درمان شيشه نيازمند صبر و حوصله بيمار و درمانگر است - تالار گفتمان آذر فروم

فروش فوری انجمن آذر فروم با 1 گیگ هاست نامحدود به قیمت مناسب
جهت خرید با شماره 09363810642 تماس حاصل فرمایید.

 

درمان شيشه نيازمند صبر و حوصله بيمار و درمانگر است
زمان کنونی: 30-06-1396،12:33 ب.ظ
کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان
نویسنده: Armin 2afm
آخرین ارسال: Armin 2afm
پاسخ: 1
بازدید: 197

 
 
رتبه موضوع:
  • 0 رای - 0 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

موضوع: درمان شيشه نيازمند صبر و حوصله بيمار و درمانگر است
ارسال: #1
درمان شيشه نيازمند صبر و حوصله بيمار و درمانگر است
پست‌ها: 1,079
تاریخ عضویت: 29 آذر 1391
اعتبار: 51
حالت من: انتخاب نشده
يك پژوهشگر حوزه اعتياد با تاكيد بر اينكه درمان شيشه نيازمند صبر و حوصله بيمار و درمانگر مي باشد، گفت: بهترين شيوه برخورد در ترك شيشه، درمان تلفيقي با استفاده از داروها و تكنيك هاي رواني- اجتماعي است.
دكتر رضا دانشمند در نشست علمي پژوهشي كه با عنوان «جايگاه درمان هاي دارويي و خدمات بستري در بيمارستان در وابستگي به شيشه» در مجموعه فرهنگي شقايق برگزار شد، گفت: مصرف داروهاي محرك طي سال هاي گذشته روند رو به رشدي داشته و به نظر مي رسد كه الگوي سوء مصرف مواد طي اين سال ها به سمت داروهاي محرك مانند كوكائين و به ويژه مت آمفتامين تغيير يافته است.
وي افزود: در مورد اثرات درمان هاي مختلف دارويي و غيردارويي و بستري و سرپايي در وابستگي به مت آمفتامين مطالعات مختلفي صورت گرفته و نتايج متفاوتي به دست آمده كه ارائه يك راهكار درماني مشخص و ثابت را دشوار مي سازد.
اعتياد به شيشه درمان شدني است و درمان وابستگي آن، يك درمان چند وجهي است كه هنوز هيچ يك از مداخلات درماني به طور كامل مؤثر شناخته نشده و تا زمان ايجاد يك پروتكل مشترك و مستند براي درمان آن بهترين شيوه برخورد، درمان تلفيقي با استفاده از داروها و تكنيك هاي رواني- اجتماعي مي باشد و طول دوره درمان نيز طولاني و نيازمند صبر و حوصله بيمار و درمانگر مي باشد.
دانشمند در ادامه رويكردهاي درمان وابستگي به شيشه را بستري، سرپايي، اقامتي و با اهداف كوتاه مدت يا درازمدت و به روش هاي دارويي و غيردارويي و فردي و گروهي عنوان كرد و گفت: داروهايي مانند متادون، بوپرنورفين، شربت ترياك و... هيچ جايگاهي در درمان اعتياد به شيشه ندارند.
وي در خصوص ضرورت استفاده از دارو در درمان شيشه بيان كرد: اثرات شناخته شده شيشه بر كاركردهاي مشخص مغزي اميدواري هايي را در يافتن داروهاي مناسب ايجاد كرده است ليكن تاكنون هيچ داروي مشخص و ثابتي براي درمان آن شناخته نشده است.
اين پژوهشگر حوزه اعتياد در ادامه، ماندگاري در درمان، بهبود وضعيت عمومي و سلامت و كيفيت زندگي و كاهش ولع مصرف را از اهداف درمان دارويي در وابستگي به شيشه برشمرد و افزود: مسموميت با شيشه، وجود بيماري هاي جسمي همراه، افسردگي شديد، افكار خودكشي، نشانه هاي روان پريشي، توهم، هذيان، پرخاشگري و اختلالات خلقي شديد، اختلال خواب و اختلال جنسي، بهبود توان مغزي و كاهش آسيب هاي سلولي از مهم ترين عللي است كه باعث مي شود دارو براي بيماران وابسته به شيشه تجويز شود.
دانشمند در ادامه انجام مرحله سم زدايي شيشه، رفع مسموميت، افسردگي و افكار خودكشي، بررسي روان پريشي و رفتار پرخاشگري بيمار و حفظ ايمني فيزيكي وي را از ضرورت هاي بستري وابستگان به شيشه در بيمارستان ذكر كرد.
وي گفت: ديده شده كه شروع درمان به صورت بستري در بيماران مصرف كننده مت آمفتامين با موفقيت بيشتر و در زماني كوتاه تر در مقايسه با درمان هاي سرپايي همراه بوده ولي اين بدان معنا نيست كه تمام بيماران، نياز به درمان بستري دارند.
دانشمند ادامه داد: تعيين اين كه كدام بيمار نياز به دريافت دارو يا بستري در بيمارستان دارد، بر پايه يك ارزيابي اوليه دقيق از وضعيت عمومي و نشانه هاي بيماران (شامل نشانه هاي روان پريشي، توهم، هذيان، اضطراب)، وضعيت جسمي و نيز وضعيت محيطي وي (در دسترس بودن مواد، در معرض آسيب قرار داشتن به ويژه در مورد زنان و...) است.
وي با بيان اينكه باورهاي افراطي غلطي در خصوص درمان وابستگي به شيشه به وجود آمده است، افزود: اينكه مي گويند اعتياد به شيشه به هيچ وجه درمان شدني نيست يا درمان هاي دارويي هيچ جايگاهي در بهبودي ندارند يا ارجاع به كمپ آسيب جدي به روند درمان مي زند، همگي باورهاي غلطي است كه در بين برخي از محققان اين حوزه بوجود آمده است كه نبايد به آنها بسنده كرد.
منبع:www.kayhannews.ir
زیر بارون اگه دختری رو سوار کردین
به جای شماره بهش امنیت بدید
او را به مقصد مورد نظرش برسانید
نه به مقصد مرد نظرتان!!!
بگذارید زن ایرانی مرد ایرانی را در کوچه ای خلوت دید
احساس امنیت کنه نه احساس ترس
بیاید فارغ از جنسیت کمی هم

  مـَـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــرد باشیم...
22-02-1392 01:38 ق.ظ
 


پرش به انجمن:


کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان