دخمه ماد - تالار گفتمان آذر فروم

فروش فوری انجمن آذر فروم با 1 گیگ هاست نامحدود به قیمت مناسب
جهت خرید با شماره 09363810642 تماس حاصل فرمایید.

 

دخمه ماد
زمان کنونی: 26-05-1396،01:28 ب.ظ
کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان
نویسنده: کوروش بزرگ
آخرین ارسال: کوروش بزرگ
پاسخ: 1
بازدید: 149

 
 
رتبه موضوع:
  • 0 رای - 0 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

موضوع: دخمه ماد
ارسال: #1
دخمه ماد
پست‌ها: 65
تاریخ عضویت: 10 بهمن 1391
اعتبار: 0
حالت من: انتخاب نشده
دخمه‌های دربند در بدنه کوه شوق علی واقع در شمال شهر صحنه و سمت راست آب دربند حجاری شده است . این گوردخمه ها در بین اهالی محل به قبر کیکاوس، فرهاد تراش و گور شیرین و فرهاد معروف می‌باشد. در ارتفاعی که بیش از ۵۰ متر از سطح رودخانه فاصله دارد محلی به طول ۵/۱۴ متر و ارتفاع ۱۱ متر تراشیده‌اند و در آن دخمه بزرگ‌تر را ساخته‌اند که درگاه آن روبه جنوب است.

در جلو گوردخمه فضای ایوان مانندی به ابعاد بزرگ ایجاد کرده‌اند که در جلو این ایوان صفه‌ای به عرض ۲ متر در صخره تراشیده اند. د ر دو طرف ایوان دو ستون سنگی وجود داشته که متأسفانه تنها پایه و بخشی از ساقه آن بر جای مانده است. بر اساس بخش های باقیمانده، پایه ستون ها به شکل زنگوله برگشته می‌باشند. قطر این پایه ها ۵۵ سانتی متراست. بد نه این پایه ستون ها دارای شیارهایی است که شبیه پایه ستون های دوره هخامنشی می‌باشد. در نمای بالای ورودی آرامگاه تصویر خورشید بال داری حجاری شده است. در این گوردخمه بعد از ایوان ستون دار، ورودی دخمه به عرض ۱/۳۲متر و ارتفاع۷۰/ ۱ متر قرار دارد که به اتاقی به ابعاد ۳/۲۰ متر و ارتفاع۲/۴۰ متر منتهی می‌شود.

در هر یک از اضلاع شرقی و غربی این اتاق سکویی به ابعاد ۱/۵در۳۰/۲ متر و ارتفاع ۵۰ سانتی متر ایجاد شده است. بر روی هر یک از این سکوها قبری به طول ۲/۱۵ متر و عرض ۸۲ سانتی متر کنده شده است. در میان دو سکو، مدخل مستطیل شکلی به ابعاد۱/۱۴۵ در۱/۵۰ وجود دارد که به اتاق زیرین مرتبط می‌شود. در داخل این اتاق، قبری بر داخل سنگ کنده شده است.

در کنار این قبر نیز سکویی به عرض ۵۲ سانت و ارتفاع ۵۰ سانتی متر وجود دارد. در دیوار شمالی این اتاق، دو تاقچه کوچک جهت قرار دادن نذورات و هدایا کنده شده است. با توجه به شکل پایه ستون، نوع تراش و سقف اتاق زیرین به نظر می‌رسد که این گوردخمه نیز متعلق به دوره هخامنشی باشد. به فاصله ۱۰۰ متری از گوردخمه بزرگ، گوردخمه دیگری وجود دارد که جهت آن به طرف شرق می‌باشد. مدخل ورودی این دخمه به طول ۱/۲۵ متر و بلندی ۸۰ سانتی متر می‌باشد. اتاق گوردخمه به طول۲/۵ متر، عمق ۱/۶۵ متر و ارتفاع آن از کف تا بلندترین نقطه۱/۹ متر است. با توجه به اینکه نوع تراش این گوردخمه شبیه گوردخمه بزرگ‌تر می‌باشد بنابراین این دو دخمه هم‌زمان با هم میباشند.
تير آرش در کمانم، نام ايران بر زبانم، سرکشم چون کوه آتش، آتشم، آتشفشانم چون سياوش پاک پاکم، همچو رستم پهلوانم، کاوه ام تارپود کاويانم، من ز ماد و از هخايم، از ارشک، ساسانيانم، مازيارم، بابکم من رهبر آزادگانم، جشن يلدا، جشن نوروز هم مهرگانم،
زاده پاک اهـــورا، از نژاد آريـــانم
11-11-1391 05:03 ق.ظ
 


پرش به انجمن:


کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان