دارندگان سفته هم به حقوقشان می رسند - تالار گفتمان آذر فروم

فروش فوری انجمن آذر فروم با 1 گیگ هاست نامحدود به قیمت مناسب
جهت خرید با شماره 09363810642 تماس حاصل فرمایید.

 

دارندگان سفته هم به حقوقشان می رسند
زمان کنونی: 01-07-1396،01:09 ب.ظ
کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان
نویسنده: moderator
آخرین ارسال: moderator
پاسخ: 1
بازدید: 258

 
 
رتبه موضوع:
  • 0 رای - 0 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

موضوع: دارندگان سفته هم به حقوقشان می رسند
ارسال: #1
دارندگان سفته هم به حقوقشان می رسند
پست‌ها: 1,456
تاریخ عضویت: 22 اردیبهشت 1390
اعتبار: 36
حالت من: Mehrabon
خرید سفته كار راحتی است شاید برای همین است كه خیلی ها روی آن حسابی باز نمی كنند، اما سفته را باید جدی گرفت، این سند بهادار تجاری اگر مقرراتش بدرستی رعایت شود مزایای زیادی به دنبال می آورد به طوری كه اگر افراد به جای سفته، سند عادی در اختیار داشتند هرگز از این مزایا بهره مند نمی شدند، ولی با این حال مردم از مزایای سفته و تضمین های قانونی آن كمتر خبر دارند و هنوز نیز در معاملاتشان چك را بیشتر می پسندند.
سفته یك سند تعهد پرداخت است كه در آن امضا كننده متعهد می شود مبلغ مندرج در آن را در زمان معین یا به محض مطالبه از سوی دارنده، در وجه حامل یا شخص معین یا به حواله كرد آن پرداخت كند. اما اگر دارنده سفته بخواهد از مزایای قانونی آن استفاده كند باید با مقررات مربوط به سفته آشنا باشد، چون در غیر این صورت دارنده آن نمی تواند از امتیازات این سند تجاری بهره مند شود و فقط می تواند در دادگاه به عنوان یك نوشته عادی به آن استناد كند. البته بیشتر شهروندان گمان می كنند كه چون سفته در فرم های چاپی و تمبردار تهیه و توزیع می شود سندی رسمی است و قانونگذار از آن حمایت كیفری می كند یعنی اگر وجه مورد نظر در زمان سررسید پرداخت نشده، صادركننده آن قابل تعقیب كیفری و قابل مجازات است در حالی كه سفته سندی تجاری است كه اگر مطابق قانون و با رعایت تشریفات تنظیم شود، دارنده آن از مزایایی بهره مند می شود كه اسناد عادی فاقد آنها هستند.

مندرجات سفته
برابر قانون تجارت، سفته علاوه بر امضا یا مهر باید تاریخ پرداخت، مبلغی كه باید پرداخت شود (با حروف) و گیرنده وجه نیز داشته باشد این در حالی است كه هر سفته باید حاوی نام و نام خانوادگی صادركننده، اقامتگاه وی و محل پرداخت سفته نیز باشد. سررسید سفته یا موعد پرداخت مبلغ نیز معمولابا روز، ماه و سال به صورت مشخص در آن نوشته می شود. با وجود این، قانون به عندالمطالبه بودن مبلغ سفته نیز اشاره كرده كه شرایطی را پیش می آورد تا به محض مطالبه دارنده سفته، صادركننده باید آن را بپردازد. البته اگر زمان پرداخت سفته روزی مصادف با تعطیل رسمی باشد باید در روز بعد از تعطیلی پرداخت شود. همچنین سفته قائم بر وجود 2 شخص است؛ یكی صادركننده كه مدیون و بدهكار است و دیگری شخصی كه ممكن است در هنگام صدور سفته معین یا نامعلوم باشد. پس در صورتی كه سفته برای شخص معینی صادر شود نام و نام خانوادگی او در سفته آورده می شود و در غیر این صورت به جای نام او، «در وجه حامل» نوشته می شود.
در وضعیت اول، شخص معین و در مورد دوم، دارنده سفته در مقابل صادركننده طلبكار می شود و اگر سفته عندالمطالبه باشد صادركننده باید به محض مطالبه، مبلغ آن را پرداخت كند. سفته البته قابل انتقال به غیر نیز هست به طوری كه عبارت «حواله كرد» در سفته به شخص این اختیار را می دهد كه سفته را به دیگری واگذار كند. البته اگر این عبارت هم در سفته وجود نداشت دارنده آن می توانست با پشت نویسی (ظهرنویسی) آن را به شخص دیگری انتقال دهد.

ظهرنویسی
برای انتقال سفته باید آن را ظهرنویسی كرد. ظهرنویسی یعنی آن كه دارنده سفته مطالبی كه در برگیرنده هدف او از دریافت یا انتقال سفته است را در پشت آن می نویسد و این مطالب را با امضا تایید می كند. اگر ظهرنویسی برای انتقال باشد دارنده جدید سفته دارای كلیه حقوق و مزایایی می شود كه به آن سند تعلق دارد. همچنین دارنده سفته می تواند برای وصول وجه آن به فرد دیگری وكالت دهد تا او این كار را برایش انجام دهد. البته اگر ظهرنویسی برای وكالت در وصول باشد، باید این موضوع در پشت سفته نوشته و امضا شود، چون كسی كه وكالت در وصول را با ظهرنویسی به دست می آورد مانند دارنده سفته حق اقامه دعوی برای وصول دارد.
گاه اتفاق می افتد كه یك سفته با ظهرنویسی های متعدد به اشخاص مختلف منتقل می شود و دارنده سفته نمی داند كه نكته: كسی كه سفته در اختیارش است باید در سررسید، سفته را مطالبه كند و اگر وجه سفته پرداخت شد كه مشكلی پیش نمی آید ولی اگر اینچنین نشد دارنده سند باید ظرف 10 روز از تاریخ سررسید سفته را واخواست كند .
قانون می گوید كسی كه سفته را امضا كرده و ظهرنویس ها همگی در مقابل دارنده آن مسوولیت تضامنی دارند، یعنی دارنده سفته در صورت عدم پرداخت و واخواست می تواند به هركدام از آنها كه بخواهد یا به دو یا چند یا تمامی آ نها مراجعه كند. این حق رجوع را هریك از ظهرنویس ها نسبت به صادركنندگان سفته و البته ظهرنویس های ماقبل خود نیز دارند. بنابراین صادركننده به علاوه ظهرنویس ها همگی مسوول پرداخت وجه سفته هستند و این دقیقا معنای «مسوولیت تضامنی» است كه براساس آن انبوهی از مسوولیت ها برای پرداخت مبلغ مندرج در سفته ایجاد می شود.
نكته دیگر این كه پرداخت وجه سفته را می توان ضمانت كرد كه این ضمانت ممكن است در رابطه با صادركننده یا ظهرنویس ها صورت بگیرد. در این صورت ضامنی كه ضمانت صادركننده یا ظهرنویس ها را كرده فقط با كسی مسوولیت تضامنی دارد كه از او ضمانت كرده است.

دارندگان سفته بدانند
دارنده سفته برای این كه بتواند از مزایای قانونی آن برخوردار شود باید همواره 3 نكته اصلی را مد نظر قرار دهد. كسی كه سفته در اختیارش است، باید در سررسید، سفته را مطالبه كند. اگر وجه سفته پرداخت شد كه مشكلی پیش نمی آید، ولی اگر اینچنین نشد دارنده سند باید ظرف 10 روز از تاریخ سررسید، سفته را واخواست كند.
واخواست، اعتراضی رسمی نسبت به سفته ای است كه در سررسید پرداخت نشده است. این اعتراض علیه صادركننده سفته به عمل می آید و باید رسما به او ابلاغ شود. این برگه های واخواست نسخه های چاپی است كه توسط دادگستری تهیه می شود و آنها را می توان از بانك ها نیز تحویل گرفت. واخواست كامل سفته از سوی واخواست كننده تكمیل می شود و دستور پرداخت وجه سفته كه توسط دادگاه انجام می شود در آن آورده می شود. واخواست با استفاده از كاغذ كاربن در 3 نسخه مشابه تنظیم و به وسیله واخواست كننده امضا می شود و پس از چسباندن تمبر، سفته توسط مامور اجرا ابلاغ می شود. همچنین برای استفاده از مسوولیت تضامنی ظهرنویس ها، دارنده سفته باید ظرف یك سال از تاریخ واخواست، دادخواست خود را به دادگاه ارائه دهد، زیرا اگر دارنده سفته به این وظیفه قانونی عمل نكند، دعوی او علیه ظهرنویس ها پذیرفته نمی شود.
دارنده سفته ای كه واخواست شده و در موعد مقرر اقامه دعوی كرده می تواند از دادگاه بخواهد كه اموال طرف دعوی را قبل از رسیدگی و صدور حكم به نفع او توقیف كند. در این حالت پس از صدور حكم، دارنده سفته نیز در وصول طلبش از مال توقیف شده نسبت به سایرین تقدم دارد و دادگاه نیز به محض تقاضای دارنده سفته ممكن است معادل وجه آن را از اموال طرف مقابل به عنوان تامین توقیف كند.

آيا سفته مانند چک قابل انتقال به ديگرى است؟ عبارت «حواله کرد» در سفته به شخص اين اختيار را مى دهد که سفته را به ديگرى واگذار کند. البته اگر عبارت حواله کرد نيز وجود نمى داشت، دارنده سفته مى توانست با ظهرنويسى (پشت نويسى) آن را به شخص ديگرى انتقال دهد.
ظهرنويسى: يعنى آن که دارند سفته مطالبى را که در برگيرنده هدف او از دريافت يا انتقال سفته است در پشت آن نوشته و در زير اين مطلب، امضا مى کند، پس ظهرنويسى براى انتقال سفته به ديگرى يا وصول وجه آن است.
اگر ظهرنويسى براى انتقال باشد، دارنده جديد سفته داراى کليه حقوق و مزايايى مى شود که به آن سند تعلق دارد. انتقال سفته با امضاى دارنده آن به عمل مى آيد. دارنده سفته مى تواند براى وصول وجه آن به ديگرى وکالت دهد که اين عمل را براى او انجام دهد.
اصولاً ظهرنويسى براى انتقال است، اما اگر براى وکالت در وصول باشد، بايد اين موضوع در پشت سفته تصريح شود و به امضاى ظهرنويس برسد. در واقع کسى که (با ظهرنويسى) وکالت در وصول سفته پيدا مى کند، مانند دارنده سفته حق اقامه دعوى را نيز براى وصول آن خواهد داشت.
اگر سفته با ظهرنويسى هاى متعدد به اشخاص گوناگون منتقل شود، در اين حالت دارنده سفته براى مطالبه وجه آن به چه کسى مى تواند رجوع کند و به بيان ديگر چه کسى مسووليت پرداخت دارد؟
کسى که سفته را امضا کرده و ظهرنويس ها همگى در مقابل دارنده آن «مسووليت تضامنى» دارند، يعنى دارنده سفته در صورت عدم پرداخت و واخواست، مى تواند به هر کدام از آن ها که بخواهد (به صورت منفرد) يا به دو يا چند يا تمامى آن ها (به صورت دسته جمعى) مراجعه کند. همين حق رجوع را هر يک از ظهرنويس ها نسبت به صادر کننده سفته و ظهرنويس هاى ماقبل خود دارد. بنابراين صادر کننده به علاوه ظهرنويس ها، همگى مسوول پرداخت وجه سفته خواهند بود. بدين ترتيب انبوهى از مسووليت ها براى پرداخت مبلغ مندرج در سفته ايجاد مى شود. اين مسووليت در اصطلاح «مسووليت تضامنى» ناميده مى شود.
آيا مى توان از صادر کننده سفته ضامن خواست؟
پرداخت وجه سفته را مى توان ضمانت کرد. اين ضمانت ممکن است در رابطه با صادر کننده يا ظهرنويس ها صورت گيرد. در اين صورت ضامنى که ضمانت صادر کننده يا ظهرنويس را کرده، فقط با کسى مسووليت تضامنى دارد که از او ضمانت کرده است.
حقوق و وظايف دارنده سفته
براى آن که دارنده سفته بتواند از مزاياى قانونى آن برخوردار شود، بايد نکات زير را رعايت کند:
1- دارنده سفته بايد در سررسيد، سفته را مطالبه کند. اگر وجه سفته پرداخت شد، مساله اى پيش نمى آيد ولى در صورت عدم پرداخت، دارنده سند بايد ظرف ده روز از تاريخ سر رسيد، سفته را واخواست کند. اگر روز دهم تعطيل باشد روز بعد از آن عمل واخواست انجام خواهد شد.
واخواست اعتراض رسمى است نسبت به سفته اى که در سررسيد پرداخت نشده است. واخواست عليه صادر کننده سفته به عمل مى آيد و بايد رسماً به او ابلاغ شود. واخواست در برگه هاى چاپى که از طرف وزارت دادگسترى تهيه شده نوشته مى شود. بانک ها نيز واخواست نامه چاپى مخصوص دارند.
در واخواست رونوشت کامل سفته که به وسيله واخواست کننده نوشته مى شود و دستور پرداخت وجه سفته که توسط دادگاه انجام مى گيرد، آورده مى شود. واخواست نامه با استفاده از کاغذ کاربن در سه نسخه مشابه (يک نسخه اصل و دو نسخه رونوشت) تنظيم شده و به وسيله واخواست کننده امضا مى شود. پس از چسباندن تمبر به مبلغ.... ريال به دستور دادگاه، سفته توسط مامور اجرا (طبق مقررات مربوط به ابلاغ به صادر کننده سفته) ابلاغ مى شود.
بايد توجه داشت که هيچ نوشته اى نمى تواند از طرف دارنده سفته، جايگزين واخواست نامه شود. مامور ابلاغ نسخه دوم واخواست نامه را به ابلاغ شونده يا محل اقامت او مى دهد. نسخه اصلى به واخواست کننده تسليم و نسخه سوم در دفتر واخواست دفتر دادگاه بايگانى مى شود.
2- براى استفاده از مسووليت تضامنى ظهرنويس ها، دارنده سفته بايد ظرف يک سال از تاريخ واخواست، دادخواست خود را به دادگاه تقديم کند. اگر دارنده سفته به اين وظيفه قانونى عمل نکند، دعوى او عليه ظهرنويس ها پذيرفته نمى شود.
3- دارنده سفته اى که واخواست شده و در موعد مقرر اقامه دعوى کرده، مى تواند از دادگاه بخواهد که اموال طرف دعوى را قبل از رسيدگى و صدور حکم به نفع او توقيف کند. در اين حالت پس از صدور حکم، دارنده سفته در وصول طلبش از مال توقيف شده، به سايرين تقدم دارد. دادگاه نيز به محض تقاضاى دارنده سفته، ممکن است معادل وجه آن از اموال طرف مقابل به عنوان تامين توقيف کند.
گوزلیم عکسین دوشوب پیماندن پیمانیه

گوندریب عشقین منی میخاندن میخانیه

گئتمیشم میخانیه من دردیمه درمان اولام

دردیمی بیر بیر دیم من ساغر و پیمانیه

دردیمه درمان شراب اولدو حبیبیم ساقی لر

گوندریب عشقیم منی گور هانسی داروخانیه


[عکس: images?q=tbn:ANd9GcTiJ4evUTSiPaWN4c5Iczp...VY2wXNRMnQ]
16-08-1390 01:42 ب.ظ
 


پرش به انجمن:


کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان