جکوها - تالار گفتمان آذر فروم

دعوت به همکاری با آذر فروم

جکوها
زمان کنونی: 19-09-1395،03:10 ب.ظ
کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان
نویسنده: Friga
آخرین ارسال: Friga
پاسخ: 5
بازدید: 487

رتبه موضوع:
  • 0 رای - 0 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

موضوع: جکوها
ارسال: #1
2 جکوها
پست‌ها: 11,943
اعتبار: 288
حالت من: Shad
[عکس: eublepharis-angramainyu-big.jpg]

[عکس: map-19.gif]

مشخصات: 11 تا 17 منفذ پيش مخرجي؛ اولين فلس لب پايين معمولاً در تماس با سپر زير چانه اي؛ صفحه هاي زير انگشتي صاف و بدون توبركول؛ 41 تا 48 فلس حاشيه پلكي؛ فلس هاي شش وجهي شكم در 27 تا 38 رديف طولي؛ 2 تا 3 رديف عرضي فلس در سطح زيرين هر حلقه دم.
رنگ آميزي: بالغ ها با نوار ممتد مياني پشتي روشن با حاشيه سياه از پشت سر تا قاعده دم؛ لكه*هاي تيره پهلويي پشتي طولي با لكه هاي عرضي تلاقي پيدا مي كنند؛ ناحيه سر با يك طرح شبكه اي تيره و روشن؛ اندامهاي حركتي با نقاط تيره متعدد؛ دم با آثار نا منظم تيره عرضي؛ ناحيه شكمي خركايي روشن؛ جوانها سه نوار تيره عرضي و پهن در سرتاسر پشت دارند.
زيستگاه: نواحي نيمه بياباني گرم، كوهپايه ها در تپه هاي سنگلاخي رسوبي گچي يا آهكي و خرابه ها، با پوشش گياهي بسيار اندك.
عادات و رفتار: فعاليت در شب؛ اغلب در حفره ها، شكافها و لانه جوندگان، روزها و فصول سرد را سپري مي كنند؛ هنگام احساس خطر بوسيله دستها و پاها خود را بالا مي برند؛ توانايي قطع دم را دارند، كه پس از مدتي ترميم مي شود؛ از حشرات، عنكبوتيان و گاهي مارها و سوسمارهاي كوچك تغذيه مي كنند؛ تخمگذاري بيشتر در ارديبهشت تا تير ماه ولي در فروردين تا آبان نيز مشاهده شده است.
پراكندگي جهاني: ايران، عراق، تركيه، سوره.
اندازه: نوك پوزه تا مخرج 165 ميليمتر دم 100 ميليمتر.
ملاحظات: گونه E.ensafi كه محل نمونه تيپيك آن از فكه واقع در 15 كيلومتري شمال اهواز در ايران مي باشد، گونه Grismer (1989) مترادف E.angramainyu توصيف شد. محل نمونه تيپيك گونه E.angramainyu از ايران، استان خوزستان، بين مسجد سليمان و بتوند مي باشد.

دورمچم به جای ساعت یکنوار مشکی بستم
تا همه بفهمن من از همه هر چه زمانو متعلق به زمان است بیزارم
من هم روزی قلبی داشتم
که توسط مردمانی ازمیان شما شکست و شکست تا سنگی شد
واکنون روزگاریست که شیطان فریاد میزند..
انسان پیدا کنید سجده خواهم کرد...

=====ஜ۩۞۩ஜ=====

19-11-1390 01:12 ق.ظ

ارسال: #2
RE: جکوها
جکوی پلنگی

[عکس: eublepharis-macularius-big.jpg]

[عکس: map-20.gif]

مشخصات: 11 تا 17 منفذ پيش مخرجي؛ اولين فلس لب پايين معمولاً در تماس با سپر زير چانه اي؛ صفحه هاي زير انگشتي با برآمدگيهاي كوچك؛ 46 تا 57 فلس حاشيه پلكي؛ فلس هاي شكمي گرد و در 21 تا 30 رديف طولي؛ 3 رديف عرضي فلس در سطح زيرين هر حلقه دم.
رنگ آميزي: بالغ ها در پشت زرد تا خاكستري بنفش كمرنگ گاهي قهوه اي تيره، اغلب آميخته با صورتي، همراه با نقاط آبي سياه كه در برخي پراكنده و مجزا و در برخي پيوسته كه طرح شبكه اي را به وجود مي آورند؛ سر با طرح شبكه اي يا لكه*هاي تيره و روشن؛ جوانها در پشت قهوه اي تيره تا سياه همراه با دو يا سه نوار پهن عرضي زرد كه با افزايش كمرنگ تر مي شود.
زيستگاه: نواحي بياباني نيمه خشك، در دشت هاي تپه اي سنگلاخي با خاكهاي رسي داراي پوشش گياهي اندك پراكنده بيشتر از نو بوته اي
عادات و رفتار: شبها و نيز اوايل صبح و اواخر روز فعاليت مي كنند؛ از حشرات، عنكبوتان و نيز بي مهرگان كوچك تغذيه مي كنند، پس از تغذيه معمولاً به وسيله زيان چشمهاي خود را ليس مي زنند؛ درم نقش ذخيره چربي را بر عهده دارد. نرها معمولا با يكديگر حالت تهاجمي دارند؛ فصل توليد مثل آنها از اسفند تا آذر ماه گزارش شده است؛ در سال چندين بار تخمگذاري مي كنند، و در هر بار تا 2 تخم مي گذارند، كه بسته به دماي هواي تخمها پس از 35 تا 60 روز باز مي شوند؛ معمولاً حدود يكسالگي بالغ مي شوند، و عمر آنها 15 تا 22 سال در اسارت گزارش شده است.
پراكندگي جهاني: ايران، افغانستان، پاكستان، هند.
اندازه: نوك پوزه تا مخرج 160 ميليمتر دم 90 ميليمتر.
ملاحظات: خصوصيات ذكر شده مربوط به نمونه*هاي غير ايراني است. محل نمونه تيپيك از پاكستان، پنجاب مي باشد.

من هم روزی قلبی داشتم

=====ஜ۩۞۩ஜ=====

19-11-1390 01:14 ق.ظ

ارسال: #3
جکوی پلنگی ترکمنی

[عکس: agamura-persica-big.jpg]

[عکس: map-22.gif]

مشخصات: 5 تا 9 منفذ پيش مخرجي؛ اولين فلس لب پايين در تماس با سپر زير چانه اي نيست؛ صفحه هاي زير انگشتي با برآمدگيهاي كوچك كه بسيار اندك نمايان هستند؛ 54 تا 55 فلس حاشيه پلكي؛ فلس هاي شكمي
شش وجهي در 20 تا 22 رديف طولي؛ 3 تا 4 رديف عرضي فلس در سطح زيرين هر حلقه دم.
رنگ آميزي: ناحيه پشتي سفيد مايل به صورتي يا زرد، همراه با نقاط قهوه اي تيره گرد تا مربعي كه نوارهاي پهن عرضي كم و بيش مشخص را تشكيل مي دهند، كه اين نوارها روي دم واضح تر هستند؛ سر با طرح نامنظمي از لكه هاي قهوه اي تير، اندامهاي حركتي با نقاط تيره پراكنده؛ ناحيه شكمي سفيد يكدست.
زيستگاه: نواحي نيمه بياباني، كوهپايه ها در سراشيبي ها و تپه هاي سنگلاخي با پوشش گياهي درختي يا بوته اي پراكنده.
عادات و رفتار: شبها فعاليت مي كنند؛ اغلب در حفره جوندگان روز يا زمستان خوابي را سپري مي كنند؛ از حشرات و عنكبوتيان و گاهي مهره داران كوچك نظير مارها و مارمولكها تغذيه مي كنند؛ فصل تخمگذاري اكثراً خرداد يا تير، 2 تخم در 10 سانتيمتري زير خاك، معمولاً دومين تخم چند روز پس از اولي گذاشته مي شود؛ كه با توجه به دماي محل تخمها 40 تا 70 روز بعد باز مي شوند؛ جوانها حدود يك تا دو سالگي بالغ مي شوند.
پراكندگي جهاني: ايران، تركمنستان.
اندازه: نوك پوزه تا مخرج 130 ميليمتر دم 80 ميليمتر.
ملاحظات: اين گونه داراي خصوصياتي حد واسط دو گونه E.macularius و E.angramainyu است. محل نمونه تيپيك اين گونه از بخردن، كپت داغ واقع در تركمنستان مي باشد

من هم روزی قلبی داشتم

=====ஜ۩۞۩ஜ=====

19-11-1390 01:16 ق.ظ

ارسال: #4
جکوی عنکبوتی ایرانی

[عکس: agamura-persica-big.jpg]

[عکس: map-22.gif]

مشخصات: اندامهاي حركتي باريك، پنجه اي، در قاعده استوانه اي، با صفحه هاي عرضي صاف در سطح زيرين؛ فاقد فلسهاي زير چانه اي پلاكي شكل بزرگ؛ فلسهاي پشتي دانه اي كوچك آميخته با برآمدگيهاي بزرگتر؛ دم استوانه اي، باريك، كه قطر آن پس از قسمت قاعده اي ناگهان كاهش مي يابد و تا انتها قطر آن يك اندازه است؛ دم طويلتر از طول سر و بدن نيست؛ مردمك چشم عمودي.
رنگ آميزي: پشت خاكستري مايل به خرمايي روشن؛ شكم كرم؛ سطح زيرين دم و اندامهاي حركتي گاهي با نقاط خاكستري؛ لبها، چانه و پهلوها داراي نقاط قهوه اي تيره يا خاكستري؛ سطح پشتي بدن در نمونه هاي قسمت غربي ايران با پنج نوار عرضي مشخص تيره و قهوه اي، اولي بر پشت گردن، پنجمي بر قسمت خارجي و 9 تا 10 نوار روي دم؛ نمونه هاي شرق ايران با سه نوار تيره عرضي در پشت گردن، ومي در عقب شانه ا، سومي در جلوي قسمت خاجي، كه يك ناحيه بزرگ بدون آثار تيره در قسمت مياني پشت بوجود مي آورد.
زيستگاه: نواحي بياباني و نيمه بياباني، در دشتهاي خشك و لم يزرع، تپه ها، دامنه ها، شنزارها، تراسهاي سنگلاخي، بسترهاي بسيار خشك نهرها كه رسوبات و خرده سنگهاي رستي زياد است، همراه با بوته هاي كوتاه پراكنده و گياهان يكساله كوچك.
عادات و رفتار: شبها فعالند و گاهي در طول ريز نيز ديده مي شوند؛ حركت آرامي دارند، بيشتر در شكافها، لاي سنگها، حفره ها، لانه جانوران و زير سنگها بسر مي برند؛ از حشرات و عنكبوتيان تغذيه مي كنند؛ معمولاً در خرداد ماه دو عدد تخم مي گذارند، ولي تخمگذاري در تابستان و اوايل پاييز نيز گزارش شده است.
پراكندگي جهاني: ايران، افغانستان، پاكستان.
اندازه: نوك پوزه تا مخرج 77 ميليمتر دم 59 ميلمتر.
ملاحظات: در اكثر نمونه هاي بررسي شده، سپر پوزه اي به طور كامل تقسيم شده و بر آمدگي هاي روان و ساق پا وجود داشتند ( بر خلاف گونه A.cruralis)؛ اما يك نمونه نر از چاميلم در استان پوشهر ، توسط Blanford ، داراي خصوصيات A.cruralis بود، اين نمونه داراي سپر پوزه اي بسيار جزيي تقسيم شده و فاقد برآمدگي روي اندامهاي حركتي روي اندامهاي حركتي و داراي 2 منفذ پيش مخرجي بود، ولي ديگر خصوصيات شامل تفاوت بين اين نمونه و ديگر نمونه ها باشد در آن يافت نشد؛ اين گونه معمولاً منفذ پيش مخرجي است؛ اما در نمونه هايي از قم، در يك نمونه 5 و در ديگري 6 منفذ پيش مخرجي گزارش شده است (Anderson 1999) محل نمونه تيپيك اين گونه از ايران است.

من هم روزی قلبی داشتم

=====ஜ۩۞۩ஜ=====

19-11-1390 01:18 ق.ظ

ارسال: #5
جکوی انگشت برگی ورنر

[عکس: asaccus-elisae-big.jpg]

[عکس: map-23.gif]

مشخصات: 2 جفت فلس زير چانه اي كه تعداد 18 تا 20 فلس دانه اي شكل كوچك در حاشيه آنها قرار گرفته اند؛ برآمدگي هاي (توبركولهاي) پشت بدن، اندامهاي حركتي و دم بزرگ؛ قطر بزرگترين برآمدگي پشتي بيشتر از نصف قطر سوراخ گوش؛ اين برآمدگيها تا پشت سر و ناحيه گيجگاهي امتداد مي يابند كه اغلب آنها بزرگتر از فلسهاي دانه اي شكل مجاورشان هستند؛ 8 تا 14 رديف طولي از برآمدگي هاي بزرگ در ناحيه مياني پشت بدن؛ حلقه هاي برآمدگي دار دم توسط 3 تا 4 رديف عرضي پولكهاي كوچك از هم جدا شده اند؛ برآمدگي هاي پشتي توسط 2 تا 3 فلس كوچك از برآمدگي كناري جدا شده اند.
رنگ آميزي: رنگ زمينه قهوه اي تيره با 0 تا 5 نوار عرضي پشتي قهوه اي تيره تر، گاهي پشت خرمايي روشن با نوارهاي عرضي بريده تا نقطه اي تيره؛ هر يك از برآمدگي ها در راس سفيد كه ظاهري خالدار را به رنگ آميزي مي دهد؛ شكم مايل به سفيد، دم با پنج نوار قهوه اي تا سياه و پنج نوار سفيد.
زيستگاه: نواحي نيمه بياباني نسبتاً خشك، دامنه كوهها در غارها، شكاف هاي صخره اي بزرگ، دهانه كانالها، ديواره چاهها، بناهاي قديمي و انباريها.
عادات و رفتار: شبها، مخصوصاً هنگام غروب فعاليت مي كنند ولي در مكانهاي تاريك اغلب اوقات فعالند، معمولاً روي سقف يا ديواره ها در شكاف صخره هاي بزرگ، كانالها، زير زمين ها، چاهها و غيره به شكار حشرات مخصوصاً پشه ها، مورچه ها و نيز عنكبوتها مي پردازند، تخمگذاري بيشتر در فصل پائيز است.
پراكندگي جهاني: ايران، عراق، تركيه، سوريه.
اندازه: نوك پوزه تا مخرج 57 ميليمتر دم 67 ميليمتر.
ملاحظات: محل نمونه تيپيك از خرابه هاي نينوا، نزديكي موصل در عراق میباشد.

من هم روزی قلبی داشتم

=====ஜ۩۞۩ஜ=====

19-11-1390 01:20 ق.ظ

[-]
پاسخ سریع
پیام
پاسخ خود را برای این پیام در اینجا بنویسید.

کد تصویری
royalfuns
(غیر حساس به بزرگی و کوچکی حروف)
لطفاً کد نشان داده شده در تصویر را وارد نمایید. این اقدام جهت جلوگیری از ارسال‌های خودکار ضروری می‌باشد.

پرش به انجمن:

کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان