سخنی با مسئولین محترم فرهنگی و تاریخی و میراث داران شهرمان - تالار گفتمان آذر فروم

فروش فوری انجمن آذر فروم با 1 گیگ هاست نامحدود به قیمت مناسب
جهت خرید با شماره 09363810642 تماس حاصل فرمایید.

 

سخنی با مسئولین محترم فرهنگی و تاریخی و میراث داران شهرمان
زمان کنونی: 03-07-1396،10:33 ب.ظ
کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان
نویسنده: Armin 2afm
آخرین ارسال: Armin 2afm
پاسخ: 3
بازدید: 253

 
 
رتبه موضوع:
  • 0 رای - 0 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

موضوع: سخنی با مسئولین محترم فرهنگی و تاریخی و میراث داران شهرمان
ارسال: #1
سخنی با مسئولین محترم فرهنگی و تاریخی و میراث داران شهرمان
پست‌ها: 1,079
تاریخ عضویت: 29 آذر 1391
اعتبار: 51
حالت من: انتخاب نشده
مقام معظم رهبری حضرت آیت ا... خامنه ای
 هر وقت در هر نقطه ای از تاریخ ،  انسان به آذربایجان نگاه می کند  و مردم آذربایجان را می بیند  احساس افتخار می کند  احساس عزت می کند.
      در ملاقاتی که با چند نفر از دوستان فرهیخته و فاضلم داشتم بر اساس خبر درج شده در شماره 2 مجله kultur بیشتر، صحبت از این بود که اخیرا انجمنی تحت نام «یئنی تبریز ادبی مدنی ده رنه یی» حدودا دویست نفر از ادباء ، اهالی موسیقی و فرهنگ دوستان آذربایجان را بصورت انتخابی دعوت نموده و با برگزاری مجلسی از خدمات به اصطلاح تاریخ نگاری و ادبی آقای حاج موسی هریسی نژاد مولف کتاب تاریخ هریس تجلیل بعمل آورده است و گویا در آن مجلس مطرح شده که حاج آقا کتابی نیز تحت عنوان تاریخ آذربایجان در دست تهیه و تنظیم دارد که عنقریب آن را نیز به چاپ خواهد رساند.
      بنده حقیر علی رغم اینکه از بحث و جدل های بیهوده گریزان بوده و هیچ ادعایی نیز بجز اینکه بایستی حرمت و منزلت بزرگان و صاحبان حق را حفظ نمود ندارم ولی در این مورد بخصوص سکوت را جایز نمی-دانم چرا که مولف مذکور در کتاب تاریخ هریس بدون ارائه ی هیچگونه منبع و ماخذی انقلاب مشروطه را در نهایت بی انصافی "شجره منحوس نهضت مشروطه" خوانده و طی آن بطور مطلق بزرگمردانی را که از تمام هستی خود ( جان و مال و فرزند و ... بطور کل علائق دنیوی) گذشته و همه را در راه انقلاب مشروطه فدا نمودند قیاس به نفس نموده آنها را "خائن و مزدور اجنبی" معرفی، همچنین حماسه سازان آن از مجاهدین گمنام گرفته تاآزادیخواهان و سرداران بنام همچون شیخ الاحرار شیخ سلیم و ستارخان سردار ملی را تحقیر نموده و با نقل قول های بی اساس و بدون منبع و ماخذ نوشته: "یول  کسن اول مشروطه مجاهدی اولما" (راهزن باش مجاهد مشروطه نباش) و شیر زنانی که دوش به دوش مردان خود با لباس رزم مردانه در سنگرهای دفاع به خون خود غلتیدند را "روسپی های سیاسی و پیروان زینب پاشای دامن آلوده" خوانده و حتی از اهانت به مجتهد بصیری چون آخوند محمد کاظم خراسانی در نجف الاشرف که از پیشوایان مذهبی مشروطه خواهان بود نگذشته است و از همه شگفت تر "سلسله قاجار را متدین و ضد اجنبی" قلمداد و قتل امیرکبیر را جایز و آن را توجیه می کند؟! و... .  چه انگیزه ی نهانی مولف مذکور را ترغیب به بیان این همه تهمت، افتراء، غیبت و تحریف تاریخ نموده تا در نقطه مقابل باورهای مردم قرار گیرد؟!
      علیهذا سئوال اینست آیا واقعا چنین شخصیتی که با ردیف کردن اراجیفی هویت تاریخی و فرهنگی ملتی را مورد بدترین هجمه ها قرار داده سزاوار تجلیل است یا طرد و ... ؟!
      همچنین سئوال مهمتری هست از مسئولین محترم سازمانهای فرهنگی و تاریخی:
این دوگانگی و تضادها یا بقول مردم یک بام و دو هوا از کجا نشات می گیرد؟ و برای چیست؟ که سازمانی تندیس بزرگان و پدید آورندگان انقلاب مشروطیت و قیام آذربایجان و آن دیگری تصاویر تابلو شده آنان حتی بطور نمادین تندیس مجاهدان گمنام مشروطه را تهیه و جهت نیکوداشت و بزرگداشت در موزه و میادین و پارک های شهر نصب و طی مراسم رونمائی می کنند، خانه های قدیمی بجا مانده از این مشاهیر تملک و مرمت می گردد هر چند دیر شده ولی خوشبختانه شهر تا حدودی هویت تاریخی خود را آشکار می سازد،
 لیکن سازمان دیگری هست که علی الظاهر همگام با آنها حرکت نکرده و از قافله میراث داران تاریخ و فرهنگ عقب افتاده و متاسفانه شنیده می شود مدتی است ممیزان آن سازمان در صدور مجوز برای چاپ کتابهای مربوط به شرح فداکاریهای همین بزرگان و جان باختگان سختگیری اعمال می کنند بطوریکه حتی از ارائه مجوز چاپ دوم   "مرکز غیبی تبریز" که در حقیقت منجی انقلاب مشروطه ایران بود طفره رفته و به نوعی از انتشار آن کتاب ممانعت می گردد؟!  این در حالیست که در نهایت تعجب و شگفتی کتابی چون تاریخ هریس که با هجو و تحریف تاریخ مشروطیت از هیچگونه توهین و اهانت به رهبران آن اعم از بازاری و روحانی و مجاهدین و سرداران حماسه ساز قیام آذربایجان فروگذاری نکرده تحت شابک x – 1050 – 06 – 964 چاپ و انتشار یافته است؟!
      انقلاب مشروطه نقطه عطفی است در تاریخ معاصر که ملت شریف ایران پس از تحمل بیش از یک قرن تحقیر(عهدنامه های ننگین گلستان و ترکمانچای که به موجب آن ایران هفده شهر حاصلخیز قفقاز را از دست داد)، بی عدالتی، حرمان، وحشت و رنج دوران به ستوه آمده و با مخالفت علنی و اعتراض و قیام علیه استبداد دربار قاجار و حامیان استعمارگرش (روسیه تزاری - انگلیس) بپا خاسته و با آفریدن حماسه های بدیع برگهای زرینی را در تاریخ خود رقم زده است.
      بطوریکه مشهود است انقلاب مشروطه هویت ملی ایرانیان را که سالیان سال توسط حکومتهای توتالیتر مصادره شده بود به آنان باز گرداند و قیام آذربایجان به مرکزیت تبریز انقلاب را با نثار هزاران شهید و معلول از شکست حتمی نجات داده و به آن جان دوباره بخشید لذا انقلاب مشروطه پیوند ناگسستنی با قیام آذربایجان داشته بطوریکه حتی در محافل فرهنگی و دانشگاهی خارج از ایران نیز بدون نام تبریز و حماسه سازانش شناخته شده نیست. که تاریخ معاصر با مستندات غیر قابل انکارش بر آن تاکید داشته و رهبران آن قیام را همچون شهیدان نیکنام ثقه الاسلام، شیخ سلیم و همچنین کربلائی علی مسیو، حاج رسول صدقیانی و ... از "مرکز غیبی تبریز" و سرداران و سلحشورانی چون ستارخان، باقرخان و سایر کوشندگان و مجاهدان از جمله حسین خان باغبان و نایب یوسف حکماواری و ... را بوضوح معرفی نموده است لازم است اضافه نماید مردان شجاع و شیرزنان گمنام و جان برکفی نیز بودند که در محاصره یازده ماهه تبریز به دفاع و مقاومت برخاسته و چه بسا تشنه و گرسنه مظلومانه شهید و بدون اینکه اسم و رسمی از آنها باقی بماند بطور گمنام و گلگون کفن با خاک مقدس وطن هم آغوش شدند. بنابراین انصاف حکم می کند با عنایت به واقعیت های تاریخی حق همه آن بزرگواران لااقل بطور سمبولیک اداء و احترام آنان حفظ گردیده و تمهیداتی بعمل آید تا هر قلم بدستی نتواند با تهمت و افتراء به مشاهیر و قهرمانان تاریخی و فرهنگی این مرز و بوم اهانت کرده و اراجیفی را بعنوان کتاب عرضه نماید.
       بطوریکه بارها گفته و نوشتم تکریم و تجلیل از خدمتگزاران واقعی وطن که الگوهای ارزشمندی هستند و زنده نگهداشتن یاد و خاطره آنها، برای آیندگان انگیزه خدمت ایجاد کرده و همواره این مرز و بوم را در مقابل نیرنگ و نفوذ اجانب بیمه نموده و روحیه ضد استبدادی و استعمارستیزی را تداوم می بخشد.
زیر بارون اگه دختری رو سوار کردین
به جای شماره بهش امنیت بدید
او را به مقصد مورد نظرش برسانید
نه به مقصد مرد نظرتان!!!
بگذارید زن ایرانی مرد ایرانی را در کوچه ای خلوت دید
احساس امنیت کنه نه احساس ترس
بیاید فارغ از جنسیت کمی هم

  مـَـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــرد باشیم...
30-11-1391 12:03 ق.ظ
 
ارسال: #2
RE: سخنی با مسئولین محترم فرهنگی و تاریخی و میراث داران شهرمان
پست‌ها: 1,079
تاریخ عضویت: 29 آذر 1391
اعتبار: 51
حالت من: انتخاب نشده
آخرین ویرایش در 30-11-1391 12:11 ق.ظ توسط Armin 2afm

دیدن لینک ها برای شما امکانپذیر نیست . لطفا
ثبت نام کنید یا وارد حساب کاربری خود شوید ستارخان بزرگترين مدافع حقوق بشر در زمان خود بود
عدم استفاده ستارخان از بمب دستي نمودار نگاه حقوق بشري وي بود

خاورشناس آذري گفت: دستور ستارخان بر عدم استفاده از بمب دستي جهت کشتن افراد ، نمودار نگاه حقوق بشري وي بود .
به گزارش روابط عمومي دفتر منطقه 7 کميسيون حقوق بشراسلامي ، پروفسور آتام اوغلان ممداف در نشست بررسي آخرين تحولات حقوق بشر در منطقه قفقاز که در محل خانه ستارخان برگزار شده بود با بيان اينکه ستارخان بزرگترين مدافع حقوق بشر در زمان خود بود افزود: نگاهي جامع به زندگي ستارخان ، ابعاد مختلفي از زندگي حقوق بشري وي را عيان مي سازد.
وي با بيان اينکه دين اسلام يک دين حقوق بشري و همراه با صلح و دوستي است، گفت: نگاه حقوق بشري و  همراه با حفظ کرامت انسانها در جاي جاي متن اسلام نهفته است.
پروفسور ممداف با بيان اينکه  قرآن کريم انسان ها را به صلح و دوستي و حفظ حرمت و کرامت انسانها دعوت نموده است افزود: اميدوارم  روزي فرارسد تا انسانها در کنار هم و در صلح و آرامش زندگي نمايند.
اين خاورشناس آذري با اشاره به نقض حقوق بشر در مورد زنان جهان اسلام  و  پنجاه  هزار زن و دختري که در جنگ بوسني مورد تجاور قرار گرفته و کشته شدند افزود: نمي دانم اين چه قائله اي است که نقض حقوق بشر عمدتاً در کشورهاي اسلامي و در مورد مسلمانان صورت مي پذيرد.
وي با بيان اينکه صهيونيست ها در امور آذربايجان مداخله مي کنند ادامه داد:  اسرائيل فرزند نامشروع استکبار و کشورهاي بزرگ است و هدف اصلي آنها از ايجاد اين رژيم ضربه زدن به اسلام بوده و آنها از وجود رابطه حسنه ميان ايران و آذربايجان راضي نيستند و به همين دلیل با روش هاي مختلف سعي در تلخ کردن رابطه دو کشور دارند.
استاد دانشگاه دولتي باکو  با بيان اينکه صهيونيست ها عامل اصلي نقض حقوق بشر در آذربايجان هستند افزود: اميدوارم زمينه نزديکي ملت هاي ايران و آذربايجان  بیش از پیش فراهم شود.
زیر بارون اگه دختری رو سوار کردین
به جای شماره بهش امنیت بدید
او را به مقصد مورد نظرش برسانید
نه به مقصد مرد نظرتان!!!
بگذارید زن ایرانی مرد ایرانی را در کوچه ای خلوت دید
احساس امنیت کنه نه احساس ترس
بیاید فارغ از جنسیت کمی هم

  مـَـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــرد باشیم...
30-11-1391 12:04 ق.ظ
 
ارسال: #3
RE: سخنی با مسئولین محترم فرهنگی و تاریخی و میراث داران شهرمان
پست‌ها: 1,079
تاریخ عضویت: 29 آذر 1391
اعتبار: 51
حالت من: انتخاب نشده
آخرین ویرایش در 30-11-1391 12:12 ق.ظ توسط Armin 2afm
ستارخان در مسير  تحقق حقوق بشر و عدالت  بود

نوه ستارخان سردار ملي گفت: ستارخان و همه مجاهدين دوره مشروطيت ، همگي در مسير  تحقق حقوق بشر و عدالت قدم برداشته اند.
به گزارش روابط عمومي دفتر منطقه 7 کميسيون حقوق بشراسلامي ، سامی سردار ملی در نشست بررسي آخرين تحولات حقوق بشر در منطقه قفقاز که در محل خانه ستارخان برگزار شده بود با بيان اينکه ستارخان مردي شجاع، بي‏باك، جوانمرد، محجوب، مبادي آداب شرعي و اجتماعي، مقيد به اجراي احكام شرع مقدس اسلام، مقلد مراجع تقليد، پيرو دستورات مذهبي، وفادار به دوستي و رفاقت، آشنا به اصول مديريتي خصوصاً در عرصه رزم و نظاميگري، عدالتخواه، مدافع حقوق بشر ، طرفدار مستضعفان و محرومان، دشمن آشتي ناپذير ستمگران، صادق و بي‏ريا، پاكدامن و بي‏آلايش، ساده و صميمي و شيعه‏اي مخلص و عاشق سيد الشهداء (ع) و مريد حضرت عباس (ع)  بود گفت: مردم بايستي بدانند ستارخان كه بوده ، چه فعاليت‌هايي داشته، چگونه وطن‌پرستي را به آسايش ترجيح داده، با شهادت دو برادرزاده جوانش چگونه كنار آمده و چگونه جهان را وداع گفته، چون اين مطالب بخش مهمي از تاريخ ما را تشكيل مي‌دهند.
وي با بيان اينکه هركس گذشته خود را نشناسد، آينده روشني نخواهد داشت ادامه داد: همه ما بايد با تاريخ گذشته به خوبي آشنا باشيم و درس‌هاي تاريخ را در زندگي خود به كار بنديم.
نواده ستارخان با اشاره به برخورد منقلبانه و پر از اشک ستارخان با دختر مجروح مبارزی در لباس مردان در ایام قیام مشروطیت افزود: نگاه بشردوستانه ستارخان به زنان و کودکان و لزوم حفاظت از آنان ، موید این مطلب است که وی با مبانی حقوق بشر  آشنائی کمال و تمام داشته است.
زیر بارون اگه دختری رو سوار کردین
به جای شماره بهش امنیت بدید
او را به مقصد مورد نظرش برسانید
نه به مقصد مرد نظرتان!!!
بگذارید زن ایرانی مرد ایرانی را در کوچه ای خلوت دید
احساس امنیت کنه نه احساس ترس
بیاید فارغ از جنسیت کمی هم

  مـَـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــرد باشیم...
30-11-1391 12:05 ق.ظ
 


موضوعات مشابه ...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
  سابقه تاریخی آذربایجان Armin 2afm 1 251 20-12-1391 11:54 ب.ظ
آخرین ارسال: Armin 2afm
  تحلیل منابع تاریخی پیرامون ستارخان و قیام آذربایجان Armin 2afm 0 295 30-11-1391 12:02 ق.ظ
آخرین ارسال: Armin 2afm

پرش به انجمن:


کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان