های هوای فشرده 0.4 است .
در روش سردکردن بوسیله خلا کمترین مصرف انرژی را داریم به این علت که گرما فقط از سطح محصول برداشته می شود . تفاوت بین بازده انرزی که در بین خنک کننده های خلا مختلف هست بعلت کار نکردن سیستم با حداکثر ظرفیت و نوع محصول است .
در خنک کننده های خلا که در فاصله بارگیری خاموش می شوند 10 % کمتر از آنهایی که بطور مداوم روشن هستند انرژی مصرف می شود . در بعضی محصولات مثل کاهو مشاهده شده استفاده از یک پمپ کوچکتر ( که برابر با افت فشار آهسته تر است ) در عین کاهش مصرف انرژی سرعت سردکردن کاهش نمی یابد.
در کولرهای هوای فشرده ، فن ها علت اصلی کاهش راندمان انرژی هستند چون ⅓ تا نیمی از گرمای درون سیستم را فن ها تولید می کنند ، خاموش کردن فن ها در مواقع غیرضروری تا حد زیادی در کاهش گرما موثر است . طراحی و عملیات نامناسب سیستم جابجایی هوا نیز می تواند نقش داشته باشد . همچنین در خنک کننده های هوای فشرده اگر محصولی داخل سیستم نباشد معمولا خاموش نمی شوند چون تجهیزات باید برای محصولات بعدی سرد بمانند و این مصرف انرژی را بالا می برد . کارتن های با سوراخ های مناسب و چیدمان مناسب جعبه ها درکولر می تواند به افزایش راندمان کمک کند .

در هیدروکولرها پیشنهاد شده با کم کردن آب موجود در هیدروکولر بازده بهبود می یابد . این کار انرژی لازم برای سردکردن آب را در ابتدای هر روز کم می کند . هیدروکولرهایی که سطح آنها عایق بندی شده و یا در سایه قرار دارند بازده بالاتری دارند.

در هیدروکولر عامل اصلی در افزایش بازده انرژی کار با حداکثر ظرفیت و عایق بندی است چون بازده انرژی به مدتی که کولر در حال کار است بستگی دارد و نه مقدار محصولی که به آن وارد می شود ، بنابراین بهتر است مقدار محصولی که در هر ساعت خنک میشود افزایش یابد . و شروع عملیات با محصولاتی که در صبح برداشت شده اند باشد . نفوذ هوا را با نصب پلاستیک در درها ، سایه کردن دیوارهای خارجی و عایق بندی کولر و کاهش فاصله دوشها با محصول کم باید کرد .

اختلافات بین کولرهای مشابه می تواند بعلت :

· عدم استفاده در حداکثر ظرفیت ، در وکیوم کولینگ کاهو ، یک بار نیمه ، 50 % انرژی بیشتری نسبت به بار کامل می خواهد .
· در وکیوم کولر ، نوع محصولی که سرد می شود ( گل کلم کم بازده تر از کاهو ) .
· روش عملیاتی ( خاموش کردن تجهیزات در فاصله دوره های سردکردن ، اگرچه باعث کاهش عمر موتور می شود )
· تفاوت در ساعت مصرف ( اوج مصرف ) ، پیشنهاد می شود سردکردن از بعدازظهر به شب منتقل شود که باید به حساسیت محصول به تاخیر سردکردن توجه شود .

مقایسه سرعت
سرعت سردکردن با استفاده از هوای سرد کمتر از بقیه روشهاست .
در روش سردکردن با آب ظرف 20 – 30 دقیقه می توان گرمای مزرعه را حذف کرد اما در روش هوای سرد فشرده زمان بیشتری نیاز است . ظرفیت هیدروکولینگ حداقل 2 برابر هوای سرد فشرده است . در دما و سرعت جریان یکسان ، تبادل گرما توسط آب 15 بار زودتر از هوا انجام می شود . ظرفیت تبادل گرما توسط آب w/m2 ºc 500است که در جریان آرام هوا برابر 5 w/m2 ºc است . بنابراین سرعت سردکردن با آب از هوای فشرده و یخ بیشتر است .
هیدروکولینگ و وکیوم کولینگ 2 – 23 بار سریعتر از هوای سرد فشرده و هوای سرد فشرده 4 – 10 برابر سریعتر از هوای سرد گرما را از محصول حذف می کنند .
در خلا گرمای نهان قارچ در مدت 20 دقیقه و در هوای سرد ظرف 8 تا 13 ساعت حذف می شود .
بنابراین سرعت سردکردن علاوه بر نوع ماده سردکننده به ماهیت محصول نیز بستگی دارد.
دورمچم به جای ساعت یکنوار مشکی بستم
تا همه بفهمن من از همه هر چه زمانو متعلق به زمان است بیزارم
من هم روزی قلبی داشتم
که توسط مردمانی ازمیان شما شکست و شکست تا سنگی شد
واکنون روزگاریست که شیطان فریاد میزند..
انسان پیدا کنید سجده خواهم کرد...


=====ஜ۩۞۩ஜ=====

22-06-1391 10:24 ب.ظ
 


پرش به انجمن:


کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان