جنگ سارد(نبرد کوروش بزرگ با کرزوس) - تالار گفتمان آذر فروم

فروش فوری انجمن آذر فروم با 1 گیگ هاست نامحدود به قیمت مناسب
جهت خرید با شماره 09363810642 تماس حاصل فرمایید.

 

جنگ سارد(نبرد کوروش بزرگ با کرزوس)
زمان کنونی: 30-06-1396،08:54 ق.ظ
کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان
نویسنده: کوروش بزرگ
آخرین ارسال: کوروش بزرگ
پاسخ: 1
بازدید: 231

 
 
رتبه موضوع:
  • 0 رای - 0 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

موضوع: جنگ سارد(نبرد کوروش بزرگ با کرزوس)
ارسال: #1
جنگ سارد(نبرد کوروش بزرگ با کرزوس)
پست‌ها: 65
تاریخ عضویت: 10 بهمن 1391
اعتبار: 0
حالت من: انتخاب نشده
بخش نخست

کوروش بزرگ در سال 550 پیش از میلاد شاهنشاهی هخامنشی را بنیان گذاشت .نبونید پادشاه بابل تهدیدی از سوی کوروش بزرگ احساس نمی کرد اما کرزوس،پادشاه لیدی که پس از آلیات به قدرت رسیده بود،به سرعت بر فتوحاتش در شرق می افزود و صلحی که در زمان آلیات میان لیدیه و ماد منعقد شده بود را زیر پا گذاشت.بنیان گذاشتن شاهنشاهی هخامنشیان به دست کوروش بزرگ ،بهانه ی خوبی برای حمله کرزوس به ایران بود. اما گسترش قدرت و نفوذ پارسیان ،بیش از هر چیز لیدیه را برای دفع خطر احتمالی ایران،به جنگ با کوروش بزرگ بر می انگیخت.
به همین روی کرزوس مشغول گردآوری سپاه برای حمله به ایران شد. کرزوس کارگزاری را با مبالغ هنگفتی روانه ی آسیای صغیر کرد تا سربازان یونانی آن مناطق را به خدمت بگیرد،اما کارگزار کرزوس نزد کوروش بزرگ گریخت و وی را از خطری که تهدیدش می کرد آگاه ساخت. به این ترتیب کوروش بزرگ از یک سو و کرزوس از سوی دیگر با سپاهیان خود برای جنگ آماده شدند.

بخش دوم

یونانیان قصه پرداز ، درباره ی این جنگ افسانه های زیادی خلق کرده اند.
مطابق گزارش مورخان یونانی، کرزوس پیش از جنگ با کوروش بزرگ از پیشگوی معبد دلفی در یونان ، راهنمایی خواست. برپایه همین داستانها او نمایندگان خود را نزد یکصد کاهن در معابد مختلف فرستاد تا آنها را بیازماید و سپس پیشگویی معبد دلفی را که در آزمون شاه موفق شده بود را برگزید. پیشگو در پاسخ به فرستاده کرزوس گفت که اگر پادشاه وارد جنگ شود ، سرزمینی را نابود خواهد کرد. کرزوس این گفته را به فال نیک گرفت و پنداشت که بر ایران غلبه خواهد کرد.


بخش سوم

کوروش با گذشتن از دجله سپاه خود را به سوی شمال بین النهرین پیش برد.برای فاتح جوان،جنگ در چنین میدان بزرگی ، کار دشواری بود. پیش از آنکه نبرد آغاز شود کوروش بزرگ به پادشاه لیدیه پیشنهاد صلح داد و قول داد اگر کرزوس از وی اطاعت کند ،او هم پادشاهی وی را بر لیدیه تایید کند.کرزوس این پیشنهاد را رد کرد و در نخستین جنگ بر سپاه کوروش پیروز شد.پس از این پیروزی پیمان آتش بس به مدت سه ماه میان دو طرف بسته شد.نبرد دیگری در پتریه ،میان دو پادشاه رخ داد که بی حاصل بود و در پی آن، کرزوس به سرعت به سمت سارد عقب نشینی کردو بیشتر سپاهش را مرخص نمود، به این امید که با فرا رسیدن زمستان ،کوروش از ادامه نبرد منصرف شود و به ایران باز گردد.


بخش چهارم

برخلاف پیش بینی کرزوس ، کوروش بزرگ به سرعت بسوی سارد حرکت کرد. کرزوس هم با عجله سپاهی فراهم کرد و به مقابله با کوروش بزرگ پرداخت،اما اسبان ساردی از بوی شتران پارسی رم کردند و سواران خود را سرنگون نمودند ، زیرا آنان برای نخستین بار با سواره نظامی از شتران روبرو می شدند.
به این ترتیب کرزوس در این نبرد شکست خورد و به داخل شهر عقب نشینی کرد. کوروش هم خود را به سارد رساند و پشت حصار های بلند و محکم شهر ، مستقر شد.اهالی سارد با اطمینان به استحکام موانع شهر و نیز با توجه به آذوقه موجود در انبارها، در انتظار آمدن زمستان و بازگشت ایرانیان بودند.فتح سارد از زبان مورخان یونانی ، با داستان سرایی همراه است؛از آنجایی که دیوارهای شهر سارد بلند و دست نیافتنی بود ،کوروش برای نخستین کسی که بتواند به داخل شهر راه یابد جایزه تعیین کرد. محاصره طولانی شد و کسی نتوانست از دیوارها عبور کند، در حالی که لشکریان پارسی پس از 14 روز محاصره ی بی نتیجه ، خسته و نا امید شده بودند، اتفاق ساده ای همه چیز را دگرگون ساخت .روزی کلاه یکی از نگهبانان قلعه از سرش به بیرون قلعه افتاد . سرباز برای برداشتن کلاه خود ، از مسیری که سربازان پارسی آن را ندیده بودند و تقریبا مخفی بود ، پایی آمد و کلاهش را برداشت و به سادگی به بالای دیوار بازگشت.چند سرباز ایرانی که پنهانی شاهد این قضایا بودند از همان راه وارد قلعه شدند و دروازه ها را به روی سپاه کوروش بزرگ گشودند.
به این ترتیب ایرانیان وارد سارد شدند و به راحتی بر کرزوس غلبه کردند.این داستان را نمی توان با قطعیت تایید یا رد کرد،ولی در اینکه شهر سارد توسط کوروش و سپاهش فتح شد ، تردیدی نیست. در باره سرنوشت کرزوس هم داستانهایی نقل شده که اغلب افسانه است.


بخش پنجم

با شکست کرزوس و فتح لیدیه ، برای نخستین بار در تاریخ ، ایرانیان و یونانیان با یکدیگر همسایه شدند و این اتفاق سرآغاز حوادث و جنگ های بسیاری شد که تا قرنها ادامه یافت.
اقوام یونانی و دیگر مردمان جزایر آسیای صغیر که تا پیش از این خراج گزار یا متحد لیدیه بودند، پس از شکست کرزوس ، به کوروش پیشنهاد صلح دادند، کوروش بزرگ که پیش از جنگ با لیدیه این پیشنهاد را داده بود و با پاسخ منفی آنها مواجه شده بود ، پیشنهاد آنها را رد کرد.به روایت هردوت ، در پاسخ به فرستاده آنها داستان زیر را نقل کرد :

(( نی زنی به دریا نزدیک شد و دید که ماهیهای زیبا در آب شنا می کنند ، پیش خود گفت اگر من نی بزنم این ماهیها به خشکی خواهند آمد.سپس نشست و هرچه نی زد ، ماهیها به ساحل نیامدند. پس توری برداشت و به دریا افکند و ماهیان بسیاری به دام افتادند. هنگامی که ماهیها در تور بالا و پایین می پریدند، نی زن به آنها گفت: حالا بیهوده می رقصید ، باید آنگاه که من نی می زدم می رقصیدید.))

مردمان این مناطق پس از نا امیدی از کوروش بزرگ ، به سراغ اسپارتیان رفتند و از آنان در مقابل کوروش یاری خواستند. اسپارت هم نماینده ای به سارد فرستاد و برای کوروش پیام فرستاد که اگر مستعمران یونانی را بیازارد ، اسپارت تحمل نخواهد کرد. کوروش بزرگ پاسخ قاطعی برای آنها فرستاد و آنها را از دخالت در امور جزایر این منطقه بر حذر داشت. تلاش های کوروش بزرگ در مرزهای غربی ایران زمین ، و نبردهایی که به فرماندهی هارپاگ در آسیای صغیر رخ داد ، سبب شد که تا سال 545 پیش از میلاد تقریبا تمام مناطق مطیع کوروش بزرگ شوند.
تير آرش در کمانم، نام ايران بر زبانم، سرکشم چون کوه آتش، آتشم، آتشفشانم چون سياوش پاک پاکم، همچو رستم پهلوانم، کاوه ام تارپود کاويانم، من ز ماد و از هخايم، از ارشک، ساسانيانم، مازيارم، بابکم من رهبر آزادگانم، جشن يلدا، جشن نوروز هم مهرگانم،
زاده پاک اهـــورا، از نژاد آريـــانم
29-11-1391 07:03 ب.ظ
 


موضوعات مشابه ...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
  مهرگان آغازشاهنشاهی داریوش بزرگ کوروش بزرگ 0 172 29-11-1391 07:01 ب.ظ
آخرین ارسال: کوروش بزرگ
  جهانداری کورش بزرگ کوروش بزرگ 0 192 29-11-1391 06:53 ب.ظ
آخرین ارسال: کوروش بزرگ
  شاهنشاهی بزرگ هخامنشی در 330 ق.م. کوروش بزرگ 0 196 26-11-1391 08:02 ب.ظ
آخرین ارسال: کوروش بزرگ
  رویدادنامه نبونید و کورش بزرگ(کهن‌ترین کتیبه از زمان کورش هخامنشی) کوروش بزرگ 0 195 18-11-1391 09:25 ق.ظ
آخرین ارسال: کوروش بزرگ
  همه چیز در باره تخت جمشید میراث بزرگ تاریخ (2) کوروش بزرگ 0 181 15-11-1391 09:43 ب.ظ
آخرین ارسال: کوروش بزرگ

پرش به انجمن:


کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان