راز حیات - تالار گفتمان آذر فروم

فروش فوری انجمن آذر فروم با 1 گیگ هاست نامحدود به قیمت مناسب
جهت خرید با شماره 09363810642 تماس حاصل فرمایید.

 

راز حیات
زمان کنونی: 31-05-1396،12:56 ب.ظ
کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان
نویسنده: Friga
آخرین ارسال: Friga
پاسخ: 1
بازدید: 233

 
 
رتبه موضوع:
  • 0 رای - 0 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

موضوع: راز حیات
ارسال: #1
11 راز حیات
پست‌ها: 11,943
تاریخ عضویت: 20 اردیبهشت 1390
اعتبار: 288
حالت من: Shad
اگر علاقمندی که از راز حیات سر در بیاورید وحرف های جدید بشنوی تا اخر سطر به سطر این مقاله را بخوانید مطمئن باشید چیزهای نو و جدیدی خواهید خواند .

بوم این صدای سقوط اولین موجود زنده ای است که بر روی زمین سقوط کرد .

سیاره ما زمین تنها سیاره کشف شده است که در آن حیات وجود دارد .

شما چه فکر می کنید حیات چند سال پیش بر روی زمین آغاز شد ؟

4 هزار سال یا 5 هزار سال یا 6 هزار سال

در حدود 200 سال پیش یعنی (سال1800 ) مردم در اروپا فکر می کردند خدا زمین را در حدود 6 هزار سال پیش خلق کرده است . اسلام که در 1400 سال پیش بوجود آمده در این مورد سکوت کرده .

بسیاری از دانشمندان در حدود 150 تا 100 سال پیش این نظریه را کاملا رد کردند و براورد می کردند که عمر زمین باید خیلی بیشتر از این باشد و تا 300 هزار سال را اعلام نمودند .

اما ما امروز به مدد تلاش و کاوش دانشمندان می دانیم که عمر زمین خیلی بیشتر از این حرف هاست و در حدود 6/4 میلیارد سال ازعمر زمین می گذرد . من خودم با دیدن این عدد مغزم سوت کشید .

آیا همه این موجودات که ما امروزه در زمین می بینیم و می شناسیم به یکباره وارد زمین شدند از موجودات دریایی گرفته تا پرندگان آسمان و حیوانات و گیاهان و در نهایت انسان ها ؟

بنا بر نظر تورات و انجیل که بر تغییر ناپذیری تمامی تیره های حیوانات و گیاهان و پرندگان استوار است برخلق یکباره انها دلالت دارد . و در حدود 2500 سال پیش بنا بر نظریه افلاطون که به عالم مثال معتقد بود او معتقد بود که همه چیز یک قالبی در عالم دیگر دارند یعنی در پشت هر اسب یا هر خوک یا هر انسان یک اسب مثالی یا خوک مثالی یا انسان مثالی وجود دارد که بدین گونه علارغم اختلاف و شبیه نبودن اسب خوک یا انسان همه انها از یک قالب بوجود امده اند . و اسلام نیز در 1400 سال پیش هم شدید تحت تاثیر این نظریات بوده و اعلام به ساخت انسان از گل و قالب بندی و دمیدن روح حیات در ان می کند . یا خلق حیوانات و گیاهان و پرندگان به شکل های مشابه همین نظریات .

شاید یکی از دلایل بوجود امدن چنین نظریاتی یعنی خلق یکباره موجودات این باشد که در نظر انها تعداد موجوداتی که بر روی زمین زندگی می کنند شاید چیزی در حدود 3 یا 4 هزار موجود باشد چون همین الان هم اگر خود مان هم این شمارش موجودات را که در ذهن خود می شناسیم را انجام بدهیم فکر نکنم تا 1000 برسیم . اما

امروزه می دانیم که در حدود 6 تا 100 میلیون موجود در کره زمین زندگی می کنند . بعنوان مثال 200 نوع میمون وجود دارد و 315 نوع مرغ مگس خوار و نزدیک 1000 نوع خفاش و سوسک ها چیز حدود 350000 سیصد و پنجاه هزار نوع هستند و در حدود 250000 دویست و پنجاه هزار نوع گل وجود دارد .

سئوال

چرا باید چنین تنوعی شگفت اوری وجود داشته باشد ؟

سیصد و پنجاه هزار نوع سوسک افریده شده که هر کدام انها توسط پودر ها و مواد کشنده سوک کش توسط انسان قتل عام می شوند .

شما چه فکر می کنید ؟ این همه تنوع حیرت اور بخاطر چیست ؟ ایا خدا بیکاریش گرفته و نشسته یکی یکی این همه سوسک ساخته ؟

این سئوالی بود که داروین بزرگ از خودش پرسید و هیچ یک از جواب های موجود در زمان خودش را نپذیرفت و درنهایت جواب های علمی که او ارائه کرد نحوه نگرش ما را نسبت به جهان تغییر داد .

در انجیل آمده است که خداوند پس از سومین روز از خلقت ، گیاهان را آفرید و در روز 5 ماهی ها و پرندگان و در روز ششم پستانداران و در نهایت ادم خلق شد . وحوا نیز از دنده چپ ادم به کمک دوفرشته آفریده شد و وقتی که کار خدا به پایان رسید به ادم و حوا گفت که بر ماهی ها و پرندگان و حیوانات حکمرانی کنید . و همچنین بر هر موجود زنده که بر روی زمین زندگی می کند .

داروین دانشمند زیست شناس و طبیعی دان بود و او دانشمندی بود که در دوران جدید بیش از هر کس دیگر نظر کتاب مقدس را درباره آفرینش انسان آشکارا مورد تردید قرار داد .

او به مدت 5 سال باکشتی بیگل دور دنیا را برای یافتن جواب های خود طی نمود او دانشمندی بود که زیست شناسی و زمین شناسی را در دانشگاه کمبریج خوانده بود ،

او در طی این سفر ها موجودات و حشرات و حیوانات بسیاری زیادی را دید و مورد مطالعه قرار داد . او در مجمع الجزایر گالاپاگوس به لاک پشت های عظیم الجثه ای برخورد که جزیره به جزیره اندکی با هم فرق داشتند .

آیا خدا حقیقتا برای هر کدام از این جزیره ها نوع خاصی لاک پشت آفریده است ؟

آیا خداوند 1000 هزار نوع خفاش یا 350000 سیصد و پنجاه هزار نوع سوسک آفریده ؟ آیا تمامی این گونه ها ثابت هستند ؟

آیا یک گونه می تواند به گونه ای دیگر تبدیل شود ؟

داروین مدام به نظریه سر چالزلایل ( دانشمند زمین شناس - کتاب اصول زمین شناسی) می اندیشید تغییرات بسار کوچک در دوران طولانی زمان اثر بزرگ به بار می آورد .

از میان موجودات آنهای که می توانستند خود را با محیط جدید سازگاز کنند به گونه ای جدید یا برتر تبدیل می شدند در واقع اگر عوامل بازدارنده در طبیعت نمی بود تنها یک نوع گیاه یا حیوان در سراسر جهان گسترش می یافت .

او مشاهد می کرد که پرندگان تخم می گذارند و بچه های خودشان را بزرگ می کنند از 50 تخم تعدادی می میرند و تنها تعدادی زنده می ماند بی شک آنهای که سازگاری بیشتری با طبیعت دارند زنده می ماند و او این عملکرد را انتخاب طبیعی نامید . و انها تحت تاثیری شرایط طبیعی به گونه دیگر تغییرمی کنند او پرندگان را از یک نوع را مورد مطالعه قرار داد که در مناطق مختلف از نوع منقار با یکدیگر تفاوت داشتند بعضی ها دارای منقار های محکم و فشرده و بعضی بزرگ و تعدادی لاغر و کشیده بودند که هر کدام برای بدست اوردن نوعی از غذا کاربرد داشتند .

او همچنین دریافت تمامی سگ ها از یک نیای گرگ ظاهر شده اند و سگ های اهلی شده نیز هر کدام به نوع ها و گونه ها زیادی تبدیل شده اند که سازگاری بیشتری با محیط جدید خود داشتند و تنوع بسیار شگفت انگیزی بوجود امده است او همچنین تحقیقاتی بر روی خرگوش ها و کبوتر ها و گیاهان نیز انجام داد .

در کشمکش حیات آنهایی که بهتر از دیگران خود ر با محیط وفق دهند زنده می مانند و نژاد را تداوم می دهند و این بر اثر انتخاب طبیعی است .

مثلا فیل در قیاس با سایر حیوانات کمترین تولید مثل را دارد ولی اگر شش بچه بزاید و صد سال عمر کند پس از گذشت 740 تا 750 سال چیزی نردیک به 19 میلیون فیل و همه از تبار نخست ، باقی خواهد بود تا په رسد به هزاران تخمی که یک ماهی سفید می گذارد .

هر چقدر تنازع بقا شدیدتر باشد تکامل انواع تازه زودتر روی می دهد .بر مبنای این قانون همه چیز بهتر و بهتر می شود و علت این هم جانور گوناگون در طول اعصار دقیقا همین تنوع محیط زیست است .

او سرانجام در کتاب منشاء انواع اعلام کرد که گونه های مختلف از گیاهان حیوانات و پرندگان بدون خواست خدا در یک فرایند انتخاب طبیعی بوجود آمده اند .

او همچنین می دانست اعلام این حقیقت علمی مردم را به وحشت خواهد انداحت و همچنین این حقیقت با اعتقاد های همسرش( اما ) که معتقد به مسیحیت بود در تضاد بود . او نظریاتش را مخفی می کند و به کسی اعلام نمی کند اما در اواخر عمر از رفتن به کلیسا خوداری کرد و در وصیتش برای همسرش می نویسد امای عزیز من اخیرا مطالعاتم را درباره گونه ها به پایان رساندم اگر چنانچه به هر دلیلی مُردم شما مبلغ 400 پوند برای انتشار انها هزینه نمایید . او 14 سال بعد نیز برای تکمیل نظریه اش مطالعه عملی و دقیق انجام داد .

و پس از بررسی همه جوانب کتابش نسل آدمی را چاپ کرد .1250 نسخه چاپ اول سریع به فروش رفت . به چاپ دوم و سوم و ... رسید . او در این کتاب اعلام می کند خداوند انسان را نیافریده بلکه انسان گونه تکامل یافته میمون است که خود را با شرایط جدید سازگار کرده است .

تئوری داروین بر این اصل استوار بود که زندگی در شکل های ساده سازمان یافته است و سپس پیچیده و پیچیده تر می شود .

جانوران جهان به نوعی با هم خویشاوندند رشد جنین در پستانداران ، اگر جنین سگ ، خفاش ، خرگوش ، و انسان را در مراحل ابتدایی با هم مقایسه کنید ، چنان شبیه به یکدیگر هستند که مشکل بتوان میان آنها تفاوت گذاشت . جنین آدم و خرگوش را تا مرحله نهایی هم نمی توان از هم تمیز داد .

در واقع اُس و اساس نظریه داروین آن بود که دگرگونی های صد در صد تصادفی سرانجام آدم را بوجود آورد که محصول تنازع بقا است .

سئوال این دگرگونی های تصادفی چگونه بوجود آمده است ؟

نو داروینیسم چگونگی این دگرگونی ها را توضیح می دهند .

حیات و تولید مثل اساسا و کلا مسئله تقسیم یاخته ها ست .

و اینک آخرین یافته ها در زمینه منشاء حیات در کره زمین

تمامی موجودات زنده زمین - چه گیاهان چه جانوران از یک جوهر ساخته شده اند . ساده ترین تعریف حیات این است که حیات جوهری است که می تواند در محلول مغذی خود را به دو بخش همسان تقسیم کند . این فغل انفعلات زیر فرمان ماده ای است مه آن را DNA می خوانیم . منظورمان از DNA کروموزومها ، یا ساختارهای توارثی است . که در همه سلول های زنده یافت می شود . اصطلاح مولکول DNA نیز به کار می رود ،

چون DNA در واقع ملکولی مرکب یا – مکرومولکول – است .

سئوال - ملکول نخستین چگونه بوجود آمده است ؟

4 بیلیون و 600 میلیون سال پیش که منظومه شمسی بوجود آمده است زمین ابتدا توده ای گداخته بود و رفته رفته به سردی گرائید .

حیات در کره ما به اعتقاد علم جدید چیزی بین 3 تا 4 بیلیون سال پیش اتفاق افتاده است .

در کره ما در ابتدا حیات وجود نداشت و فضای جو هم اکسیژن وجود نداشت . اکسیژن طبیعی در واقع ابتدا از را فتوسنتز ( نور ساخت ) نباتات درست شد ، نبود اکسیژن در واقع واجد اهمیت است

هسته های سلولی حیات که قادرند DNA را درست کنند نمی توانستند در محیطی محتوی اکسیژن پیدا شوند .

چرا ؟

چون اکسیژن سخت واکنش پذیر است و بدین سان پیش از انکه DNA شکل یابد ، سلول های ملکولی آن اکسیده می شوند .

بدین گونه است که ما یقین داریم امروزه هیچ حیات تازه ای ، حتی چیزی از قبیل یک باکتری یا ویروس جدید ، پدید نمی آید ، کل حیات در روی زمین دقیقا یک قدمت دارد . شجره نامه یک فیل با یک باکتری یک اندازه است . تقریبا می توان گفت که فیل یا آدم در حقیقت توده انباشته موجودات تک سلولی است . زیرا یاخته های بدن ما دارای همان ماده موروثی است . رمز هویت ما در هر سلول کوچک ما نهان است .

چون در جو زمین اکسیژن وجود نداشت طبعا لایه اوزون محافظی هم دور زمین نبود . یعنی چیزی جلوی تشعشعات کیهانی را نمی گرفت . و این واجد اهمیت است

چون این تشعشعات احتمالا به تشکیل نخستین ملکول مرکب DNA یاری رساندند ،

همین تابشهای کیهانی منبع واقعی انرژی بود که باعث شد مواد گوناگون شیمیایی بر روی زمین در هم آمیزند و به صورت ملکول درشت پیچیده ای در آیند .

پیش از انکه ملکول های پیچیده ای از این نوع ، که حاوی کل حیات اند ، بتواند شکل یابند دست کم دو شرط اصلی ضروری است . نخست آن که اکسیژن در جو زمین وجود نداشته باشد ، و دوم این که تشعشعات کیهانی به زمین بتابد .

در این حوضچه گرم – یا سوپ آغازین - به گفته دانشمندان امروزی روزگاری ملکول درشت بی نهایت پیچیده ای شکل یافت که خاصیت شگفت آسا داشت .

می توانست به دئ بخش همسان تقسیم شود . و بدین ترتیب ، فرایند طولانی تکامل شروع شد .

پس از گذشت میلیون ها سال ، یکی از از این موجودات تک سلولی به موجود چند سلولی پیچیده تری متصل شد . بدین ترتیب فتوسنتز ( نور ساخت ) نباتات آغاز گردید ، و اکسیژن در جو پدید آمد .

و این روی داد دو نتیجه داشت :

جو موجود تکامل جانورانی که از راه ریه نفس می کشند را مهیا نمود

دو : این جو حیات را از تشعشعات کیهانی زیانبار محافظت کرد .

همین تشعشعات که احتمالا جرقه حیاتی شکل پذیری نخستین سلول بوده است ، در عین حال برای انواع حیات مضر بود .

دانشمندان معتقدا که حیات اولیه در دریاها آغاز شد مقصود از سوپ آغازین همین است . مدتهای درازی پس از پدید آمدن جو در محیط زیستی اقیانوس ، نخستین دوزیستان به خشکی خزیدند و امروز پس از 4 میلیارد سال بشر در حال پیمودن سیر تکاملی خود است .

و ایمان به آخرین نظریات علمی و فلسفی تنها حقیقت رو به تکامل همان دوره است .

چنین یافته های علمی همچون کشف ملکول سلول اتم و شکافتن جزء لایتجزا یعنی اتم به پروتون ونوترون و الکترون که با وسایل و علم جدید کشف شد است و لحظه به لحظه ما را به حقیقت نزدیک تر می کند کجا ؟

ایمان به کتاب عصر قدیم کجا ؟ ساختن ادم از گل و لای و قالب بندی کجا ؟

دانش و عقل و شعور انسان های 1000 سال پیش اندک و شناخت شان از جهان و حیات بسیار ابتدایی بود که متناسب با دانش و علم همان زمان است . بیش از آن هم توقعی از انها نمی رود .
دورمچم به جای ساعت یکنوار مشکی بستم
تا همه بفهمن من از همه هر چه زمانو متعلق به زمان است بیزارم
من هم روزی قلبی داشتم
که توسط مردمانی ازمیان شما شکست و شکست تا سنگی شد
واکنون روزگاریست که شیطان فریاد میزند..
انسان پیدا کنید سجده خواهم کرد...


=====ஜ۩۞۩ஜ=====

03-12-1390 10:45 ب.ظ
 


پرش به انجمن:


کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان