روایتی متفاوت از یک قوم تاریخی؛ شورای ریش سفیدان - تالار گفتمان آذر فروم

فروش فوری انجمن آذر فروم با 1 گیگ هاست نامحدود به قیمت مناسب
جهت خرید با شماره 09363810642 تماس حاصل فرمایید.

 

روایتی متفاوت از یک قوم تاریخی؛ شورای ریش سفیدان
زمان کنونی: 26-05-1396،01:37 ب.ظ
کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان
نویسنده: قاصدك جون
آخرین ارسال: قاصدك جون
پاسخ: 1
بازدید: 152

 
 
رتبه موضوع:
  • 0 رای - 0 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

موضوع: روایتی متفاوت از یک قوم تاریخی؛ شورای ریش سفیدان
ارسال: #1
روایتی متفاوت از یک قوم تاریخی؛ شورای ریش سفیدان
پست‌ها: 88
تاریخ عضویت: 20 اسفند 1391
اعتبار: 5
حالت من: انتخاب نشده
روایتی متفاوت از یک قوم تاریخی؛ شورای ریش سفیدان
روایتی متفاوت از یک قوم تاریخی؛ شورای ریش سفیدان
گنجینه تاریخ | روایتی متفاوت از یک قوم تاریخی؛ شورای ریش سفیدان سهراب سپهری چه زیبا سروده است چشم ها را باید شست، جور دیگر باید دید، گاهی اوقات انسان ها دوست دارند کلیشه هایی که مدت زیادی است شنیده اند را به عنوان حقیقتی غیر قابل برگشت بپذیرند و اصلاً تمایل به تغییر آن ندارند. اما به واقع انسان باید نگاه خود به مسائل را تغییر دهد و از دریچه های جدید و متفاوت و نه صرفاً از یک روزنه خاص به مسائل نگاه کند.


یکی از کلیشه های ثابت ذهنی ما ایرانیان، بی فرهنگ و خونخوار بودن مغولهاست و هیچ گاه از خودمان نپرسیده ایم چگونه ملتی بدون داشتن پشتوانه فکری و فرهنگی می تواند ربع عالم مسکون را مسخر کند.

می توان گفت مغولها در دوره چنگیز خان نخستین حکومت جمهوری پارلمانی در جهان را تشکیل دادند. مغولها در سرزمین مغولستان به قبایل و طوایف متعددی تقسیم می شدند و هر قبیله رئیسی از میان خود داشت که به آن ریش سفید می گفتند، چرا که معمولاً مسنترین افراد به ریاست قبیله برگزیده می شد.

رؤسای همه قبایل در نهادی به نام «شورای ریش سفیدان» که در زبان مغولی به آن «قورولتای» می گفتند، جمع می شدند. تصمیمات مهمی مانند انتخاب ایلخان (شخص اول کشور) جنگ یا صلح و ... توسط قورولتای یا همان شورای ریش سفیدان گرفته می شد و در واقع این شورا نماد یک پارلمان و جمهوری پارلمانی تمام عیار بود، چرا که نمایندگان تمام قبایل در آن حضور و در تصمیم گیریها مشارکت داشتند.

در افواه عمومی چنین رایج است که مغولها حمله ای وحشیانه به ایران داشتند و در این حمله کتابخانه ها را آتش زدند، دانشمندان را کشتند و خونریزی زایدالوصفی به راه انداختند. اما چه شد که مغولها به ایران حمله کردند؟ بنابرآنچه که در کتب درسی مدارس کشورمان آمده، چنگیزخان علاقه مند به بازرگانی و ارتباط با ایران بود، به همین دلیل 500 بازرگان را همراه با مال التجاره فراوان عازم ایران کرد. در شهر مرزی اترار، حاکم شهر که از نزدیکان ترکان خاتون مادر سلطان محمد خوارزمشاه بود، دستور توقیف مال التجاره ها و دستگیری بازرگانان را داد. سپس همه 500 بازرگان مغول را با اتهام جاسوسی به قتل رساند.

خبر این حادثه به مغولها رسید و آنها تصمیم گرفتند برای پیگیری ماجرا، سفیری به دربار سلطان محمد خوارزمشاه بفرستند. سفیر مغولها هنگامی که برای پیگیری قتل بازرگانان به دربار خوارزمشاهیان رسید، با دسیسه حاکم شهر اترار و اعمال نفوذ ترکان خاتون، به قتل رسید. خبر قتل سفیر به مغولها رسید و پس از آن دستور حمله به ایران صادر شد. بدین سبب کشورمان به خاطر باندبازی و طمع کاریهای عوامل دربار خوارزمشاهی در معرض جنگ و حمله قرار گرفت.

از طرفی باید گفت مغولها به دلیل استفاده از فنون عملیات روانی، به نسبت، جنگ و درگیری کمتری در ایران داشتند. یکی از روشهای عملیات روانی مغولها این بود که شهری که در مقابل آنها مقاومت کرده بود را به طرز فجیعی سرکوب و قتل عام می کردند و سپس مدتی صبر می کردند تا خبر این خشونت به دیگر مناطق برسد و پس از آن با وحشتی که در سایر مناطق از حمله آنها حکمفرما می شد، سپاه مغول بدون جنگ و خونریزی مناطق دیگر را یکی پس از دیگری فتح می کرد!

دولتهای سنی و متعصب حاکم بر ایران همچون غزنوی، سلجوقی و خوارزمشاهی که همواره منویات خلافت بغداد را مد نظر داشتند، به هیچ وجه اجازه رشد مکاتب فلسفی و همچنین اجازه آزادی مذهبی به شیعیان را نمی دادند به طوری که هرگونه تفکر فلسفی و یا کوچکترین حرکت شیعی بشدت سرکوب می شد. اما مغولها اعلام کردند با دین و عقیده مردم کاری ندارند و به همین دلیل مکاتب فکری و فلسفی و مذاهبی چون شیعه با استفاده از آزادی عقیده ای که مغولها داده بودند شروع به رشد کرد تا جایی که بسیاری از حاکمان مغول همچون غازان خان، الجایتو و... شیعه شدند.

مغولها دانشمندان بسیاری را به کار گرفتند و سمتهای بزرگی چون صدارت و وزارت به آنها می دادند همانند خواجه رشیدالدین فضل الله. حتی بسیاری از اهل علم را به مرکز مغولستان برای کار دیوانی می فرستادند.

تاریخ گواه این است که حاکمان مغول به رشد علم و هنر اهمیت زیادی می دادند، رصدخانه مراغه، فعالیتهای علمی الغ بیگ، شاهنامه بایسنقری و ... نمونه های آن است. هنرهایی چون نقاشی، مینیاتور و شعر و شاعری به واقع با ورود مغولان به ایران رونق گرفت.

از دیگر وجوه فرهنگ مغول که برای بسیاری ناآشناست اهمیت و جایگاه ویژه زنان است. همه فرمانهای عمومی در نظام مغول با این عنوان صادر می شد. «به فرمان خوانین و خواتین» (خواتین جمع خاتون). در بیشتر تصمیم گیریهای سران مغول همسرانشان نیز شرکت داشتند.

در تاریخ جهانگشا ذکر شده همسر چنگیزخان به اسارت اسماعیلیان درآمد. پس از مدتی با مذاکره، اسماعیلیان وی را آزاد کردند در حالی که حامله بود. با این حال چنگیزخان به همسرش کوچکترین پرخاشی نکرد و پس از وضع حمل نام فرزند او را جوجی گذاشت. جوجی در زبان مغولی به معنی چیزی است که خود به خود به وجود آید. چنگیزخان احترام جوجی را حتی بیش از فرزندان خود نگه می داشت و سهم ارثش را نیز بیش از فرزندان خود تعیین کرد.

این موارد نمونه هایی بود که در لابه لای تاریخ ملل جهان آمده است ولی برخی نژادپرستان آنها را از دید مردم پنهان کرده و فقط جنبه های منفی را بیان کرده اند، باشد که نگاه های ما به مسائل تغییر کند.


منبع : شبکه ایران


عزیزم:
پوستت را میشکنند
تا بهتر شکسته شوی
گردوی کوچک من
انچه که سیاه میشود
روی تو نیست
دستان ان هاست

یادت باشد که همیشه و همه جا یادم باشیheart25-12-1391 04:43 ب.ظ
 


موضوعات مشابه ...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
  موقعیت جغرافیایی و تاریخی کوفه قاصدك جون 0 209 25-12-1391 04:48 ب.ظ
آخرین ارسال: قاصدك جون
  بی رحمانه ترین سلاح های تاریخی Friga 0 209 27-02-1391 02:18 ق.ظ
آخرین ارسال: Friga

پرش به انجمن:


کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان