خرس - تالار گفتمان آذر فروم

فروش فوری انجمن آذر فروم با 1 گیگ هاست نامحدود به قیمت مناسب
جهت خرید با شماره 09363810642 تماس حاصل فرمایید.

 

خرس
زمان کنونی: 27-05-1396،04:16 ب.ظ
کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان
نویسنده: Friga
آخرین ارسال: Friga
پاسخ: 1
بازدید: 269

 
 
رتبه موضوع:
  • 0 رای - 0 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

موضوع: خرس
ارسال: #1
6 خرس
پست‌ها: 11,943
تاریخ عضویت: 20 اردیبهشت 1390
اعتبار: 288
حالت من: Shad
خرسها پستاندارانی هستند با جثه بزرگ و تنومند و دم خیلی کوتاه که تقریبا در میان موها مخفی شده است. سر پهن و گردن کوتاه است. در دست و پا هرکدام پنج انگشت وجود دارد و از لحاظ طرز قرار گرفتن روی زمین کف رو هستند. رنگ از سفید در خرس قطبی تا قهوه ای و قهوه ای تیره و مایل به سیاه در سایر گونه ها تفاوت می*کنند. دندانهای آسیای بالا با سطح زیاد ولی برجستگیهای روی دندان کند و صاف هستند.

[عکس: show_image.php?id=18113&SSORetur...amp;Rand=0]

خرس قهوه ای

خرس قهوه ای حیوانی است بزرگ و تنومند که طول بدن بالغها ممکن است به 2 متر و وزن آنها به 480 کیلوگرم برسد. سر پهن و پوزه کوتاه و گوش نسبتا کوچک و راست و گرد و چشمها نسبتا کوچک و گردن کوتاه و کلفت است. دستها و پاها بلند و کلفت و هرکدام با پنج چنگال و پاها از دستها بلندتر هستند. دم خیلی کوچک و تقریبا در زیر موها مخفی شده است.

بدن از موهای انبوه و زبر و بلند پوشیده شده است. رنگ موها از قهوه ای تیره تا قهوه ای زرد و خاکستری تغییر می کند. گاهی لکه کوچکی با رنگ روشن در سینه دیده می شود. جمجمه بزرگ و حجیم با فکهای قوی ، طول کندیل و بازال در نرها بین 418 - 261 میلیمتر و در ماده ها 258 تا 373 میلیمتر ، پهنای زیگوماتیک در نرها 175 تا 277 و در ماده ها 147 تا 247. طول ناحیه پوزه تقریبا به اندازه جعبه جمجمه است.

محل زندگی و تغذیه

خرس قهوه ای در ایران در نواحی جنگلی کوههای البرز و کوههای زاگرس زندگی می کند. تعداد آنها در سالهای اخیر بسیار کم شده است. خرسها از غذاهای مختلف گیاهی و حیوانی تغذیه می کنند. غذای اصلی آنها از قسمت سبز گیاهان و میوه ها و حشرات و مهره داران کوچک تشکیل می شود. به لانه های زنبور عسل و کندوهای آنها دستبرد زده و عسل آنها را می خورند. خرسها ممکن است با شکستن شاخه درختها و خراب کردن کشتزارها خساراتی به بار آورند.تولید مثل

جفت گیری معمولا در تابستان انجام می شود و در این هنگام میان نرها نزاع می شود. دوران آبستنی در حدود 7 ماه است و بچه ها اوایل تا اواسط زمستان و زمانی که ماده در لانه دوران خواب زمستانی را می گذراند متولد می شوند. بچه ها بعد از یک ماه چشم باز می کنند. در ابتدا رشد آنها خیلی کند است و بعد از اینکه از لانه بیرون آمدند به سرعت رشد می کنند. خرسها در سال سوم زندگی از لحاظ جنسی بالغ می شوند.

خواب زمستانی

شروع و مدت خواب زمستانی در خرسها با ارتفاع و آب و هوای محل زندگی آنها بستگی دارد. در نقاط کم ارتفاع و گرم ممکن است اصولا خواب زمستانی نداشته باشند. خرسها قبل از خواب زمستانی تغذیه زیاد کرده و لایه ضخیمی از چربی در زیر پوست آنها ذخیره می شود. معمولا با ریزش اولین برف در داخل لانه مستقر می شود هنگامی که لانه بوسیله برف کاملا پوشیده می شود فقط سوراخ کوچکی لانه را به محیط خارج مربوط می سازد.

پراکندگی در ایران

خرس قهوه ای در ایران در نواحی جنگلی کوههای البرز و زاگرس زندگی می کند. در خراسان ، آذربایجان ، کرمانشاه ، لرستان ، کردستان ، همدان و اصفهان گزارش گردیده اند.

پراکندگی جهانی

در اسپانیا ، فرانسه ، ایتالیا ، یونان ، ترکیه ، عربستان ، ایران و آمریکای شمالی گزارش شده است.


خرس سیاه یا خرس هیمالیایی

خرس سیاه در اندازه کوچکتر از خرس قهوه ای است. صورت نسبتا باریک است و گوشها بزرگ و لوله*ای شکل و بطور واضح از داخل موها خارج شده اند و بدو طرف پهلوهای سر امتداد پیدا می کنند. دستها و پاها به ضخامت خرس قهوه ای نیست. کف پا برهنه است و چنگالها خیلی بلند نشده و خمیده و به رنگ سیاه هستند. موهای بلند بدن و به رنگ قهوه ای تیره متمایل به سیاه و براق هستند. جمجمه حجیم ولی کمی کوچکتر از جمجمه خرس قهوه ای است. پوزه پهن است.

محل زندگی و تغذیه

از لحاظ طرز زندگی این خرس خیلی شبیه خرس قهوه ای است با این تفاوت که خرس سیاه بیشتر برای زندگی روی درخت آماده شده است، جثه کوچکتر و طرز قرار گرفتن چنگالها این حیوان را برای بالا رفتن از درخت مساعد ساخته است. خرس سیاه از گیاهان سبز ، میوه ها ، حشرات ، عسل و همچنان مهره داران کوچک مانند پرندگان و جوندگان تغذیه می*کند. خیلی کم به حیوانات دیگر حمله می کند. جفت گیری در اوایل بهار و اوایل تابستان صورت می گیرد و بچه*ها اوایل تا اواسط زمستان متولد می شوند.

پراکندگی در ایران

خرس سیاه در ایران تاکنون از بلوچستان و کرمان و بم گزارش شده است.


پراکندگی جهانی

در نواحی جنگلی مشرق آسیا از جنوب شرقی سیبریه و در جنوب تا چین ، کامبوج وتایلند و کوههای هیمالیا در کشمیر ، ایران و برخی از جزایر ژاپن دیده شده است
دورمچم به جای ساعت یکنوار مشکی بستم
تا همه بفهمن من از همه هر چه زمانو متعلق به زمان است بیزارم
من هم روزی قلبی داشتم
که توسط مردمانی ازمیان شما شکست و شکست تا سنگی شد
واکنون روزگاریست که شیطان فریاد میزند..
انسان پیدا کنید سجده خواهم کرد...


=====ஜ۩۞۩ஜ=====

18-11-1390 10:47 ب.ظ
 


پرش به انجمن:


کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان