دوگانگی موج - ذره - تالار گفتمان آذر فروم

فروش فوری انجمن آذر فروم با 1 گیگ هاست نامحدود به قیمت مناسب
جهت خرید با شماره 09363810642 تماس حاصل فرمایید.

 

دوگانگی موج - ذره
زمان کنونی: 31-06-1396،01:08 ق.ظ
کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان
نویسنده: Friga
آخرین ارسال: Friga
پاسخ: 1
بازدید: 375

 
 
رتبه موضوع:
  • 0 رای - 0 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

موضوع: دوگانگی موج - ذره
ارسال: #1
دوگانگی موج - ذره
پست‌ها: 11,943
تاریخ عضویت: 20 اردیبهشت 1390
اعتبار: 288
حالت من: Nafaskesh
[عکس: fsaw5aebjku19zcaygq9.jpg]


امواج وذرات خواص اساسا متفاوتی دارند. ذره محدود ,بسته ای از جرم وانرژی , وموج یک حرکت تناوبی است . توپ تنیس روی میز (پیک پونگ) ذره مانند ,ولی حرکت پس و پیش گیتار موج گونه است . انرژی ذره , محدود شده ولی انرژی موج در حرکتی که خود موج را تشکیل می دهد پخش می شود .
توماس یانگ (1773-1829) فیزیکدان و پزشک انگلیسی ,نشان داد که هنگامی آزمایش دو شکاف را انجام می دهد نور موج است . هنگامی که نور از دو شکاف یک دیوار می گذشت و به یک پرده می تابید ,به جای دو لکه ی نور ,یک رشته نوارهای روشن و تاریک , بوجود می آمد . اگر نور از ذرات تشکیل می شد , ظهور دو لکه انتظار می رفت ,ذرات از هر دو شکاف می گذشتند و دو قسمت جداگانه ی پرده را روشن می کردند . آنچه یانگ به آن پی برد این بود که نورهای گذرنده از شکاف پخش می شوند ,و همانند امواج , با یکدیگر تداخل می کنند . در جایی که یک اوج (بالاترین نقطه) موج با حضیض (پایین ترین نقطه) موج دیگری همردیف می شود,دو موج یکدیگر را حذف می کنند و ویک لکه تاریک ظاهر می شود , که این مطلب وجود نوارهای تاریک را توضیح می داد, نور نمی توانست ار ذرات باشد چون راهی وجود ندارد که ذرات بتوانند با هم ترکیب شوند وروشنایی صفر ایجاد کنند . دانشمندان آرمایش یانگ را به عنوان دلیلی برای این در نظر گرفتند که تابش الکترومغناطیسی یک موج الکترومغناطیسی است .
اما اینشتین می خواست شق(shegh) دیگری در نظر بگیرد . او مفهوم فتون ها را برای تشریح اثر فوتوالکتریکی به کار برد , که در آن فلزات هنگامی که با نور رو برو می شدند الکترون ها را گسیل می کردند . اثر فوتوالکتریک این توضیح را نقض می کرد زیرا به نظر نمی رسید فلز هنگامی که الکترون ها را گسیل می کند انرژی موج را جذب می کند . تابش یک نور روشن با بسامد پایین برای مدت زیادی هیچ الکترونی را بیرون نمی راند , ولی هنگامی که بسامد نور از بسامد خاصی بیشتر می شد , فلز بیرون راندن آن ها را آغاز می کرد . اینشتین نشان داد که فلز بسته های مجزای نور (فوتون ها) را جذب می کند که انرژی آن ها به بسامد بستگی داشت ,هر چه بسامد بیشتر بود ,انرژی بیشتر بود این وضع چگونه پیش می آمد؟ او به درستی فرض کرد که اثر فوتوالکتریک هنگامی رخ میدهد که فوتون با انرژی کافی برای آزاد سازی یک الکترون به فلز برخورد کند .
فوتون های اینشتین فیزیکدانان را در وضعیت دشواری قرار داد . آیا نور مثل موج است یا ذره؟ نور نمی تواند هر دو باشد , ولی این دقیقا چیزی است که به نظر می رسد ,و حتی فوتون ها به نظر می رسد که یک "بسامد" ,که خاصیتی از موج است ,دارد . هنگام انجام آزمایش دو شکاف یانگ با استفاده از منابع ضعیف نور بگونه ای که در هر لحظه فقط یک فوتون بگذرد ,پرده لکه هایی از نور را نشان می دهد که نمایشگر وجود فوتون ها هستند , ولی با گذشت زمان الگوهای روشن وتاریک پدیدار می شوند چنانکه گویی فوتون ها با خودشان تداخل می کنند!
برخی دانشمندان نماد "wavicle" مخلوطی از wave (موج) و particle (ذره) را پذیرفتند ,ولی ماهیت آن نامشخص , و تجسم آن سخت است . بور عقیده داشت که چون هر دو خاصیت موج و ذره وجود دارند ,برای یک توصیف کامل به هردو نیاز است ,و او مفهوم مکمل بودن را مطرح کرد . امواج وذرات مکمل هم اند ,و هر کدام یک بخش ضروری معما را فراهم می کند.

برگفته از پیج بیگ بنگ تا کوانتوم (کتاب ذرات وجهان هستی)
دورمچم به جای ساعت یکنوار مشکی بستم
تا همه بفهمن من از همه هر چه زمانو متعلق به زمان است بیزارم
من هم روزی قلبی داشتم
که توسط مردمانی ازمیان شما شکست و شکست تا سنگی شد
واکنون روزگاریست که شیطان فریاد میزند..
انسان پیدا کنید سجده خواهم کرد...


=====ஜ۩۞۩ஜ=====

07-01-1392 03:26 ب.ظ
 


پرش به انجمن:


کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان