خواص نعناع در طب سنتی - تالار گفتمان آذر فروم

دعوت به همکاری با آذر فروم

خواص نعناع در طب سنتی
زمان کنونی: 16-09-1395،11:15 ق.ظ
کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان
نویسنده: mahzad
آخرین ارسال: mahzad
پاسخ: 1
بازدید: 198

رتبه موضوع:
  • 0 رای - 0 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

موضوع: خواص نعناع در طب سنتی
ارسال: #1
خواص نعناع در طب سنتی
پست‌ها: 567
اعتبار: 21
حالت من: انتخاب نشده
اسم من ((نعناع )) است !
ضد تشنج ، محرك و نیروبخش هستم .
سكسكه و تنگ نفس را شفا مى دهم .
اگر به دستورى كه داده ایم عمل كنید، از سردرد راحت خواهید شد.
ترشحات معده را كم مى كنم و عفونت ها را از بین میبرم .
هنگامى كه سبزى فروش هاى دوره گرد آهنگ گل پونه ، نعنا پونه را مى خوانند همه مى دانند كه نزدیك بهار شده و نوروز باستانى به زودى خواهد رسید.

اسم من نعنا است ، به من نعناع و نعنع هم مى گویند. فارسى من سبزى هزارپا است ، زیرا ریشه من پاهاى زیاد دارد و با سرعت در زمین جلو مى رود و شاخه هاى نو از خود خارج مى كند و یكى از راههاى تكثیر من این است كه این شاخه هاى نو را وجین كرده ، و در جاهاى دیگر مى كارند. در شیراز به من ((رافویه )) مى گویند. بیش از سه هزار نوع دارم و تاكنون نام هشتاد گیاه از خانواده ما در كتاب هاى داروسازى وارد شده و استفاده از آنها در درمان بیماریها تجویز شده است . پونه ها و سوسنبرها برادران تنى من هستند كه انواع و اقسام زیاد دارند. ملایم ترین انواع ما نعناى بومى ایران است كه در شمال و مركز ایران مى روید و آنرا در ردیف سبزى هاى خوردنى مى فروشند، و نعناى اهوازى قسم دیگرى از آن است . یك نوع بومى من نیز در جنوب ، مخصوصا بلوچستان بطور وحشى مى روید، و با این كه عطر زیادى دارد هنوز مورد توجه صنعتگران واقع نشده و از اسانس فراوان آن بهره بردارى نشده است . قسمت مورد استفاده ما خانواده برگ و شاخه هاى گلدار ما است كه از آنها عرق نعنا و اسانس نعنا مى گیرند. عرق و اسانس نعنا باد شكن ، ضد تشنج ، محرك و نیروبخش مى باشد - ترشحات زیادى معده را كم مى كند و مسكن درد و زخم معده و سوزش آن است . دم كرده من جهت تقویت معده و روده توصیه شده و در ایران معمولا برگهاى مرا خشك كرده و براى خوشبو كردن ماست و دوغ به كار مى برند و نیز آنرا سرخ كرده به نام نعنا داغ جهت خوشبو كردن آش ها و سوپ ها مصرف مى كنند. برگ هاى ما پس از خشك شدن به صورت پودر در مى آیند و به همین جهت است كه قبل از خشك كردن ، بایستى آنها را شست و تمیز نمود. چه در غیر اینصورت پس از خشك شدن ، شستن آن مقدور نیست . خانواده ما به علت داشتن عطر و خواص بسیار، داراى اهمیت بوده - ضد عفونى كننده ، ضد سم و ضد حشرات مى باشیم . در خوزستان با بسته هاى خرما چند شاخه نعنا همراه مى كنند تا از كرم گذاشتن آنها جلوگیرى كنند. در طب سنتى ایران زخمهایى كه در اثر كثافات و چرك كرم مى گذاشتند با جوشانده ى نعنا شسته و ضد عفونى مى كردند. براى جلوگیرى از شپش و سایر حشرات نیز از این گیاه استفاده مى شد. جوشانده دم كرده برگ ما ضد كلسترول بوده و خون غلیظ را طبیعى مى نماید و این خاصیت در نوع بومى ایران زیادتر است و روى این اصل به اشخاصى كه خون غلیظ دارند، و چربى خونشان زیاد است توصیه مى شود به جاى چاى از دم كرده نعنا خشك استفاده نمایند. مالیدن برگ ما مخصوصا با آرد جو مسكن سر درد مى باشد، چكاندن آب ما با عسل در گوش ، درد آنرا ساكت مى كند. جویدن ساقه و برگ ما، درد دندان را از بین مى برد و چون مرا با پر سیاوشان بجوشانند و آنرا بنوشند، جهت درد قلب و خفقان و تقویت معده و قوه ماسكه (نگاهدارند غذا در معده ) و تقویت هاضمه و تسكین درد معده نافع است . نفخ معده و آروغ را تسكین مى دهیم و خوردن چند شاخه ى ما با رب انار ترش ، مسكن سكسكه و مانع قى است . ثقل سرد و اسهال شدید كه در اثر مسمومیت غذایى ایجاد شده باشد با خوردن ما برطرف مى شود. براى تسكین سكسكه و تنگ نفس بهتر است مرا همراه با مستكى بجوند. ما ضد یرقان ، مقوى قوه باء مى باشیم . چنانچه یكى دو شاخه ما را در شیر بمالید مانع بریدن و لخته شدن آن مى شویم . خوردن ما همراه با سركه و سایر ترشى ها مانع ضرر آن ها روى اعصاب است . براى تقویت اعصاب ، خوردن نان و پنیر و نعنا سودمند مى باشد. دوغ و سكنجبین را همیشه با برگ و سرشاخه هاى ما معطر كنید تا نوشابه اى مفید و معطر داشته باشید. وقتى شیر در پستان جمع شد و منعقد گردید، بهترین راه درمان آن استفاده از ضماد ما همراه با آرد جو مى باشد. ضماد ما جهت درمان بواسیر و ورم بیضه و درد آن نافع است حول ما قبل از جماع مانع باردار شدن است و این یكى از دستورهاى مفیدى است كه از هزار سال قبل در ایران جهت تنظیم خانواده و كنترل موالید مرسوم بوده است . زیاده روى در خوردن ما مولد باد بوده و تولید خارش در گلو مى نماید. حالا اجازه بفرمایید چند تن از برادران و افراد سرشناس خانواده ما خود را به شما معرفى كنند.

12-12-1390 06:18 ب.ظ

[-]
پاسخ سریع
پیام
پاسخ خود را برای این پیام در اینجا بنویسید.

کد تصویری
royalfuns
(غیر حساس به بزرگی و کوچکی حروف)
لطفاً کد نشان داده شده در تصویر را وارد نمایید. این اقدام جهت جلوگیری از ارسال‌های خودکار ضروری می‌باشد.