در ساحل نهج البلاغه ( نهج البلاغه در کلام انديشمندان) (1) - تالار گفتمان آذر فروم

فروش فوری انجمن آذر فروم با 1 گیگ هاست نامحدود به قیمت مناسب
جهت خرید با شماره 09363810642 تماس حاصل فرمایید.

 

در ساحل نهج البلاغه ( نهج البلاغه در کلام انديشمندان) (1)
زمان کنونی: 31-06-1396،06:32 ق.ظ
کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان
نویسنده: yasna
آخرین ارسال: yasna
پاسخ: 4
بازدید: 315

 
 
رتبه موضوع:
  • 0 رای - 0 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

موضوع: در ساحل نهج البلاغه ( نهج البلاغه در کلام انديشمندان) (1)
ارسال: #1
در ساحل نهج البلاغه ( نهج البلاغه در کلام انديشمندان) (1)
پست‌ها: 712
تاریخ عضویت: 09 مرداد 1391
اعتبار: 80
حالت من: انتخاب نشده
حمزه کريم خانى

گنجينه ياقوت هاى سخن

علاّمه بزرگوار، مرحوم شيخ آقا بزرگ تهرانى که از کتاب شناسان بزرگ معاصر و صاحب اثر گران سنگ الذريعه است، در جملاتى چند درباره نهج البلاغه چنين مى نويسد: «بعد از انقطاع وحى الهى، کتابى از نظر اعتماد مانند نهج البلاغه تدوين نشده است. کتابى که راه صحيح علم و عمل را به انسان نشان مى دهد و پرتويى از علم الهى بر آن تابيده و بوى عطر سخنان پيغمبر اکرم صلى الله عليه و آله از آن مى تراود. نهج البلاغه صدف مرواريدهاى حکمت و گنجينه ياقوت هاى سخن است. مواعظى که در طى خطبه هاى آن ديده مى شود، تار و پود دل ها را به سوى خود مى کشد. کلمات قصار آن نيز ضامن سعادت دنيا و آخرت است که طالبان حقايق را به ديدن گمشده خود ارشاد مى کند و فرزانگان را به راه سياست و سيادتشان رهبرى مى نمايد. کتابى که داراى چنين ارزشى است، جا دارد که انديشمندان در پيشگاهش زانو زنند و کاوش گران آن را مورد مطالعه و بررسى قرار دهند».

با نهج البلاغه بيگانه ايم!

استاد و متفکّر شهيد مرتضى مطهرى رحمه الله درباره نهج البلاغه مى گويد: «سخنان نهج البلاغه کلّيت دارد و محدود به زمان و مکان و افراد معيّن نيست. مخاطب او انسان است و به همين جهت، نه مرز مى شناسد و نه زمان. نهج البلاغه از همه جهات متأثر از قرآن و در حقيقت فرزند قرآن است». استاد در جاى ديگرى درباره غربت اين گنجينه معارف الهى چنين مى گويد: «عجيب اين است که نهج البلاغه در ديار خودش، در ميان شيعيان على عليه السلام غريب و تنهاست؛ هم چنانکه خود على عليه السلام غريب و تنهاست. بديهى است که اگر محتويات کتابى و يا انديشه ها و احساسات و عواطف شخصى با دنياى روحى مردمى سازگار نباشد، اين کتاب و يا آن شخص عملاً تنها و بيگانه مى ماند، هر چند نامش با هزاران تجليل و تعظيم برده شود. ما بايد اعتراف کنيم که با نهج البلاغه بيگانه ايم. دنياى روحى اى که براى خود ساخته ايم، دنياى ديگرى است غير از دنياى نهج البلاغه».

تحيّر دانشمندان از نهج البلاغه

علامّه سيد هِبة الدين شهرستانى، فقيه و اسلام شناس نامدار شيعى، در بيان دليل شگفتى و تحيّر دانشمندان و اديبان از کتاب نهج البلاغه چنين مى نويسد: «دانشمندان بسيارى نهج البلاغه را ستوده و اعتراف کرده اند که مطالبِ عالى آن، در حدّ اعجاز است؛ چنانکه عقول ايشان از عظمت درخشش خطبه ها و جملات آن به حيرت افتاده اند. ليکن بايد گفت تعجب ادبا تنها به ملاحظه انسجام الفاظ نهج البلاغه نيست و تحيّر دانشمندان نيز به اين نيست که معانيِ بليغ آن به سر حدّ اعجاز رسيده، بلکه شگفتى و تحير آنان، همه و همه در تنوع مقاصد و منظورهاى گوناگونى است که در خطبه ها و کلامِ آن وجود دارد و امام عليه السلام از عهده بيان آنها به خوبى برآمده و برترى شخصيت خويش را بر همگان آشکار کرده است».

غناى فکرى نهج البلاغه

استاد محمدتقى جعفرى رحمه الله که خود از شرح نويسان کتاب شريف نهج البلاغه است، درباره اين کتاب مى گويد: «آن روز که نهج البلاغه على بن ابى طالب عليه السلام بى طرفانه و با دقت رسيدگى شود، از تمامى مکتب هاى اجتماعى، اخلاقى، اقتصادى و فلسفى بى نياز خواهيم شد».

صداى امام از آن سوى کلمات نهج البلاغه

عباس محمود عَقّاد، نويسنده و تاريخ نگار معروف مصرى، در جملاتى درباره نهج البلاغه چنين مى گويد: «در کتاب نهج البلاغه نور آيات توحيد و حکمت الهى، چنان درخشان و پرتوافکن است که بررسى و تحقيقِ همه پژوهندگان معارف الهى را شامل مى شود. به طور کلّى، مهر شخصيت علوى از پشت سطرها و از ميان حروف اين کتاب پديدار است که اگر خوب دقت کنى و گوش فرا دهى، صداى امام را از آن سوى کلمات مى شنوى، و نه صداى ديگرى را».

تقويت روح مردانگي

دکتر زَکى مُبارک، استاد دانشگاه الازهر مصر، درباره تأثير مطالعه کتاب نهج البلاغه مى نويسد: «من اعتقاد دارم که مطالعه کتاب نهج البلاغه، روح شهامت و مردانگى انسان را تقويت مى کند؛ زيرا از روح بزرگ و پرتوانى صادر شده است که در برابر تمام دشوارى ها، چون شير ايستاده است».

محتواى ژرف

عبدالوَهّاب حَمورا، استاد علوم اسلامى دانشگاه فؤاد قاهره، درباره محتواى عميق و گستردگى دامنه علوم مختلف در نهج البلاغه چنين مى گويد: «نهج البلاغه شامل همه آن چيزهايى است که پژوهشگران بزرگ، استادان اخلاق، فيلسوفان، دانشمندان، پيشوايان مذاهب، و سياست مداران پرهيزکار مى توانند بگويند يا بنويسند. نيروى شگرف پندها، توصيه ها، عمق بينش و ژرفاى محتواى نهج البلاغه، به خوبى نشان مى دهد که اين اثر جاودانه، از انديشه بى نظير امام على عليه السلام است».

موزونى واژه ها

على الجُندى، رئيس دانشکده علوم دانشگاه قاهره، درباره سَجع و نظم کلمات و عبارت هاى نهج البلاغه مى گويد: «بامطالعه نهج البلاغه نوعى خاص از آهنگ موسيقى بر اعماق احساسات انسان پنجه مى افکند. اين کتاب از نظر سَجع و نظم و ترتيب کلمات و جملات، طورى مرتب است که مى توان آن را شعر مَنثور ناميد».

ذخيره جاودانه ادب جويان

استاد ناصيف يازجى، نويسنده معروف مصرى، درباره تأثيرگذارى کتاب نهج البلاغه بر ادبيات و لغت عرب مى گويد: «مهارت من در فنّ نويسندگى، در اثر مطالعه و بررسى قرآن کريم و خطبه هاى شيواى نهج البلاغه است؛ زيرا اين دو کتاب با عظمت، گنج بى پايان زبان عربى و ذخيره جاودانه ادب جويان است و محال است که يک نفر اديب لغت عربى، بدون اينکه شب ها را تا سحر به مطالعه و غور و بررسى اين دو کتاب و انديشه در بهترين اسلوب هاى آن مشغول باشد، نيازمندى خود را برطرف نمايد».
دلتنگم

مثل مادر بی سوادی که ..

دلش هوای بچه اش را کرده،

ولی بلد نیست شماره اش را بگیرد.
..

[عکس: Exis-aks%20ghalb-30851.jpg]
09-05-1391 10:58 ب.ظ
 
ارسال: #2
RE: در ساحل نهج البلاغه ( نهج البلاغه در کلام انديشمندان) (1)
پست‌ها: 712
تاریخ عضویت: 09 مرداد 1391
اعتبار: 80
حالت من: انتخاب نشده
الهام رستگاري

شيخ محمد عبده، دانشمند و مفتى اهل سنت و استاد دانشگاه الازهر مصر، درباره آشنايى خود با کتاب نهج البلاغه چنين مى نويسند: «من در مطالعه نهج البلاغه على عليه السلام ، از فصلى به فصلى ديگر مى رسيدم و حس مى کردم که پرده هاى سخن عوض مى شود و آموزشگاه هاى پند و حکمت تغيير مى يابد.

گاهى خودم را در جهانى مى يافتم که روح بلند معانى، با زيور و عبارت تابناک آن را آباد ساخته است. اين معانى بلند، دل ها و روان ها را روشن مى سازد تا بدانها الهام رستگارى بخشد و از لغزش ها دورشان کند و به شاهراه فضيلت و کمال هدايتشان نمايد. نيز گاهى احساس مى کردم که عقل نورانى که هيچ شباهتى با اجسام ندارد، از عالم الوهيت جدا گشته و به روح يک انسان اتصال يافته و او را از لابه لاى پرده هاى طبيعت بيرون آورده و تا سراپرده ملکوت اعلى بالا برده و به شهودگاه فروغ فروزنده آفرينش رسانيده است».

آيات و نشانه هاى حکمت

استاد حسين نائل مِرْصَفى، استاد علوم بلاغت در دانشگاه الأَزهر مصر درباره نهج البلاغه مى گويد: «نهج البلاغه کتابى است که خداوند آن را دليل روشنى قرار داد تا ثابت کند که على عليه السلام بهترين شاهد زنده نورانيّت و پرتو بخش قرآن، حکمت، دانش، هدايت، اعجاز و فصاحت آن کتاب آسمانى است. آيات و نشانه هاى حکمت ارزنده، قوانين صحيح سياست، پندهاى روشن و دل نشين، و برهان هاى گويا و استوارى که على عليه السلام در اين کتاب آورده، خود دليل فضيلت مافوق تصور و بهترين آثار پيشوايى بحق است که هيچ يک از حکماى بزرگ، فيلسوفان عالى مقام و نوابغ روزگار، نظير آن را نياورده اند».

چشمه هاى بلاغت

محمّد مُحيى الدين عبدالحميد، استاد دانشگاه الازهر مصر، راجع به فصاحت و بلاغت بى نظير نهج البلاغه چنين مى گويد: «نهج البلاغه کتابى است که در آن، چشمه هاى بلاغت و فنون آن گردآمده و براى کسانى که در آن مى نگرند، اسباب فصاحت مهيّا و ميوه رسيده آن در دسترس است؛ چرا که آن از سخنان فصيح ترين انسان ها بعد از پيامبر اکرم صلى الله عليه و آله است و آن کلمات، از قدرتمندترين و برترين انسان از لحاظ منطق و استدلال سرچشمه گرفته، و آن عبارات از کسى است که صاحب اختيار لغت عرب است و هر گونه اراده کند، آن را مى گرداند. حکيمى که حکمت از بيانش جارى مى شود، خطيبى که سحر بيانش دل را مالامال مى کند، عالمى که از رهگذر حشر و نشر با رسول اللّه صلى الله عليه و آله و نوشتن وحى الهى آموزش ها از آن حضرت ديده، و رزمنده اى که با شمشير و زبان، از دين دفاع کرده است».

درياى معارف اسلامي

محمد امين النَواوى، از استادان دانشگاه قاهره مى نويسد: «على عليه السلام در خطبه هاى نهج البلاغه، روشى تازه، راهى نو و دريايى بزرگ از مباحث خداشناسى و فلسفه عالى الهى پيش روى دانشمندان ربّانى قرار مى دهد که براى هيچ کس جز پيامبر اسلام صلى الله عليه و آله سابقه نداشته است.

او در زمينه اسرار جهان آفرينش، روحيات مردم و جامعه شناسى، راه هاى پيشروى و عقب نشينى شيطان، دنيا و گرفتارى هاى آن، آغاز آفرينش، مرگ، زمين، آسمان، فرشتگان و فرشته مرگ، سخنِ نغز گفته است. آن حضرت در خطبه هاى خود، وارد ميدان سياست شده و درباره بيعت، پيمان بستن، انتخاب فرد شايسته و...، حقايقى را بيان مى کند. نيز درباره طب و تشريح و توصيف ويژگى هاى حيوانات، سخنانى جالب دارد... . خلاصه آن حضرت، پس از تشريح موضوعات مختلف با عبارت هاى صحيح و روشن، ارزش هاى عالى انسانى را در برابر همه به نمايش درآورده، برنامه اصيل و صحيح اسلامى را براى نيل به هدف هاى کامل زندگى نشان مى دهد».

على عليه السلام پيشواى سخنوران

ابن ابى الحديد مُعتَزِلى، دانشمند، تاريخ نگار و شاعر معروف اهل سنت که خود نيز از شارحان نهج البلاغه است، درباره سخنان امام على عليه السلام در اين کتاب ارزشمند چنين مى گويد: «امام على عليه السلام پيشوا و سرورِ سخنوران و انسان هاى بليغ است. کلام او را بحق از سخن خداوند فروتر و از کلام مخلوق فراتر دانسته اند، در ارزش سخنان امام در کتاب نهج البلاغه همين بس است که فنونِ سخنورى و نويسندگى را همگان از آن آموخته اند».

تنها هدف هر نويسنده و گوينده

شيخ محمدعبده، دانشمند و مفتى اهل سنت، درباره ابعاد گوناگون کتاب نهج البلاغه چنين مى نويسند:«نهج البلاغه با مطالبى که در بردارد، مى تواند هدف هاى هر نويسنده و گوينده را تأمين کند. در اين کتاب ترغيب، تنفّر، سياست، جدل،اصول، تمدّن، حقوق متقابل اجتماع و رهبر، قوانين عدالت، و پند و نصيحت وجود دارد و هيچ انديشه و خواسته اى بر دل انسان نمى گذرد، جز آنکه بهتر و کامل ترش در اين کتاب يافت مى شود». او در ادامه، راجع به عظمت کلام امير مؤمنان عليه السلام چنين مى گويد: «در ميان دانشمندان و سخن شناسان زبان و ادبيات عرب، کسى نيست که به عظمت امام على عليه السلام اعتراف نکند. کلام امام على بن ابى طالب عليه السلام پس از کلام خداى متعال و پيغمبرش صلى الله عليه و آله شريف ترين و برترين سخن و سرشارترين کلام از لحاظ محتوا، و داراى بهترين شيوه است و بيشترين معانى را در بر دارد».

شگفتى از اين همه عمق و معنا

دکتر زکى نَجيب، از استادان دانشگاه الازهر مصر، درباره نهج البلاغه چنين مى گويد: «هنگامى که به همين منتخب کلمات امام على عليه السلام که شريف رضى برگزيده و بدان نهج البلاغه نام نهاده است به دقت مى نگرم، خود را در مقابل دنيايى از شگفتى تعبير و عمق معنا، شگفت زده مى يابم».

انتشار نهج البلاغه در سراسر جهان

دکتر صُبحى صالح، استاد دانشگاه ادبيات دانشگاه لبنان که خود به عنوان شارح و محقق کتاب نهج البلاغه به شمار مى رود، درباره اين کتاب چنين مى گويد: «اعتقاد دارم که ضرورى است نهج البلاغه امير مؤمنان امام على عليه السلام در سراسر جهان چاپ و توزيع گردد، تا نسل جديد مسلمان از آن بهره مند شود».
منابع :
1ـ محمد مهدى، عليقلى، سيماى نهج البلاغه، تهران، نشر غياث، 1376، چاپ دوم.
2ـ نهج البلاغه و گردآورنده آن، قم، بنياد نهج البلاغه، 1373، چاپ دوم.
3ـ عبدالزهراء، حسينى خطيب، مصادر نهج البلاغه، قم، بنياد نهج البلاغه، 1372، چاپ دوم.
دلتنگم

مثل مادر بی سوادی که ..

دلش هوای بچه اش را کرده،

ولی بلد نیست شماره اش را بگیرد.
..

[عکس: Exis-aks%20ghalb-30851.jpg]
10-05-1391 12:00 ق.ظ
 
ارسال: #3
RE: در ساحل نهج البلاغه ( نهج البلاغه در کلام انديشمندان) (1)
پست‌ها: 712
تاریخ عضویت: 09 مرداد 1391
اعتبار: 80
حالت من: انتخاب نشده
حمزه کريم خانى

نهج البلاغه، برادر قرآن

کِرنيکُوى انگليسى، استاد ادبيات در دانشگاه هندوستان، در مجلسى که استادان ادبيات و زبان هاى مختلف حضور داشتند، هنگامى که از وى درباره معجزه بودن قرآن پرسيده شد، چنين پاسخ داد: «قرآن برادر کوچکى دارد به نام نهج البلاغه، آيا کسى مى تواند مانند اين برادر کوچک بياورد، تا ما را مجال بحث از برادر بزرگ (يعنى قرآن) و امکان آوردن نظير آن باشد؟».

سخنان لبريز از حقيقت

جُرج جُرداق، نويسنده و اديب معروف مسيحى و صاحب کتاب ارزشمند امام على عليه السلام و صداى عدالت انسانى در مورد نهج البلاغه چنين مى نويسد: «آيا درتاريخ مشرق زمين، هيچ به سراغ نهج البلاغه رفته ايد؟... نهج البلاغه اى که از فکر و خيال و عاطفه، آياتى به دست مى دهد که تا انسان هست و تا خيال و عاطفه و انديشه انسانى وجود دارد، با ذوق بديع ادبى هنر او پيوند ناگسستنى خواهد داشت.

سخنانى به هم پيوسته و هماهنگ، جوشان از درکى عميق و بينشى ژرف، لبريز از شور واقعيت و گرمى حقيقت، و سرشار از اشتياق تمام براى شناخت ماوراى اين حقيقت. سخنانى زيبا و نغز، که زيبايى موضوع و بيان، آن چنان در آن به هم آميخته که تعبير با مدلول و شکل با معنا يکى شده اند؛ هم چنانکه حرارت با آتش و نور با خورشيد يکى هستند. بشر نيز در مقابل آن، چونان موجودى است که در برابر سيلى خروشان، دريايى پرموج، توفانى سرکش يا گردبادى تند قرار گرفته است».

درياى علم و دانش

فِرسِيسيان، از انديشمندان مسيحى مذهب انگليس،درباره جذابيت خطبه هاى نهج البلاغه و سخنان حضرت على عليه السلام مى گويد:

«اگر على عليه السلام ، آن خطيب بزرگ، در عصر ما، هم اکنون بر منبر مسجد کوفه پا مى نهاد، مى ديد که مسجد کوفه با آن همه پهناورى، از سران و بزرگان اروپا موج مى زد. مى آمدند تا روح خود را از درياى سرريز

دانش و علم او سيراب سازند».

معدن بلاغت

دانشمند مسيحى، استاد امين نخله، در جواب شخصى که از وى درخواست کرده بود صد کلمه از کتاب نهج البلاغه را براى او انتخاب کند، چنين مى گويد: «به خداسوگند نمى دانم چگونه از ميان صدها کلمه گهربار، صد کلمه آن را انتخاب کنم. من از انتخاب يک کلمه آن هم عاجزم؛ زيرا اين کار درست به اين مى ماند که دانه ياقوتى را از کنار دانه هاى ديگر بردارم. به هر حال اين کار را انجام دادم، درحالى که دستم ياقوت هاى درخشنده را زير و رو مى کرد و چشمانم از پرتو نور آنها خيره مى شد. نمى توانى باور کنى که به علت تحيّر و سرگردانى که درانتخاب هر يک از اين کلمه ها داشتم، با چه مشکلى اين کلمات را از اين معدن بلاغت بيرون آوردم. اين صد کلمه را بگير و متوجه باش که آنها، پرتوهايى از نور بلاغت و جلوه هايى از انوار فصاحت است».

درمان بيمارى هاى روحى

دانشمند و اديب مسيحى معروف لبنان، استاد امين نخله در سخنانى، کتاب ارزشمند نهج البلاغه را درمان بسيارى از دردهاى روحى و روانى دانسته و چنين مى گويد: «هرگاه کسى بخواهد بيمارى نفس و روان خويش را درمان کند، بايد به گفتار امام على عليه السلام در نهج البلاغه روى آورد و راه و روش زندگى را از پرتوى اين کتاب ارزشمند بياموزد».

سرچشمه هاى معرفت

پروفسور هانرى کُربن، محقق، فيلسوف و شرق شناس معروف فرانسوى، درباره جايگاه و اهميت نهج البلاغه چنين مى گويد: «بعد از قرآن و احاديث پيامبر اسلام صلى الله عليه و آله نهج البلاغه در درجه اول اهميت قرار دارد. بايد گفت به طور کلّى اين تنها به قلمرو حيات مذهبى تشيّع محدود نيست؛ بلکه تفکّر فلسفى شيعه نيز به آن وابسته است و از آن مايه مى گيرد. از اين رو، بايد نهج البلاغه را از مهم ترين سرچشمه هايى به شمار آورد که متفکران شيعه پيوسته از آن سيراب گشته اند».

شناخت انديشه بزرگ على عليه السلام

بولس سَلامه، شاعر و نويسنده معروف مسيحى لبنانى مى گويد:«کتاب نهج البلاغه، اثر جاودانه اى است که انسان را به شناخت انديشه بزرگ على بن ابيطالب عليه السلام وادار مى سازد و هيچ کتابى جز قرآن بر آن برترى ندارد».

هم چنين فواد أفرام البَستانى، نويسنده معروف و استاد دانشگاه بيروت، در مقدمه يکى از آثار خود چنين مى نويسد: «مى خواهم اين اثر خود را با برگزيده هايى از نهج البلاغه آغاز کنم؛ زيرا نهج البلاغه، اثر بزرگ ترين انديشمند جهان على بن ابى طالب است».

پاره اى از يک تنزيل

جرج جرداق، نويسنده و اديب معروف مسيحى، درباره جلوه هاى مختلف کتاب نهج البلاغه چنين مى گويد: «نهج البلاغه، بيانى است رساتر از هر رسا، و پاره اى است از يک تنزيل، و پيوندى ناگسستنى با اصول ادب انسانى دارد و تاآنجا اوج مى گيرد که درباره آن گفته اند: بيانى است فروتر از کلام خداوند و فراتر از گفتار بشري.

نهج البلاغه که بيان آن اگر براى انتقاد به کار برده شود، گويى تندباد خروشانى است؛ اگر تباهى و فساد را تهديد کند،همچون آتشفشانى سهمناک زبانه مى کشد؛ اگر براى تفکر و انديشه بخواند، حس و عقل را همراه مى سازد؛ اگر در مقام پند و اندرز باشد، مهر و عاطفه پدرى را همگام با راستى و وفاى انسانى در آن خواهيم يافت ؛ و اگر از ارزش و هستى و زيبايى هاى آفرينش و کمالات جهان هستى سخن بگويد، آنها را با مدادى آغشته به نور ستارگان در قلب مى نگارد».

شگفتى از اين همه عظمت!

مرحوم حجة الاسلام محمد محققى، نماينده حضرت آيت اللّه العظمى بروجردي؛ در کشور آلمان و مؤسّس مسجد بزرگ مسلمانان در هامبورگ مى گويد: به امر آيت اللّه العظمى بروجردى، کتاب نهج البلاغه را به يکى از دانشمندان بزرگ آلمان براى ترجمه به زبان آلمانى دادم. او روزى نزد من آمد و گفت: «اين چه کتابى است که هر چه در ترجمه آن پيش مى روم، عظمت آن را بيشتر درک مى کنم. به راستى کتاب عجيب و شگفتى است و من خود را در برابر آن بسيار کوچک مى بينم».

گنجينه ارزشمند اسلام

آقاى عبدالرّحمان، مسئول جامعه اسلامى مجارستان مى گويد: «در سال 1986م کاردارى در سفارتخانه ايران کتاب نهج البلاغه را به من هديه داد. کنجکاو بودم ببينم در نهج البلاغه به عنوان يک اثر و کتاب مذهب شيعه، چه چيزى نوشته شده است. هنگامى که آن را مطالعه کردم، ديدم اثرى فلسفى است و در آن حکمت هايى وجود دارد که گنجينه اسلام است. آن گاه اسلام را تاحدودى شناختم. اکنون هر گاه صحبتى مى شود، شديدا دفاع مى کنم که شيعه و سنى در کار نيست و همه با هم برادرند. نهج البلاغه گنجينه ارزشمندى است که ما بايد آن را حفظ و نگهدارى کنيم؛ اين اسلام است».
دلتنگم

مثل مادر بی سوادی که ..

دلش هوای بچه اش را کرده،

ولی بلد نیست شماره اش را بگیرد.
..

[عکس: Exis-aks%20ghalb-30851.jpg]
10-05-1391 12:03 ق.ظ
 
ارسال: #4
RE: در ساحل نهج البلاغه ( نهج البلاغه در کلام انديشمندان) (1)
پست‌ها: 712
تاریخ عضویت: 09 مرداد 1391
اعتبار: 80
حالت من: انتخاب نشده
ستاره درخشان علم و ادب

بولس سَلامه، نويسنده و شاعر معروف مسيحى لبنانى مى نويسد: «نهج البلاغه ستاره درخشان آسمان علم و ادب است که يک نويسنده برجسته، از شيوه نگارش او پيروى مى کند، و يک دانشمند از نکات دقيق و علمى آن استفاده مى نمايد».

هزاران چشمه آب زندگانى

انديشه، غرق لذت نهج البلاغه عالم،

رهين منت نهج البلاغه

جان و دل و ادراک آگاهان عالم افتاده

مست از نکهت نهج البلاغه

خواهى اگر بى پرده ديدن روى دلدار

اى دل بيا در خلوت نهج البلاغه

جوشد هزاران چشمه آب زندگانى

از بندبند قامت نهج البلاغه

فجر هدايت، نور عرفان و عنايت تابد

به جان از طلعت نهج البلاغه

مجذوب و واله فيلسوفان خداجوى

افتاده غرق حيرت نهج البلاغه

شيوايى و شيرينى و شور و صلابت

مضمر بود در فطرت نهج البلاغه

فقه و سياست، اقتصاد و زهد و پرهيز

گردآمده در ساحت نهج البلاغه

از بس گران قدر است و پرارزش، نداند

غير از خداکس، قيمت نهج البلاغه

يارب به اخلاص على، خضر ره عشق

ياربّ به شور و شوکت نهج البلاغه

سيراب کن همواره جان تشنه ما

ازچشمه سار رحمت نهج البلاغه

حجة الاسلام محمدحسين بهجتى
منابع
1. بنياد نهج البلاغه، مقالاتى پيرامون نهج البلاغه و گردآورنده آن، تهران، چاپ دوم، 1373.
2. محمدمهدى عليقلى، سيماى نهج البلاغه، نشر غياث، تهران، چاپ دوم، 1376.
3. اکبر اسدعليزاده، امام على عليه السلام از نگاه انديشمندان غير شيعه، مؤسسه امام صادق عليه السلام ، قم، چاپ اول، 1381.
منبع :گلبرگ ، اسفند 1383
دلتنگم

مثل مادر بی سوادی که ..

دلش هوای بچه اش را کرده،

ولی بلد نیست شماره اش را بگیرد.
..

[عکس: Exis-aks%20ghalb-30851.jpg]
10-05-1391 12:04 ق.ظ
 


موضوعات مشابه ...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
  جلوه تاريخ در شرح نهج البلاغه جلد 1 Friga 113 6,175 11-05-1391 12:53 ق.ظ
آخرین ارسال: Friga
  نهج البلاغه از ديد هانرى كربن ـ امين نخله ـ بولس سلامه ـ جرج جرداق yasna 0 248 11-05-1391 12:18 ق.ظ
آخرین ارسال: yasna
  برگزيده‌هايي از نهج البلاغه yasna 9 828 11-05-1391 12:15 ق.ظ
آخرین ارسال: yasna
  مشتركات قرآن و نهج البلاغه yasna 6 495 11-05-1391 12:08 ق.ظ
آخرین ارسال: yasna
  ترجمه‌هاي نهج البلاغه(2) yasna 4 458 11-05-1391 12:00 ق.ظ
آخرین ارسال: yasna

پرش به انجمن:


کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان